Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    για σας ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το wifi facebook. Sthn σελιδα του facebook αναφερει αρκετα ρουτερ- εταιρειες , αλλα ολα τα μοντελα που ειδα ειναι ακριβα για ενα μικρο μαγαζακι που θελει ενα απλο check-in. Ετσι το μονο που βρηκα σε τιμη κοντα στα 80-85 ειναι της ASUS το RT-N18U.που
    λεει οτι το υποστηριζει και το αναφαίρει και στην σελιδα της ASUS οτι με συγκεκριμενο fireware δουλευει. Ομως διαβασα στο e-shop που μποηκα τυχαια για να δω τιμη ενα και μοναδικο σχολειο εκει καποιου χρηστη οτι το πηρε μονο για αυτη την δουλεια και οτι μετα απο 4 μηνες συζητησεων με την asus τον παρεπεμψαν στην facebook.. ου ολοι ξερουμε οτι δεν απαντα και αμμεσα... δεν λεει ομως τι ακριβως δεν δουλευε...
    Εχει καποιος απο εσας υλοποιήσει κατι τετοιο με αυτο το router? Εχετε να μου προτεινετε αλλη φτηνη λύση?
    Ειχα ενα wrt54gl στο οποιο εβαλα dd-wrt για να βαλω το hotspotsystem αλλα και παλι δεν δουλεψε.. στον λογαριασμο μου εκει μετα την εντολη που ετρεξα στο ρουτερ εβγαλε hotspotsystem Router installed, waiting for status report... και δεν κανει κατι αλλο... οποτε δεν μου φερνει καποια σελιδα για check in οταν συνδεομαι στο access-point.
    ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Καλησπερα, και καλως ηρθες.

    Το βαλαμε το καλοκαιρι σε ενα μικρο καφε .

    Δουλευει μια χαρα. Απλα οταν το αγοραζεις ΔΕΝ ειναι περασμενο το firmware με το FB.
    Εχει μεσα το τελευταιο firmware.
    Το "trick" ειναι να το γυρισεις πρωτα σε ενα παλιοτερο (δεν θυμαμαι το νουμερο) και ΜΕΤΑ να του βαλεις το firmware του FB.

    Ειχαμε ταλαιπωρηθει λιγο μεχρι να βρουμε γιατι δεν εμπαινε.

    Ειναι η πιο φτηνη λυση απο τις υπολοιπες. Δεν εχω δοκιμασει τις πιο ακριβες για να σου πω τις διαφορες.
    Αν το αγορασεις και δεν τα καταφερεις γραψε εδω (το εχω στα θεματα που παρακολουθω) και θα σε βοηθησω.

    Υ.Γ. 1 το ειχα πετυχει σε crazy sunday και το πηραμε πολυ φτηνα.
    Υ.Γ. 2 Το θελετε για να μαζεψετε check-in η απλα για να μην ειναι τελειως ελευθερο το wifi? Γιατι υπαρχουν πολυ καλα hotspot πλεον.
    The gr81 .

  3. #3
    Εμείς το θελουμε για check in. Ένας φίλος εδω μου ειπε όμως ότι αν πχ κάποιος δεν πατήσει check in και απλά πάει και ανοίξει την εφαρμογή που θέλει ή αν ανοίξει σελίδες https τότε μπορεί κανονικά και ας μην έκανε check in. και διάβασα και στο Facebook ότι μονο το http κανει trigger . Εσένα κάνουν check in οι πελάτες ;; η απλά το παρακάμπτουν .

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    δεν ειναι δικη μου η καφετερια. ενος φιλου και απλα του το εστησα εγω.

    Δεν νομιζω να γινεται γιατι στην ουσια ειναι ενα hotspot με walled garden το FB που θα γινει η "εξουσιοδοτηση" .
    Αν δεν γινει δεν μπορει να επισκεφτει αλλες σελιδες γιατι πολυ απλα ειναι εκτος λιστας.

    Με εβαλες σε σκεψεις ομως . Γιατι αυτα ειναι στην θεωρια. Αν προλαβω το βραδακι θα παω να το δω ο ιδιος και θα σου απαντησω 1000%
    The gr81 .

  5. #5
    ναι αν μπορεις πριν παω και γω και το αγορασω για τον πελατη μου... μην γινω και ρεζιλι κανε μια δοκιμη... αν και απο το ιδιο το facebook το λεει οτι κανει μονο http trigger για να πεταξει captive portal. Αρα οποιος απλα παει και ανοιξει εφαρμογες(https) ή url https θα ανοιξει κανονικα.
    αν μπορεις ρωτα τον φιλο σου αν εχει δει να ανεβαινουν τα check ins του. ΤΟυλαχιστον οκ να δινει ιντερνετ free αλλα να εχει καποια check ins.. κερδος.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Λοιπον.

    Μετα απο αυτοψια στον τοπο του εγκληματος διαπιστωσα (και οντως τα θυμηθηκα) πως :

    1) Ειναι ετσι φτιαγμενο το "Facebook Login" ουτως ωστε να σου επιτρεπει να παρακαμψεις το chekin .
    Οποτε συνδεεσαι στο wifi .... σου ανοιγει αυτοματα η σελιδα σου (εταιρικη παρουσιαση) στο ΦΒ και εχει την επιλογη να κανεις checkin ΑΛΛΑ και να το παρακαμψεις.
    Οποτε δεν μπορεις ΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ καποιον να κανει checkin .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  23.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  94,3 KB 
ID: 180689 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  24.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  92,5 KB 
ID: 180690 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  25.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  83,5 KB 
ID: 180691

    Μπορεις να το ρυθμισεις ποση ωρα θα μενει καποιος συνδεδεμενος μεχρι να χρειαστει να ξανακανει την ιδια διαδικασια...
    Οπως επισης μπορεις να βαλεις και δικους σου ορους χρησης οπου θα γραφεις οτι θες.


    Λογω ΑΠΕΙΡΙΑΣ ή λογω ΕΞΑΡΤΗΣΗΣ ομως πολλοι κανουν το checkin. Οι λιγοστοι ψαγμενοι η οσοι θελουν να κρυφτουν δεν θα το κανουν.

    Οποτε δεν χρειαζεται ουτε τρικ ουτε https ουτε τιποτα αλλο για την παρακαμψη.
    The gr81 .

  7. #7
    ευχαριστω πολυ για τις τοσο κατατοπιστικες οδηγιες και την βοηθεια σου φιλε μου να εισαι καλα!!

  8. #8
    φιλε μου θελω παλι την βοηθεια σου. πηρα το ρουτερ εβαλα το firemware ολα καλα.. το θεμα ειναι οτι οταν συνδεθω στο wifi δεν πεταει αυτοματα καμια σελιδα.. μονο αν ανοιξεις browser και ανοιξεις μονο http σελιδα τοτε σε παει να κανει like.... εισαι σιγουρος οτι σου πεταει σελιδα με το που συνδεθεις? δλδ απο το κινητο μολις συνδεθω αν ανοιξω viber δουλευω.. η αλλο app. δεν μου πεταει κανενα παραθυρο αυτοματα...για να το πεταξεθ πρεπει να θελησω να ανοιξω σελιδα στο ινερνετ να μπω και σε http...τοτε θα βγει το παραθυρο....εχεις καμια ιδεα?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον.

    Μετα απο αυτοψια στον τοπο του εγκληματος διαπιστωσα (και οντως τα θυμηθηκα) πως :

    1) Ειναι ετσι φτιαγμενο το "Facebook Login" ουτως ωστε να σου επιτρεπει να παρακαμψεις το chekin .
    Οποτε συνδεεσαι στο wifi .... σου ανοιγει αυτοματα η σελιδα σου (εταιρικη παρουσιαση) στο ΦΒ και εχει την επιλογη να κανεις checkin ΑΛΛΑ και να το παρακαμψεις.
    Οποτε δεν μπορεις ΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ καποιον να κανει checkin .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  23.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  94,3 KB 
ID: 180689 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  24.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  92,5 KB 
ID: 180690 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  25.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  83,5 KB 
ID: 180691

    Μπορεις να το ρυθμισεις ποση ωρα θα μενει καποιος συνδεδεμενος μεχρι να χρειαστει να ξανακανει την ιδια διαδικασια...
    Οπως επισης μπορεις να βαλεις και δικους σου ορους χρησης οπου θα γραφεις οτι θες.


    Λογω ΑΠΕΙΡΙΑΣ ή λογω ΕΞΑΡΤΗΣΗΣ ομως πολλοι κανουν το checkin. Οι λιγοστοι ψαγμενοι η οσοι θελουν να κρυφτουν δεν θα το κανουν.

    Οποτε δεν χρειαζεται ουτε τρικ ουτε https ουτε τιποτα αλλο για την παρακαμψη.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    κοιτα παλι τις ρυθμισεις στο ASUS για το ΦΒ. τι εχεις βαλει στην λειτουργια παρακαμψης?
    The gr81 .

  10. #10
    οτι και να βαλω απο τα 2.. ειναι θεμα... τι θα γραφει η σελιδα που θα σου φερει.. το προβλημα ειναι οτι αυτη την σελιδα δεν την φερνει αυτοματα... με το που θα συνδεθει ο χρηστης, μονο αν απο το κινητο πχ παει να ανοιξει ο αλλος μια σελιδα στο ιντερνετ η οποια να τυχη να ειναι και http τοτε θα τον παει στην σελιδα...για το check-in.....αλλα τι να πω στον πελατη.. οτι ξερεις θα πρεπει να περιμενεις αν καποιος θα ανοιξει browser? ειδικα οταν οι περισσοτεροι ειναι απο κινητα...και σπανια ανοιγουν browser?? ενω αν πεταγε μονο του την σελιδα οπως ειχα καταλαβει τοτε δεν θα με ενοιαζε και ας την εκλιναν ή ας παταγαν οχι.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20170318-000608.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  124,7 KB 
ID: 181372

    ΚΑνε ενα reset και ξαναστηστο απο την αρχη. καπου θα εχει γινει λαθος.

    Οπως βλεπεις και στη φωτο με το που επελεξα το Wifi ΧΩΡΙΣ να κανω κατι αλλο κατευθειαν με πηγε στη σελιδα.

    Εστησα το 2ο N18 που σου ειπα οτι ειχα στο σπιτι... και μια χαρα μπαινει.

    Με το κοκκινο βελος σου σημειωνω να δεις οτι ακομα ΔΕΝ εχω πληρη προσβαση στι ιντερνετ.
    Επισης αν κλεισω αυτη την καρτελα και παω να μπω στο π.χ. Viber τοτε με γυρναει πισω στο check in.
    Αν το ξανακανω με πεταει εκτος wifi .

    edit : ΕΛΠΙΖΩ να το εχεις στησει σαν router..... KAI OXI ΣΑΝ AP. με διαφορετικο subnet για το lan-wifi απο οτι η WAN.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 18-03-17 στις 01:31.
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    28-03-2010
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γεια σας και από εμένα.
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε βρει κάποιον τρόπο ίσως με κάποιο vlan να δουλεύει το facebook check in και απο τις ethernet θύρες του συγκεκριμένου ρουτερ

  13. #13
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Υπαρχει αντίστοιχη πρόταση στα 5 GHz?

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανακατευθυνση δημοτικου wifi internet
    Από fyb82 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-17, 21:03
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 22:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας