Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα σε όλους και πάλι,
    μετά τα διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζω τον τελευταίο καιρό (όπως έχω αναφέρει σε άλλο ποστ) και δεδομένης μιας εξαιρετικής προσφοράς που μου έχει γίνει από άλλη εταιρεία, σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο...
    Εχω κάνει εκτενή αναζήτηση επάνω στο θέμα στο φόρουμ εδώ αλλά και αλλού, αλλά δεν έχω βρει οριστική απάντηση, ενώ οι απαντήσεις που βρήκα είναι παλιές (περί 2013-2014).

    Ανανέωσα τηλεφωνικά με τη cyta τον περασμένο ιούνιο, χωρίς να υπογράψω οτιδήποτε, για ένα χρόνο. Φυσικά μετά από επικοινωνία που είχα σήμερα μου είπαν ότι για να φύγω νωρίτερα από τον ιούνιο θέλουν penalty 72ευρώ.

    Μέσα από διάφορες συζητήσεις που είδαι στο φόρουμ αλλά και γενικότερα στο ίντερνετ, βρήκα τις εξής παραγράφους από το νόμο στην εφημερίδα της κυβέρνησης Αρ. Φύλλου 2144, 30 Αυγούστου 2013

    Παραθέτω συγκεκριμένα
    "Εάν πρόκειται να συναφθεί σύμβαση εξ αποστάσεως μέσω τηλεφώνου, με αντικείμενο την παροχή υπηρεσιών ή ταυτόχρονα την παροχή αγαθών και υπηρεσιών, ο προμηθευτής υποχρεούται να επιβεβαιώσει την προσφορά του προς τον καταναλωτή, ο οποίος δεσμεύεται μόνον όταν υπογράψει την προσφορά ή έχει στείλει τη γραπτή συγκατάθεσή του" - άρθρο 3δ παράγραφος 6.
    Αντίστοιχες αναφορές υπάρχουν και στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ. Επίσης, αν κάποιος ασχοληθεί και διαβάσει όλη τη νομοθεσία, θα δεί οτι για να ισχύει η τηλεφωνική σύναψη σύμβασης, θα πρεπει ο πάροχος να έχει αναφέρει λεπτομερώς το είδος της προσφοράς, τις παροχες, το δικαίωμα υπαναχώρησης, το όποιο πέναλτι αν υπάρχει και γενικά κάθε λεπτομέρεια της σύμβασης, και θα πρεπει ο πελάτης να έχει απαντήσει ότι αρνείται κάθε δικαίωμα υπαναχώρησης μεχρι τη λήξη του συμβολαίου και ότι έχει ενημερωθεί και συμφωνεί στις τιμές κλπ

    Εγω καταλαβαίνω από αυτό ότι όταν πρόκειται για τηλεφωνική συμφωνία, δεν ισχύει από τη μεριά του καταναλωτή καμία δέσμευση, αν δεν υπογράψει ή δεν στείλει τη γραπτή συγκατάθεσή του.

    Παρέθεσα κατά λέξη το παραπάνω κείμενο στην κοπέλα στο τμημα εξυπηρέτησης της Cyta και εκείνη μου ανέφερε ότι η τηλεφωνική ανανέωση είναι καθόλα νόμιμη. Της είπα ότι δεν αμφιβάλω ως προς τη νομιμότητα, αλλά σύμφωνα με το νόμο, ισχύουν τα παραπάνω. Εκείνη μου απάντησε ότι αυτό δεν ισχύει και ότι αυτό που της διαβάζω δεν υφίσταται και μου πρότεινε να θέσω το θέμα στο τμήμα παραπόνων για παραπάνω συζήτηση.

    Για να μην τα πολυλογώ, γνωρίζει κανείς τι γίνεται στη συγκεκριμένη περίπτωση;
    Φυσικά δε δέχομαι την απάντηση ότι αυτό που της διάβασα δεν ισχύει, εφόσον αυτό το λέει η ίδια η νομοθεσία.
    Έχει βρεθεί κανένας σε αντίστοιχη κατάσταση, και αν ναι, ποια ήταν η κατάληξη;
    Ζήτησα να ακούσω το ηχογραφημένο της ανανέωσης και μου είπε ότι θα χρειαστεί κάποιες μέρες και θα επικοινωνήσουν εκείνοι μαζί μου.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-01-2011
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    απο τη στιγμη που στα εχουν αναλυσει προφορικα, διαρκεια συμβολαιου, ποσο,πεναλτι κλπ και εχεις κανει επιβεβαιωση με ΑΦΜ ή αριθμο ταυτοτητας δεχεσαι τη συμφωνια και ισχυει το προστιμο αν αποχωρησεις

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εσύ έκανες ανανέωση συμβολαίου, είναι διαφορετική περίπτωση απο το να κάνεις νέα σύμβαση με μια εταιρία παρόχης
    Στην δικιά σου περίπτωση ισχύει η τηλεφωνική καταγραφή.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-17, 22:59
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 13:54
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-16, 01:25
  4. Διακοπη συμβολαιου και αριθμος τηλεφωνου
    Από JohnDoe στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 13:56
  5. Διακοπή συμβολαίου Cyta
    Από MementoMori στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-16, 15:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας