Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2016
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Καλησπερα σε ολο το φορουμ, θα μπω κατευθειαν στο θεμα για να μην κουραζω. Λοιπον, εχω adsl συνδεση της Wind, παντα ειχα κολληματα στο ιντερνετ καθως σελιδες αργουσαν να φορτωσουν, καθως παιχνιδια εχω πολυ υψηλο ping κλπ.. Η wind μου ειχε να βαλει την γραμμη σε fastpath και εγινε, οπου τοτε ναι μεν το ping ηταν χαμηλο, οχι τεραστιες διαφορες αλλα παραλληλα η ταχυτητα επεσε αρκετα.. Η ταχυτητα που βλεπω εγω ειναι 6-10 mbps .. δεν μπορω να πω οτι ειμαστε πολλα ατομα στο διαδικτυο την ιδια ωρα.. ωστοσο αυτο γινεται κυριως οταν συνδεομαι ασυρματα, πχ ο υπολογιστης μου ειναι 10 μετρα μακρια απο το modem μου, καθως και ενα λαπτοπ ειναι τοσα μετρα μακρια. και οι δυο αντιμετοπιζουμε χαμηλες ταχυτητες και αργο ανοιγμα των σελιδων. Απο την wind ειχα παρει με 20 ευρω ενα zte το ασπρο χωρις κεραια το κλασσικο.. με εκεινο ειχα πολλα θεματα καθως καταλαβενεται οτι ειναι πεταμενα λεφτα.. πριν 2 εβδομαδες αγορασα ενα TD-W8960N στην τιμη των 28 ευρω. Παλι αντιμετωπιζω τα ιδια προβληματα, δεν περιμενα να αλλαξει κατι το τρομερο αλλα τουλαχιστον να μην εχουμε προβλημα με τα σκαμποανεβασματα της ταχυτητας οπου αυτος ειναι ο πιο βασικος παραγωντας που κανει τα μηχανηματα στο σπιτι να αργουν να φορτωσουν τις σελιδες, απο την αλλη ομως, η wind λεει δεν υπαρχει προβλημα με την γραμμη μου, ολα κομπλε .. φταιει το μηχανημα σας.. ολα τα μηχανηματα; κινητα, λαπτοπ, σταθεροι υπολογιστες; πως γινεται αυτο; κολλησαν ιωση; δεν νομιζω μαλλον κατι παιζεται απο πισω, ισως στην καλωδιοση, η δεν ξερω τι αλλο. Πραγματικα εχω τηλεφωνησει στην wind τουλαχιστον 15 φορες, παντα λενε τα ιδια, να κανω ελεγχο στην γραμμη και πως ολα ειναι κομπλε.. τα κλασικα περνα εναν dns 8.8.8.8 κλπ κλπ.. οπου δεν βοηθαει ουτε και αυτο, μετα απο καιρο με συνδεσανε με τεχνικο 2ο επιπεπου κατι τετοιο.. εκεινος ειπε οτι αλλαξε την public ip κατι τετοιο, οταν αλλαξε κατι τετοιο και μου ειπε θα το παρει μιση ωρα, ολα μετα εγιναν χειροτερα.. δεν ξερω τι φταιει .. αλλα πραγματικα δεν ειμαι ο μονος που αντιμετωπιζει τετοιου ειδους σοβαρα προβλημα, λεφτα για vdsl δεν υπαρχουν, αν θελουν να μας κανουν να βαλουμε vdsl να κατεβασουν την τιμη τους.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2016
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    45(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα συνεπως απο σε εβαλαν σε fast path ειναι λογικο να χασεις λιγο ταχυτητα οσο για τον 8.8.8.8 dns βρισκεται στην αμερικη και σιγουρα υπαρχει καποιο lag βαλε ελληνικους dns οπως 212.205.212.205 κι αν μπορεις ανεβασε τα στατιστικα του ρουτερ σου
    Arvanitis Garage



  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χρειάζεται να έχεις μια βάση σωστή για να καταλήξεις κάπου, επίσης είναι διαφορετικά τα πράγματα αν πρόκειται και για τις δύο συνδέσεις (ενσύρματη και ασύρματη) ή μόνο την ασύρματη.
    Ξεκινάς με έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης και με έλεγχο για καθαρά κανάλια, κάνε και το παρακάτω.

    Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    18-12-2008
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    55
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Router
    JM-FIBRE ONU JF511-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arvanitis Garage Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο για τον 8.8.8.8 dns βρισκεται στην αμερικη και σιγουρα υπαρχει καποιο lag βαλε ελληνικους dns οπως 212.205.212.205 κι αν μπορεις ανεβασε τα στατιστικα του ρουτερ σου
    O 212.205.212.205 είναι του ΟΤΕ και λειτουργεί μονο σε γραμμές ΟΤΕ. Εάν θες ελληνικο DNS δοκιμασε του GRNET, 194.177.210.10 & 194.177.210.211. Όσον για τον 8.8.8.8 είναι της google και δε βρισκεται μονο στην αμερική. Υπάρχουν αρκετοι σερβερς στην ευρώπη, γερμανια, βουλγαρία ολλανδια κτλ. ο οποίος διαλεγεται αναλογα με το χαμηλοτερο ping

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-18, 18:45
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-16, 22:33
  3. Σοβαρό πρόβλημα με WiFi
    Από DSL στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-16, 18:38
  4. Σοβαρο προβλημα με την Forthnet.
    Από SIDASHE στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-16, 05:52
  5. Περίεργο πρόβλημα με σύνδεση ADSL.
    Από pentium_vi στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-16, 02:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας