Σελ. 14 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 211
  1. #196
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Και επίσημη 7.21.

  2. #197
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.336
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SkyNet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επίσημη 7.21.
    Καλά σεταρίσματα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #198
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά σεταρίσματα.
    Έτοιμο είναι δεν έχει κάτι άλλο να φτιάξεις..

  4. #199
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM 7490
    Φωνάζει λίγο περισσότερο σε θέματα ασφαλείας (μάλλον σωστά) με ένδειξη στην αρχική σελίδα.

  5. #200
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Βρίσκω μερικά Fritzbox 7490 απο γερμάνια σε καλή τιμή και κάποια απο αυτά είναι τα μαύρα απο τον πάροχο 1&1.
    Δε ξερω με ποια έκδοση έρχονται αλλα αν τα περάσω τη πρόσφατη lab και παίξουν σε Annex A θα είμαι ικανοποιημένος. Έχει κάποιος γερμανικό η ακόμη και απο γερμανό πάροχο που να το έχει γυρίσει με επιτυχία?
    Ακόμη και στην 7.21

  6. #201
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχω εγώ ένα 7490 γερμανικό αλλά το κανονικό κόκκινο (20002584) και δουλεύει μια χαρά. Δεν χρειάστηκε την lab. Πέρασα απευθείας την κανονική έκδοση.
    Ωστόσο το δικό σου πιθανόν να είναι κλειδωμένη η αναβάθμιση σε κανονικό γερμανικό firmware, καθώς έχει αυτό του παρόχου.
    Σε ένα μαύρο 7360SL του 1&1, το έχω γυρίσει σε διεθνή με τον παραδοσιακό τρόπο.

    Οπότε δοκιμάζεις για αρχή κατευθείαν το τελευταίο γερμανικό firmware. Αν δεν το παίρνει το κάνεις χειροκίνητα.
    Υπόψη ότι από κάποια έκδοση bootloader και μετά δεν παίζει ο παραδοσιακός τρόπος. Δες εδώ και στα επόμενα 1-2 μηνύματα να δεις σχετικές πληροφορίες αν γίνεται στο δικό σου.

  7. #202
    Εγγραφή
    17-02-2022
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα

    Κάτοχος εδώ και κάποιου μικρού σχετικά διαστήματος γραμμής internet μέσω Vodafone (4g), καθώς στο σπίτι μου δεν έχει φτάσει ακόμη οπτική ίνα για να έχω γρήγορο ίντερνετ.
    Το Modem που χρησιμοποιώ είναι της tp Link Mr6400 με σχετικά ικανοποιητικές ταχύτητες (40d/40u κατά μέσο όρο με κλειδωμένη κεραία με χειροκίνητο τρόπο).
    Το μόνο που μου λείπει, είναι σταθερό μέσω Voip.
    Σκεφτόμουν επομένως να αγοράσω ένα Fritz Box και να το συνδέσω μέσω του Modem μου. Μια καλή αγορά, θα μπορούσε ενδεχομένως να είναι μεταχειρισμένο μέσω eBay fritz box 7490 που προσφέρει 2 fxs.
    Είναι κάτι που θα πρέπει να προσέξω; Οι γερμανικές εκδόσεις (firmware) συνεχίζουν να έχουν πρόβλημα;

  8. #203
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν το θέλεις μόνο για την τηλεφωνία, τότε δεν χρειάζεσαι το 7490 που ακόμη και στο eBay είναι ακριβά (κάπου στα 70ε παίζει η τιμή τους, χωρίς τα μεταφορικά) εκτός αν πέσεις σε περίπτωση.
    Κάλλιστα παίρνεις το 7390 που το βρίσκεις στα 40€ (ακόμη και το διεθνές) που γυρίζει εύκολα από γερμανικό σε διεθνές και όσον αφορά την τηλεφωνία έχεις ακριβώς τα ίδια με το 7490.

  9. #204
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vskf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτόμουν επομένως να αγοράσω ένα Fritz Box και να το συνδέσω μέσω του Modem μου.
    Θα παίξει με 2 αστερίσκους:
    *1 αν το 6400 δεν μπαίνει σε bridge mode θα κάνεις double-nat (σε ότι αφορά το subnet πίσω από το fritz).
    και μπορεί το 1ό nat (του 6400) να δημιουργήσει θέματα με το sip session του fritz.
    *2 αν η lte σύνδεση σου δεν έχει public ip και είναι πίσω από cg-nat, δεν θα έχεις εισερχόμενες κλήσεις στο voip.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vskf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γερμανικές εκδόσεις (firmware) συνεχίζουν να έχουν πρόβλημα;
    Απ'όσο ξέρω, οι τελευταίες εκδόσεις του fritzos εγκαθίστανται και στα γερμανικά και στα 1&1.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #205
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν η lte σύνδεση σου δεν έχει public ip και είναι πίσω από cg-nat, δεν θα έχεις εισερχόμενες κλήσεις στο voip.
    Δεν ισχύει αυτό. Μια χαρά παίζει η τηλεφωνία πίσω από SGNAT.
    Αυτό που δεν παίζει σε SGNAT είναι αν χρησιμοποιεί το Fritz από εξωτερικές συσκευές που θέλουν να κάνουν χρήση της τηλεφωνίας του.

  11. #206
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό. Μια χαρά παίζει η τηλεφωνία πίσω από SGNAT.
    Σε μένα μόνο μια χαρά δεν έπαιζε η τηλεφωνία πίσω από cgnat (cosmote/gigamax).
    sip registration upstream: ok.
    outgoing calls: ok.
    incomming calls (μόλις είχαν περάσει ~5 λεπτά και είχε καθαρίσει το conn. tracking): με τίποτα.

    Γενικά εισερχόμενη κίνηση internet initiated -> local wan = 0.

    Δούλεψε μια χαρά μόλις πήρα public ip στο lte.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  12. #207
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.336
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μένα μόνο μια χαρά δεν έπαιζε η τηλεφωνία πίσω από cgnat (cosmote/gigamax).
    sip registration upstream: ok.
    outgoing calls: ok.
    incomming calls (μόλις είχαν περάσει ~5 λεπτά και είχε καθαρίσει το conn. tracking): με τίποτα.

    Γενικά εισερχόμενη κίνηση internet initiated -> local wan = 0.

    Δούλεψε μια χαρά μόλις πήρα public ip στο lte.
    Τα ίδια και σε εμένα.
    Δύο φορές μου έτυχε τα δύο τελευταία καλοκαίρια.
    Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι σε πετάνε πίσω από cgnat αν δεν δούνε κίνηση από το ρούτερ για Χ-ημέρες.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #208
    Εγγραφή
    17-02-2022
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση και τις απαντήσεις σας!

    Σκεφτόμουν την αγορά του 7490, γιατί από όσο βλέπω στη Wikipedia https://en.m.wikipedia.org/wiki/Comp...tz!Box_devices, έχει σταματήσει η υποστήριξη αναβάθμισης του 7390 (μέχρι 6.86 firmware) που πράγματι είναι σε καλύτερη τιμή. Αν η έλλειψη δυνατότητας μη νέας firmware, δεν επιρεάζει την τηλεφωνία, τότε θα μπορούσα να πάω ενδεχομένως και σε άλλο οικονομικότερο μοντέλο που υποστηρίζει 2 fxs, όπως για παράδειγμα το 7340 (μέχρι 6 firmware), που βγαίνει κοντά στα 22€.

    Η άλλη εναλλακτική θα μπορούσε να ήταν να αγοράσω ένα VoIP gateway (πχ της grandstream), όπου φαντάζομαι όμως ότι παρέχει πολύ λιγότερες δυνατές από ό,τι η Fritz, όπως για παράδειγμα η δημιουργία πολλαπλών sip providers και η δρομολόγηση αυτών για συγκεκριμένες κλήσεις (πχ άλλο sip για τις εισερχόμενες και άλλο για τις εξερχόμενες).

    Ευτυχώς για καλή μου τύχη, το tp Link mr6400, παρέχει και θύρα wan, πράγμα το οποίο νομίζω (χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις) ότι δεν θα μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα σύνδεσης με άλλο modem (άλλωστε το διαφημίζουν κιόλας). Σταθερή IP δεν χρειάζομαι.

  14. #209
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H τηλεφωνία στα Fritz δουλεύει με τον ίδιο τρόπο όσο παλιά κι αν είναι.
    Η διαφορά είναι ότι από το 7170 και μετά έχουν και SIP Server, ενώ από το 7140 και πριν είναι μόνο SIP Client.

  15. #210
    Εγγραφή
    17-02-2022
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Περί cg-nat, μετά από έρευνα και αρκετά μεγάλη ταλαιπωρία, ενημερώθηκα για τα παρακάτω:

    Προκειμένου η σύνδεση σου στο ίντερνετ να μην είναι πίσω από cg-nat, αυτό που ισχύει τουλάχιστον στην κινητή τηλεφωνία (δεν είμαι σίγουρος αν το ίδιο ισχύει και για την σταθερή), είναι ότι χρειάζεται να υποστηρίζει υπηρεσίες όπως machine-to-machine, αισθητήρες και Internet of Things (IoT).

    Δυστυχώς στην κινητή τηλεφωνία, δεν προσφέρουν όλοι οι πάροχοι αυτή τη δυνατότητα, καθώς προκειμένου να την έχεις θα πρέπει είτε το συμβόλαιο σου να υποστηρίζει το πρωτόκολλο Ipv6, είτε αντίστοιχα σε περιπτώσεις IPv4, να μην είσαι πίσω από cg-nat, αλλά μέσω public IP.

    Στην Vodafone για παράδειγμα, στην οποία είμαι πελάτης τους, τους τελευταίους δύο μήνες στο πρόγραμμα Vodafone Giga Unlimited ultra (το οποίο μου προσφέρει μία extra SIM για data sharing και όχι έως 4 όπως στο παρελθόν, ή όπως στην cosmote), δεν προσφέρουν Ipv6 παρά μόνο public IPv4, ενώ αυτή η δυνατότητα απευθύνεται μόνο σε εταιρικούς/επαγγελματικούς πελάτες, με επιπλέον μάλιστα χρέωση από όσο με ενημέρωσαν εχθές.

    Εν αντιθέσει με την Vodafone, η cosmote μόλις σήμερα ενημερώθηκα από τεχνικό της ότι από το 2016 περίπου, όλες οι γραμμές της στην κινητή τηλεφωνία, είναι μέσω του πρωτόκολλου Ipv6. Θα πρέπει όμως να γίνει παραμετροποίηση στο APN του router και αυτό να έχει την επιλογή IPv4-IPv6. Ακόμη όμως και τότε ίσως υπάρχουν κάποιες φορές τεχνικά προβλήματα με servers που ψάχνουν για IPv4, καθώς μπορεί να πάρουν λανθασμένη εικόνα ότι είμαστε πίσω από NAT, ενώ δεν είμαστε. Για αυτές τις περιπτώσεις, μία από τις λύσεις είναι να ζητήσουμε να μεταφερθούμε στο πρωτόκολλο IPv4, μέσω public IP. Αυτό γίνεται μέσω αίτησης σε κάποιο κατάστημα, ζητώντας η γραμμή μας να γίνει wireless intranet και να μπορεί να πάρει έτσι την μορφή VPN internet και όχι σκέτο ίντερνετ. Η τελευταία αυτή δυνατότητα, προσφέρεται δωρεάν, όχι όμως σε προγράμματα φωνής, παρά μόνο σε προγράμματα δεδομένων, στα οποία συμπεριλαμβάνονται όμως και οι κάρτες SIM που προσφέρονται από το δίκτυο της στα unlimited και όχι μόνο προγράμματα (data sharing της βασικής σου σύνδεσης), οι οποίες εν αντιθέσει με την Vodafone (που όπως ανέφερα παραπάνω πλέον προσφέρει μόνο μία), μπορεί να φθάσουν μέχρι και 4.

Σελ. 14 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  2. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  3. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44
  4. Fritz box 7490 γερμανικό χρήση σε adsl2 στην ελλαδα
    Από lambrospro στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-16, 17:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας