Σελ. 7 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 211
  1. #91
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα χτυπάνε και οι 2 συσκευές και αν σηκώσουν το ακουστικό και οι 2 θα μιλάνε παράλληλα. Όπως γίνεται κανονικά αν είχες 2-3 συσκευές συνδεδεμένες πάνω στην τηλεφωνική γραμμή.
    Από την άλλη αν 2 συσκευές συνδέονται στο Fritz, θα χτυπάνε και οι 2 αλλά θα απαντήσει στην κλήση μόνο αυτή που θα το σηκώσει πρώτη.

  2. #92
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Πάντως εγώ όταν είχα δοκιμάσει να συνδέσω το τηλέφωνο παράλληλα με το fritzbox, είχα έντονο πρόβλημα phantom κλήσεων.

  3. #93
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όντως μπορεί να παρουσιασθούν διάφορα θέματα ή τίποτα. Εξαρτάται από την τηλεφωνική συσκευή που θα συνδεθεί κατευθείαν στην γραμμή.

  4. #94
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Είχα επικοινωνία με την ΑVM και τους ρώτησα για το αν μπορώ να αλλάξω edition από γερμανική σε international.
    Η απάντηση τους ήταν ότι δεν μπορεί να αλλαχτεί και ότι το γερμανικό θα παραμείνει πάντα γερμανικό.
    Καλά λέω από μέσα μου δεν ξέρεις τι θα πει Έλληνας.
    Για ποιό λόγο το κάνουν όμως?

  5. #95
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αλήθεια λέει, αλλά από την πλευρά που το βλέπει κανείς.
    Εμείς (και πολλοί άλλοι στον κόσμο) θέλουμε (και αλλάζουμε) το firmware της συσκευής, ξεγελώντας τον bootloader κατά την εκκίνηση. Όμως η συσκευή παραμένει πάντα ανάλογα την έκδοση (HWRevision) για την οποία έχει κατασκευαστεί.
    Το Serial Number της συσκευής μας δίνει πληροφορίες ημερομηνίας κατασκευής, ενώ το HWRevision, όπως επίσης και το Αrtikel Number στο κολλημένο ταμπελάκι, ποιο ακριβώς μοντέλο είναι.

    Αν ποτέ αιτηθείς βοήθεια, το πρώτο πράγμα που θα σου ζητήσουν είναι ένα αρχείο που περιέχει πληροφορίες και μεταβλητές της συσκευής. Εκεί φαίνονται τα πάντα και αμέσως θα σου απαντήσουν ότι δεν την υποστηρίζουν με τροποποιημένο firmware.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 22-03-17 στις 19:44.

  6. #96
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια λέει, αλλά από την πλευρά που το βλέπει κανείς.
    Εμείς (και πολλοί άλλοι στον κόσμο) θέλουμε (και αλλάζουμε) το firmware της συσκευής, ξεγελώντας τον bootloader κατά την εκκίνηση. Όμως η συσκευή παραμένει πάντα ανάλογα την έκδοση (HWRevision) για την οποία έχει κατασκευαστεί.
    Το Serial Number της συσκευής μας δίνει πληροφορίες ημερομηνίας κατασκευής, ενώ το HWRevision, όπως επίσης και το Αrtikel Number στο κολλημένο ταμπελάκι, ποιο ακριβώς μοντέλο είναι.

    Αν ποτέ αιτηθείς βοήθεια, το πρώτο πράγμα που θα σου ζητήσουν είναι ένα αρχείο που περιέχει πληροφορίες και μεταβλητές της συσκευής. Εκεί φαίνονται τα πάντα και αμέσως θα σου απαντήσουν ότι δεν την υποστηρίζουν με τροποποιημένο firmware.
    Αν όμως εχεις εχει δυο Fritz το 7490 τεως γερμανικο και ένα ιντερνατιοναλ όπως το 3390 καθολα νομιμο οπως εγω, τοτε ζητας βοηθεια για το 3390 όπως το configuration για δυο vlan σε μια πορτα και συ μετα περνας τις αλλαγες στο 7490, όπως εκανα με την IPTV οπου εκανα copy paste τις ρυθμησεις για να γινει η 4 πορτα STB του 7490.

  7. #97
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Τι βοήθεια θα μπορούσε να αιτηθω?

  8. #98
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The Byte Healer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όμως εχεις εχει δυο Fritz το 7490 τεως γερμανικο και ένα ιντερνατιοναλ όπως το 3390 καθολα νομιμο οπως εγω, τοτε ζητας βοηθεια για το 3390 όπως το configuration για δυο vlan σε μια πορτα και συ μετα περνας τις αλλαγες στο 7490, όπως εκανα με την IPTV οπου εκανα copy paste τις ρυθμησεις για να γινει η 4 πορτα STB του 7490.
    Θεωρώ ότι είναι αυτονόητο αυτό που αναφέρεις, εφόσον το ζητάς για την πρέπουσα συσκευή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι βοήθεια θα μπορούσε να αιτηθω?
    Οτιδήποτε έχει να κάνει με την λειτουργία της συσκευής και τεχνική υποστήριξη.

  9. #99
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι βοήθεια θα μπορούσε να αιτηθω?
    Ποιος είναι ο λογος που απευθυνεσαι στην AVM, αν εχεις αποφασισει να το μετατρεψεις ξεχνα την AVM και κανε οτι σου ειπαμε, αν όχι μαθε γερμανικα.

  10. #100
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Γερμανικά ξέρω δεν έχω θέμα,ήθελα να μάθω και την στάση της avm επί του θέματος.
    Στην γερμανική έκδοση δεν θα μου δουλέψει γιατί είναι annex b και εγώ έχω Αnnex a.

  11. #101
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γερμανικά ξέρω δεν έχω θέμα,ήθελα να μάθω και την στάση της avm επί του θέματος.
    Στην γερμανική έκδοση δεν θα μου δουλέψει γιατί είναι annex b και εγώ έχω Αnnex a.
    Βρες λοιπον τα αρχεια που σου εχω πει (recover-image.exe), αν δεν τα εχεις μεχρι τωρα και ξεκινα, αν θελεις να κανεις οτι εκανα εγω.

    - - - Updated - - -

    Αναδεικνύεται ενα σοβαρο προβλημα που πρεπει να λαβουν πολύ σοβαρα υπ’οψιν τους ολοι οσοι σκοπευουν να αγορασουν ένα γερμανικο μοντεμ με σκοπο να το μετατρέψουν σε international.
    Δεν θα εχουν καμια τεχνικη υποστήριξη από την ΑΜΥ ή από την AVM.
    Η μονη βοηθεια θα είναι από φορουμ, δηλ. από καποιους χρήστες ανω του μεσου ορου όπως λεμε και αυτή θα είναι κυριως α’ επιπεδου.
    Αν η βοηθεια εχει να κανει με β’ επίπεδο, όπως τουλάχιστον εγω το χαρακτηριζω, δηλ. πως μετατρέπουμε μια πορτα σε STB για IPTV ή πως θα περάσεις δυο vlans από μια πορτα, τοτε η βοηθεια που θα βρεις, αν εισαι τυχερος, θα είναι από καποιον αλλον που εχει ήδη λυσει το ιδιο πρόβλημα, όπως στην περιπτωσή μου με την IPTV, αλλοιως θα φας πίκρα.
    Εδώ λοιπον αναδεικνύεται το μεγαλο μειονέκτημα των προιοντων αυτης της εταιρειας, επειδή δεν υπαρχει το καταλληλο web interface, όπως συμβαινει με την πλειοψηφια των μοντεμ της αγορας, εισαι υποχρεωμένος να κρεμεσαι από τα … ξερετε ποια, της AVM για οτιδηποτε θελησει καποιος που δεν υπαρχει στο web interface του μοντεμ.
    Αλλα, για όλα υπαρχει λυση, η λυση δια της πλαγίας οδού όπως λεμε, εκτος της λυσης με τα δυο μοντεμ που ανεφερα προυγουμενως υπαρχει άλλη μία πιο σωστή λυση.
    Οσοι εχουν μοντεμ 7490 international μαμίσια όπως λεμε, να μας στείλουν το βασικο export αρχειο τους, εστω μεσω pm, και αυτό εμεις θα στελνουμε στην ΑΜΥ ή στην AVM όταν και οποτε μας το ζητουν, εν συνεχεία εμεις θα κανουμε copy paste, το μερος του configuration που μας αφορα, στο δικο μας export αρχειο.
    Όπως καταλαβενετε η λυση δεν περιοριζεται μονο σάυτο το μοντελο της AVM.
    Αν καποιος είναι προθυμος να βοηθησει εγω θελω να εχω το export αρχειο του 7490 international.

    Τεχνικη ερωτηση.
    Αυτή τη στιγμη εχω το 3390 σε συνδεση client με το 7490 στο δωματιο του γιου μου.
    Οσοι συνδεονται ενσυρματα ή ασυρματα με το 3390 εχουν ιντερνετ, τι συμβαινει όμως με το VoIP?
    Αν συνδεθει καποιος με DECT ή με κινητο στο WiFi δικτυο του 3390 θα εχει VoIP κανονικα?
    Σημειωτεον ότι και στα δυο μοντεμ εχει αναγνωριστει στο telephone device το κινητο μου και εχει γινει η αντιστοίχηση με το τηλεφ. νουμερο.
    Το ξερω ότι δεν εχω VoIP ακομη , αλλα τι μπορω να κανω από τωρα για να δω ότι δεν θα εχω μελλοντικά πρόβλημα.

  12. #102
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείς να κάνεις εγγραφή σε κάποιον VoIP πάροχο και να δοκιμάσεις την τηλεφωνία. Για εισερχόμενες κλήσεις θα χρειαστείς γεωγραφικό αριθμό.
    Π.χ. στην Omnivoice δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις κανονικό γεωγραφικό αριθμό, αλλά μόνο με την εγγραφή έχεις δυνατότητα να δοκιμάσεις την τηλεφωνία. Φυσικά κλήσεις σε κανονικούς αριθμούς χρεώνονται με το εκάστοτε τιμολόγιο. Ιδανικά θα έπαιρνα έναν κανονικό αριθμό (3€/6μηνο + 1€ ενεργοποίηση) και κάνεις ότι δοκιμή θέλεις.

    Χωρίς VoIP από κάποιον πάροχο το μόνο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι κλήσεις μεταξύ των εσωτερικών σου.
    Τέλος ακόμη και τώρα μπορείς να συνδέσεις την τηλεφωνική γραμμή στο 7490 και να δοκιμάσεις την τηλεφωνία μέσω αυτού ή ακόμη και μέσω του 3390, το οποίο θα πρέπει να ρυθμισθεί ως IP Phone στο 7490.

  13. #103
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να κάνεις εγγραφή σε κάποιον VoIP πάροχο και να δοκιμάσεις την τηλεφωνία. Για εισερχόμενες κλήσεις θα χρειαστείς γεωγραφικό αριθμό.
    Π.χ. στην Omnivoice δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις κανονικό γεωγραφικό αριθμό, αλλά μόνο με την εγγραφή έχεις δυνατότητα να δοκιμάσεις την τηλεφωνία. Φυσικά κλήσεις σε κανονικούς αριθμούς χρεώνονται με το εκάστοτε τιμολόγιο. Ιδανικά θα έπαιρνα έναν κανονικό αριθμό (3€/6μηνο + 1€ ενεργοποίηση) και κάνεις ότι δοκιμή θέλεις.

    Χωρίς VoIP από κάποιον πάροχο το μόνο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι κλήσεις μεταξύ των εσωτερικών σου.
    Τέλος ακόμη και τώρα μπορείς να συνδέσεις την τηλεφωνική γραμμή στο 7490 και να δοκιμάσεις την τηλεφωνία μέσω αυτού ή ακόμη και μέσω του 3390, το οποίο θα πρέπει να ρυθμισθεί ως IP Phone στο 7490.
    Η τηλεφωνια εχει ηδη συνδεθει στο 7490 και εχω βαλει τις δυο τηλ. συσκευες του σπιτιου στις FON1 –FON2 και παιζουν κανονικα.
    Αν συνδεθω ασυρματα στο δικτυο του 3390 το κινητο μου αποκτα το εσωτερικο **620 από το 3390, αλλα από το τηλεφωνο στο FON1 (στο 7490) δεν καλειται.
    Κανε το λιανα τι εννοεις ρυθμηση IP Phone στο 3390.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The Byte Healer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τηλεφωνια εχει ηδη συνδεθει στο 7490 και εχω βαλει τις δυο τηλ. συσκευες του σπιτιου στις FON1 –FON2 και παιζουν κανονικα.
    Αν συνδεθω ασυρματα στο δικτυο του 3390 το κινητο μου αποκτα το εσωτερικο **620 από το 3390, αλλα από το τηλεφωνο στο FON1 (στο 7490) δεν καλειται.
    Κανε το λιανα τι εννοεις ρυθμηση IP Phone στο 3390.
    Προφανως οταν μου λες κανε δοκιμες δεν ξερεις σιγουρα.

  14. #104
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα ρυθμίσεις το 3390 να παίζει ως IP Phone στο 7490.
    α. Στο 7490 κάνεις το βήμα 3 (Configuring a telephone in the FRITZ!Box).
    β. Στο 3390 κάνεις το βήμα 4 (Entering registration information on the telephone).

    Βάσει των παραπάνω το 3390 θα πάρει εσωτερικό αριθμό 620 (αν δεν έχεις ρυθμίσει άλλη ΙΡ συσκευή). Τώρα όποια τηλέφωνα είναι συνδεδεμένα στο 3390, θα κάνουν/δέχονται κλήσεις μέσω του Internet Number 620.
    Για να γίνει αυτό πρέπει να ορίσεις το εσωτερικό 620 (του 7490) να χρησιμοποιεί την τηλεφωνική γραμμή. Αυτό γίνεται πατώντας το Edit και κάνοντας τις κατάλληλες επιλογές στην επόμενη σελίδα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The Byte Healer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως οταν μου λες κανε δοκιμες δεν ξερεις σιγουρα.
    Προφανώς μιλάω να κάνεις δοκιμές σε VoIP που καταλαβαίνω ότι δεν το γνωρίζεις.
    Χρησιμοποιώ το VoΙP από το 2003 και για κάποια χρόνια ως αποκλειστική τηλεφωνία. Και τα περισσότερα σε Fritz συσκευές.

  15. #105
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ρυθμίσεις το 3390 να παίζει ως IP Phone στο 7490.
    α. Στο 7490 κάνεις το βήμα 3 (Configuring a telephone in the FRITZ!Box).
    β. Στο 3390 κάνεις το βήμα 4 (Entering registration information on the telephone).

    Βάσει των παραπάνω το 3390 θα πάρει εσωτερικό αριθμό 620 (αν δεν έχεις ρυθμίσει άλλη ΙΡ συσκευή). Τώρα όποια τηλέφωνα είναι συνδεδεμένα στο 3390, θα κάνουν/δέχονται κλήσεις μέσω του Internet Number 620.
    Για να γίνει αυτό πρέπει να ορίσεις το εσωτερικό 620 (του 7490) να χρησιμοποιεί την τηλεφωνική γραμμή. Αυτό γίνεται πατώντας το Edit και κάνοντας τις κατάλληλες επιλογές στην επόμενη σελίδα.

    - - - Updated - - -


    Προφανώς μιλάω να κάνεις δοκιμές σε VoIP που καταλαβαίνω ότι δεν το γνωρίζεις.
    Χρησιμοποιώ το VoΙP από το 2003 και για κάποια χρόνια ως αποκλειστική τηλεφωνία. Και τα περισσότερα σε Fritz συσκευές.
    Δεν τα καταφερα και ας παμε βημα βημα
    στο 3390 στο telephone numbers θα ορισω το νουμερο του τηλεφωνου ή τιποτα?

Σελ. 7 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 25678912 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  2. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  3. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44
  4. Fritz box 7490 γερμανικό χρήση σε adsl2 στην ελλαδα
    Από lambrospro στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-16, 17:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας