Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 48
  1. #16
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για κάποιο λόγο διάβαζα στο ιντερνετ ότι το έχουν παρατηρήσει και άλλη το πρόβλημα αυτό με το θόρυβο και έβαλα δεύτερο σε σειρά φιλτράκι και μπορώ να πώ ότι καθάρισε σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό. Μόνο με foul ενταση μπορείς να το καταλάβεις ότι κατι μπορεί να ακούγεται.

    Χθές διάβασα το manual του fritz box αλλα δν ειχα χρόνο να παίξω με τα τηλέφωνα. Από ότι κατάλαβα όλα τα τηλέφωνα στο fritz box fon1 fon2 fon3 παίζουν σαν ενιαίο σύνολο. Δεν εχει το καθένα ξεχωριστό εσωτερικό αριθμό. Απλά μπορείς να επιλέξεις σε ποιά γραμμή να κουδουνίζει το καθένα. Μόνο όταν φτιάνεις ip / sip internet client έχεις την δυνατότητα να σου δίνει νούμερο. Αρα δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις προς ένα μόνο σταθερο από ότι κατάλαβα. Μπορείς να καλείς όμως όλα τα τηλέφωνα που είναι συνδεδεμένα στο fritz box στις θύρες FON1, Fon2, Fon3. σωστά?

    Γενικά όμως σαν απόδοση παρατηρώ κάποια αργοπορία. Δεν ξέρω αν όλα τα voip παίζουν έτσι αλλα δεν έχει σχέση με την απόκριση του κανονικού τηλεφώνου. Μήπως με asterisk παίζουν καλύτερα τα τηλέφωνα? Ποιο άμεση απόκριση, ποιότητα κλπ

  2. #17
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα κομπλέ έπαιξε!

    Απλά ακούω ενα ελαφρύ βράσιμο στο τηλέφωνο το οποίο δεν υπάρχει όταν συνδέω το τηλέφωνο απευθείας στην πρίζα.

    Φιλτράκι έχω βαλει
    καλημερα, αυτο με το βρασιμο το εχω παθει και εφταιγε μια φορα η γραμμη και την εφτιαξαν απο ΟΤΕ και αλλη φορα δικο μου λαθος στο καλωδιο που δεν επιανε καλα μετα το splitter, δε νομιζω οτι οφειλεται σε VOIP εξοπλισμο.
    Μηπως εχει πολυ θορυβο η γραμμη σου? το ιντερνετ ειναι οκ? ειδες τα στατιστικα κτλ?

    για τα αλλα που ρωτας σου εχω απαντησει ηδη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 17-03-17 στις 13:05.

  3. #18
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απλά όταν συνδέσω οποιοδήποτε τηλέφωνο με φίλτρο στη γραμμή δεν ακούγεται κάτι. Μόνο όταν συνδέσω το τηλ μέσω του fritz box. Η γραμμή παίζει καμπάνα

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά όταν συνδέσω οποιοδήποτε τηλέφωνο με φίλτρο στη γραμμή δεν ακούγεται κάτι. Μόνο όταν συνδέσω το τηλ μέσω του fritz box. Η γραμμή παίζει καμπάνα
    αυτο ηθελα να σε ρωτησω και τελικα το ξεχασα!
    αν δλδ οταν βαζεις ενα απλο τηλ απευθειας στην γραμμη σου αν κανει αυτον τον θορυβο.
    Ε τοτε κατι με το fritz ειναι!
    ειπες οτι εχεις 2, δοκιμασες στο 2ο?
    δεν ειναι παντως θεμα του VOΙP γενικα αυτο, εγω για παραδειγμα δεν ακουω κατι. Μονο τοτε που ανεφερα πριν.
    Πιστευω κατι εχει το συγκεκριμενο μηχανημα, ισως καποιο πειραγμενο εξαρτημα πχ πυκνωτης ηλεκτρολυτικος και περναει θορυβο.
    Αμα δεν το κανει το 2ο, ανοιξε το 1ο και δες πυκνωτες αν εχει φουσκωμενο κτλ.
    Στο Speedtouch 780WL βρηκα φουσκωτους-εγγυους και τους αντικατεστησα.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι κατάλαβα όλα τα τηλέφωνα στο fritz box fon1 fon2 fon3 παίζουν σαν ενιαίο σύνολο. Δεν εχει το καθένα ξεχωριστό εσωτερικό αριθμό. Απλά μπορείς να επιλέξεις σε ποιά γραμμή να κουδουνίζει το καθένα. Μόνο όταν φτιάνεις ip / sip internet client έχεις την δυνατότητα να σου δίνει νούμερο. Αρα δεν μπορείς να κάνεις κλήσεις προς ένα μόνο σταθερο από ότι κατάλαβα.
    Μπορείς να καλείς όμως όλα τα τηλέφωνα που είναι συνδεδεμένα στο fritz box στις θύρες FON1, Fon2, Fon3. σωστά?
    Ξεχώρισα την πρόταση σε 2 παραθέσεις και αυτές οι 2 δεν συμφωνούν μεταξύ τους. Τι ακριβώς εννοείς;

    Όσες τηλεφωνικές συσκευές συνδέσεις στο Fritz (απλές στα 2 FON, ΙΡ/SIP, DECT, ISDN), παίρνουν όλες εσωτερικό νούμερο και μπορούν να έχουν εσωτερική επικοινωνία μεταξύ τους. Τα εσωτερικά νούμερα είναι:
    α. 1 ή 2 ή 3, για τις απλές (έως 3) συσκευές που συνδέονται στις αντίστοιχες θύρες FXS.
    β. 51 έως 58, για τις ISDN (έως 8) συσκευές που συνδέονται στην S0 θύρα.
    γ. 610 έως 615, για τις DECT (έως 6) συσκευές που συνδέονται στην βάση του Fritz.
    δ. 620 έως 629, για τις ΙΡ (έως 10) συσκευές που συνδέονται μέσω δικτύου (LAN/WLAN).

    Η εσωτερικές κλήσεις γίνονται με **νούμερο.

  6. #21
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ήξερα ότι οι συσκευές παίρνουν 1 , 2, 3 εσωτερικό αριθμό. Νόμιζά ότι μόνο οι Internet γραμμές πέρναν νούμερο.

    Οπότε αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής

    Έχω δύο Fritz 7170A και 7170 Β. Τo 7170Α είναι σαν sip server και το 7170Β σαν sip client έχωντας σετάρει internet line την διεύθυνση του sip server fritzbox Α για να μπορεί να κάνει κλησεις το 7170Β.

    Στο 7170Α έχω τρείς συσκευές 1,2,3. Oμοίως και στο 7170B αλλες τρεις συσκευές 1,2,3.

    Εγώ θέλω να καλέσω εσωτερικά από τη συσκευή 2 του 7170Α την συσκευή 1 του 7170B. Γίνεται?

    Δηλαδή θα πρέπει να πληκτρολογήσω **621 που είναι το internet line της επέκτασης + τον αριθμό της συσκευής (1) ?

    Σήμερα θα αγοράσω μία ακόμα συσκευή οπότε θα έχω δύο και θα μπορώ να παίξω και να δώ τι γίνεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gfdimopo : 17-03-17 στις 17:52.

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν μπορεί να γίνει απευθείας κλήση μεταξύ εσωτερικών 2 ή παραπάνω Fritz. Μπορεί όμως να γίνει μέσω του SIP PBX.

  8. #23
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Επειδή θέλω να κάνω κι εγω το ίδιο αμεσα θέλω να ρωτήσω, στο σπίτι που βρίσκεται η γραμμή βάζω τη pstn στο HT503 και μια συσκευή επίσης πάνω. Μετά απο τις ρυθμίσεις θα κτυπάει το κινητό μου που θα εχω βάλει κάποιο πρόγραμμα SIP ? θα κτυπάνε ταυτόχρονα? ή θα κτυπάνε πχ 4 φορές και μετά θα στέλνει σε voip? Δώστε μου τα φώτα σας γιατί βρήκα ένα έτοιμο συστημα και ο τεχνικός εκεί μου είπε οτι απλά θα μεταφέρει τη γραμμή και δε θα δουλεύει στο ένα σπίτι, αλλά ούτε και μέσω κινητού και είναι απαραίτητο να εχω 2 συσκευές μια στο ενα σπιτι μια στο άλλο.! Εγώ απλά θέλω στο άλλο σπίτι κλπ να χρησιμοποιώ ή κάποιο voip τηλέφωνο ή το κινητό, όχι extra αντάπτορα. Επίσης υπάρχει περίπτωση να παίξουν modem vdsl που δίνει ο ΟΤΕ? Νομίζω εχουν voip ρυθμίσεις αλλα κάνουν για gateaway?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ermis : 17-03-17 στις 20:02.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ΗΤ503 είναι μόνο IP Client και όχι server (όπως τα Fritz). Με απλά λόγια δεν μπορεί να συνδεθεί πάνω του ένα κινητό ή άλλη IP τηλεφωνική συσκευή. Μόνο λειτουργούν οι 2 απλές τηλεφωνικές συσκευές που συνδέονται στις αντίστοιχες θύρες FXS.

  10. #25
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Εγω στο 2ο post κατάλαβα οτι τη δουλεια του client την κάνει το HandyTone 702 και το ΗΤ503 κανει το server. Βασικά είδα αυτή τη λύση: https://allvoip.gr/product_info.php?...oducts_id=1209 Αυτό δεν ειναι που περιγράφουμε παραπάνω? απλά με άλλο μοντέλο?

  11. #26
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, συγνώμη το μπέρδεψα με το ΗΤ702 και γι' αυτό εξάλλου έγραψα για 2 θύρες FXS, όταν έχει από 1 FXO και FXS. Ναι θα σου δουλέψει και με τα 2.
    Οι συσκευές των παρόχων δεν έχουν SIP Server. Μόνο clients είναι.

  12. #27
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Οπότε εχουμε αυτη τη λύση σαν την ιδανική και "οικονομική"? Απο εκει και πέρα αυτο με τις φορές που θα κτυπάει το τηλ πριν μπεί σε voip ρυθμίζεται φαντάζομαι? Και κάτι ακόμα static δε χρειάζεται? παίζει με κάποιο dns server?

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ποια λύση αναφέρεις ως ιδανική και οικονομική; Προσωπικά προτιμώ 2 μεταχειρισμένα Fritz που είναι σαφώς οικονομικότερα και με περισσότερες δυνατότητες και επιλογές, έναντι του πακέτου των Grandstream.

    Τις επόμενες ερωτήσεις δεν τις κατάλαβα καθόλου.

  14. #29
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Το πακέτο που εβαλα στο link προφανώς εχει μέσα και το σετάρισμα στη τιμή. Στο δινουν και το βάζεις και παίζει. Η οικονομική λύση και άμεση ειναι αυτό http://www.skroutz.gr/c/708/VoIP-ada...eyphrase=ht503 και ενα τηλέφωνο κινητό με sip application ή ενα σταθερό sip κλπ. Το βασικό για εμενα ειναι να στήσω το server μιας και θα παω μέσα απο τα how to.
    Τα άλλα που ρωτάω ειναι αν στο σπίτι που θα ειναι η pstn και ο server θα κτυπάει η τηλεφωνική συσκευη η απλή ή θα πηγαίνει απευθείας voip. Επίσης κάτι άλλο, στο server αυτο συνδέεται με ενα client? ή μπορω ταυτόχρονα να εχω 1 σταθερο, 1 tablet, 1 κινητό κλπ. και θα κτυπάνε όλα μαζι και απλά θα μιλάς με αυτό που απαντήσεις?!

  15. #30
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πολύ περισσότερα με ένα 7140 στα 20€ ή 25€ ή 35€.

    Δεν γνωρίζω πως ακριβώς δουλεύει το Granstream με τις ρυθμίσεις του. Πάντως χλωμό το βλέπω να δέχεται τόσες συσκευές ως clients.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρήση FritzBox 7270v3 ως PBX σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ (χωρίς τη χρήση Speedport)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 541
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-20, 10:19
  2. Μετατροπή ποσού (αριθμού) σε λέξεις (ολογράφως) VB/VBA ASP/VBScript
    Από yiapap στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-18, 21:49
  3. Μετατροπή σταθερής τηλεφωνικής γραμμής σε VoIP
    Από tigra23 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-17, 23:10
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-16, 21:30
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-16, 02:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας