Χαίρετε.

Εδώ και 3 μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Ενώ το ρουτερ (Technicolor) συγχρονίζει κανονικά την DSL και παίρνει IP, δεν μπορώ με τίποτε να ανοιξω ΚΑΜΙΑ σελίδα στο ίντερνετ, να κατεβάσω τα μαιλ με τον thunderbird κτλ. Επί της ουσίας δεν έχω ίντερνετ. Αν κάνω βέβαια ping κάποια ιστοσελίδα, απαντάει κανονικά !

Ήρθε τεχνικός, έφερε καινούριο ρουτερ (το ίδιο μοντέλο), προσπαθούσε επί 2 ώρες με τα κεντρικά να το φτιάξουν, τίποτε. Πήγαν στο αστικό κέντρο, έκαναν εκεί ρυθμίσεις, reset την κάρτα, καρφωτά τους DNS και ένα σωρό άλλα πράγματα, και πάλι τίποτε. Το χειρότερο, μου είπαν ότι είναι "πολύ ιδιαίτερο πρόβλημα" (ένας εύσχημος τρόπος για να πουν ότι δεν ξέρουν τι φταίει) και ως εκ τούτου δεν έχουν χρονοδιάγραμμα επισκευής. "Κάνουμε ότι μπορούμε" είπαν, αλλά προφανώς αυτό δεν αρκεί μιας και η σύνδεση είναι επαγγελματική και έχουμε μείνει 3 μέρες χωρίς ίντερνετ και VOIP τηλεφωνία.

Εσχάτως μάλιστα, το ρουτερ δεν μπορέι καν να πάρει IP ! (εμφανίζει concentrator not reachable)

Έστειλα και στο support εδώ αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα ("κατανοούμε το πρόβλημά σου και έχουμε ζητήσει να επικοινωνήσουν μαζί σου τα αρμόδια τμήματα").

Τι στην ευχή μπορεί να συμβαίνει ? Καταγγελία στην ΕΕΤΤ η μόνη λύση ?

- - - Updated - - -

Το πρόβλημα λύθηκε. Είχε πρόβλημα η κάρτα στο ΑΚ Ηλιούπολης. Πάνω σε αυτήν ήταν άλλα 70 άτομα, δεν ξέρω πώς και δεν διαμαρτυρήθηκαν. Εξαιρετικός ο τεχνικός που ήρθε σήμερα, σοβαρός και βαθύς γνώστης των πραγμάτων. Ασχολήθηκε γύρω στις 7 ώρες συνολικά !