Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 51
  1. #31
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό σε συνδυασμό με το Syncthing για συγχρονισμό αποκλειστικά μεταξύ των δικών μας συστημάτων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 05-03-17 στις 22:21.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  2. #32
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ επειδή δεν εμπιστευόμουν ΚΑΜΙΑ από τις παραπάνω, έφτιαξα το δικό μου:

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...sword-manager)

    εδώ στο Play Store: https://play.google.com/store/apps/d...bonpeople.safe

    όπως γράφω και στο forum, ΔΕΝ έχει δικαιώματα internet/δικτύου ούτε SD card κλπ όπως κάθε password
    manager που σέβεται τον χρήστη του θα έπρεπε
    (βασικά δεν έχει κανένα δικαίωμα android, ούτε backup κάνει)

    Όσοι "γκρινιάξουν" γιατί χρησιμοποίησα διπλό DES αντί AES το εξηγώ στο τέλος του συγκεκριμένου thread.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  3. #33
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Κανένα permission δέν ζητάει το KeePass2

  4. #34
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ επειδή δεν εμπιστευόμουν ΚΑΜΙΑ από τις παραπάνω, έφτιαξα το δικό μου:

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...sword-manager)

    εδώ στο Play Store: https://play.google.com/store/apps/d...bonpeople.safe

    όπως γράφω και στο forum, ΔΕΝ έχει δικαιώματα internet/δικτύου ούτε SD card κλπ όπως κάθε password
    manager που σέβεται τον χρήστη του θα έπρεπε
    (βασικά δεν έχει κανένα δικαίωμα android, ούτε backup κάνει)

    Όσοι "γκρινιάξουν" γιατί χρησιμοποίησα διπλό DES αντί AES το εξηγώ στο τέλος του συγκεκριμένου thread.
    δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις κάνεις. Μου τα μπερδεύεις λίγο αλλά δεν μου αρέσει η περιγραφή σου (αν και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς κάνεις). Δείχνεις ότι έχεις βασικά κενά στην κρυπτογραφία, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την προσπάθειά σου θέλει διάβασμα πριν "παίξεις" με την κρυπτογραφία.

    Από την περιγραφή σου (και χωρίς να έχω μελετήσει τις λεπτομέρειές του συστήματός σου) δεν ακολουθείς τις "καθιερωμένες αρχές" τις "σωστής" κρυπτογραφίας. Έτσι χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν χρησιμοποιούμε διπλό des (2DES) όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε des αλλά τριπλό 3DES (αν χρησιμοποιείς σωστά την έννοια 2DES γιατί δεν τα λες πολύ καλά). Ο 2DES έχει περίπου την ίδια ασφάλεια με τον 1DES καθώς του επιτίθεσαι στη μέση από τις δύο πλευρές ((meet-in-the-middle attack). Εδώ το γιατί.

    Υ.Γ. Από μένα keypass!!!!
    There is nothing like 127.0.0.1

  5. #35
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    177
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Plus
    Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το Keepass μιας και αποφάσισα να κάνω τη μετάβαση από LastPass;

    Αν κάνεις καινούργιο register σε site, υπάρχει η δυνατότητα να το κάνει αυτόματα add στην datadase ή πρέπει να το κάνουμε κάθε φορά χειροκίνητα;

  6. #36
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν χρησιμοποιούμε διπλό des (2DES) όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε des αλλά τριπλό 3DES (αν χρησιμοποιείς σωστά την έννοια 2DES γιατί δεν τα λες πολύ καλά). Ο 2DES έχει περίπου την ίδια ασφάλεια με τον 1DES καθώς του επιτίθεσαι στη μέση από τις δύο πλευρές ((meet-in-the-middle attack). Εδώ το γιατί.
    Ευχαριστώ για τις υποδείξεις αλλά δεν χρησιμοποιώ 2DES μια και δεν αποσκοπούσα να αυξήσω την ασφάλεια από 2^57 σε 2^112.
    Οπως έγραψα μέσα key->MD5->des->base64->md5 και αυτό ΕΙΣ ΔΙΠΛΟΥΝ αλλά έτσι: "DES βάση ενός ενδιάμεσου
    υβριδικού κλειδιού του χρήστη συν κάτι άλλο (εδώ δεν αποκαλύπτω πολλά, χα χα χα)." Το έκανα copy-paste όπως
    το έγραψα. Ουσιαστικά χρησιμοποιώ και ένα μοναδικό ενδιάμεσο ημι-στατικό πιστοποιητικό που δημιουργείται
    μία φορά κατά την εγκατάσταση, ενώ αλλάζει αν πατήσεις το κουμπί hash. Οπότε η εκτέλεση DES δεν είναι συμμετρική
    Για τον λόγο αυτό Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ PORT τα κρυπτογραφημένα αν την ξαναεγκαταστήσεις
    σε νέο τηλέφωνο ή ακόμα και στο ίδιο τηλέφωνο, ουτε μπορει να παρει backup.

    Το keypass έχει full internet access. Στις υγειες μας.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  7. #37
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    keypass και απο μένα keyfile σε remote device η cloud για όσους θέλουν ή το ανάποδο database remote και keyfile σε κάθε συσκευή.

    Πρακτικά πάντως δεν νομίζω να συντρέχει σοβαρός λόγος ανησυχίας, σχεδόν όλοι οι email providees προσφέρουν 2-step-verification με διάφορους τρόπους, οι τράπεζες το ίδιο, ειδικά για το 2ο ακόμα και αν παρακαμφθούν δύσκολα εώς απίθανο να χάσεις χρήματα οριστικά.
    The world can change by your actions not by your opinions

  8. #38
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις υποδείξεις αλλά δεν χρησιμοποιώ 2DES μια και δεν αποσκοπούσα να αυξήσω την ασφάλεια από 2^57 σε 2^112.
    Οπως έγραψα μέσα key->MD5->des->base64->md5 και αυτό ΕΙΣ ΔΙΠΛΟΥΝ αλλά έτσι: "DES βάση ενός ενδιάμεσου
    υβριδικού κλειδιού του χρήστη συν κάτι άλλο (εδώ δεν αποκαλύπτω πολλά, χα χα χα)." Το έκανα copy-paste όπως
    το έγραψα. Ουσιαστικά χρησιμοποιώ και ένα μοναδικό ενδιάμεσο ημι-στατικό πιστοποιητικό που δημιουργείται
    μία φορά κατά την εγκατάσταση, ενώ αλλάζει αν πατήσεις το κουμπί hash. Οπότε η εκτέλεση DES δεν είναι συμμετρική
    Για τον λόγο αυτό Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ PORT τα κρυπτογραφημένα αν την ξαναεγκαταστήσεις
    σε νέο τηλέφωνο ή ακόμα και στο ίδιο τηλέφωνο, ουτε μπορει να παρει backup.
    Κάτι δεν πάει καλά. Οι λεπτομέρειες που δίνεις δεν εξηγούν τι ακριβώς κάνεις καθώς λές διάφορα
    Το κλειδί από μόνο του κρυπτογραφείται ασύμμετρα, μόνο και μόνο για
    τον έλεγχο "εισόδου" στη βάση
    .. που ή δεν τα λες ολοκληρωμένα ή δεν καταλαβαίνω εγώ ακριβώς τι εννοείς.. Τες πα.. Ξεκίνησε με Handbook of applied cryptography αν θέλεις να πάρεις "σοβαρή" ιδέα τι συμβαίνει με την κρυπτογραφία. Είναι παλιό αλλά κλασσικό βιβλίο και στις "αρχές" του δεν είναι λάθος, απλά δεν έχει γνώση πιο πρόσφατων εξελίξεων στην κρυπτογραφία.Τα πράγματα γίνονται διαφορετικά από ότι εσύ τα υλοποιείς και υπάρχει συχνά λόγος για αυτό. Υπάρχει και σε pdf..

    Φιλικά πάντα..

    Το keypass έχει full internet access. Στις υγειες μας.
    Δεν νομίζω. Ποια έκδοση/εκδοχή του προγράμματος έχεις στο νού σου; Κάποιες κάνουν αυτό που λες αλλά η KeePassDroid είναι η "κλασσική" (νομίζω παλαιότερη) όχι.
    There is nothing like 127.0.0.1

  9. #39
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι δεν πάει καλά. Οι λεπτομέρειες που δίνεις δεν εξηγούν τι ακριβώς κάνεις καθώς λές διάφορα

    .. που ή δεν τα λες ολοκληρωμένα ή δεν καταλαβαίνω εγώ ακριβώς τι εννοείς.. Τες πα.. Ξεκίνησε με Handbook of applied cryptography αν θέλεις να πάρεις "σοβαρή" ιδέα τι συμβαίνει με την κρυπτογραφία. Είναι παλιό αλλά κλασσικό βιβλίο και στις "αρχές" του δεν είναι λάθος, απλά δεν έχει γνώση πιο πρόσφατων εξελίξεων στην κρυπτογραφία.Τα πράγματα γίνονται διαφορετικά από ότι εσύ τα υλοποιείς και υπάρχει συχνά λόγος για αυτό. Υπάρχει και σε pdf..

    Φιλικά πάντα..


    Δεν νομίζω. Ποια έκδοση/εκδοχή του προγράμματος έχεις στο νού σου; Κάποιες κάνουν αυτό που λες αλλά η KeePassDroid είναι η "κλασσική" (νομίζω παλαιότερη) όχι.
    οπως και η Keepass2Android Offline ...

  10. #40
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.7(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγω δεν εχω καμια. οτι κωδικους χρειαζεται να βαλω τους βαζω απο το chrome που ειναι ασφαλες και δεν αποθηκευω καπου τους κωδικους.

    το μειονεκτημα ειναι πως εχω λιγους διαφορετικους κωδικους που απλα τους εναλλασω αλλα τοσα χρονια κανενα προβλημα


  11. #41
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν εχω καμια. οτι κωδικους χρειαζεται να βαλω τους βαζω απο το chrome που ειναι ασφαλες και δεν αποθηκευω καπου τους κωδικους.

    το μειονεκτημα ειναι πως εχω λιγους διαφορετικους κωδικους που απλα τους εναλλασω αλλα τοσα χρονια κανενα προβλημα
    Πιθανόν εδώ δεν είναι το πιο κατάλληλο θέμα για να το συζητήσουμε, αλλά κάνεις κάποιες παραδοχές που δεν είναι προφανείς για όλους.
    Π.χ. ότι ο chrome είναι ασφαλής, ενώ συγχρονίζει τα στοιχεία του λογαριασμού σου με τους servers της google. Προφανώς η ευκολία είναι μεγάλη, αφού έχεις τους κωδικούς σου σε πολλές διαφορετικές συσκευές, αλλά για πολλούς αποτελεί πιθανό πρόβλημα ασφάλειας.
    Επιπλέον, το ότι εναλλάσσεις κωδικούς εν γένει δεν είναι πρόβλημα - μέχρι μία από τις υπηρεσίες που χρησιμοποιείς να παραβιαστεί (ακόμη και λόγω δικού της προβλήματος που δεν έχει σχέση με εσένα ή τον κωδικό σου). Μετά, όλες οι άλλες στις οποίες θα επαναχρησιμοποιήσεις τον ίδιο κωδικό είναι εν δυνάμει παραβιασμένες.

  12. #42
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.7(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανόν εδώ δεν είναι το πιο κατάλληλο θέμα για να το συζητήσουμε, αλλά κάνεις κάποιες παραδοχές που δεν είναι προφανείς για όλους.
    Π.χ. ότι ο chrome είναι ασφαλής, ενώ συγχρονίζει τα στοιχεία του λογαριασμού σου με τους servers της google. Προφανώς η ευκολία είναι μεγάλη, αφού έχεις τους κωδικούς σου σε πολλές διαφορετικές συσκευές, αλλά για πολλούς αποτελεί πιθανό πρόβλημα ασφάλειας.
    Επιπλέον, το ότι εναλλάσσεις κωδικούς εν γένει δεν είναι πρόβλημα - μέχρι μία από τις υπηρεσίες που χρησιμοποιείς να παραβιαστεί (ακόμη και λόγω δικού της προβλήματος που δεν έχει σχέση με εσένα ή τον κωδικό σου). Μετά, όλες οι άλλες στις οποίες θα επαναχρησιμοποιήσεις τον ίδιο κωδικό είναι εν δυνάμει παραβιασμένες.

    οχι δεν αποθηκευονται οι λογαριασμοι στην google. μεσω του chrome απλα βαζω τους κωδικους, δεν τους αποθηκευω.

    για το δευτερο που λες ισχυει αλλα θα πρεπει ο αλλος να ξερει τα usernames και τις σελιδες που κανω login για να χρησιμοποιησει τους κωδικους.


  13. #43
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Νομιζω οτι η αποθηκευση στον chrome μαζι με 2-step verification στο google account ειναι αρκετα ασφαλης.

  14. #44
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το keypass έχει full internet access. Στις υγειες μας.
    Στο λέει στα Privileges.
    Required privileges:
    * Access SD Card
    * Access Internet (required for accessing files via FTP/WebDav). Install "Keepass2Android Offline" if you don't want to grant this privilege.
    * Vibrate
    The world can change by your actions not by your opinions

  15. #45
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο λέει στα Privileges.
    Required privileges:
    * Access SD Card
    * Access Internet (required for accessing files via FTP/WebDav). Install "Keepass2Android Offline" if you don't want to grant this privilege.
    * Vibrate
    Τι ακριβώς απαντάς απορώ...
    Ο κώδικας είναι open source, λες να μην το είδε κανείς τόσα χρόνια το malware

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Admin password για το μαύρο Pirelli!
    Από MarkoDiMarko στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 284
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-17, 15:27
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-16, 02:05
  3. Πρόβλημα ασφαλείας σε επεξεργαστές Intel
    Από anon στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 09:03
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας