Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Το περασμένο 3ήμερο έκατσα κι έφτιαξα σε 2-3 ώρες κάτι πολύ απλό - στην 1η μου επαφή με Firefox webextensions - για δική μου χρήση, καθώς 2-3 κλασικά (παλαιού τύπου που μέσα στο 2017 θα καταργηθούν και δεν θα υποστηρίζονται) addons που είχα, δεν λειτουργούσαν με το electrolysis (multiprocess) ενεργό.

    Οπότε έκατσα κι έφτιαξα αυτό, το οποίο:
    - συνδυάζει σε 1 (και μπορεί να επεκταθεί και με περισσότερα) αρκετά addons που χρησιμοποιούσα για ψαξίματα (SearchIMDB, WikiSearch)
    - είναι του νέου τύπου webextension που δεν θα γίνουν deprecated το 2017
    - λειτουργούν κανονικότατα με τον multiprocess Firefox

    Το τί ακριβώς κάνει το addon, και το πώς λειτουργεί, φαίνεται πασιφανέστατα στην παρακάτω εικόνα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  search-in.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  41,1 KB 
ID: 180786

    Υπόψη ότι όλες οι σελίδες που θα ανοίξει θα είναι:
    - στο ίδιο παράθυρο
    - σε ξεχωριστό καινούριο tab η καθεμιά, δεξιά από το τρέχον tab
    - κανένα από τα καινούρια tabs δεν θα κλέψει το focus από το τρέχον tab

    Αν θέλετε μπορείτε να "παραγγείλετε" να προσθέσω οποιαδήποτε άλλη σελίδα αναζήτησης, αρκεί να πληρούνται οι παρακάτω προϋποθέσεις:

    - η σελίδα της αναζήτησης (το URL της) να περιλαμβάνει κάπου μέσα της τις λέξεις τις οποίες αναζητά, έστω και με κάποιο διαχωριστικό ανάμεσά τους (π.χ. κενό, "." "," "_" "-" "+" κλπ. - ενδεικτικά αναφέρω κάποια)
    - το διαχωριστικό αυτό θα πρέπει να είναι το ίδιο καθ' όλο το μήκος του string αναζήτησης (δηλαδή αν π.χ. αναζητούμε 3 λέξεις στην σειρά, απαγορεύεται μεταξύ των πρώτων 2 να υπάρχει π.χ. "_" και μεταξύ των 2 τελευταίων να υπάρχει π.χ. "+" -> θα πρέπει να έχω παντού είτε "_" είτε "+")

    Εφόσον λοιπόν πληρούνται τα παραπάνω, η "παραγγελία" θα πρέπει να περιλαμβάνει τα εξής:
    ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ
    - το prefix
    Είναι το πλήρες URL, εκπεφρασμένο σε utf8, μέχρι και τον προηγούμενο χαρακτήρα πριν από τον 1ο χαρακτήρα του string αναζήτησης.
    Στο prefix θα πρέπει να περιλαμβάνεται κανονικότατα και το αρχικό http:// ή https://

    - τον διαχωριστικό χαρακτήρα μεταξύ των λέξεων του string αναζήτησης, εκπεφρασμένο σε utf8

    ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ
    - το suffix
    Αυτό δεν υπάρχει πάντα.
    Είναι το κομμάτι του URL που υπάρχει μετά τον τελευταίο χαρακτήρα του string αναζήτησης, πάντα εκπεφρασμένο σε utf8.

    Η παραγγγελία θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να γίνεται:
    - μέσα σε code tags
    - σε utf8
    - να έχουν γίνει trimmed leading & trailing spaces

    Όλα τα παραπάνω τα αναλαμβάνει αυτόματα (με εξαίρεση το 1ο) ο σοβαρός text editor που έχετε (ΟΧΙ το Notepad).



    Σημ.: Σε πολλές σελίδες, για να βρείτε το πραγματικό URL του "ψαξίματος", πρέπει να δώσετε για ψάξιμο κάτι που ξέρετε απολύτως σίγουρα ότι δεν υπάρχει.

    Γιατί;

    Γιατί πολλές σελίδες αν βρουν ένα αποτέλεσμα, σας κάνουν αυτόματα redirect σε αυτό, οπότε δεν θα μπορέσετε ποτέ να δείτε το πραγματικό URL του "ψαξίματος".
    Attached Files Attached Files
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 03-03-17 στις 15:38.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ωραιότατος. Περάστηκε και το δοκιμάζω....

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Πολύ καλή προσπάθεια.
    Εγώ χρησιμοποιώ τα παρακάτω:
    - Add to Search Bar
    - Context Search
    Με electrolysis δουλεύουν κανονικά χωρίς πρόβλημα έως τώρα.
    Εκτός και αν υπάρχει κάποιο θέμα που λόγω μη χρήσης του δεν το έχω ανακαλύψει.
    Δεν ξέρω αν θα καταργηθούν λόγω μετάβασης στο νέο σύστημα δημιουργίας addons.

    Θα μου άρεσε όμως αν και τα δύο τα είχα σε ένα addon.
    Οπότε με λίγα λόγια...
    Αν μπορούσες να προσθέσεις μεγαλύτερη ευελιξία στο addons σου...
    Δηλαδή...
    1. Το search να γίνεται στις δηλωμένες search engines
    2. Να μπορείς να προσθέτεις οποιαδήποτε search engine θέλεις στον ff.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλή προσπάθεια.
    Εγώ χρησιμοποιώ τα παρακάτω:
    - Add to Search Bar
    - Context Search
    Με electrolysis δουλεύουν κανονικά χωρίς πρόβλημα έως τώρα.
    Εκτός και αν υπάρχει κάποιο θέμα που λόγω μη χρήσης του δεν το έχω ανακαλύψει.
    Δεν ξέρω αν θα καταργηθούν λόγω μετάβασης στο νέο σύστημα δημιουργίας addons.

    Θα μου άρεσε όμως αν και τα δύο τα είχα σε ένα addon.
    Οπότε με λίγα λόγια...
    Αν μπορούσες να προσθέσεις μεγαλύτερη ευελιξία στο addons σου...
    Δηλαδή...
    1. Το search να γίνεται στις δηλωμένες search engines
    2. Να μπορείς να προσθέτεις οποιαδήποτε search engine θέλεις στον ff.
    α. Καταρχήν ήθελα να αποφύγω την χρήση-ανάμιξη με τα search engines, γιατί δεν γνωρίζω πώς λειτουργούν και ουσιαστικά αν θα μπορούσαν να κάνουν αυτό που κάνει το addon. Εξάλλου το συγκεκριμένο μπορεί να δουλέψει και σε site για το οποίο δεν υπάρχει search engine.

    β. Οποιοδήποτε addon δεν είναι του νέου τύπου webextension, υποτίθεται ότι μετά το 2017 δεν θα υποστηρίζεται/λειτουργεί.

    γ. Το 2 σου, είχα σκοπό να το κάνω κι εγώ (πάλι όχι μέσω search engines) καταρχήν με ένα απλό CSV αρχείο που μπορεί να το διορθώσει και με το χέρι κάποιος χρήστης. Αλλά ψάχνοντας να δω για το SaveImages (άλλο ένα καταπληκτικό addon παλαιού τύπου που χρησιμοποιώ, και που δεν είναι συμβατό με το multiprocess, και που δεν έχει βγει καινούρια έκδοσή του) ο δημιουργός του έλεγε ότι καί δεν έχει νόημα να κάνει καινούρια έκδοση αφού τα παλαιού τύπου καταργούνται, και δεν έχει νόημα να το κάνει port ακόμα σε webextension καθώς έχουν ενσωματώσει πολύ λίγη λειτουργικότητα στο νέο Web API. Για παράδειγμα ένα από τα πράγματα που (ακόμα) δεν μπορούν να γίνουν, είναι το διάβασμα/γράψιμο κάποιου αρχείου τοπικά.

    - - - Updated - - -

    Επίσης έχουν και πολύ ελλιπές documentation. ΟΚ δέχομαι ότι δεν έχω πρακτικά καθόλου εμπειρία σχετικά με Firefox addons, αλλά τουλάχιστο στα παλαιού τύπου υπήρχε η δυνατότητα κάποιος κώδικας να τρέχει με το που ξεκινά και φορτώνεται το addon (μία main ουσιαστικά).

    Εδώ πέρα, όσο και να έψαξα στο documentation, και κυρίως στα παραδείγματα, δεν είδα να υπάρχει κάτι τέτοιο.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Καταρχήν ήθελα να αποφύγω την χρήση-ανάμιξη με τα search engines, γιατί δεν γνωρίζω πώς λειτουργούν και ουσιαστικά αν θα μπορούσαν να κάνουν αυτό που κάνει το addon. Εξάλλου το συγκεκριμένο μπορεί να δουλέψει και σε site για το οποίο δεν υπάρχει search engine.

    β. Οποιοδήποτε addon δεν είναι του νέου τύπου webextension, υποτίθεται ότι μετά το 2017 δεν θα υποστηρίζεται/λειτουργεί.

    γ. Το 2 σου, είχα σκοπό να το κάνω κι εγώ (πάλι όχι μέσω search engines) καταρχήν με ένα απλό CSV αρχείο που μπορεί να το διορθώσει και με το χέρι κάποιος χρήστης. Αλλά ψάχνοντας να δω για το SaveImages (άλλο ένα καταπληκτικό addon παλαιού τύπου που χρησιμοποιώ, και που δεν είναι συμβατό με το multiprocess, και που δεν έχει βγει καινούρια έκδοσή του) ο δημιουργός του έλεγε ότι καί δεν έχει νόημα να κάνει καινούρια έκδοση αφού τα παλαιού τύπου καταργούνται, και δεν έχει νόημα να το κάνει port ακόμα σε webextension καθώς έχουν ενσωματώσει πολύ λίγη λειτουργικότητα στο νέο Web API. Για παράδειγμα ένα από τα πράγματα που (ακόμα) δεν μπορούν να γίνουν, είναι το διάβασμα/γράψιμο κάποιου αρχείου τοπικά.

    - - - Updated - - -

    Επίσης έχουν και πολύ ελλιπές documentation. ΟΚ δέχομαι ότι δεν έχω πρακτικά καθόλου εμπειρία σχετικά με Firefox addons, αλλά τουλάχιστο στα παλαιού τύπου υπήρχε η δυνατότητα κάποιος κώδικας να τρέχει με το που ξεκινά και φορτώνεται το addon (μία main ουσιαστικά).

    Εδώ πέρα, όσο και να έψαξα στο documentation, και κυρίως στα παραδείγματα, δεν είδα να υπάρχει κάτι τέτοιο.
    Αν μπορούσες να υλοποιήσεις το (2) θα με βόλευε.
    Δεν με πειράζει να προσθέτω με το χέρι τις σελίδες που θέλω.
    Εξ άλλου και το addon με αναφέρω για προσθήκη μιας σελίδας στη search engine μην νομίζεις ότι μου δούλεψε παντού.
    Έχει πολλά παρατράγουδα.
    Πολλές φορές ακόμα προσθέτει την μηχανή αλλά μετά δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω λόγω λάθους url.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Προστέθηκε αυτό στον 52:

    https://developer.mozilla.org/en-US/...time/onStartup

    Οπότε τώρα μπορεί να σουλουπωθεί αρκετά ο κώδικας.

    Ίσως να μπορεί να υλοποιηθεί και το αναφερόμενο 2 παραπάνω, όμως με αποθήκευση στα options pages (και όχι σε CSV).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή θα ήθελα να το μετατρέψω σε web extension, όσοι έχετε ασχοληθεί, γνωρίζετε αν υπάρχουν οι απαιτούμενες υποδομές (API) ώστε να μπορεί να μεταφερθεί;

    Βασικά αυτό που κάνει είναι το εξής:

    - Παίρνει το επιλεγμένο κείμενο
    - Αντικαθιστά τους παρακάτω χαρακτήρες με κενά (,.-_)
    - Το κάνει lower case
    - Συνθέτει ένα ή περισσότερα search URLs
    - Ανοίγει το καθένα σε καινούριο tab
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

Παρόμοια Θέματα

  1. How to search in Vista, only inside EXCEL files?
    Από gio4 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 14:11
  2. ote tv go τώρα και σε pc ,laptop
    Από earthsky στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-16, 18:24
  3. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-16, 12:34
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 23:49
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-16, 16:18

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας