Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    @YAziDis

    Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες με το μακροσκελές και χρήσιμο ποστ. Θα διαφωνήσω με κάποια πράγματα όπως το ότι τα νομικά τμήματα των εταιρειών είναι αλάνθαστα και άρα οι εταιρείες "καλυμένες". Δεν είναι. Για αυτό άλλωστε και όλες οι εταιρείες τρώνε κάθε τρεις και λίγο "ξύλο" από την ΕΕΤΤ για τις αυθαιρεσίες τους. Απλά λίγοι έχουν την όρεξη να τις κυνηγήσουν.
    Επί της ουσίας, ο λόγος για τον οποίο σκέφτομαι να επιλέξω την Cosmote για τη "μπλόφα" μου είναι εκτός του ότι το συγκεκριμένο πακέτο "fiber" με τα 30/3 vdsl είναι συμπαθητικό και κοντά στις ανάγκες μου οπότε δεν θα είχα πρόβλημα και να προχωρήσω τελικά σε αυτό, ότι δεν χρεώνεται τέλος ενεργοποίησης από όσο είδα. Άρα και να χρειαστεί να κάνω ακύρωση φορητότητας στην περίπτωση που στραβώσουν τα πάντα αν καταλαβαίνω καλά δεν οφείλω τίποτα στην Cosmote. Από εκεί και πέρα μου κάνει εντύπωση -όσο γρήγορη κι αν είναι η Cosmote όταν είναι να αρπάξει πελάτη- πως γίνεται να μην προλάβει ο τωρινός μου πάροχος να αντιδράσει. Ακόμα και τη Δευτέρα το πρωί να ήταν σε θέση να μου στείλουν κούριερ με την αίτηση και το ρούτερ (το θεωρώ εντελώς απίθανο αν όχι αδύνατον) εγώ δεν θα είμαι καν στο σπίτι για να παραλάβω και να υπογράψω. Κι ακόμα κι αν γινόταν υπήρχε περίπτωση να μου έδιναν ημ/νια ενεργοποίησης την Πέμπτη δηλαδή ώστε να μην υπάρχει διαθέσιμο το 3ημερο για τη διακοπή της φορητότητας;

    Υ.Γ. Έμπειρο μέλος του φόρουμ δεν είμαι πλέον καθώς απείχα για χρόνια. Αναγκάστικα να γράψω προ 10ετίας οπότε και προέκυψαν τα περισσότερα από τα 3500 posts μου, όταν έζησα μια απίστευτη περιπέτεια με την τότε forthnet. Και αυτός είναι κι ο λόγος που δεν την συγκαταλέγω πλέον ανάμεσα στις επιλογές μου. Το ορκίστηκα τότε να μην πλησιάσω ποτέ ξανά...

  2. #17
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Πλέον δεν στέλνονται συμβόλαια προς υπογραφή, ξεκινάει κατευθείαν η φορητότητα.

  3. #18
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    @YAziDis

    Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες με το μακροσκελές και χρήσιμο ποστ. Θα διαφωνήσω με κάποια πράγματα όπως το ότι τα νομικά τμήματα των εταιρειών είναι αλάνθαστα και άρα οι εταιρείες "καλυμένες". Δεν είναι. Για αυτό άλλωστε και όλες οι εταιρείες τρώνε κάθε τρεις και λίγο "ξύλο" από την ΕΕΤΤ για τις αυθαιρεσίες τους. Απλά λίγοι έχουν την όρεξη να τις κυνηγήσουν.
    Επί της ουσίας, ο λόγος για τον οποίο σκέφτομαι να επιλέξω την Cosmote για τη "μπλόφα" μου είναι εκτός του ότι το συγκεκριμένο πακέτο "fiber" με τα 30/3 vdsl είναι συμπαθητικό και κοντά στις ανάγκες μου οπότε δεν θα είχα πρόβλημα και να προχωρήσω τελικά σε αυτό, ότι δεν χρεώνεται τέλος ενεργοποίησης από όσο είδα. Άρα και να χρειαστεί να κάνω ακύρωση φορητότητας στην περίπτωση που στραβώσουν τα πάντα αν καταλαβαίνω καλά δεν οφείλω τίποτα στην Cosmote. Από εκεί και πέρα μου κάνει εντύπωση -όσο γρήγορη κι αν είναι η Cosmote όταν είναι να αρπάξει πελάτη- πως γίνεται να μην προλάβει ο τωρινός μου πάροχος να αντιδράσει. Ακόμα και τη Δευτέρα το πρωί να ήταν σε θέση να μου στείλουν κούριερ με την αίτηση και το ρούτερ (το θεωρώ εντελώς απίθανο αν όχι αδύνατον) εγώ δεν θα είμαι καν στο σπίτι για να παραλάβω και να υπογράψω. Κι ακόμα κι αν γινόταν υπήρχε περίπτωση να μου έδιναν ημ/νια ενεργοποίησης την Πέμπτη δηλαδή ώστε να μην υπάρχει διαθέσιμο το 3ημερο για τη διακοπή της φορητότητας;

    Υ.Γ. Έμπειρο μέλος του φόρουμ δεν είμαι πλέον καθώς απείχα για χρόνια. Αναγκάστικα να γράψω προ 10ετίας οπότε και προέκυψαν τα περισσότερα από τα 3500 posts μου, όταν έζησα μια απίστευτη περιπέτεια με την τότε forthnet. Και αυτός είναι κι ο λόγος που δεν την συγκαταλέγω πλέον ανάμεσα στις επιλογές μου. Το ορκίστηκα τότε να μην πλησιάσω ποτέ ξανά...
    Μεχρι τωρα σου εστελναν με καποιο φαξ ή με email την αιτηση, εσυ την υπεγραφες και την εστελνες (εγω δεν εχω επιβεβαιωσει οτι δεν χρειαζονται υπογραφες μεχρι τωρα).
    Πες πως εσυ την κανεις αυτη την δουλεια Δευτερα. Η Vodafone θα σε καλεσει ή Δευτερα ή Τριτη για να σου πει πως και γιατι και να σε κρατησει. Αν συμφωνήσεις, θα σου πει στειλε στο ταδε Φαξ αιτηση ακυρωσης φορητοτητας. Εσυ πες οτι το κανεις την ιδια μερα. Ο ΟΤΕ ομως αν μπορει να σε ενεργοποιησει μεσα σε λιγοτερο απο 72 ωρες απο τη στιγμη που εστειλες το φαξ, θα εχει το δικαιωμα να σε ενεργοποιησει. Προσφατα επαθα το ιδιο με τη Νοβα, και ενω προλαβα να στειλω το email πριν τις 3 εργασιμες, συνέχισε να επιμενει πως νομιμα με ενεργοποιησε και μετα απλα ημουν αναγκασμενος να ξανακανω αιτηση στον παλιο μου παροχο για να γυρισω πισω.

  4. #19
    Εγγραφή
    12-11-2015
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεχρι τωρα σου εστελναν με καποιο φαξ ή με email την αιτηση, εσυ την υπεγραφες και την εστελνες (εγω δεν εχω επιβεβαιωσει οτι δεν χρειαζονται υπογραφες μεχρι τωρα).
    Πες πως εσυ την κανεις αυτη την δουλεια Δευτερα. Η Vodafone θα σε καλεσει ή Δευτερα ή Τριτη για να σου πει πως και γιατι και να σε κρατησει. Αν συμφωνήσεις, θα σου πει στειλε στο ταδε Φαξ αιτηση ακυρωσης φορητοτητας. Εσυ πες οτι το κανεις την ιδια μερα. Ο ΟΤΕ ομως αν μπορει να σε ενεργοποιησει μεσα σε λιγοτερο απο 72 ωρες απο τη στιγμη που εστειλες το φαξ, θα εχει το δικαιωμα να σε ενεργοποιησει. Προσφατα επαθα το ιδιο με τη Νοβα, και ενω προλαβα να στειλω το email πριν τις 3 εργασιμες, συνέχισε να επιμενει πως νομιμα με ενεργοποιησε και μετα απλα ημουν αναγκασμενος να ξανακανω αιτηση στον παλιο μου παροχο για να γυρισω πισω.
    Αν έχεις κάνει αίτηση υπαναχώρησης και όχι αίτηση ακύρωσης φορητότητας δεν χρειάζεται να ξανακάνεις αίτηση στον παλιό πάροχο για να γυρίσεις πίσω, αρκεί η αίτηση υπαναχώρησης. Ο νέος πάροχος είναι υποχρεωμένος να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες για να γυρίσει η γραμμή πίσω στον παλιό πάροχο.

  5. #20
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Επικοινώνησα μέσω του chat στη σελίδα της cosmote και μου είπαν ότι μετά την ηλεκτρονική παραγγελία για τη φορήτοτητα, επικοινωνούν τηλεφωνικά για επιβεβαίωση και στη συνέχεια η διαδικασία (αποστολή εγγράφων και υπογραφή αίτησης) ολοκληρώνεται μέσω email. Ξέρει κανείς η αίτηση στο σύστημα για να πάρουν τη γραμμή αν γίνεται άμεσα (πριν να στείλω τα χαρτιά) ώστε να υπάρχει χρόνος να τη δει η Voda και να με καλέσει για προσφορά ή αφού στείλω την υπογεγραμμένη αίτηση; Αν ισχύει η 1η περίπτωση μπορώ να τους καθυστερήσω μη στέλνοντας αμέσως τα χαρτιά. Αν ισχύει η 2η υπάρχει ίσως κίνδυνος να ενεργοποιηθεί εντός 3ημέρου όπως μου λέτε. Αν και μου είπαν ότι η ενεργοποίηση γίνεται "εντός 12 εργασίμων".

  6. #21
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις φορητότητα αν πραγματικά θέλεις να αλλάξεις πάροχο. Ειδικά οι φορητότητες προς τον ΟΤΕ ολοκληρώνονται αρκετά γρήγορα με αποτέλεσμα αν θέλεις να κάνεις υπαναχώρηση να πρέπει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για επιστροφές εξοπλισμού κλπ. Αν είσαι ικανοποιημένος με τη Vodafone μπορείς να ζητήσεις προσφορά ως έχει, θα σου δώσουν παρόμοια τιμή. Αν θέλεις VDSL κλπ όπως γράφεις απλά κάνε την αίτηση και άσε το να ρολλάρει.

  7. #22
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις φορητότητα αν πραγματικά θέλεις να αλλάξεις πάροχο. Ειδικά οι φορητότητες προς τον ΟΤΕ ολοκληρώνονται αρκετά γρήγορα με αποτέλεσμα αν θέλεις να κάνεις υπαναχώρηση να πρέπει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο για επιστροφές εξοπλισμού κλπ. Αν είσαι ικανοποιημένος με τη Vodafone μπορείς να ζητήσεις προσφορά ως έχει, θα σου δώσουν παρόμοια τιμή. Αν θέλεις VDSL κλπ όπως γράφεις απλά κάνε την αίτηση και άσε το να ρολλάρει.
    Θέλω και vdsl πλέον για τη δουλειά μου οπωσδήποτε (για το upload κυρίως). Με κάλεσαν και μου είχαν δώσει προσφορά προ 2μήνου περίπου από τη Voda (μέσα από τη Voda όντως όχι οι εξωτερικοί που ψαρεύουν νέες συνδέσεις) εν όψει της λήξης του συμβολαίου μου, η οποία δεν ήταν αξιόλογη. Κάτι ψιλά μόνο λιγότερα σε σχέση με τις κανονικές αναρτημένες τιμές της αν θυμάμαι καλά. Επειδή ξέρω ότι γενικά μόνο αν δουν ότι τους φεύγεις σοβαρεύονται και δίνουν αξιόλογη προσφορά, για αυτό θέλω να κάνω αυτή τη μανούβρα. Και γιατί το 30Μ της Cosmote έχει όπως έγραψα αρκετά καλή τιμή δεδομένου ότι απεριόριστα σταθερά δεν χρειάζομαι (είναι ζήτημα αν μιλάω 70-80 λεπτά το μήνα προς σταθερά). Στην τελική ο κίνδυνος αν δεν προλάβω και χρειαστεί υπαναχώρηση είναι να πληρώσω τα 31,40€ του τέλους ενεργοποίησης στην Cosmote (τελικά υπάρχει τέλος ενεργοποίησης). Θα κάνω μια απόπειρα αύριο το πρωί να καλέσω για τελευταία φορά εγώ στη Voda για να μου δώσουν προσφορά και αν δεν είναι σοβαρή τότε προχωράω στην αίτηση στην Cosmote και ό,τι γίνει. Ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τις συμβουλές σας.

    edit: Έτσι ενημερωτικά και μόνο, κάλεσα τη Voda πριν λίγο για προσφορά και μετά από αναμονή 5 λεπτών για να το εξετάσουν μου έδωσαν ακριβώς τις αναρτημένες στο site τους τιμές για vdsl (28,50€ και 33,50€ για 30άρι και 50άρι αντίστοιχα). Φυσικά προχώρησα σε ηλεκτρονική αίτηση στην Cosmote και αναμένω νέα προσφορά από τη Voda όπως άλλωστε με "προειδοποίησε" και ο εκπρόσωπος της Cosmote που με κάλεσε για επιβεβαίωση της αίτησης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 18-12-17 στις 12:02.

  8. #23
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Τελικά συμπλήρωσα και έστειλα με email την αίτηση προς την Cosmote αργά το βράδυ χθες. Το πρωί με κάλεσε η Voda και μου έκανε προσφορά (όντως προσπάθησε αρκετά όπως υποψιαζόμουν ότι θα συνέβαινε) την οποία αποδέχτηκα για να παραμείνω. Μου έδωσαν οδηγίες και προφορικά αλλά και με SMS να στείλω φαξ στην Cosmote που να ζητάω "ακύρωση φορητότητας/υπαναχώρηση" (και τα δύο) σε έναν αριθμό φαξ. Στο 2103405316 μου είπαν προφορικά, στο 2103405006 στο SMS που έστειλαν αργότερα. Το έστειλά το φαξ άμεσα (πριν τις 11:00 το πρωί) και στα 2 νούμερα καθώς και στο email τους.
    1) Αμέσως μετά έλαβα νέο SMS από τη Voda το οποίο ανέφερε ότι "μέσα στις επόμενες μέρες θα λάβετε τον εξοπλισμό σας δωρεάν από εταιρία κούριερ. Αν είστε νέος πελάτης δεν απαιτείται καμία ενέργεια από εσάς και θα σας ενημερώσουμε με νέο sms για το πότε πρέπει να συνδέσετε τον εξοπλισμό που θα παραλάβετε."
    2) Στις 4 και κάτι το μεσημέρι λαμβάνω sms από το ote.gr "Σας ενημερώνουμε ότι η αίτηση μεταφοράς της σταθερής σας σύνδεσης στο δίκτυο του ΟΤΕ με αριθμό χχχχχχχχχ έγινε δεκτή από τον προηγούμενο πάροχό σας και βρίσκεται σε εξέλιξη, Σας ευχαριστούμε για την επιλογή σας στα προγράμματα Cosmote".
    3) Λίγα λεπτά μετά, νέο sms από ΟΤΕ "Για την αναβάθμιση της σταθερής σας τηλεφωνίας 210-χχχχχχχ σε ευρυζωνική έχει προγραμμματιστεί η προσωρινή διακοπή της σύνδεσής σας στις 20/12/2017 μεταξύ 08:00 και 16:00 για 1 ώρα περίπου. Μέχρι τότε, παρακαλούμε να έχετε συνδέσει τις τηλεφωνικές σας συσκευές σύμφωνα με τις οδηγίες που θα βρείτε στο έντυπο οδηγιών που συνοδεύει το νέο router ή στο video (url) την ημέρα της αναβάθμισης 20/12/2017 βεβαιωθείτε ότι το router είναι σε λειτουργία. Ευχαριστούμε" (το οποίο router εννοείται ότι δεν μου έχει καν σταλεί και δεν έχω παραλάβει).
    Να υποθέσω ότι αύριο κάποια στιγμή θα κοπούν τα πάντα και θα μείνω χωρίς τηλέφωνο (γιατί είναι και voip η τηλεφωνία του ΟΤΕ και ρούτερ προφανώς δεν έχω) και internet άγνωστο για πόσο. Τα πράγματα τελικά έχουν μείνει πάνω-κάτω τα ίδια την τελευταία δεκαετία

  9. #24
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά συμπλήρωσα και έστειλα με email την αίτηση προς την Cosmote αργά το βράδυ χθες. Το πρωί με κάλεσε η Voda και μου έκανε προσφορά (όντως προσπάθησε αρκετά όπως υποψιαζόμουν ότι θα συνέβαινε) την οποία αποδέχτηκα για να παραμείνω. Μου έδωσαν οδηγίες και προφορικά αλλά και με SMS να στείλω φαξ στην Cosmote που να ζητάω "ακύρωση φορητότητας/υπαναχώρηση" (και τα δύο) σε έναν αριθμό φαξ. Στο 2103405316 μου είπαν προφορικά, στο 2103405006 στο SMS που έστειλαν αργότερα. Το έστειλά το φαξ άμεσα (πριν τις 11:00 το πρωί) και στα 2 νούμερα καθώς και στο email τους.
    1) Αμέσως μετά έλαβα νέο SMS από τη Voda το οποίο ανέφερε ότι "μέσα στις επόμενες μέρες θα λάβετε τον εξοπλισμό σας δωρεάν από εταιρία κούριερ. Αν είστε νέος πελάτης δεν απαιτείται καμία ενέργεια από εσάς και θα σας ενημερώσουμε με νέο sms για το πότε πρέπει να συνδέσετε τον εξοπλισμό που θα παραλάβετε."
    2) Στις 4 και κάτι το μεσημέρι λαμβάνω sms από το ote.gr "Σας ενημερώνουμε ότι η αίτηση μεταφοράς της σταθερής σας σύνδεσης στο δίκτυο του ΟΤΕ με αριθμό χχχχχχχχχ έγινε δεκτή από τον προηγούμενο πάροχό σας και βρίσκεται σε εξέλιξη, Σας ευχαριστούμε για την επιλογή σας στα προγράμματα Cosmote".
    3) Λίγα λεπτά μετά, νέο sms από ΟΤΕ "Για την αναβάθμιση της σταθερής σας τηλεφωνίας 210-χχχχχχχ σε ευρυζωνική έχει προγραμμματιστεί η προσωρινή διακοπή της σύνδεσής σας στις 20/12/2017 μεταξύ 08:00 και 16:00 για 1 ώρα περίπου. Μέχρι τότε, παρακαλούμε να έχετε συνδέσει τις τηλεφωνικές σας συσκευές σύμφωνα με τις οδηγίες που θα βρείτε στο έντυπο οδηγιών που συνοδεύει το νέο router ή στο video (url) την ημέρα της αναβάθμισης 20/12/2017 βεβαιωθείτε ότι το router είναι σε λειτουργία. Ευχαριστούμε" (το οποίο router εννοείται ότι δεν μου έχει καν σταλεί και δεν έχω παραλάβει).
    Να υποθέσω ότι αύριο κάποια στιγμή θα κοπούν τα πάντα και θα μείνω χωρίς τηλέφωνο (γιατί είναι και voip η τηλεφωνία του ΟΤΕ και ρούτερ προφανώς δεν έχω) και internet άγνωστο για πόσο. Τα πράγματα τελικά έχουν μείνει πάνω-κάτω τα ίδια την τελευταία δεκαετία
    Κάνοντας φορητότητα προς ΟΤΕ δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβεις να ακυρώσεις την αίτηση. Σου τραβάνε τη γραμμη στο άψε σβήσε. Το μόνο που μπορείς να κανεις ειναι υπαναχώρηση εντός 14 ημερών όταν η αίτηση γίνεται έξ αποστάσεως όπως στη δίκη σου περίπτωση. Ετσι ακριβώς ειχε γίνει και στη δικη μου περίπτωση με μεταφορά απο συτα όπου πήραν τη γραμμη αμέσως αλλά επειδή τους είπα όταν με κάλεσαν για να μου στείλουν τον εξοπλισμό οτι διατηρώ το δικαίωμα υπαναχώρησης δεν ενεργοποιούσαν τη γραμμη επίτηδες και με είχαν χωρίς υπηρεσίες για μια βδομάδα. Οποτε αν η φορητότητα γίνεται για να παρεις καλύτερη τιμη απο τον υφιστάμενο πάροχο σου δεν διαλέγεις σε καμια περίπτωση τον ΟΤΕ.

  10. #25
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anthip09 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνοντας φορητότητα προς ΟΤΕ δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβεις να ακυρώσεις την αίτηση. Σου τραβάνε τη γραμμη στο άψε σβήσε. Το μόνο που μπορείς να κανεις ειναι υπαναχώρηση εντός 14 ημερών όταν η αίτηση γίνεται έξ αποστάσεως όπως στη δίκη σου περίπτωση. Ετσι ακριβώς ειχε γίνει και στη δικη μου περίπτωση με μεταφορά απο συτα όπου πήραν τη γραμμη αμέσως αλλά επειδή τους είπα όταν με κάλεσαν για να μου στείλουν τον εξοπλισμό οτι διατηρώ το δικαίωμα υπαναχώρησης δεν ενεργοποιούσαν τη γραμμη επίτηδες και με είχαν χωρίς υπηρεσίες για μια βδομάδα. Οποτε αν η φορητότητα γίνεται για να παρεις καλύτερη τιμη απο τον υφιστάμενο πάροχο σου δεν διαλέγεις σε καμια περίπτωση τον ΟΤΕ.
    Διάλεξα τον ΟΤΕ γιατί στην περίπτωση που δεν έπαιρνα καλύτερη προσφορά από voda το 30/3 του ΟΤΕ ήταν το καταλληλότερο για τις ανάγκες μου. Τελικά όμως πήρα προσφορά από τη voda το 50/5 με απεριόριστα σταθερά, 360 κινητά και διεθνή 27€ από 33,5€ που το δίνουν. Την αίτηση ακύρωσης την έστειλα αναμφισβήτητα γρήγορα (χθες 11 το πρωί όπως έγραψα). Δεν έχει καμία δικαιολογία ο ΟΤΕ να με ενεργοποιήσει αν και θεωρώ κι εγώ ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να το κάνει. Πάντως σήμερα το πρωί έλαβα νέο sms από τη voda ότι μου έστειλαν το router το οποίο αυτή τη στιγμή είναι προς παράδοση. Το πως γίνεται να στέλνουν router ενώ υποτίθεται απελευθέρωσαν τη γραμμή και την έδωσαν στον ΟΤΕ, θα το δείξει η εξέλιξη.
    Επίσης σε κάποιο από τα χθεσινά sms από τον ΟΤΕ ανάφερε για ενεργοποίηση του Ε-λογαριασμού και ότι θα έπρεπε να επιλέξω το λινκ επιβεβαίωσης σε κάποιο e-mail που θα μου έστελναν για να ολοκληρωθεί η διαδικασία εγγραφής, όμως κανένα τέτοιο e-mail δεν έχω λάβει ως τώρα.

    Update 1: Μόλις έλαβα το router από τη Vodafone. Με τον ΟΤΕ καμία περεταίρω επικοινωνία/εξελίξη.
    Update 2: Μόλις με κάλεσαν από τη Vodafone και μου είπαν αν είχα επικοινωνία με τον ΟΤΕ, τους είπα για το sms που έλαβα χθες, μου είπαν ότι αυτό είναι αυτοματοποιημένο αλλά όντως υπάρχει η πιθανότητα να προλάβει να τραβήξει τη γραμμή ο ΟΤΕ καθώς αυτό είναι πάγια τακτική του. Αν συμβεί κάτι τέτοιο -σήμερα- μου είπαν να καλέσω στον ΟΤΕ και να ζητήσω ρούτερ κανονικά ώστε να έχω τηλεφωνία και ίντερνετ και να περιμένω κάποιες μέρες ώστε να μπορέσουν να ξαναπάρουν πίσω τη γραμμή (η Vodafone).
    Update 3: Ώρα 21:00 και δεν υπήρξε καμία μεταβολή. Ούτε ρούτερ έλαβα από τον ΟΤΕ, ούτε διακόπηκε η γραμμή σήμερα όπως έγραφε το sms, ούτε άλλη περεταίρω επικοινωνία είχα από εκεί. Ο αριθμός και η ΙΡ παραμένουν στη vodafone σε adsl βέβαια όπως ήταν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 20-12-17 στις 21:53.

  11. #26
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Update 4: Χθες το πρωί 21/12 (μια μέρα μετά από την υποτιθέμενη ενεργοποίηση στον ΟΤΕ) μου ανέφεραν κάποιοι που με καλούσαν ότι ο αριθμός μου έβγαζε "ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή". Όταν μπόρεσα να το τσεκάρω αργότερα το τηλέφωνο λειτουργούσε κανονικά, στο foritotita.gr φαινόταν να είναι πάλι στη vodafone, το internet δεν είχε διακοπεί καθόλου και ΙΡ έπαιρνα από τη vodafone. Πιθανό να πήρε το νούμερο για λίγο ο ΟΤΕ και να το ξαναέδωσε πίσω αμέσως. Από χθες ως σήμερα δε, είχα 2-3 κλήσεις από το 13888 και από ένα 210-8007030 (το οποίο βλέπω ότι είναι "προσφορές ΟΤΕ") τις οποίες δεν μπόρεσα να απαντήσω μάλλον για αντιπροσφορά.

  12. #27
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    αναφερομουν στο αρχικο ποστ δεν προσεξα οτι ειναι παλιο^^
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 23-12-17 στις 03:06.

  13. #28
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Update 5 (και τελευταίο ελπίζω εδώ): Χθες το μεσημέρι κάλεσα στο τηλέφωνο που μου είχε δώσει την προσφορά για την ανανέωση η Voda να ρωτήσω την πορεία και μου είπαν ότι ο ΟΤΕ συνεχίζει να ζητάει συνεχώς τη γραμμή. Μου πρότειναν να πάω σε ένα μαγαζί Voda για να στείλουμε και από εκεί ξανά fax για ακύρωση.
    Την ίδια μέρα το απόγευμα ξαναέστειλα το fax και γύρω στις 8 το βράδυ με κάλεσαν εκ νέου από το 13888 για να μου κάνουν αντιπροσφορά. Μου είπαν ότι έχουν λάβει το αίτημα ακύρωσης, και μου έκαναν για να παραμείνω σε αυτούς δώρο το τέλος ενεργοποίησης, 120 λεπτά προς κινητά αντί για 30 και -αν θυμάμαι καλά- 200 λεπτά σε κάποιο καρτοκινητό cosmote. Τους είπα ότι έχω πάρει καλύτερη προσφορά ήδη από τη Voda οπότε ισχύει το αίτημά μου για ακύρωση και με διαβεβαίωσαν ότι το προχωρούν εκείνη τη στιγμή και "ελπίζουν σε μελλοντική μας συνεργασία". Πράγματι γύρω στα μεσάνυχτα έλαβα νέο sms που έγραφε ότι "το αίτημα που υποβάλατε στις 19/12 για ακύρωση.... έχει πραγματοποιηθεί".

  14. #29
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Συνεχίζω για λόγους αρχείου, ώστε να υπάρχει συγκεντρωμένη η πληροφορία για άλλους συμφορουμίτες που ακολουθήσουν την ίδια πορεία.

    Update 6: Διαπίστωσα χθες ότι συγκεκριμένο σταθερό ΟΤΕ φίλου μου δεν μπορεί να με καλέσει εδώ και 3 μέρες. Με κάλεσε ενώ μιλούσαμε ταυτόχρονα από τα κινητά μας και άκουσα το γνωστό "Μήνυμα χωρίς χρέωση από Cosmote: Ο αριθμός που καλείτε δεν αντιστοιχει σε συνδρομητή". Το ίδιο συμβαίνει τις τελευταίες 3 μέρες από όσο μου είπε. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα υπάρχει και με σταθερό Wind της μάνας μου (όχι απλά στο ίδιο Α/Κ στο ίδιο κτίριο) ενώ σταθερό Wind του αδερφού μου με καλεί κανονικά.

  15. #30
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Update 7: (Δεν θα κλείσει τόσο εύκολα τελικά). Σήμερα τους κάλεσα στη Voda (στο 10ψήφιο που με είχαν πάρει για την προσφορά) να ρωτήσω τι γίνεται. Λίγο αργότερα καθώς ήταν απασχολημένη η εκπρόσωπος που είχα μιλήσει μου ήρθε SMS που με ενημερώνει ότι μέσα στις επόμενες 12 εργάσιμες θα ενεργοποιηθεί η VDSL. Μία εβδομάδα (μαζί με τις αργίες έστω) πέρασε άπρακτη δηλαδή ουσιαστικά καθώς το αίτημα προς τον ΟΤΕ καταχωρήθηκε προφανώς μόλις σήμερα. Δύο ώρες αργότερα έλαβα νέο SMS όμως και από την Cosmote με tracking number των ΕΛΤΑ Courier ότι παραλαμβάνω αύριο 8-14 πακέτο (προφανώς το ρούτερ)! Θέλω να πιστεύω ότι από κεκτημένη ταχύτητα έστειλε το σύστημα της Cosmote αυτό το τελευταίο SMS. Τελικά οι ίδιες περίπου τραγελαφικές καταστάσεις που επικρατούσαν πριν 10 χρόνια επικρατούν ακόμα.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. e-bill από Cosmote
    Από Manolis_karas στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-17, 19:31
  2. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 10:52
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-17, 17:52
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-16, 00:41
  5. Εμπειριες αλλαγης απο cosmote σε αλλη εταιρεια
    Από ambageo στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-16, 17:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας