Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    11-06-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και καλό μήνα. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με μια αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ για σταθερό και ίντερνετ και ήθελα όποια βοήθεια είναι δυνατή.

    Τρίτη 28 Φεβρουαρίου σε κατάστημα Γερμανό στην Κέρκυρα ξεκίνησα ένα αίτημα φορητότητας για μετάβαση από Wind στο δίκτυο της Cosmote για σταθερό και ίντερνετ. Το τηλέφωνο είναι στο όνομα της αδερφής μου και ξεκίνησα εγώ τη διαδικασία με ταυτότητα και την αίτηση με τον υπάλληλο, με σκοπό να μπορέσει αυτή να πάει κάποια άλλη στιγμή να υπογράψει τα συμβόλαια επειδή δεν μπορούσε εκείνη τη μέρα λόγω εργασίας και θέλαμε να προλάβουμε την προσφορά του Φεβρουαρίου όπως μας πρότεινε και ο υπάλληλος.

    Πέμπτη 2 Μαρτίου το πρωί μου έρχεται ένα sms από την Cosmote ότι το αίτημα μου επεξεργάζεται. Μας καλούν από τη Wind και μας κάνουν πολύ καλύτερη αντιπρόταση για να παραμείνουμε στο δίκτυο τους την οποία και αποδεχόμαστε. Καλώ απευθείας στο 13888 για να ζητήσω ακύρωση του αιτήματος φορητότητας και αφού μου το έκλεισαν 2 φορές όταν τους έλεγα το λόγο για τον οποίο καλούσα, η τρίτη υπάλληλος με ενημέρωσε ότι για να ακυρώσω το αίτημα πρέπει να πάω στο κατάστημα όπου και έκανα την αρχική αίτηση. Κάποια στιγμή το απόγευμα μου έρχεται sms και πάλι από την Cosmote όπου με ενημερώνουν ότι το αίτημα μου έγινε δεκτό και είναι σε εξέλιξη.

    Σήμερα, Παρασκευή 3 Μαρτίου στο κατάστημα Γερμανού μας λένε ότι χθες το βράδυ αργά ολοκληρώθηκε η διαδικασία και πρέπει να πάρουμε τον εξοπλισμό για να συνδεθούμε στο ίντερνετ (για να φανούμε και επίσημα στο σύστημα, και όχι σε εξέλιξη όπως έδειχνε τώρα) και έτσι δεν γίνεται να ακυρωθεί το αίτημα φορητότητας. Ο μόνος τρόπος είναι να μεταβούμε στον ΟΤΕ για μια μέρα, και μετά να κάνουμε αίτημα υπαναχώρησης για επιστροφή στη Wind αλλά θα χάσουμε την προσφορά που αυτή μας είχε κάνει. Να σημειώσω ότι δεν δέχτηκα να παραλάβω εξοπλισμό μέχρι να βρεθεί άκρη.
    Σε επικοινωνία μας με τη Wind μας λένε ότι φαίνεται απλά ένα αίτημα σε εξέλιξη, και ότι ανήκουμε στο δίκτυο της Wind, άρα και δεν μπορούν αυτοί να βοηθήσουν. Επίσης η προσφορά ισχύει ακόμα.
    Καλούμε το 13888 του ΟΤΕ όπου μας λένε επίσης ότι απλά φαίνεται σαν αίτημα σε εξέλιξη και όχι ολοκληρωμένο, δεν έχει σχέση στο ότι δεν φαίνεται ολοκληρωμένη η διαδικασία το ότι δεν έχουμε συνδέσει το VDSL router της COSMOTE, και πρέπει να επιμείνω στο κατάστημα του Γερμανού για να γίνει ακύρωση. Επίσης μου είπαν ότι η υπαναχώρηση που πρότειναν στο κατάστημα ισχύει μόνο για τηλεφωνικά συμβόλαια άρα όχι στην περίπτωση μου.

    Τι ακριβώς ισχύει και πως πρέπει να κινηθώ για να λήξει όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα το ζήτημα; Η σύνδεση αφορά γραφείο και το να μείνει για κάποιες μέρες χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ επειδή βρίσκεται η γραμμή "στον αέρα" θα ήταν πολύ ζημιογόνο. Θεωρώ ότι από την στιγμή που δεν έχουν υπογραφεί συμβόλαια, με ένα έγγραφο αίτημα αμφισβήτησης μπορώ να ακυρώσω την όλη μετάβαση στην COSMOTE, αλλά θα ήθελα αυτή να είναι η έσχατη λύση γιατί θα μπορούσε να βρει το μπελά του ο υπάλληλος του Γερμανού που έκανε την αίτηση χωρίς υπογραφές. Μπορεί να το έκανε για να μην χάσει τον πελάτη, μπορεί όμως να το έκανε όντως για να βοηθήσει να μην χαθεί κάποια προσφορά για εμένα.
    Συγνώμη για το μακροσκελές post αλλά ήθελα να παρουσιάσω όσο το δυνατόν πιο σφαιρική εικόνα γινόταν. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια/συμβουλή.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δυστυχώς η ακύρωση μπορούσε να γίνει μόνο στο κατάστημα, για αυτό προχώρησε η φορητότητα στην COSMOTE.

    μόνος τρόπος είναι να μεταβούμε στον ΟΤΕ για μια μέρα, και μετά να κάνουμε αίτημα υπαναχώρησης για επιστροφή στη Wind αλλά θα χάσουμε την προσφορά που αυτή μας είχε κάνει. Να σημειώσω ότι δεν δέχτηκα να παραλάβω εξοπλισμό μέχρι να βρεθεί άκρη.
    Αυτό ίσως είναι το πιο "ανώδυνο".
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    11-06-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς η ακύρωση μπορούσε να γίνει μόνο στο κατάστημα, για αυτό προχώρησε η φορητότητα στην COSMOTE.


    Αυτό ίσως είναι το πιο "ανώδυνο".
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για τη βοήθεια. Δύο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω. 1ον) Από την στιγμή που έγινε σε κατάστημα η αίτηση, και δεν έχει υπογραφεί συμβόλαιο, μπορεί όντως να έχει προχωρήσει σε τέτοιο βαθμό όπου να ενεργοποιήθηκε; 2ον) Από τον OTE έχω λάβει 2 sms ένα ότι το αίτημα έχει δρομολογηθεί και ένα ότι έγινε δεκτό από την Wind και ότι βρίσκεται σε εξέλιξη. Κανένα όμως που να λέει ότι ολοκληρώθηκε/ενεργοποιήθηκε. Δεν θα έπρεπε να είχα και ένα τέτοιο;

    Ευχαριστώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χωρίς να είμαι σίγουρος, πρέπει να παραλάβεις εξοπλισμό για να προχωρήσει οριστικά. Αν δεν έχει υπογράψει η αδελφή σου κάντε επιτόπου αίτημα ακύρωσης φορητότητας. Το αίτημα προχώρησε και χωρίς "χαρτιά" για πιο γρήγορη ολοκλήρωση.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν και τα κάνατε όλα στραβά εν τούτοις είμαι της γνώμης ότι θα "δικαιωθείτε". Ωστόσο να έχετε υπόψιν ότι υπάρχουν 2 διαφορετικές περιπτώσεις: η ακύρωση φορητότητας και το δικαίωμα υπαναχώρησης από την σύμβαση.

    Ακύρωση φορητότητας μπορείτε να κάνετε έως 3 εργάσιμες μέρες από την ημερομηνία που προβλέπεται να ενεργοποιηθεί η γραμμή.
    Κανονικά η διαδικασία φορητότητας ξεκινά με την υπογραφή της σύμβασης, άσχετα αν θα παραλάβεις ή όχι τον εξοπλισμό. Αν ισχύει ότι δεν υπογράψατε πουθενά, κακώς ξεκίνησε η φορητότητα.
    Πάτε στο ίδιο κατάστημα και κάνετε την σχετική αίτηση.

    Υπαναχώρηση από την σύμβαση μπορεί να γίνει εντός 14 ημερών από την υπογραφή της, άσχετα αν έχει ή όχι ενεργοποιηθεί η όποια υπηρεσία και σύμφωνα με τους όρους που αναφέρονται στο συμβόλαιο.
    Όμως το δικαίωμα αυτό ισχύει μόνο σε συμβάσεις εξ αποστάσεως και φυσικά όχι εντός εμπορικού καταστήματος, όπως κάνατε εσείς.

    Είναι στο χέρι σας πως θα το διαχειριστείτε, όσον αφορά την περίπτωση ο υπάλληλος να ξεκίνησε την διαδικασία χωρίς υπογραφή, εξού και τα εισαγωγικά στο "δικαιωθείτε".
    Υπόψη ότι αν ενεργοποιηθείτε στον ΟΤΕ και γυρίσετε πίσω στην Wind, άσχετα αν θα έχετε ή όχι την προσφορά που σας έδωσαν, πιθανότατα θα υπάρχει τέλος πρόωρης διακοπής του συμβολαίου.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-06-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και τα κάνατε όλα στραβά εν τούτοις είμαι της γνώμης ότι θα "δικαιωθείτε". Ωστόσο να έχετε υπόψιν ότι υπάρχουν 2 διαφορετικές περιπτώσεις: η ακύρωση φορητότητας και το δικαίωμα υπαναχώρησης από την σύμβαση.

    Ακύρωση φορητότητας μπορείτε να κάνετε έως 3 εργάσιμες μέρες από την ημερομηνία που προβλέπεται να ενεργοποιηθεί η γραμμή.
    Κανονικά η διαδικασία φορητότητας ξεκινά με την υπογραφή της σύμβασης, άσχετα αν θα παραλάβεις ή όχι τον εξοπλισμό. Αν ισχύει ότι δεν υπογράψατε πουθενά, κακώς ξεκίνησε η φορητότητα.
    Πάτε στο ίδιο κατάστημα και κάνετε την σχετική αίτηση.

    Υπαναχώρηση από την σύμβαση μπορεί να γίνει εντός 14 ημερών από την υπογραφή της, άσχετα αν έχει ή όχι ενεργοποιηθεί η όποια υπηρεσία και σύμφωνα με τους όρους που αναφέρονται στο συμβόλαιο.
    Όμως το δικαίωμα αυτό ισχύει μόνο σε συμβάσεις εξ αποστάσεως και φυσικά όχι εντός εμπορικού καταστήματος, όπως κάνατε εσείς.

    Είναι στο χέρι σας πως θα το διαχειριστείτε, όσον αφορά την περίπτωση ο υπάλληλος να ξεκίνησε την διαδικασία χωρίς υπογραφή, εξού και τα εισαγωγικά στο "δικαιωθείτε".
    Υπόψη ότι αν ενεργοποιηθείτε στον ΟΤΕ και γυρίσετε πίσω στην Wind, άσχετα αν θα έχετε ή όχι την προσφορά που σας έδωσαν, πιθανότατα θα υπάρχει τέλος πρόωρης διακοπής του συμβολαίου.
    Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας.

    Στο κατάστημα του Γερμανού σήμερα το απόγευμα μου είπαν και πάλι ότι δεν γίνεται ακύρωση φορητότητας με κανέναν τρόπο επειδή έχει ενεργοποιηθεί ήδη η γραμμή. Θα πρέπει να πάρω τον εξοπλισμό για να φανεί στο σύστημα η ενεργοποίηση της γραμμής και μετά να κάνω αίτηση επιστροφής στον προηγούμενο πάροχο με χρέωση 125€. Επίσης έπρεπε εγώ να τους ενημερώσω ότι δεν ισχύει η υπαναχώρηση από την σύμβαση γιατί στήριζαν ότι μπορώ να την κάνω εντός 14 ημερών.
    Να σημειώσω ότι φωτοτυπία ταυτότητας έδωσα στις 28/02, και στο 13888 μου είπαν ότι η αίτηση πραγματοποιήθηκε την 01/03. Σε κάθε περίπτωση πριν τις 3 εργάσιμες που αναφέρατε, αλλά δεν δέχτηκαν ή ανέφεραν καμία περίπτωση ακύρωσης.
    Επίσης να αναφέρω ότι όταν σήμερα το μεσημέρι πήγα στο Γερμανό μου είπαν ότι η γραμμή μεταφέρθηκε χθες το βράδυ αργά, ενώ στο 13888 μου είπαν ότι μεταφέρθηκε σήμερα το μεσημέρι.
    Τέλος στον υπολογιστή του Γερμανού όπου ο υπάλληλος προσπαθούσε να ακυρώσει το αίτημα, του έβγαζε μήνυμα σφάλματος ότι "δεν γίνεται να ακυρωθεί επειδή το αίτημα βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη" με κωδικό σφάλματος SBL-EXL-00151. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να βοηθήσει ή να δείξει κάτι για την κατάσταση.

    Σκοπός μου είναι να μην χρησιμοποιήσω το έγγραφο παράπονο για την ενεργοποίηση χωρίς υπογραφή, παραλαβή συμβολαίου και εξοπλισμού κλπ, γιατί μπορεί να υπάρχουν επιπτώσεις στον υπάλληλο που έκανε την αίτηση, κάτι που δεν θα ήθελα.

    Το καταλαβαίνω ότι έχει γίνει ένα μπέρδεμα που συνυπεύθυνος σε μεγάλο βαθμό είμαι και εγώ, πηγαίνοντας ταυτότητα και κάνοντας αίτηση (ή καλύτερα προαίτηση όπως μου είπαν όταν μου το πρότειναν στο Γερμανό) ενώ δεν ήταν στο όνομα μου το συμβόλαιο αλλά, όταν εντός 3 ημερών η εταιρία της COSMOTE έχει:
    α) προχωρήσει σε ενεργοποίηση μιας σύμβασης μονομερώς,
    β) φερθεί αντιεπαγγελματικά και αγενέστατα με το να κλείνουν το τηλέφωνο όταν ζητάω ακύρωση αιτήματος φορητότητας,
    γ) φάσκει και αντιφάσκει στο τι ισχύει μέσω του ίδιου μέσου εξυπηρέτησης (13888)
    δ) ζητάει και τα ρέστα- σε επικοινωνία που είχα τώρα με το 13888 η στάση που είχα από τον υπάλληλο ήταν: "Δεν σας καταλαβαίνω τι θέλετε από εμάς, αφού πήγατε στο Γερμανό εγώ δε μπορώ να σας βοηθήσω σε τίποτα" "τι δεν καταλαβαίνετε κύριε μου, αν ζητήσετε να φύγετε από εμάς θα έχετε ποινή"
    Με αναγκάζουν να μην το αφήσω έτσι το ζήτημα και να κυνηγήσω την "αποδέσμευση" μου από την συγκεκριμένη σύμβαση.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Είπες δεν υπέγραψες κάτι, αλλά τώρα λες ότι έδωσες ταυτότητα.
    α) δεν είναι μονομερώς, το ζήτησες εσύ έχουν μάλιστα και την ταυτότητα για αυτό τον λόγο

  8. #8
    Εγγραφή
    11-06-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Οικογενειακά, έχουμε τέσσερα συμβόλαια των 65€ καθώς και Internet+σταθερό σε 2 συνδέσεις στην Cosmote. Είμαστε πελάτες χρόνια, και δεν σκοπεύουμε να φύγουμε, αλλά υπάρχουν κινήσεις που γίνονται τον τελευταίο καιρό (κυρίως από καταστήματα Γερμανού) που δείχνουν ότι δεν σέβονται τον πελάτη. Απλά αναφορικά τον τελευταίο χρόνο, εκτός του τωρινού γεγονότος:
    α) έχουν υποχρεώσει συμβόλαιο να παραμείνει στην εταιρία για 6 μήνες με πάγιο 85€ λόγω του ότι έχει καταργηθεί (αντί 40 που ήταν από επιδότηση) λόγω πρόωρης ανανέωσης- πράγμα που όταν τηλεφωνικά είχε γίνει η ανανέωση δεν είχε αναφερθεί
    β) έχουν κάνει μεγάλη χρέωση για data roaming, όταν από υπάλληλο του Γερμανού υπήρξε διαβεβαίωση ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν δωρεάν μέσω travel pass όλα τα δεδομένα (extra πακέτα που οι ίδιοι προσέφεραν ως ανακουφιστικό μέτρο για το (α)) και όχι μόνο του βασικού προγράμματος, και χωρίς να έρθει ενημέρωση με sms για την υπέρβαση του 100% των δεδομένων
    γ) έχουν πει (πάλι υπάλληλος Γερμανού) ότι υπάρχει "διπλή επιδότηση" για να πάρετε και συσκευή και έκπτωση παγίου, όπου ο 65χρονος πατέρας μου πίστεψε, και όταν πήρε την συσκευή μετά του είπαν ότι έγινε λάθος και δε δικαιούται και έκπτωση παγίου.

    Δεν ξέρω αν είμαι άτυχος, αν είναι πάγια τακτική της εταιρίας (ή του συνεργαζόμενου με αυτή Γερμανό), ή αν είναι κάτι που όλες οι εταιρίες κάνουν και απλά δεν έχω εμπειρίες από άλλες, αλλά πραγματικά έχω απογοητευτεί, ειδικά τώρα που βλέπω συγκεντρωμένα και αναλυτικά τα διάφορα γεγονότα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπες δεν υπέγραψες κάτι, αλλά τώρα λες ότι έδωσες ταυτότητα.
    α) δεν είναι μονομερώς, το ζήτησες εσύ έχουν μάλιστα και την ταυτότητα για αυτό τον λόγο
    Όπως ανέφερα και στο πρώτο μήνυμα, η σύνδεση δεν είναι στο όνομα μου αλλά στης αδερφής μου. Στο Γερμανό μου είπαν να πάω εγώ την ταυτότητα της εκεί να τη βγάλουν φωτοτυπία, ώστε να έχουν τα στοιχεία της για να κάνουν προαίτηση και ότι θα πρέπει να πάει η ίδια για να υπογράψει και να συνεχίσουμε. Δεν ανέφεραν κάτι για εξοπλισμό, δεν μου έδωσαν κάποιο συμβόλαιο, δεν ετοιμάστηκε για την ακρίβεια κάποιο συμβόλαιο, σε μια αίτηση συμπληρώθηκαν τα στοιχεία της ταυτότητας της και τίποτε άλλο.
    Ίσως να χρησιμοποίησα λανθασμένα τον όρο μονομερώς. Χωρίς υπογραφή του νόμιμου κατόχου της γραμμής λοιπόν.
    Να συμπληρώσω ότι μου είπε μάλιστα ο υπάλληλος χαρακτηριστικά: "Φέρε την ταυτότητα εσύ για να μη χάσεις την προσφορά, θα έρθει η αδερφή σου να υπογράψει, θα ξεκινήσει η διαδικασία και θα πας μετά στη Wind να ζητήσεις να αποδεσμεύσουν άμεσα τη γραμμή για να μην καθυστερήσει η μετάβαση γιατί αλλιώς μπορεί να πάρει πάνω από βδομάδα". Πως πήρε μιάμιση μέρα δεν το ξέρω. Αν όντως ήθελα να γίνει η μεταφορά, θα έλεγα "μπράβο στον ΟΤΕ, υπερβολικά γρήγορα έγινε το όλο ζήτημα" οπότε δεν γκρινιάζω γι' αυτό, απλά αναφέρω την κουβέντα που μου είχε κάνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mariosp89 : 03-03-17 στις 22:48.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Η αλήθεια είναι ότι εάν ενεργοποιήθηκε ήδη δεν μπορούν να γίνουν και πολλά. Ϊσα ίσα εάν δεν πάρεις εξοπλισμό μπορεί να μείνεις και χωρίς υπηρεσίες, εάν δε ειναι και voip ακόμα και χωρίς τηλέφωνο. Μπορείς με το που ενεργοποιηθεί να πας στη wind με την χρέωση αποδέσμευσης και το κόστος κατασκευής βρόγχου για PSTN σύνδεση. Εάν γινόταν από τηλέφωνο είχες την επιλογή υπαναχώρησης σε 14 ημέρες που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ατελώς ωστόσο δεν νομίζω ότι θα γλύτωνες το κόστος κατασκευής βρόγχου. Μπορείς να κάνεις και καταγγελία στην ΕΕΤΤ αλλά δεν νομίζω ότι θα βγει κάτι, ακόμα και μέσω τηλ. μπορείς να ξεκινήσεις φορητότητα με φωτοτυπία ταυτότητας, δεν χρειάζεται κάπου υπογραφή.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα το ξαναγράψω. Το μόνο όπλο σας είναι ότι ξεκίνησε η φορητότητα (και φυσικά ολοκληρώθηκε) χωρίς την υπογραφή του συμβολαίου. Ο κανονισμός το απαγορεύει.
    Αν θέλεις να στηριχτείς σε αυτό, υπάρχει πιθανότητα να δικαιωθείτε. Σε όλα τα άλλα που αναφέρεις, η εταιρεία κινήθηκε μέσα στα νόμιμα πλαίσια που ορίζει ο κανονισμός φορητότητας.

    Ο ΟΤΕ ως κάτοχος του τηλεπικοινωνιακού δικτύου, έχει την δυνατότητα να ολοκληρώνει φορητότητα προς αυτόν σε πολύ συντομότερο χρόνο από το μέγιστο που ορίζεται στον κανονισμό. Αυτό έχει συνέπεια τις περισσότερες φορές να μην υπάρχει χρονικό περιθώριο ακύρωσης της φορητότητας, αφού ο κανονισμός προβλέπει να γίνεται το αργότερο 3 εργάσιμες μέρες πριν την ημερομηνία ολοκλήρωσης, όπως έγινε και στην δικής σας περίπτωση και μάλλον γι' αυτό δεν μπορούσε ο υπάλληλος να προχωρήσει στην ακύρωση.
    Παράλληλα, όπως ανέφερα και προηγουμένως, δεν έχετε δικαίωμα υπαναχώρησης από το συμβόλαιο αφού το κάνατε σε κατάστημα και όχι εξ αποστάσεως, όπως ορίζει ο νόμος.

    Άρα έχετε 3 επιλογές. Είτε πληρώνεται το τέλος πρόωρης διακοπής, είτε αμφισβητείται την διαδικασία (λόγω μη υπογραφής), είτε παραμένετε στον ΟΤΕ.

    Τέλος να έχετε υπόψη ότι στον ΟΤΕ υπάρχουν 4 κανάλια προώθησης συμβάσεων. Η επίσημη ιστοσελίδα, τα καταστήματα Oteshop και Γερμανός και μέσω τηλεφώνου (13888/2106295102). Και τα 4 είναι ανεξάρτητα δίνοντας τις περισσότερες φορές διαφορετική προσφορά για το ίδιο πακέτο υπηρεσιών. Σε οποιαδήποτε περίπτωση παρουσιασθεί κάποιο θέμα μέχρι την ενεργοποίηση της όποιας υπηρεσίας, απευθύνεστε στο κανάλι που ξεκινήσατε την διαδικασία φορητότητας. Για τα υπόλοιπα δεν υπάρχετε και φυσικά δεν μπορούν να σας εξυπηρετήσουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος να έχετε υπόψη ότι στον ΟΤΕ υπάρχουν 4 κανάλια προώθησης συμβάσεων. Η επίσημη ιστοσελίδα, τα καταστήματα Oteshop και Γερμανός και μέσω τηλεφώνου (13888/2106295102). Και τα 4 είναι ανεξάρτητα δίνοντας τις περισσότερες φορές διαφορετική προσφορά για το ίδιο πακέτο υπηρεσιών. Σε οποιαδήποτε περίπτωση παρουσιασθεί κάποιο θέμα μέχρι την ενεργοποίηση της όποιας υπηρεσίας, απευθύνεστε στο κανάλι που ξεκινήσατε την διαδικασία φορητότητας. Για τα υπόλοιπα δεν υπάρχετε και φυσικά δεν μπορούν να σας εξυπηρετήσουν.
    Το επαναφέρω επειδή σκοπεύω να προχωρήσω άμεσα σε αίτημα φορητότητας στον ΟΤΕ προερχόμενος από Vodafone. Τι γίνεται σε περίπτωση που υποβάλλω αίτημα μέσω της ιστοσελίδας της Cosmote και -εφόσον λάβω σοβαρή προσφορά από τη Voda- θελήσω να ακυρώσω το αίτημα προς τον ΟΤΕ;
    Αν δηλαδή κάνω τώρα Σάββατο το αίτημα στην Cosmote σε περίπτωση που με καλέσουν από τη Voda μάλλον τη Δευτέρα ή Τρίτη προλαβαίνει να ακυρωθεί το αίτημα ώστε να παραμείνω και με ποιόν τρόπο μπορεί να γίνει; Αν έχει κάπου φόρμα αποστολής ή γίνεται μέσω email και αν "βγαίνουν" οι μέρες ή θα προλάβει η Cosmote να με βουτήξει.
    Έχει καταντήσει κουραστικό αυτό το θέμα με τις γελοιωδώς υψηλές ονομαστικές τιμές (είναι εξωπραγματικά τα ...46€/μήνα με τα οποία χρεώνομαι θεωρητικά πλέον από χθες που έληξε το 2ετές συμβόλαιό μου με τη Voda για απλό 24άρι adsl και απεριόριστα αστικά/υπεραστικά!) οι οποίες μας αναγκάζουν να καταφεύγουμε σε τέτοια παιχνίδια...

  12. #12
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Κοιτα, μεχρι πριν απο λιγο καιρο η Vodafone αν τους καλουσες και τους ζητουσες την προσφορα που ηδη ειχες για να ανανεωσεις για αλλα 2 χρονια θα σου την ανανεωνε. Δε ξερω αν αλλαξε κατι. Αν δεις οτι δε σε εξυπηρετει η προσφορα, πιεσε τους να σου δωσουν καλυτερη γιατι αλλιως θα φυγεις με φορητοτητα στον ΟΤΕ. Επισης να σου πω πως οταν ειχα παρει εγω τηλεφωνο με ειχαν συνδεσει με ενα τμημα ανανεωσεων αν δεν κανω λαθος. Πριν μπεις σε περιπετειες δεν χανεις τιποτα να παρεις να ρωτησεις

  13. #13
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Πρέπει να προσπαθήσει πολύ η Voda για να με κρατήσει πλέον. Μου ανέβασαν προ 2 μηνών (χωρίς να το πάρω χαμπάρι) συμφωνημένο πάγιο που από 20,99€ τελική τιμή στο συμβόλαιο κατέληξε κάτι με την αύξηση του ΦΠΑ που έγινε πρόπερσι κάτι με το φόρο στην τηλεφωνία και τελικά με την αύξηση του ονομαστικού παγίου -διατηρώντας την έκπτωση σταθερή- που μονομερώς "ανακοίνωσαν" (στα ψιλά γράμματα που θέλουν μικροσκόπιο να διαβαστούν στο λογαριασμό) στα 26+€ εδώ και 2 μήνες. Μόνο προσφορά δεν είναι 26€ για adsl, σταθερά/κινητά και 200 λεπτά προς κινητά πλέον. Δεν με χαλάει ο ΟΤΕ στο vdsl 30/3 με 250 λεπτά σταθερά/κινητά (που ούτως ή άλλως ποτέ δεν πλησιάζω καν) 29,90€. Προχωράνε γρήγορα δηλαδή λες οι φορητότητες προς τον ΟΤΕ και δεν προλαβαίνουν να αντιδράσουν οι προηγούμενοι πάροχοι;
    Άσε που θέλω να τους κυνηγήσω και για την αθέτηση του συμβολαίου. Νομικά μπάζει από παντού αυτό το παραμύθι του "σου ανακοινώνουμε αυξήσεις αλλά σου δίνουμε το δικαίωμα να αποχωρήσεις αζημίως". Έκανα συμβόλαιο για 2 χρόνια με συγκεκριμένους όρους. Το να μου κάνουν τη "χάρη" να πάω σε άλλον πάροχο χωρίς να τους πληρώσω πρόστιμο σημαίνει εκ νέου δέσμευση για άλλα 2 χρόνια στο νέο πάροχο πράγμα το οποίο δεν προτίθεμαι να κάνω όποτε θυμούνται να κάνουν αυξήσεις για να μαζέψουν όσα τους λείπουν γιατί κάτι τέτοιο ενδεχομένως ανατρέπει τον προγραμματισμό μου. Τα συμβόλαια υπογράφονται για να τηρούνται απαρέγκλιτα. Μόνο ανωτέρα βία μπορεί να τα σπάσει χωρίς συνέπειες για οποιαδήποτε πλευρά και "ανωτέρα βία" σίγουρα δεν είναι το φαιδρό "έχουμε κάνει επένδυση σε δίκτυο οπτικών ινών" που αφελώς με πληροφόρησε ο εκπρόσωπος της Voda ως δικαιολογία για τις αυξήσεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 16-12-17 στις 14:54.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν την κάνεις Online - μέσω τηλεφώνου, έχεις την κάλυψη των 14 ημερών, για να ξεκινήσει η διαδικασία θα πρέπει να έχουν την υπογραφή σου, όποτε δεν θα το στείλουν πριν την πάρουν.
    Υπάρχει η περίπτωση να μπλέξεις του στυλ να σε ενεργοποιήσουν και μετά να πρέπει να σε ξαναπάρει η vodafone

  15. #15
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να προσπαθήσει πολύ η Voda για να με κρατήσει πλέον. Μου ανέβασαν προ 2 μηνών (χωρίς να το πάρω χαμπάρι) συμφωνημένο πάγιο που από 20,99€ τελική τιμή στο συμβόλαιο κατέληξε κάτι με την αύξηση του ΦΠΑ που έγινε πρόπερσι κάτι με το φόρο στην τηλεφωνία και τελικά με την αύξηση του ονομαστικού παγίου -διατηρώντας την έκπτωση σταθερή- που μονομερώς "ανακοίνωσαν" (στα ψιλά γράμματα που θέλουν μικροσκόπιο να διαβαστούν στο λογαριασμό) στα 26+€ εδώ και 2 μήνες. Μόνο προσφορά δεν είναι 26€ για adsl, σταθερά/κινητά και 200 λεπτά προς κινητά πλέον. Δεν με χαλάει ο ΟΤΕ στο vdsl 30/3 με 250 λεπτά σταθερά/κινητά (που ούτως ή άλλως ποτέ δεν πλησιάζω καν) 29,90€. Προχωράνε γρήγορα δηλαδή λες οι φορητότητες προς τον ΟΤΕ και δεν προλαβαίνουν να αντιδράσουν οι προηγούμενοι πάροχοι;
    Άσε που θέλω να τους κυνηγήσω και για την αθέτηση του συμβολαίου. Νομικά μπάζει από παντού αυτό το παραμύθι του "σου ανακοινώνουμε αυξήσεις αλλά σου δίνουμε το δικαίωμα να αποχωρήσεις αζημίως". Έκανα συμβόλαιο για 2 χρόνια με συγκεκριμένους όρους. Το να μου κάνουν τη "χάρη" να πάω σε άλλον πάροχο χωρίς να τους πληρώσω πρόστιμο σημαίνει εκ νέου δέσμευση για άλλα 2 χρόνια στο νέο πάροχο πράγμα το οποίο δεν προτίθεμαι να κάνω όποτε θυμούνται να κάνουν αυξήσεις για να μαζέψουν όσα τους λείπουν γιατί κάτι τέτοιο ενδεχομένως ανατρέπει τον προγραμματισμό μου. Τα συμβόλαια υπογράφονται για να τηρούνται απαρέγκλιτα. Μόνο ανωτέρα βία μπορεί να τα σπάσει χωρίς συνέπειες για οποιαδήποτε πλευρά και "ανωτέρα βία" σίγουρα δεν είναι το φαιδρό "έχουμε κάνει επένδυση σε δίκτυο οπτικών ινών" που αφελώς με πληροφόρησε ο εκπρόσωπος της Voda ως δικαιολογία για τις αυξήσεις...
    Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Καταρχήν έχεις άδικο που τσατίζεσαι τόσο πολύ με τις αυξήσεις που δεν τις πήρες χαμπάρι. Ομολογουμένος μια χαρά καθαρότατα τα γράφει στην δεύτερη σελίδα του λογαριασμού, και συνήθως τις ανακοινώνουν κάνα 3μηνο νωρίτερα. Επίσημη ενημέρωση λαμβάνεις και από τον λογαριασμό, και από το site της Vodafone, αλλά κυρίως από τη στιγμή που σε βλέπω έμπειρο μέλος του forum, κάθε φορά τα παιδιά ανεβάζουν τις τιμολογιακές αλλαγές και εμφανίζονται και στην κεντρική σελίδα. Προφανώς για τον φόρο που έβαλε το κράτος δε φταίνε σε τίποτα. Από εκεί και πέρα όσον αφορά τις τιμολογιακές αλλαγές, θα μπορούσες να φύγεις χωρίς πέναλντυ, και θα μπορούσες να πετύχεις καλύτερες τιμές.
    Στο δια ταύτα: Κάποτε είχα το 300 προς όλους (σταθερά + κινητά) με 16 ευρώ περίπου τελική τιμή. Οπότε ποτέ μη λες ποτέ για τις προσφορές που μπορείς να λάβεις. Στη δική μου περίπτωση επειδή είχα και κάρτα Bonus, εξαργύρωνα πόντους και μου έβγαινε στα 9 ευρώ το μήνα το σταθερό μου. Αν χρειάζεσαι το vdsl, ok καλά θα κάνεις αλλά η τιμή θα έχει μεγάλη διαφορά, γιατί 100% θα σου κάνει η Vodafone καλές προσφορές.
    Όσον αφορά τα νομικά που λες, αυτοί είναι καλυμμένοι οπότε δε θα κερδίσεις τίποτα, οπότε το ξεχνάς. Άλλωστε έβγαλε ένα νόμο η ΕΕΤΤ όπου απαγορεύει από εδώ και πέρα τις τιμολογιακές αλλαγές για όσο καιρό βρίσκεται ο άλλος στο συμβόλαιο με δέσμευση αν δεν κάνω λάθος.
    Στο θέμα της φορητότητας τώρα: Υπάρχει οδηγία από την ΕΕΤΤ όπου μπορεί ο καταναλωτής να κάνει ακύρωση της φορητότητας τουλάχιστον 3 εργάσιμες ημέρες πριν ενεργοποιηθεί η γραμμή στον καινούριο πάροχο. Αυτό σημαίνει πως στην περίπτωση που σε κάνει η Vodafone προσφορά και δεχτείς να παραμείνεις, πως έχεις 3 μέρες περιθώριο. Αν όμως ο ΟΤΕ σε ενεργοποιήσει σε λιγότερο από 3 μέρες από τη στιγμή που έστειλες την ακύρωση, τότε δυστυχώς θα παραμείνεις στον ΟΤΕ. Βέβαια υπάρχει η υπαναχώρηση 14 ημερών, αλλά ίσως βρεθείς να πληρώνεις τα τέλη ενεργοποίησης στον ΟΤΕ, και αν πέσεις σε περίπτωση να πρέπει να πληρώνεις και πάλι τέλη ενεργοποίησης σε Vodafone.

    Δική μου συμβουλή: Αν θες ταχύτητα και καλό δίκτυο και θες ντε και καλά VDSL, πάρε μια καλή προσφορά από το τμήμα του ΟΤΕ, και κάνει την φορητότητα και φύγε. Στην περίπτωση που θες και Cosmote tv, μπορείς να πετύχεις καλή προσφορά με κανα 15άρι το μήνα για το φουλ πακέτο.
    Αν το θέμα σου είναι οικονομικό, πάρε τηλέφωνο στη Vodafone και πολύ απλά τους ενημερώνεις πως θα φύγεις αν δε σου κάνουν καλύτερη τιμή. Ζήτα να σε συνδέσουν με το τμήμα ανανεώσεων κτλ. Σε γενικές γραμμές υπάρχουν μέλη που έχουν πάρει και 40-50% έκπτωση από το ονομαστικό πάγιο που βλέπεις στη σελίδα τους. Επίσης έχουν καταφέρει να πάρουν και παραπάνω λεπτά ομιλίας κτλ, για να μην φύγουν.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. e-bill από Cosmote
    Από Manolis_karas στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-17, 19:31
  2. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 10:52
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-17, 17:52
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-16, 00:41
  5. Εμπειριες αλλαγης απο cosmote σε αλλη εταιρεια
    Από ambageo στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-16, 17:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας