Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλημέρα σε όλους.
    Για άλλη μια φορά (και πάλι Παρασκευή απόγευμα) προβλήματα με τις υπηρεσίες Internet και τηλεφωνίας, σε συνδρομητές του Α/Κ Νέας Σμύρνης. Αρχές Φεβρουαρίου, το γνωστό - άγνωστο πρόβλημα, που άφησε 3 ημέρες (Π-Σ-Κ) δίχως internet μεγάλο κομμάτι συνδρομητών (ειδικά στην Άνω Νέα Σμύρνη), όπου στην αρχή η εταιρία αρνείτο ή δεν δεχόταν ότι είναι δικό της πρόβλημα, και στο τέλος έπαιρνε τηλέφωνα για να ενημερώσει ότι ακυρώνει την επισκεψη τεχνικού επειδή επιβεβαίωσε ότι υπήρχε γενικό πρόβλημα.
    Πιο πρίν (Οκτώβριος 2016 και Ιανουάριος 2017) πάλι τα ίδια. Και όλο Παρασκευή, είτε απόγευμα είτε βραδυ!)
    Τώρα η κατάσταση χειρότερη, αφού δεν μπορείς από το πολύ παράστιτο (το γνωστό χρρρ...) να ακούσεις τι λέει ο άλλος, και η VDSL είτε θα είναι down, είτε όταν λειτουργεί θα πέφτει σε ανύποτο χρόνο. Τα (σταθερά σχετικά) στατιστικά δε, να ανεβοκατεβαίνουν (attenuation Π.χ από 7.8 να πηγαίνει 19 (!) και μετά στα 8.5) Και μιλάμε για καμπίνα στα 300 μέτρα από το σπίτι.
    Το τμήμα τεχνικής υποστήριξης (ευγενικοί πολύ και εξυπηρετικοί επίσης, για να λέμε τα θετικά) να μη βρίσκει άκρη και να λέει ότι δεν υπάρχει ενημέρωση για γενικό πρόβλημα (όπως τις προηγούμενες φορές, που κατόπιν το παραδέχονταν, αφού έπαιρναν ενημέρωση από τη κεντρική τεχνική υπηρεσία).
    Έχω φέρει 2 φορές ηλεκτρολόγο, έχει μετρήσει εσωτερική καλωδίωση, ελέγξει κατανεμητή (μόνο σε Forthnet, παλαιότερα είχα ξαναφέρει), και όλα είναι Ok. Ο βρόχος, από μέτρηση της ίδιας της εταιρίας, είναι άριστος, και εν πάση περιπτώσει, το ίδιο πρόβλημα υπάρχει σε αρκετούς συνδρομητές που γνωρίζω προσωπικά, κάθε φορά. Έργα δεν γίνονται από κανένα (πεζόδρομος και λίγη άσφαλτος ως το KV)
    Τώρα που γράφω δε ξέρω πότε θα πέσει η VDSL, και το τηλέφωνο δε λειτουργεί ουσιαστικά αφού δεν ακούς τον άλλο με τα παράσιτα!
    Βρισκόμαστε σε αναμονή αν θα φτιάξει το πρόβλημα ως Δευτέρα, όπου αν δεν, θα έρθει τεχνικός για να επιβεβαιώσει ότι δεν φταίω εγώ...(αν φταίω θα πληρώσω και 30 ευρώ).

    Έχει κουράσει η ιστορία με τη Forthnet - Nova, έβαλα VDSL για καλύτερα πέρυσι το καλοκαίρι, και ενώ σε γενικές γραμμές όποτε η υπηρεσία δεν έχει προβλήματα γενικής φύσης (DSLAM), δεν έχω παράπονο, τους τελευταίους μήνες έχει παραγίνει το κακό - ειδικά αυτό με τα Π-Σ-Κ.
    Σκέφτομαι να δώσω το penalty των 70 ευρώ (νομίζω, τόσο είναι, έχω ακόμα 1 χρόνο περίπου συμβόλαιο που είχε ανανεωθεί πέρυσι λόγω μετατροπής της γραμμής σε VDSL) και να φύγω για OTE. Στην πολυκατοικία έχουμε 2 Forthnet, 2 Vodafone, και οι υπόλοιποι ΟΤΕ. Δεν είναι τυχαίο ότι όσοι έχουν ΟΤΕ δεν είχαν ποτέ πρόβλημα σε αντίθεση με τους υπολοιπους που κάθε τόσο αντιμετωπίζουν θέματα με τους παρόχους τους.

    Stats γραμμής αυτή τη στιγμή:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  72 
Μέγεθος:  88,8 KB 
ID: 180814

    Εδώ να προσθέσω ότι από Δεκέμβριο του 16, το SN Margin από 24db σταθερά 6 μήνες, πήγε στο 17.5 - 17.0 (και ενίοτε 16.Χ). Η απάντηση (και δεκτή γιατί είναι και μέρος της δουλειάς μου επίσης) από εταιρία, ότι έχουν ενεργοποιηθεί πολλοί νέοι συνδρομητές στο KV μου.
    Το αλλο που ξέχασα να αναφέρω, είναι ότι μετά από restart του router, αργεί πολύ ή δεν παίρνει καθολου IP από τη Forthnet. Συνήθως λύνεται με manual force connection. Φαίνεται να είναι πρόβλημα στο authentication, το έχουν όσοι γνωρίζω, αλλά η Forthnet δεν έχει να πει κάτι περί του θέματος...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Avesael : 04-03-17 στις 12:17.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Περιοχή
    Νεα Σμυρνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Technicolor TG589vn v3
    SNR / Attn
    9,4(dB) / 7,8(dB)
    Ακριβός τα ίδια και σε μένα Άνω Νέα Σμύρνη. Στο τηλέφωνο δεν έχω παράσιτα βέβαια άλλα η γραμμή πέφτει κάθε βδομάδα περίπου. Το ίδιο συμβαίνει και με την IP του router παίρνει μετά από ώρα συνήθως γύρω στο 15 λεπτό. Και εγώ σκέφτομαι για αλλαγή η σε Wind αλλά δεν της έχω και πολύ εμπιστοσύνη και αυτής γιατί ακούω ότι έχει χάλια εξυπηρέτηση, ή για ΟΤΕ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2017-03-08 13_03_49-MediaAccess Gateway - DSL Connection.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  214,1 KB 
ID: 181010

  3. #3
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Αρχίζω να πιστεύω μήπως άλλαξαν τίποτα στις κάρτες στο ΑΚ ή αναβάθμισαν και υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο ρούτερ; Νομίζω πλέον ως Nova δίνουν έναν της zte.

    - - - Updated - - -

    Είδα αυτό στα logs του router. Τι ακριβώς είναι; Κάποιο είδος δοκιμής από dslam?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20170308-180044_1488989182148.jpg  


  4. #4
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα.

    Επειδή εντός των ημερών "έρχομαι" από ΟΤΕ και αναφέρετε άνω Ν. Σμύρνη, χοντρικά περίπου πού βρίσκεστε?

    Είμαι κοντά στο κολυμβητήριο, στη μαύρη τρύπα που είναι μια από τις ελάχιστες καμπίνες που δεν αλλάχτηκαν-αναβαθμίστηκαν.

    Τα προβλήματα που αναφέρετε, παραμένουν?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  5. #5
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    briki
    SNR / Attn
    24(dB) / 8(dB)
    Τελικά το θέμα λύθηκε? Ρωτάω γιατί τα ίδια συμπτώματα τα έχω και εγώ στο Μοσχάτο που μάλλον είμαι ο πρώτος που ακουμπάει στο VDSL της καμπίνας.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Πάλι τα ίδια στο Α/Κ Ν.Σμύρνης, από 31 Ιουλίου. Κάθε λίγο και λιγάκι όλο και κάποιο πρόβλημα. Σε επικοιωνία με το τεχνικό τμήμα, η απάντηση - εκτός των κλασσικών μήπως έχει πρόβλημα η γραμμή μου, καταλήγουμε στο ότι όντως υπήρξε πρόβλημα στο Α/Κ και νομίζουν ότι επιλύθηκε.
    Αλλά μέρα παρά μέρα τα ίδια. Παιχνίδια του συγχρονισμού, στατιστικά αλλοπρόσαλα και θόρυβος στο τηλέφωνο. Δηλώνουν λέει τις βλάβες (τις γενικές) στον ΟΤΕ και περιμένουν, μαζί κι εμείς...
    Κούρασε όμως ρε παιδιά το σκηνικό. Βάλαμε VDSL για σταθερότητα και ταχύτητα, έχουμε (σύμφωνα με εσάς, μετά από ελέγχους φυσικούς και απομακρυσμένους) εξαιρετική γραμμή, και από τους 14 μήνες VDSL κάθε 2-3 μήνες τα ΙΔΙΑ προβλήματα που κρατάνε και μήνα ενίοτε.
    Αν δε μπορεί η Forthnet-Nova να στηρίξει VDSL μέσω KV, φαντάζομαι τι γίνεται σε αυτούς που παίρνουν απευθείας από το Α/Κ, είτε σε ADSL είτε σε VDSL.
    Και μετά λέει φταίει ο ΟΤΕ που γυρνάνε σαν τα μυρμήγκια οι συνδρομητές πίσω.
    Σκέφτομαι αποχώρηση πλέον σε μεγάλο ποσοστό και πληρωμή του penalty, να πάω Cosmote να βρω την υγειά μου. Ο γείτονας στο δίπλα διαμέρισμα με Cosmote πετάει, και ποτέ δεν είχε τα θέματα που έχουν οι υπόλοιποι σε πολυκατοικία και γύρω περιοχή γενικότερα με Forthnet-Nova.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avesael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι αποχώρηση πλέον σε μεγάλο ποσοστό και πληρωμή του penalty, να πάω Cosmote να βρω την υγειά μου. Ο γείτονας στο δίπλα διαμέρισμα με Cosmote πετάει, και ποτέ δεν είχε τα θέματα που έχουν οι υπόλοιποι σε πολυκατοικία και γύρω περιοχή γενικότερα με Forthnet-Nova.
    Εμ, είδες;

    Η φτήνια τρώει τον παρά.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    53,64/5,37
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.2(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    http://imgur.com/DQktDju

    Εγώ μένω στην Λεόντειο κι εδώ και 2 μήνες που έχει ενεργοποιηθεί το VDSL με NOVA δεν έχω κανένα θέμα! Συγχρονίζω φουλ πάντα με >49mbps!!!! Απλά όταν πρωτοσυνδέθηκα έκανα μια βδομάδα να "απολαύσω" ταχύτητες VDSL γιατί δήλωσα βλάβη 2 φορές στην NOVA και αυτή στον ΟΤΕ γιατί ήταν δικό τους το θέμα! Κάποιου είδους βραχυκύκλωμα κ.α.! Από τότε όλα φουλ κομπλέ! Γι'αυτό και σας ανέβασα φωτογραφία από torrents που δεν είναι εύκολο να πιάσεις φουλ ταχύτητες!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 16:28
  2. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-17, 23:48
  3. Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-17, 22:20
  4. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-17, 19:16
  5. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-16, 15:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας