Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Χαιρετω το φορουμ,

    Στο σημειο που βρισκομαι δυστυχως απεχω μακρια απο το καφαο απο το οποιο εχω dsl οποτε μελλοντικα ακομα και εαν ενεργοποιηθει το vdsl θα εχω οριακες ταχυτητες (μιλαμε για 1χλμ walking distance). Στη γυρω μου περιοχη ομως υπαρχουν αρκετες φρεσκες καμπινες του ΟΤΕ (προποδες Πηλιου) που ηδη εδω κ λιγες μερες δινουν vdsl. Οποτε ειμαι στη φαση ευρεσης χωρου κοντα σε καμπινα οπου θα ενεργοποιηθει vdsl και στη συνεχεια θα τη μοιραζω στο σπιτι μου

    Εχουμε κ λεμε:

    Στη χειροτερη περιπτωση η αποσταση θα ειναι 1χλμ. Υπαρχει μεγαλη υψομετρικη διαφορα (απο 100 μετρα εως 400μετρα). Υπαρχει line of sight.
    Δεν με ενδιαφερει το μοιρασμα αρχειων αλλα καθαρα το μοιρασμα της vdsl.
    Ο calculator της ubiquity μου βγαζει σαν επιλογη τα litebeam 5AC 23

    Με ενδιαφερει η λυση να ειναι future proof οποτε σε ενδεχομενη μελλοντικη παροχη vectoring η ασυρματη συνδεση να μπορει να αντεξει bandwidth της ταξεως των 100mbit πχ. Με καλυπτουν λετε τα litebeam?

    Το στησιμο των εξοπλισμων φανταζομαι πως θα ειναι καπως ετσι?

    ###μερος φιλοξενιας###
    vdsl KV ------- CPE (modem/router) -------- litebeam access point

    ###σπιτι μου###
    litebeam station ---- access point με το οποιο θα μοιραζω ιντερνετ σπιτι μου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CptBill : 04-03-17 στις 21:48.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, μια χαρά κάνουν και θα σε καλύψουν αργότερα σε vectoring, αρκεί να υπάρχει καθαρή οπτική επαφή. Η υψομετρική διαφορά είναι αδιάφορη, αφού μπορούν να ρυθμισθεί η κλίση τους.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Το στήσιμο του εξοπλισμού είναι ακριβώς όπως το φαντάζεσαι.
    Η επιτυχία είναι σιγουράκι. Με line of sight έχω κάνει links σε μεγαλύτερες αποστάσεις και με φθηνότερο εξοπλισμό που δουλεύουν χρόνια απροβλημάτιστα (άντε με κανένα Restart μια στο τοοοοσο...)

    Για bandwidth της ταξεως των 100mbit δεν ξέρω να σου πω.... αν και τα συγκεκριμένα ubiquity έχουν Giganit Interface... δεν έχει πέσει κανένα στα χέρια μου να το τεστάρω....

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα έχει bandwidth αρκετά παραπάνω από το vectoring.
    Εδώ μια παραπλήσιας απόσταση ζεύξη με Nanobeam 5AC-19, αλλά και κάποια εμπόδια εντός ζώνης Fresnel.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Α μια χαρά μετά. Τα βάζω κι' εγώ στα υπόψιν (τα litebeam) μη χρειαστεί καμιά φορά.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    παρομοιο προτζεκτ υλοποιηθηκε με τα nanobean 5AC-16 με αριστα αποτελεσματα.
    με 2 vdsl με bonding σε μικροτικ ειδαμε στον client 91 Mbit σε speedtest.
    αποσταση 900 μετρα αλλα μεσα στην αθηνα που ειναι πολλα τα wireless.

    οποτε εκει που ειναι καθαρη η μπαντα δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    ειστε αψογοι. Οποτε με το θεμα των ubiquiti κλεισαμε.

    griniaris εκανες load balancing 2 βροχους vdsl? Ποιον εξοπλισμο της mikrotik χρησιμοποιησες? Καθαρα ενημερωτικα ρωταω.

    Αλλο ερωτημα. Τι περιορισμοι υπαρχουν στο θεμα ιστου ωστε να ειμαι καλυμμένος νομικα; Νομιζω 4μ μεγιστο υψος; Το δικο μου ακρο εχει κεραμιδοσκεπη. Παχος ιστου; Και απο θεμα ισχυς φανταζομαι δεν υπαρχει θεμα.

    Και τελος επειδη ειλικρινα εχω σκαλωσει στο πως θα βρω ατομο (που δεν θα με ξερει και δεν θα τον ξερω) εχω 2 σεναρια στο μυαλο μου:
    α) να παραγγειλω νεο βροχο vdsl και να δινω ενα συμβολικο "ενοικιο" ανα μηνα (πχ 5 ευρω ξερω εγω στον ανθρωπο που θα μου φιλοξενει cpe + ubiquiti. Νομιζω αυτο ειναι το καλυτερο σεναριο αφου θα εχω ολη την 50αρα για παρτυ μου αλλα και το πιο δυσκολο σεναριο για να δεχτει καποιος.

    β) να προτεινω να μοιραζομαστε τα εξοδα γραμμης vdsl. Σε αυτη τη περιπτωση ομως πρεπει να φροντισω πχ αυτος να εχει εγγυημενο bandwidth. Οποτε εκει σκεφτομαι καποιο επιπροσθετο εξοπλισμο (δεδομενου οτι τα cpe που δινουν οι παροχοι δεν κανουν πολλα) που να μπορει να περιοριζει bandwidth ανα πχ ssid η ανα θυρα LAN

    οποτε εκει θα εχουμε κατι τετοιο φανταζομαι:

    ###μερος φιλοξενιας###

    vdsl KV ------- CPE (modem/router) ---->access point(??) για bandwidth limitation προς μερος φιλοξενιας(πχ 10mbps/1) --------> pc/laptop/whatever ατομου που φιλοξενει τους εξοπλισμους μου/vdsl βροχο
    ....................................... |
    ....................................... |
    ....................................... |-------- litebeam access point


    Οτι ιδεες ευπροσδεκτες

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    "Οι κεραίες τοποθετούνται επί υφιστάμενης δομικής κατασκευής ή επί μονοσωλήνιου ιστού. Η διάμετρος του ιστού δεν υπερβαίνει τα 115 mm και το ύψος του τα τέσσερα μέτρα (4 m) από τη βάση στήριξής του".

    Εφόσον είσαι νόμιμος με τα όρια εκπομπής (30dBm ή 1W, συνολική ισχύ) και μέγιστο ύψος κεραίας (4 μέτρα), δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Ούτε άδεια χρειάζεσαι.
    Συνολική ισχύς εκπομπής στους 5GHz = Κέρδος κεραίας (σε dBi) + ισχύς πομπού (σε dBm). Άρα με κέρδος 23dBi, πρέπει να βάλεις ισχύ στον πομπό 7dBm, για να έχεις EIRP 30dBm.
    Αν επιλέξεις την χώρα μας για λειτουργία του ασύρματου και το αφήσεις στο αυτόματο, θα κάνει μόνο του τις ρυθμίσεις εκπομπής.

    Προτιμώ την (α) λύση, καθώς δεν μπλέκεις με επιπλέον εξοπλισμό και ρυθμίσεις.

    Όλα τα Mikrotik έχουν δυνατότητα Load balancing, αρκεί να έχουν τουλάχιστον τόσες θύρες όσες οι συνδέσεις (ενσύρματες ή/και ασύρματες), συν μία ακόμη για το εσωτερικό δίκτυο. Αυτό που αλλάζει είναι οι επιπλέον δυνατότητες και τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπέρα παιδιά! Ηθελα να ρωτήσω speed test πως μπορώ να κάνω για να δώ την μέγιστη ταχύτητα που ποιάνει το link?

    Με speed testΜου βγάζει το μέγιστο της ADSL γραμμής! Υπάρχει τρόπος να βρώ το μέγιστο πραγματικό που σηκώνει το Link?

    Τα ubiquity έχουν ενα εσωτερικό tool αλλα έψαχνα να βρώ κάποιο άλλο

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    θα πρεπει να εχεις απο την μια πλευρα μια συσκευη να παιξει τον ρολο του bandwidth-server και αλλη μια απο την αλλη μερια για τον ρολο του client.

    αν υπαρχουν pc και απο τις 2 μεριες ειναι ευκολο. Αλλα μην περιμενεις μονο με κατι απο την μια πλευρα να σου κανει το τεστ.

    Το tool που λες παει και ενεργοποιει και τη απεναντι πλευρα και κανει το τεστ. ειναι αξιοπιστο παντως. απλα μπορει να σου δειξει ελαχιστα λιγοτερο επειδη χρησιμοποιει την cpu και για το τεστ και για το λινκ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 09-03-17 στις 17:09.
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    νεότερα δεδομενα στο ολο επιχειρημα: ειμαι ακομα στη διαδικασια ευρεσης τολμηρου ανθρωπου που θα φιλοξενησει εξοπλισμο ubiquiti και vdsl γραμμη. Λεω να το ξεκινησω αναποδα και να παραγγειλω μεσα στο καλοκαιρι τον εξοπλισμο ωστε να κανω δοκιμες στησιματος εστω σε τοπικο επιπεδο.

    Πλεον κοιταω και ποιο μακρια και φτανω να επεκτείνομαι στα 2,5χλμ
    Ο εξοπλισμος που κοιταω πλεον δεν ειναι ο litebeam 5AC 23 αλλα ο νεοτερος litebeam 5AC gen2
    Παιζοντας και με μεγαλυτερη αποστασεις με τον calculator της ubiquiti απο θεμα ταχυτητας k αυξανοντας το channel width φαινεται να ειμαι οκ (ειπαμε πως θελω τουλαχιστον 100mbs για να καλυπτομαι σε περιπτωση vectoring). Βεβαια με ανησυχει πως 23db gain οι κεραιες και EIRP 19dbm ελαχιστον πυο σου επιτρεπει o calculator τηε ubiquiti, ειμαι εκτος νομιμης εκπομπτης και δεν ξερω τι θα γινει οσο αφορα τη ταχυτητα εαν χαμηλωσω το EIRP στα 7dbm

    Δευτερη απορια. Σκεφτομαι να παιξω σε bridge mode(παρακατω περιγραφω πως). Βρισκετε καποιο λογο να μην δουλεψει;
    Επισης, καμια ιδεα για το πως θα μπορουσα να περασω και τη τηλεφωνια στο χωρο μου?


    ###μερος φιλοξενιας###
    vdsl KV ------- isp modem σε bridge mode -------- litebeam access point

    ###σπιτι μου###
    litebeam station--- asus router που ειναι bridged με το cpe ---- access point με το οποιο θα μοιραζω ιντερνετ σπιτι μου

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θεωρητικά πρέπει να δουλέψει όπως το σχεδιάζεις. Και λέω θεωρητικά διότι δεν το έχω δοκιμάσει.
    Βάζοντας τα 2 ΑΡ να κάνουν ασύρματη ζεύξη σε WDS Bridge, έχουμε transparent bridge που σημαίνει ότι είναι σαν να έχεις συνδέσει τις 2 συσκευές (ISP modem και Asus router) με καλώδιο δικτύου αντί των 2 ΑΡ, οπότε λογικά πρπει να δουλέψει το σχέδιο που έχεις.
    Συνήθως βάζουμε μπροστά το modem/router, μετά την ασύρματη ζεύξη και κατόπιν κάποια συσκευή που να μοιράζει τοπικά ενσύρματα και ασύρματα.

    Όσον αφορά την τηλεφωνία υπάρχει δυνατότητα να μεταφερθεί αλλά με σχετικό κόστος. Μακράν η ευκολότερη λύση είναι να είναι VoIP, οπότε είναι σαφώς ευκολότερα και οικονομικότερα τα πράγματα.
    Τέλος ακόμη και στα 5 χλμ, με καθαρή οπτική επαφή, καλύπτεσαι για τα 100Mbps με συνολική νόμιμη ισχύ EIRP 30dBm (23dBi κεραίας + 7dBm πομπού).

  13. #13
    Εγγραφή
    19-02-2007
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    ZTE H168N/MikroTik951G
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 14.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχω κάνει το ίδιο που θες να κάνεις αλλα στα 7.4 χλμ με δύο powerbeam m500 ac . Επίσης μεταφέρω την τηλεφωνία με fritz box όπως μου είχε προτείνει ο Jkoukos και πραγματικά παίζει καλά!

    Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ έναν DHCP Server σε ένα mikrotik που σηκώνει όλους τους clients και στα δύο σπίτια γιατί θέλω να έχω κοινό δίκτυο.

    Δεν χρειάζεται να κάνεις δομικές. Κράτα τα χρηματα σου και όταν βρείς κάποιον τότε το υλοποιείς. To βασικότερο είναι να έχεις καθαρή οπτική επαφή και να δώσεις το μέγιστο αν μπορείς επιτρεπόμενο ύψος στον ιστό ή να τα βάλεις σε ψηλό κτίριο! Από κει και πέρα όλα υλοποιούνται!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gfdimopo : 14-06-17 στις 09:43.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    θα σου πρότεινα να πας σε Powerbeam AC 400 αν δεν έχεις δυνατούς ανέμους στην περιοχή σου.

    Έχουν μεγαλύτερο κέρδος κεραίας και μιας και μεγάλωσε η απόσταση του Link είναι προτιμότερο να παίζεις με το κέρδος της κεραίας παρά με την ισχύ του πομπου

    Φυσικά αυξάνει το κόστος
    υπάρχουν και χειρότερα

  15. #15
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω κάνει το ίδιο που θες να κάνεις αλλα στα 7.4 χλμ με δύο powerbeam m500 ac . Επίσης μεταφέρω την τηλεφωνία με fritz box όπως μου είχε προτείνει ο Jkoukos και πραγματικά παίζει καλά!
    πως?details or it didnt happen παιζει ρολο εαν η τηλεφωνια ειναι pots η voip?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lsavvaid Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σου πρότεινα να πας σε Powerbeam AC 400 αν δεν έχεις δυνατούς ανέμους στην περιοχή σου.

    Έχουν μεγαλύτερο κέρδος κεραίας και μιας και μεγάλωσε η απόσταση του Link είναι προτιμότερο να παίζεις με το κέρδος της κεραίας παρά με την ισχύ του πομπου

    Φυσικά αυξάνει το κόστος

    Το ενα σημειο που θα βρισκεται η κεραια της ubiquiti δέρνεται απο τρελους ανεμους ανα περιοδους σε σημειο που νομιζεις πως θα απογειωθει το σπιτι.
    Δεν φερνω αντίρρηση οτι τα powerbeam ειναι καλυτερα αλλα κανουν κρα και μοιαζουν με τυμπανα κινητης τηλεφωνιας. Φαντασου τωρα σε μια επαρχιακη πολη του Βολου να πρεπει να στησω powerbeam. No hope. Στο δικο μου σπιτι, δεδομενου πως ειναι απομονωμενο, δεν με νοιαζει καν. Αλλο στο αλλο ακρο θα ειναι θεμα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-17, 07:45
  2. Σοβαρο προβλημα με adsl συνδεση
    Από giannis97 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-17, 12:48
  3. Βοήθεια , έχω θέμα με την σύνδεση κάρτας γραφικών !
    Από Spyrosarta89 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-16, 22:50
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-16, 10:52
  5. [Other] Βοηθεια για συνδεση τηλεφωνικου καλωδιου με jack
    Από Gpapas640 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-16, 21:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας