Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    στη περιπτωση που επιλεχθει ο οτε ως παροχος (δεδομενου πως η vodafone αργει αφου ανελαβε αυτη ολο τον υπολοιπο Βολο) , δινει voip τηλεφωνια, σωστα?
    Σε αυτη τη περιπτωση μπορω να παιξω με καποια voip dect συσκευη και να τη σεταρω ωστε να εχω το σταθερο τηλεφωνο; Χωρις να ασχοληθω καν με το cpe του ΟΤΕ? Οποτε δεν με νοιαζει που το μοντεμ του οτε θα ειναι στο απομακρυσμενο σημειο.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε οποιαδήποτε περίπτωση η τηλεφωνία είναι VoIP κι έχεις τον κωδικό αυτής, μπορεί να δουλέψει σε συμβατή SIP συσκευή, όπως π.χ. ένα ασύρματο DECT IP.
    Σε PSTN υπάρχει διαφοροποίηση, όπου καλύτερη λύση είναι να την μετατρέψεις σε VoIP, με μειονέκτημα ότι η συσκευή που θα το κάνει πρέπει να είναι στην άλλη θέση, εκεί που θα έρχεται η γραμμή από τον πάροχο.

  3. #18
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    και προχωραμε σιγα σιγα
    Θεωρητικη walking distance απο το KV που μας δινει vdsl γυρω στα 150μετρα. Αναρωτιεμαι τι ψαρια θα πιασω σε περιπτωση 100mbps vectoring. Το καλο ειναι πως το box του οτε ειναι ακριβως πανω στο τοιχο του σπιτιου που με ενδιαφερει οποτε ξερω οτι δεν θα εχω να ασχοληθω με το απερχομενο κομματι του δικτυου (απο box προς σπιτι ) γιατι πολυ απλα δεν θα υπαρχει απερχομενο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adslforum03.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  116,2 KB 
ID: 188056

    Αποσταση μεταξυ των σημειων Α) που θα φιλοξενησει ubiquity/cpe/vdsl συνδεση Β) σπιτι μου

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adslforum04.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  49,8 KB 
ID: 188057

    Και εδω παμε στο ζουμι της υποθεσης. LOS. Μετα απο χρηση εξοπλισμου (φωτογραφιες και κυαλια ), σκαρφαλωμα σε κεραμοσκεπη, επιβεβαιωσαμε πως υπαρχει los αλλα οριακο λογο τεραστιου δεντρου. Υπαρχει ομως.

    Ατενίζοντας προς το σημειο Α
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adslforum02.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  110,8 KB 
ID: 188058

    Και με λιγο ζουμ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adslforum01.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  82,0 KB 
ID: 188059
    Εκει διπλα απο το δορυφορικο πιατο θα μπει και η litebeam

    - - - Updated - - -

    διορθώνοντας τον εαυτο μου: δεν θα ασχοληθω με το κομματι ατομικης γραμμης εννοουσα, απο box δλδ στο χωρο σπιτιου αφου το box ειναι στο τοιχο του σπιτιου.

    Ακουω προτασεις για το τροπο υλοποιησης. Aπο οσο καταλαβα ο οτε πλεον δινει το Speedport Entry 2i ως cpe το οποιο βολευει γιατι απο οτι διαβαζω μπορει να μπει σε bridge mode ΑΛΛΑ εχει 100αρες eth θυρες. Στη περιπτωση του vectoring δεν ειναι bottleneck το να δινει 100mbps απο lan? τα 100mbps ειναι πραγματικα 100mbps απο λαν; δεν υπαρχει overhead or something?

    Οπως και να εχει σκεφτομαι 2 τροπους υλοποιησης και ζητουμενο και στις 2 περιπτωσεις ειναι να εχω cpe remote management ωστε να μπορω να ελεγχω τι θα γινεται στο απομακρυσμενο ακρο οπου θα ειναι η vdsl. Δλδ να βλεπω sync speed, uptime του cpe (σε περιπτωση ρευματος), να μπορω να του κανω restart.

    ο ενας τροπος ειναι
    A) vdsl ακρο: cpe που θα δουλευει κανονικα ως modem/router --lan---> ubiquity ---> ubiquity στο δικο μου ακρο ----> access point το asus RT N66U.
    Σε αυτη τη περιπτωση θα πρεπει οπωςσδηποτε να εχω προσβαση στο cpe. Ξερουμε εαν το Speedport Entry 2i εχει επιλογη για remote management?
    Απλα μου ξυνιζει η περιπτωση να πρεπει ολο το routing να γινεται απο μια συσκευη 700μετρα μακρια. Ακομα και ενα port forward θα πρεπει να μπαινω σπομακρυσμενα στο speedport για portforward

    β) A) vdsl ακρο: cpe που θα δουλευει κανονικα ως modem σε bridge mode(Speedport Entry 2i). Δλδ μονο το συνκ --lan---> ubiquity ---> ubiquity στο δικο μου ακρο ----> router asus RT N66U που θα κανει το pppoe connection και θα αναλαβει τα παντα, port forward κτλ. Φανταζομαι με αυτο το τροπο ο φορτος του speedport θα ειναι μικρος. ΑΛΛΑ. Θα ειναι προσβασιμο; Θα μπορω να το βλεπω στο τοπικο μου δικτυο αφου δεν θα υπαρχει τροπος να ειναι προσβασιμο μεσω wan?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 13-11-17 στις 06:56. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    υπαρχει καποιο utp καλωδιο που προτεινετε για τη συνδεση της litebeam (ταρατσα) μεχρι τον εσωτερικο χωρο;Θα αγοραστει απο τον Καυκα δεδομενου οτι στο Βολο δεν υπαρχουν ιδιαιτερες επιλογες για να προμηθευτω υλικα.

    Δεν μπορω να βρω κατι αντιστοιχο σε U/FTP (STP) στο site τους με αυτο της ubiquity (https://www.skroutz.gr/s/9233513/Ubi...TC-PRO-1m.html)

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πρέπει να πας από το κατάστημα ή να πάρεις τηλέφωνο. Πολλές φορές έχουν υλικά που δεν υπάρχουν online. Αυτά που δείχνει είναι F/UTP και δεν φαίνεται (τουλάχιστον σε περιγραφή και φωτογραφία) να έχουν το συρματάκι της γείωσης.
    Τι πρόβλημα όμως έχεις να τα παραγγείλεις online από αλλού;
    Υπόψη ότι για οποιοδήποτε U/FTP καλώδιο θα χρειαστείς αντίστοιχα μεταλλικά βύσματα (π.χ. όπως της Ubiquiti) διαφορετικά δεν έχει διαφορά με το να βάλεις απλό UTP.

  6. #21
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    jkoukos :
    πιεση χρονου καθαρα γιατι ημουν για λιγες μερες Βολο. Εννοειται οτι πλεον θα τα παραγγειλω online

    Δυστυχως λοιπον στη πολη του βολου δεν βρεθηκε καλωδιο που να μας καλυπτει με το συρματακι της γειωσης οπως επισης και τα αντιστοιχα βυσματα της ubiquiti. Θα αγορασω online το TOUGHCable της ubiquiti και τα αντιστοιχα rj45 connectors. Απο οσο διαβασα η ubiquiti θεωρει υποχρεωτικο utp καλωδιο με γειωση (κ φυσικα τα αντιστοιχα connectors) ωστε να σε καλυψει η εγγυηση.

    Το επομενο ερωτημα ειναι:
    bridge mode η pppoe passthrough? Θα δουλευω με καποιο asus router που εχω.
    Διαβαζοντας το εξοχο, οπως παντα, ποστ του jkoukos εδω καταλαβα οτι στο bridge mode εχουμε μονο συνκ κ συμπεριφορα του εξοπλισμου απο τον παροχο (speedport entry 2i) ως modem μονο (συγχρονισμος μονο χωρις να παιρνει wan ip) ενω στη περιπτωση του pppoe passthrough δουλευει κανονικα ως modem/router οπου σε καποια ethernet πορτα μπορω να συνδεσω το asus router μου οπου και αυτο θα κανει pppoe "κληση", θα παιρνει διαφορετικη wan ip απο τον εξοπλισμο του παροχου αλλα θα δουλευει σαν bridge mode (ολο το routing θα γινεται απο αυτο).
    Και στις 2 περιπτωσεις στο απομακρυσμενο ακρο (εκει που θα ειναι η vdsl) θα ειναι μονο το speedport entry 2i του οτε και στο δικο μου χωρο θα ειναι το asus router.

    Μου ειναι πολυ σημαντικο να μπορω να βλεπω το gui του speedport entry 2i. Στη περιπτωση του bridge mode θα το βλεπω με τη τοπικη του ip. Απλα αναρωτιεμαι στη περιπτωση του pppoe passthrough αν θα μπορω να εχω remote access στο gui του speedport entry 2i μεσω της wan ip του και αν υποστηριζει no-ip το speedport

    Επισης. Θα μπορεσω και στα 2 σεναρια να χρησιμοποιησω καποιο ip phone (σκεφτομαι το Gigaset S850A GO) το οποιο θα συνδεσω στο asus router μου και απο τα στοιχεια πυ θα μπου δωσει ο οτε θα μπορεσω να σεταρω το gigaset να δουλευει ως ip phone?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CptBill : 19-11-17 στις 20:39.

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε Bridge mode μπορείς να έχεις πρόσβαση στο Speedport:
    α. Από το Internet, με χρήση DDNS κι εφόσον έχεις επιτρέψει την είσοδο από το WAN.
    β. Σε κανονικό router, συνήθως επιτρέπεται το ίδιο Interface να έχουμε 2 ξεχωριστές ΙΡ. Άρα η WAN θα έχει μία κανονική (είτε σταθερή είτε με ΡΡΡ κλήση) και άλλη μία τοπική στο ίδιο εύρος με το υποδίκτυο του Speedport. Η λύση αυτή παίζει σε μένα και σε PPPoE Passthrough με router που φορά OpenWRT.

    Οποιοδήποτε ΙΡ phone συμβατό με SIP θα παίξει. Για το Gigaset, υπάρχουν και οδηγίες.

  8. #23
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    thanks για τις απαντησεις.
    Παρελαβα τις 2 LITEBEAM 5AC GEN2

    Ρυθμιστηκαν, η μια που θα ειναι στο απομακρυσμενο σημειο (με τη vdsl) ως access point PtP με static ip 192.168.2.9
    Και η δευτερη που θα ειναι στο χωρο μου ως station PtP με static ip 192.168.2.10
    Και οι 2 κεραιες ειναι σεταρισμενες ως bridge και οχι ως router το οποιο μετα εχει μια σειρα απο αλλα υπομενου που δεν πολυκαταλαβαινω τι παιζει.

    εδω τα station PtP network settings ( δεν γνωριζω εαν εχω βαλει σωστα το gateway)




    Δεδομενου πως δεν εχω ακομα το speedport entry 2i του οτε , εγινε δοκιμη με το zte 367n (που εχει καποιες ομοιοτητες με τον εξοπλισμο του οτε) σε αλλο χωρο και το asus router μου που τα εχω ηδη bridged.

    εγινε δοκιμη με το σεναριο του bridge mode σε cpe και ρουτερ και επαιξε μια χαρα.


    .................192.168.2.1 ......................... 192.168.2.9............./////////-------/////////........192.168.2.10 ........................192.168.1.1 .............dhcp 192.168.1.20 - 192.168.1.254
    vdsl --> zte 367n (bridge mode) ----> litebeam access point PtP /////////-------///////// ...... litebeam station PtP -----> asus rt-n66u router ----> mobile phones, etc...............
    .......................... Απομακρυσμενο σημειο .............................../////////-------/////////............................τοπικο σημειο.....................................................................................................


    Αρχικα ειχα δωσει στις litebeam ip με το range 192.168.1.9 και 192.168.1.10 αλλα δεν ειχα προσβαση στο gui τους. O dhcp στο asus router μοιραζει απο 192.168.1.20 και ανω. Και φυσικα στο zte ειναι κλειστος.

    ΥΓ (ψιλοασχετο αλλα αν μπορει να το εξηγησει κανεις): Γενικα εχω διαπιστωσει πως αν εχω πχ στο modem (zte) ip στο ιδιο range με το router, δεν δουλευει το bridge mode οπως επισης δεν μπορω να δω το zte (για παραδειγμα ειχα αρχικα δοκιμασει να εχω στο asus router 192.168.2.1 και στο zte 192.168.2.1 . Με αυτη τη ρυθμιση δεν δουλευε το bridge και εχανα τη προσβαση και στους 2 εξοπλισμους).

    Επομενο βημα να δοκιμασω να βαλω σε pppoe passthrough το zte και να δω ετσι πως παιζει. Δεν ξερω ομως εαν υπαρχει θεμα περιορισμου παροχου (hol vdsl απο kv) στη συγκεκριμενη επιλογη. Δεδομενου πως εχω root access στο zte και υπο φυσιολογικες συνθηκες δεν ειναι ορατη η επιλογη.

    Προσπαθω να δοκιμασω καθε σεναριο γιατι οταν θα ερθει η ωρα θα ειναι τρομερα δυσκολο να δοκιμαστουν τα παραπανω αφου θα στηθουν πρωτα οι κεραιες και μετα θα ενεργοποιηθει η vdsl και θα ερθει ο εξοπλισμος του οτε

    ΥΓ2: διορθωσα τις στατικες ip των 2 litebeam. και προσθεσα σχετικο διαγραμμα

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CptBill : 23-11-17 στις 13:22.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε Bridge mode τα 2 ΑΡ, παίζουν σαν να είναι 2 switch συνδεδεμένα μεταξύ τους μέσω καλωδίου, απλά τώρα επικοινωνούν ασύρματα. Δεν έχει σημασία αν και τι θα βάλεις στο Gateway. H πληροφορία αυτή όπως και του DNS, θα χρειαζόταν αν κάποιο είχε μπει ως router, οπότε θα έπρεπε να γνωρίζει την δρομολόγηση προς το διαδίκτυο.

    Κανονικά στα router δεν επιτρέπεται να υπάρχει σε WAN και LAN διεύθυνση στο ίδιο υποδίκτυο (άσχετα αν κάποια το επιτρέπουν). Καλά έκανε και δεν είχες πρόσβαση όταν τα είχες έτσι. Άστα με τις ρυθμίσεις διευθύνσεων που σου δουλεύουν.
    Το αν θα σου παίξει το PPPoE Passthrough στη Vodafone, μόνο με δοκιμή θα το δεις, αλλά δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό. Το μόνο μειονέκτημα στην περίπτωση αυτή είναι ότι στην απομακρυσμένη θέση, οποιοσδήποτε μπορεί να κουμπώσει μια συσκευή σε LAN θύρα και να έχει κανονικά πρόσβαση στο διαδίκτυο. Μόνο στο ασύρματο δεν θα μπορεί, εφόσον φυσικά το απενεργοποιήσεις μιας και δεν θα το χρειάζεσαι.

    Να θυμάσαι όταν μπουν τα ΑΡ στην τελική τους θέση, ότι αν θέλεις να κάνεις κάποια αλλαγή, πρώτα θα την εφαρμόζεις στο απομακρυσμένο και μετά στο τοπικό, σε διαφορετική περίπτωση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα (ανάλογα τι έχεις ρυθμίσει) να χάσεις την επικοινωνία με το πρώτο και να χρειαστεί να πας εκεί.

  10. #25
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Λοιπον. Φαγαμε ηττα. Πηγα να δοκιμασω σε επιπεδο σπιτικου εργαστηριου παντα και το σεναριο pppoe passthrough. Ξε-μπριτζαρω το modem της hol, δινω username password, επιλεγω pppoe passthrough(προσβασιμο μονο με root login), τρωει ενα restart το modem και εκει ψιλιαζομαι τι εχει γινει. Το εχει παρει το διαχειριστικο εργαλειο της χολ και του ριχνει updates. Και που ειναι το κακο; Απο την εκδοση 1.1 το zte εφτασε στην εκδοση 1.4 οπου πλεον ο περιβοητος κωδικος για root, που ηξερε και η κουτση μαρια, δεν ισχυει. Που σημαινει οτι πλεον δεν μπορω να κανω bridge το zte αλλα ουτε να δοκιμασω το σεναριο pppoe passthrough.
    Σκατουλες.

    Οποτε αφου δεν μπορουμε να παιξουμε στη πραξη ας ρωτησουμε:

    Το pppoe passthrough στο speedport νομιζω ειναι απο default ενεργοποιημενο; Υπαρχει συγκεκριμενη lan που δουλευει το pppoe passthrough?
    Και το σημαντικοτερο (γιαυτο και ηθελα να κανω τη δοκιμη). Απο θεμα διαχειρισης/διευθυνσεων ip ειναι οπως το bridge? Αλλαζει κατι; Θα πρεπει να ειναι ξανα σε διαφορετικο υποδικτυο modem και router; Οπως παρακατω; (copy paste απο το bridge σεναριο). Θα βλεπει το ενα το αλλο;



    Νομιζω παντως οτι τελικα θα επιλεχθει το pppoe passthrough. Απλα Θα ηθελα να το δοκιμασω στη πραξη για να δω πως θα βλεπω πχ το gui των litebeam. Με τη τοπικη τους ip οπως με το bridge σεναριο που δοκιμασα; Το modem (speedport) πλεον θα μπορω να το βλεπω και με την wan ip του (μεσω ddns πχ) αλλα και με το default gateway του (192.168.2.1)?

  11. #26
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και να μην είναι ενεργοποιημένο εξαρχής το PPPoE Passthrough, είναι εύκολο να γίνει.
    Παίζει σε όλες τις πόρτες LAN, εκτός κι αν κάποια είναι ρυθμισμένη ως STB για TV (συνήθως η No4). Αλλά και αυτή μπορείς εύκολα να την γυρίσεις σε LAN.

    Σε μένα με OpenWRT παίζει κανονικά η πρόσβαση στο modem και σε PPPoE Passthrough. Αν δεν παίξει σε σένα, έχεις την λύση με DDNS υπηρεσία από το διαδίκτυο.

    Όσον αφορά το ZTE κάνε ένα backup και στείλε με πμ, το αρχείο config.bin που δημιουργείται, σβήνοντας τυχόν κωδικούς κλπ.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-17, 07:45
  2. Σοβαρο προβλημα με adsl συνδεση
    Από giannis97 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-17, 12:48
  3. Βοήθεια , έχω θέμα με την σύνδεση κάρτας γραφικών !
    Από Spyrosarta89 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-16, 22:50
  4. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-16, 10:52
  5. [Other] Βοηθεια για συνδεση τηλεφωνικου καλωδιου με jack
    Από Gpapas640 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-16, 21:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας