Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 63
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα.

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω πάνω από 3mb/sec ασύρματα γιατί απ' ότι διάβασα και μου λένε όλοι ότι ακόμα και με wifi mode n δεν μπορείς να πιάσεις πάνω από 3/mb/sec και αυτό μπορείς να το κάνεις μόνο με καλώδιο δικτύου.


    Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος και αν είναι δυνατόν οικονομικός ή με την καμία?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...13#post6103513


    Με το modem του παροχου και ενα budget κινητο του 15 οπτ δεν ειναι κατι δυσκολο ουτε χρειαζεται καμια ρυθμιση

  3. #3
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    802.11n σε 5Ghz και 40Mhz bandwidth που θα σου δώσει θεωρητικό 300Mbps και ανάλογα με το πόσο καθαρό είναι το κανάλι και τον εξοπλισμό σου περί τα 50-70Mbps. Για -κατά πολύ- μεγαλύτερες ταχύτητες 802.11ac στα 5Ghz με 80Mhz bandwidth και θα δείς 100++Mbps. Βασικό να υποστηρίζουν όλες οι συσκευές σου 5Ghz και φυσικά να μην υπάρχει πουθενά bottleneck στο δίκτυο σου, ειδικά στο 802.11ac.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εχω ενα netbook hp mini 230 που δεν εχει το wifi ac που λες αλλα εχει το wifi mode n που ηδη εχω δοκιμασει και πανω απο 3.2mb/sec δεν μου εχει δωσει ποτε.

    Υπαρχει καποιος ευκολος και αν ειναι δυνατον οικονομικος τροπος να εχω στο ιδιο netbook 5mb/sec ασυρματα????

    Αν ειναι δυνατον πες μου με απλα λογια τι πρεπει να κανω αν γινεται.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα.

    Φτιάχνω αυτό το τοπικ για να ρωτήσω ποια είναι τα όρια εμβέλειας και ταχύτητας του κάθε ασυρμάτου συστήματος wifi όπως π.χ. a,b,g,n,ac και τι μπορώ να κάνω για να βάλω στο netbook μου που υποστηρίζει μέχρι wifi mode n το πιστεύω ακόμα καλύτερο ac και αν το ρουτερ(ZXHN H168N που δίνει η nova/forthnet) δεν το υποστηρίζει υπάρχει κάποιο φτηνό vdsl all in one μηχάνημα που να το υποστηρίζει?

    Τα ρωτάω αυτά γιατί μου είπαν ότι μέχρι τώρα δεν υπάρχει κάποιος τρόπος οποιοδήποτε wifi να σου δώσει 5mb/sec που σου δίνει η vdsl50 σύνδεση με καλώδιο και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι αλήθεια ή όχι.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Μουφες σου λενε,με G πιανεις 5+ κατι MB/s με n 10+ MB/s και μετα παει λεγωντας προς τα πανω!Οποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχει παραπανω απο 5+ MB/s η δεν ξερει τι του γινεται η δεν ξερει τι του γινεται lol .

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τοτε για εξηγησε μου σε παρακαλω πολυ πως γινεται με το ρουτερ(ZXHN H168N) και με το netbook μου που εχω διαλεξει wifi n να μην ποιανω ποτε παραπανω ταχυτητα κατεβασματος απο 3.5mb/sec? Ενω με καλωδιο να τα ποιανω μεχρι και 5.0mb/sec?

    Παντα μιλαω για τα ιδια ακριβως λινκ και προγραμματα το μονο που αλλαζει ειναι στη μια περιπτωση με wifi n και στην αλλη με καλωδιο.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Κοιτα μια παραμετρος ειναι ποσο θορυβο εχει το ασυρματο,σε τι αποσταση ειναι,τι προτοκολο ειναι και τι εμποδια υπαρχουν,πχ αν ειναι αναμεσα σε 2 τοιχοιυς και τα καναλια ειναι γεματα θορυβο(δηλαδη αλλα wifi router η αλλες συσκευες).

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με 11g (54Mbps) πάνω από 3MBps δεν υπάρχει περίπτωση.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Θα σε γυρισω λιγο πισω jkou οταν στηναμε ασυρματα δυκτια στο AWMN και παιζαμε με b/g/n(a) εκει χτυπαγαμε με g 5MB/s σε DC++ και μετα σε n(a) 10+ οποτε εισαι σιγουρος;εκτος και αν θυμαμαι αλλα(δηλαδη παιζαμε σε n(a) και πιαναμε τοσο).

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Η αποσταση ειναι σχετικα κοντα, δεν παρεμβαλετε τιποτα αναμεσα σε netbook & router.

    Και νομιζω ισχυει αυτο που λεει ο jkoukos.

    Δεν νομιζω να υπαρχει τροπος να εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα απο 3.5mb/sec με wifi μονο με καλωδιο.

    tripkaos Τωρα πως εσυ εχεις καταφερει να εχεις με wifi g μεγαλυτερη ταχυτητα απο 3.5mb/sec μονο εσυ το ξερεις.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με 11n φυσικά. Με 11g όχι. Χοντρικά η ονομαστική ταχύτητα ασύρματης ζεύξης μεταξύ 2 συσκευών είναι 54Mbps (σε 11g), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι διακινείται ο ίδιος όγκος πληροφορίας.
    H ασύρματη επικοινωνία γίνεται πάντα half duplex κι όχι full όπως στην ενσύρματη. Αυτό σημαίνει ότι στην ίδια μονάδα του χρόνου (1 sec), ο πομποδέκτης είτε θα λαμβάνει είτε θα εκπέμπει (ποτέ και τα 2).
    Τα δεδομένα ως γνωστόν στέλνονται σε μικρότερα πακέτα και όταν ολοκληρωθεί η αποστολή του πρώτου, σταματά η εκπομπή και περιμένει λήψη σωστής παραλαβής και μόνο τότε προχωρά στο επόμενο σετ, αλλιώς τα επαναπροωθεί κοκ.

    Χοντρικά λοιπόν έχουμε περίπου 27Mbps διακινούμενο όγκο πληροφορίας κι αν υπολογίσεις το overhead κλπ, σε περιβάλλον εργαστηρίου δεν υπάρχει περίπτωση να δεις πάνω από 21-24Mbps.
    Και όλα αυτά χωρίς να υπολογίσουμε τυχόν θόρυβο από γειτονικά ασύρματα δίκτυα, αλλά και ταυτόχρονη χρήση άλλων δικών μας ασύρματων συσκευών όπου το ΑΡ πρέπει να μοιράζει τον χρόνο επικοινωνίας μεταξύ όλων. Γενικός κανόνας είναι ότι στην πραγματικότητα η ταχύτητα στα ασύρματα δίκτυα παίζει στο 30-40% της ονομαστικής.

    Όσον αφορά το 11n, για να καταφέρεις ονομαστική ζεύξη 300Mbps προϋπόθεση είναι και οι 2 συσκευές να υποστηρίζουν 2 spatial streams και 40ΜHz bandwidth. Με 1 spatial stream και 20ΜHz bandwidth (συνηθισμένη περίπτωση σε κινητά), πέφτουμε στα 65Mbps πολύ κοντά δηλαδή με το 11g.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Πολλες λεπτομεριες λες και αντι να με κανεις να καταλαβω με μπερδεψες ποιο πολυ.

    Με πολυ απλα λογια μπορει με καποιο τροπο να καταφερω να εχω ταχυτητα κατεβασματος μεγαλυτερη απο 3mb/sec ή οχι?

    Οριστε και ενα speedtest με wifi n που εκανα μολις με το netbook μου.


    Και οριστε με καλωδιο:

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με ποια συσκευή και σε ποιο πρωτόκολλο;


  15. #15
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    1) φαντάζομαι εννοείς 3ΜΒ/sec και οχι 3Mb/sec. Άλλο το bit άλλο το Byte
    2) γράψε μας ακριβώς το μοντέλο του netbook να βρούμε τι Wi-Fi κάρτα έχει.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Η367Ν : Αποσυνδέσεις και προβλήματα με wifi
    Από iparout στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-16, 16:43
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-16, 22:02
  3. W8970 - Θέμα με WiFi
    Από RSX στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-16, 19:33
  4. ZTE ZXHN H168N - πρόβλημα με wifi και αποσυνδέσεις
    Από kavadias στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 21:35
  5. Σοβαρό πρόβλημα με WiFi
    Από DSL στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-16, 18:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας