Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Το avatar του μέλους wire
    wire Guest
    Λογικα παιρνω απο α/κ αν με βαλουν σε μια καμπινα π εχω στα 500 μετρα δεν θα μαι καπως καλυτερα;

  2. #17
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικα παιρνω απο α/κ αν με βαλουν σε μια καμπινα π εχω στα 500 μετρα δεν θα μαι καπως καλυτερα;
    δεν σε βάζουν σε τυχαία καμπίνα, οι καμπίνα σου αναγράφεται στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και αν είναι μονοκατοικία στα box στις κολώνες του ΟΤΕ αν ακολουθήσεις το τηλεφωνικό καλώδιο απο το σπίτι. Αν σου δίνει διαθεσιμότητα ο ΟΤΕ για VDSL τότε υπάρχει κατα 99% ενεργή καμπίνα, τότε δοκίμασε με άλλο πάροχο να γυρίσεις σε VDSL.

  3. #18
    Το avatar του μέλους wire
    wire Guest
    Εχω κανει ηδη αιτηση για αλλαγη στην wind και περιμενω την ενεργοποηση οποτε θα δουμε...

  4. #19
    Εγγραφή
    19-02-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    huawei ΗG8546Μ - TP-LIN
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170316_172822.jpg 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  280,5 KB 
ID: 181327

    Λοιπόν όπως θα δείτε στην φώτο ο κατανεμητής μας έχει τα μαύρα του τα χάλια.
    Κάποια στιγμή που ήθελα να δοκιμάσω για απώλειες στην οικοδομή είπα να συνδέσω το μόντεμ στην είσοδο και να μετρήσω ταχύτητα συγχρονισμού
    όμως μπορούσα να μετρήσω ΜΟΝΟ μετά τον κατανεμητή, άρα θα είχα μετρήσεις χωρίς τις απώλειες του κατανεμητή, αλλά θα είχα μετρήσεις για απώλειες στην εγκατάσταση του σπιτιού εκτός κατανεμητή.
    Τελικά δεν είχα καμιά απώλεια και με την ίδια ακριβώς ταχύτητα συνδεόμουν και πάνω και κάτω.

    Σύμφωνα με τα στοιχεία που σας έδωσα σχετικά με του θορύβους της γραμμής, λέω να παρακάμψω τον κατανεμητή και να συνδέσω απευθείας το καλώδιο όπως έρχεται απο τον ΟΤΕ/nova με το καλώδιο που φεύγει για το διαμέρισμά μου.
    Την σύνδεση να την κάνω με απλά δίπλωμα των καλωδίων μεταξύ των ή με κάποιο κλεμάκι??

    Το μόνο μου πρόβλημα είναι πως θα ξεκουμπώσω το καλώδιο μου απο τον κατανεμητή (ρεκλέτα?) για να το απελευθερώσω... δεν βλέπω πως μπορώ να την ξεκουμπώσω για να επέμβω
    έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο μοντέλο κατανεμητή;

    ΥΓ, το κίτρινο χοντρό καλώδιο που έρχεται απο τον ΟΤΕ πρέπει να είναι γείωση , λέτε να το δέσω σε κάποιο καρφί; ή δεν θα δω διαφορά;

  5. #20
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mib Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ, το κίτρινο χοντρό καλώδιο που έρχεται απο τον ΟΤΕ πρέπει να είναι γείωση , λέτε να το δέσω σε κάποιο καρφί; ή δεν θα δω διαφορά;
    Ένα καρφί στον τοίχο δεν είναι γείωση, και δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  6. #21
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mib Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170316_172822.jpg 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  280,5 KB 
ID: 181327

    Λοιπόν όπως θα δείτε στην φώτο ο κατανεμητής μας έχει τα μαύρα του τα χάλια.
    Κάποια στιγμή που ήθελα να δοκιμάσω για απώλειες στην οικοδομή είπα να συνδέσω το μόντεμ στην είσοδο και να μετρήσω ταχύτητα συγχρονισμού
    όμως μπορούσα να μετρήσω ΜΟΝΟ μετά τον κατανεμητή, άρα θα είχα μετρήσεις χωρίς τις απώλειες του κατανεμητή, αλλά θα είχα μετρήσεις για απώλειες στην εγκατάσταση του σπιτιού εκτός κατανεμητή.
    Τελικά δεν είχα καμιά απώλεια και με την ίδια ακριβώς ταχύτητα συνδεόμουν και πάνω και κάτω.

    Σύμφωνα με τα στοιχεία που σας έδωσα σχετικά με του θορύβους της γραμμής, λέω να παρακάμψω τον κατανεμητή και να συνδέσω απευθείας το καλώδιο όπως έρχεται απο τον ΟΤΕ/nova με το καλώδιο που φεύγει για το διαμέρισμά μου.
    Την σύνδεση να την κάνω με απλά δίπλωμα των καλωδίων μεταξύ των ή με κάποιο κλεμάκι??

    Το μόνο μου πρόβλημα είναι πως θα ξεκουμπώσω το καλώδιο μου απο τον κατανεμητή (ρεκλέτα?) για να το απελευθερώσω... δεν βλέπω πως μπορώ να την ξεκουμπώσω για να επέμβω
    έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο μοντέλο κατανεμητή;

    ΥΓ, το κίτρινο χοντρό καλώδιο που έρχεται απο τον ΟΤΕ πρέπει να είναι γείωση , λέτε να το δέσω σε κάποιο καρφί; ή δεν θα δω διαφορά;
    Για να βγεί απο την ρεγκλέτα το τραβας απλά προς τα πάνω... Αν θες να το ξαναβάλεις όμως χρειάζεσαι εργαλείο, μην το κανεις με κατσαβίδι που έχω δει κάτι παλαβούς και άσχετους τεχνικούς γιατί είναι πιθανό να χαλάσεις τα λαμάκια της ρεγκλέτας

    - - - Updated - - -

    Με απλή συστροφή και μονωτική ταινία κάνεις δουλειά, δεν θα δεις μεγάλες διαφορές όμως και δεν θα αρέσει και πολύ στον επόμενο τεχνικό του ΟΤΕ που θα έρθει σε περίπτωση βλάβης. Τα όρια που έχουν μπει οι γραμμές( στις ρεγκλέτες δηλαδή) είναι συγκεκριμένα.

  7. #22
    Εγγραφή
    19-02-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    huawei ΗG8546Μ - TP-LIN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να βγεί απο την ρεγκλέτα το τραβας απλά προς τα πάνω... Αν θες να το ξαναβάλεις όμως χρειάζεσαι εργαλείο, μην το κανεις με κατσαβίδι που έχω δει κάτι παλαβούς και άσχετους τεχνικούς γιατί είναι πιθανό να χαλάσεις τα λαμάκια της ρεγκλέτας

    - - - Updated - - -

    Με απλή συστροφή και μονωτική ταινία κάνεις δουλειά, δεν θα δεις μεγάλες διαφορές όμως και δεν θα αρέσει και πολύ στον επόμενο τεχνικό του ΟΤΕ που θα έρθει σε περίπτωση βλάβης. Τα όρια που έχουν μπει οι γραμμές( στις ρεγκλέτες δηλαδή) είναι συγκεκριμένα.
    Τα καλώδια που φεύγουν απο την ρεγκλέτα και πάνε στο διαμέρισμά μου τα βλέπω και μπορώ ευκολα να τα τραβήξω , αλλά αυτά που ερχονται απο τον ΟΤΕ και μπαίνουν στην ρεγκλέτα, δεν τα βλέπω, περνάνε κάτω απο την ρεγκλέτα και μοιράζονται στις θυρες της ρεγκλέτας. Δεν μπορώ να την ξεκουπώσω με κάποιον τρόπο για να δώ το καλώδιο του ΟΤΕ, δεν βλέπω καμιά βίδα.

    Γιατί δεν θα δω διαφορά; αφου η ρεγκλέτα μας εχει τα μαυρα της τα χάλια, και μια φορά παλιά που την είχε δει τεχνικός το είπε πει ότι είναι οξυδωμένη, και θέλει αλλαγή.
    θεωρώ ότι θα έχει διαφορά.
    Το θέμα είναι να μπορέσω να βρώ το ζευγος απο τον ΟΤΕ που ΠΑΕΙ στην ρεγκλέτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mib : 19-03-17 στις 11:31.

  8. #23
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170316_172822.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  540,0 KB 
ID: 181427

  9. #24
    Εγγραφή
    19-02-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    InaLan
    Router
    huawei ΗG8546Μ - TP-LIN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170316_172822.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  540,0 KB 
ID: 181427
    Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη σου εξήγηση, θα το προσπαθήσω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170316_172822.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  540,0 KB 
ID: 181427
    Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη σου εξήγηση, θα το προσπαθήσω.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. μεταβαση σε vdsl cosmote με isdn γραμμη...
    Από halkx στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-17, 20:34
  2. μεταβαση απο ADSL σε VDSL. τα νευρα μου!
    Από nekronomikon στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-16, 21:42
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-16, 23:14
  4. Αξίζει η αλλαγή σε VDSL?
    Από borror στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 15:24
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-16, 16:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας