Σελ. 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 256-270 από 288
  1. #256
    Εγγραφή
    16-11-2010
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα Πεύκα. Wind και nova έχουν διαθεσιμότητα σε Vdsl μέχρι και 100
    Μόνο στις νέες καμπίνες.

  2. #257
    Εγγραφή
    26-10-2015
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    wind
    Άλλο τι γράφουν στα site τους και άλλο τι δίνουν. Εγώ ήμουν πελάτης της wind με κάναν μπαλάκι 3 μήνες σχετικά με διαθεσιμότητα και πότε θα μου φέρουν vdsl, έκανα αίτημα στην cosmote μου εγγυηθακαν 45mbs και σε μια βδομάδα είχα vdsl σπίτι μου με συγχρονισμό 50mbs.

  3. #258
    Εγγραφή
    10-04-2013
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μένω Νερομύλων 21 και είμαι συνδεδεμένος στο ΚΑΦΑΟ 307. Έκανα αίτηση πριν αρκετές μέρες για VDSL 100 απο την forthnet. Μετά την ενεργοποίηση συνδέομαι στα 10/47. Μετά απο δήλωση βλάβης ελέγχθηκε και ο κατανεμητής και παίρνει την ίδια ταχύτητα. Το πρόβλημα μετατέθηκε στον ΟΤΕ, ο οποίος μετά απο 3 βδομάδες έδωσε απάντηση ότι δεν μπορει να δώσει την συγκεκριμένη ταχύτητα παρότι η τεχνολογία είναι τέτοια που την καλύπτει (έτσι ακριβώς είπαν απο το τμήμα του ΟΤΕ), και ότι μπορώ ανα πάσα στιγμή να σπάσω το συμβόλαιο μου χωρίς ρήτρα. Την ρώτησα αν ο ΟΤΕ μπορεί να δώσει αυτήν την ταχύτητα απο το συγκεκριμένο ΚΑΦΑΟ και μου είπε οτι δεν ξέρει.

    Υπάρχει κάποιος απο τα ΠΕΥΚΑ να συνδέεται στο συγκεκριμένο ΚΑΦΑΟ με 100mbps; Γενικά στα Πεύκα παίζει το 100mbps απο άλλους παρόχους; Παίζει απο τον ίδιο τον ΟΤΕ;

  4. #259
    Εγγραφή
    26-10-2015
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    wind
    Δεν είμαι στο καφαο σου αλλά εγώ όταν έβαλα ΟΤΕ τον Σεπτέμβρη, και μέτρησε την ταχύτητα που φτάνει στον κατανεμητη του συγκροτήματος δεν ήταν πάνω από 65. Στο σπίτι μου ήταν 55 σχεδόν. Μια που υπάρχει απόσταση και από το καφαο και από το κατανεμητη του συγκροτήματος. Οπότε μου φαίνεται λογική η απάντηση που σου δώσανε

  5. #260
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haralake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μένω Νερομύλων 21 και είμαι συνδεδεμένος στο ΚΑΦΑΟ 307. Έκανα αίτηση πριν αρκετές μέρες για VDSL 100 απο την forthnet. Μετά την ενεργοποίηση συνδέομαι στα 10/47. Μετά απο δήλωση βλάβης ελέγχθηκε και ο κατανεμητής και παίρνει την ίδια ταχύτητα. Το πρόβλημα μετατέθηκε στον ΟΤΕ, ο οποίος μετά απο 3 βδομάδες έδωσε απάντηση ότι δεν μπορει να δώσει την συγκεκριμένη ταχύτητα παρότι η τεχνολογία είναι τέτοια που την καλύπτει (έτσι ακριβώς είπαν απο το τμήμα του ΟΤΕ), και ότι μπορώ ανα πάσα στιγμή να σπάσω το συμβόλαιο μου χωρίς ρήτρα. Την ρώτησα αν ο ΟΤΕ μπορεί να δώσει αυτήν την ταχύτητα απο το συγκεκριμένο ΚΑΦΑΟ και μου είπε οτι δεν ξέρει.

    Υπάρχει κάποιος απο τα ΠΕΥΚΑ να συνδέεται στο συγκεκριμένο ΚΑΦΑΟ με 100mbps; Γενικά στα Πεύκα παίζει το 100mbps απο άλλους παρόχους; Παίζει απο τον ίδιο τον ΟΤΕ;
    100αρη παίζει μέχρι 200 μέτρα από το καφαο και πολλά λέω. Σπάσε και κατέβα σε μικρότερο προγραμμα

  6. #261
    Εγγραφή
    10-04-2013
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5d9dd85d84a68082313745.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  129,4 KB 
ID: 208433
    Οποιοσδήποτε τύπος τεχνολογίας VDSL2 Vectoring (όλα τα καινούργια ΚΑΦΑΟ στο Ρετζίκι είναι Vectoring) υπερκαλύπτει την συγκεκριμένη απόσταση που έχω, δηλαδή τα 600 μέτρα αο το ΚΑΦΑΟ. Δεν είναι θέμα απόστασης θεωρώ. Εκτός αν όλα τα ΚΑΦΑΟ που μπήκαν πρόσφατα δεν είναι Vectoring τεχνολογίας.

    Τα στατιστικά της γραμμής μου:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FireShot Capture 040 - ZXHN H267N V1.0 - 192.168.1.1.png 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  82,0 KB 
ID: 208434

  7. #262
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haralake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5d9dd85d84a68082313745.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  129,4 KB 
ID: 208433
    Οποιοσδήποτε τύπος τεχνολογίας VDSL2 Vectoring (όλα τα καινούργια ΚΑΦΑΟ στο Ρετζίκι είναι Vectoring) υπερκαλύπτει την συγκεκριμένη απόσταση που έχω, δηλαδή τα 600 μέτρα αο το ΚΑΦΑΟ. Δεν είναι θέμα απόστασης θεωρώ. Εκτός αν όλα τα ΚΑΦΑΟ που μπήκαν πρόσφατα δεν είναι Vectoring τεχνολογίας.

    Τα στατιστικά της γραμμής μου:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FireShot Capture 040 - ZXHN H267N V1.0 - 192.168.1.1.png 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  82,0 KB 
ID: 208434
    Έχεις μεγάλη απόσταση. Στο καφαο σου πιάνεις μέχρι 59mbps. Δεν μπορείς να πας παραπανω

  8. #263
    Εγγραφή
    10-04-2013
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μεγάλη απόσταση. Στο καφαο σου πιάνεις μέχρι 59mbps. Δεν μπορείς να πας παραπανω
    Άρα το σχεδιάγραμμα είναι παραπληροφόρηση να φανταστώ. Το θέμα είναι ότι ούτε τα 59 πιάνω. Πως μπορεί να βελτιωθεί ώστε να πιάσω έστω τα μέγιστα. Με αλλαγή προφίλ; Έχω περιθώρια να ρίξω το noise margin;

  9. #264
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haralake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα το σχεδιάγραμμα είναι παραπληροφόρηση να φανταστώ. Το θέμα είναι ότι ούτε τα 59 πιάνω. Πως μπορεί να βελτιωθεί ώστε να πιάσω έστω τα μέγιστα. Με αλλαγή προφίλ; Έχω περιθώρια να ρίξω το noise margin;
    Ας το δει κάποιος τεχνικός. Έχεις κανέναν;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haralake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα το σχεδιάγραμμα είναι παραπληροφόρηση να φανταστώ. Το θέμα είναι ότι ούτε τα 59 πιάνω. Πως μπορεί να βελτιωθεί ώστε να πιάσω έστω τα μέγιστα. Με αλλαγή προφίλ; Έχω περιθώρια να ρίξω το noise margin;

    Σου είπα 200mbps πρέπει να είσαι μέχρι 200 μέτρα. Από εκεί και πάνω πας στα μέγιστα που είναι μέχρι πενηντάρη.

  10. #265
    Εγγραφή
    20-10-2018
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haralake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μένω Νερομύλων 21 και είμαι συνδεδεμένος στο ΚΑΦΑΟ 307. Έκανα αίτηση πριν αρκετές μέρες για VDSL 100 απο την forthnet. Μετά την ενεργοποίηση συνδέομαι στα 10/47. Μετά απο δήλωση βλάβης ελέγχθηκε και ο κατανεμητής και παίρνει την ίδια ταχύτητα. Το πρόβλημα μετατέθηκε στον ΟΤΕ, ο οποίος μετά απο 3 βδομάδες έδωσε απάντηση ότι δεν μπορει να δώσει την συγκεκριμένη ταχύτητα παρότι η τεχνολογία είναι τέτοια που την καλύπτει (έτσι ακριβώς είπαν απο το τμήμα του ΟΤΕ), και ότι μπορώ ανα πάσα στιγμή να σπάσω το συμβόλαιο μου χωρίς ρήτρα. Την ρώτησα αν ο ΟΤΕ μπορεί να δώσει αυτήν την ταχύτητα απο το συγκεκριμένο ΚΑΦΑΟ και μου είπε οτι δεν ξέρει.

    Υπάρχει κάποιος απο τα ΠΕΥΚΑ να συνδέεται στο συγκεκριμένο ΚΑΦΑΟ με 100mbps; Γενικά στα Πεύκα παίζει το 100mbps απο άλλους παρόχους; Παίζει απο τον ίδιο τον ΟΤΕ;
    Καλημέρα ,μένω Εφέσσου 6(παράλληλη της Νερόμυλων) μάλλον είμαι συνδεμένος στο ΚΑΦΑΟ 410 πίσω από το shell με σύνδεση Nova 50mbps και τρέχει μόνιμα πάνω από 40mbps όλα μια χαρά εδώ και αρκετούς μήνες .Εύχομαι να σε βοηθά αυτή η πληροφορία .

  11. #266
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδια και καλη χρονιά. Μετακομισω μεσα στον μηνα στο Ρετζίκι Θεσσαλονίκης στην οδο αγιας Τριάδος, απο το MOI αριστερά οποιος ξερει. Τα τελευταία 2 χρονια περίπου ειμαι στην inalan με το 100αρι χωρίς αριθμό , αλλα δυστυχώς εκει δεν παει, και δυσκολα να παει ποτές... Στην διαθεσιμότητα μου βγαζει 200αρι και στον ΟΤΕ και στην wind. Μιλησα με wind με ειπαν το καφαο το κοντινότερο ειναι του ΟΤΕ.Οντως στο site με τα Καφαο, ειδα ειμαι στο 206 του ΟΤΕ που απεχει περι τα 150-170μετρα απο το σπίτι μου. Το 200αρι δε με νοιάζει, νομιζω ξεφεύγει σε τιμη ακομα, ειμαι για 50αρι στην ουσία, αλλα υπάρχει και αυτη η προσφορά της wind για το 100αρι.ξερει κανενας εκει κοντα τι αξιζει να κανω; Στον ΟΤΕ που εχει το καφαο στο 50αρι με τα 32,90 ή wind στο 100αρι με τα 34,90?το 100αρι του ΟΤΕ δυστυχώς το δινει μονο με το πακετο XL με κινητα και διεθνή στα 47,90 και δεν δινει μονο με σταθερα.... Δεν με τρελαινει η διαφορά απο τα 50 με τα 100, αφου με 50αρα νομίζω βλέπεις τα παντα και streaming 4K, απλα σαν ποιότητα ιντερνετ με νοιαζει πιο πολυ αν έχετε αποψη για εκει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lacta13 : 06-01-20 στις 01:33.

  12. #267
    Εγγραφή
    26-10-2015
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lacta13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδια και καλη χρονιά. Μετακομισω μεσα στον μηνα στο Ρετζίκι Θεσσαλονίκης στην οδο αγιας Τριάδος, απο το MOI αριστερά οποιος ξερει. Τα τελευταία 2 χρονια περίπου ειμαι στην inalan με το 100αρι χωρίς αριθμό , αλλα δυστυχώς εκει δεν παει, και δυσκολα να παει ποτές... Στην διαθεσιμότητα μου βγαζει 200αρι και στον ΟΤΕ και στην wind. Μιλησα με wind με ειπαν το καφαο το κοντινότερο ειναι του ΟΤΕ.Οντως στο site με τα Καφαο, ειδα ειμαι στο 206 του ΟΤΕ που απεχει περι τα 150-170μετρα απο το σπίτι μου. Το 200αρι δε με νοιάζει, νομιζω ξεφεύγει σε τιμη ακομα, ειμαι για 50αρι στην ουσία, αλλα υπάρχει και αυτη η προσφορά της wind για το 100αρι.ξερει κανενας εκει κοντα τι αξιζει να κανω; Στον ΟΤΕ που εχει το καφαο στο 50αρι με τα 32,90 ή wind στο 100αρι με τα 34,90?το 100αρι του ΟΤΕ δυστυχώς το δινει μονο με το πακετο XL με κινητα και διεθνή στα 47,90 και δεν δινει μονο με σταθερα.... Δεν με τρελαινει η διαφορά απο τα 50 με τα 100, αφου με 50αρα νομίζω βλέπεις τα παντα και streaming 4K, απλα σαν ποιότητα ιντερνετ με νοιαζει πιο πολυ αν έχετε αποψη για εκει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Με ΟΤΕ θα έχεις εγγυημένα 50mbps. Η λογική λέει ότι η wind θα μπορούσε να σου δώσει 100 mbps αλλά μην εμπιστεύεται τι λέει το site της. Εγώ ήμουν πελάτης της, όταν έκανα αίτηση μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάλυψη. Μετά από επανειλημμένες προσπάθειες στην wind έκανα αίτηση στον ΟΤΕ και σε 5 μέρες είχα 50mbps.

  13. #268
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εβαλα 50αρα cosmote τελικα... Και μάλιστα 15 του μηνός θα γινει η σύνδεση, λόγω του εχω ετοιμο καφαο διπλα μου.

  14. #269
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lacta13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλα 50αρα cosmote τελικα... Και μάλιστα 15 του μηνός θα γινει η σύνδεση, λόγω του εχω ετοιμο καφαο διπλα μου.
    Καλώς όρισες στη νέα εποχή. Ψήνομαι για 100αρα.

  15. #270
    Εγγραφή
    04-05-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Μένω στην οδό Ειρήνης, στον δρόμο του 3ου δημοτικού δηλαδή, 3-4 σπίτια πιο πάνω και σήμερα επικοινώνησα με την Cosmote και μου είπαν πως για κάποιο λόγο ΈΧΩ δυνατότητα να πάω σε "fiber", αλλά η ταχύτητα μου θα είναι 18-20 Down μόνο.

    Τους ρωτάω "τι γιατί? αφού ολοκληρώθηκαν το καλοκαίρι τα έργα και δεν βλέπω να κινείται κάτι στην περιοχή έχουν τελειώσει τα έργα."

    Μου λέει "εσείς δεν έχετε συνδεθεί σε καμπίνα αλλά παίρνετε από το κέντρο που βρίσκεται σε 900 μέτρα απόσταση από το σπίτι σας."

    "μα έχω δει 3-4 καμπίνες σε απόσταση 200-300 μέτρα από το σπίτι μου γιατί δεν μας βάζουν εκεί? " ήταν η απάντηση μου

    "ο μέσος όρος ταχύτητας fiber από 33 συνδρομητές fiber που έχουμε στην περιοχή σας κυμαίνεται μόλις στα 16 down" με ενημερώνει.

    Τελικά δεν κατάφερα κάτι και το μόνο που μου είπε μπορώ να κάνω είναι να περιμένω μέχρι κάποτε να συνδεθώ σε καμπίνα που, σύμφωνα με το παιδί που μιλούσα, θα γίνει έτσι και αλλιώς για όλους κάποτε.

    "Πώς θα καταλάβω ότι συνδέθηκα σε καμπίνα?" ρώτησα αλλά μου είπε δεν υπάρχει τρόπος να το καταλάβετε.

    Είπα "ΟΚ τότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σας καλώ ανά 2-3 μήνες να ρωτάω αν συνδέθηκα σε καμπίνα επιτέλους?" και μου απάντησε θετικά.

    Είμαι αρκετά απογοητευμένος καθώς από πέρσι που έτρεχαν τα έργα είχα την ελπίδα πως θα μπει με 50άρα η 10ετία του 2020 αλλά τίποτα.

Σελ. 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 8131617181920 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Cyta VDSL στις Συκιές Θεσσαλονίκης
    Από mistac75 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-19, 11:31
  2. Πληρωμένος Δικαστής στα Δικαστήρια Θεσσαλονίκης;
    Από kadronarxis στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-16, 17:24
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-16, 20:53
  4. Cyta VDSL στις Συκιές Θεσσαλονίκης
    Από mistac75 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-16, 02:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας