Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 54
  1. #31
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται GB λίγα byte είναι αρκετά
    Τα Gb, είναι το δόλωμα.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  2. #32
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι θα έπρεπε όλοι να χρησιμοποιούμε ΕΝΑ μοντέλο τηλεφώνου, ΕΝΑ μοντέλο τηλεόρασης κλπ
    Αν υπήρχε ένα μοντέλο σε κάθε κατηγορία, θα "πέφταμε" όλοι πάνω του και θα το θωρακίζαμε. Θα εργαζόμασταν όλοι πάνω σε αυτό.
    Τώρα που υπάρχουν 100 android, 1000 τηλεοράσεις είναι αδύνατο να τα μπαλώσεις όλα.
    Ακριβως το αντιθετο ισχυει:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Monocu...puter_science)

    Ειδικα το Android ειναι ψιλο-χαος με τοσες συσκευες και version fragmentation...

  3. #33
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω πουθενά όμως καμία αναφορά για Blackberry , δεδομένου του γεγονότος οτι πολλά στελέχη αυτών των υπηρεσιών τα προτιμούν , τυχαίο άραγε?
    Last decade
    Πλεον είναι εξαφανισμένη

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρκτά και επικίνδυνα αναλόγως την χρήση όλα αυτά.
    Εμένα με εκπλήσσει να διαβάζω τεχνοφοβικά posts εδώ μέσα λες και είμαι σε καμία πλατεία χωριού στα 1600 μέτρα υψόμετρο !!
    Ξεκολλήστε απο την λογική των προπαππούδων σας επιτέλους ...
    Δεν είναι τεχνολογικά
    Υπάρχει διαφορά. Άλλο να λέμε ότι μπούρδα,όπως συνηθίζεται στα κανάλια, και άλλο να δίδονται οι σωστές διαστάσεις του προβλήματος επειδή οι συνομιλητές κατέχουν από τεχνολογία

  4. #34
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οτι αυτό το θέμα ξεπερνάει το "ανεβάζω στο insta φωτογραφίες, και ταγκάρομαι οπουδήποτε" και τη μπλαζε αποψη που ειχαμε μερικοί "καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται".

    Το να αγοράζει η NSA ενα exploit απο τον 31173 h4x9r d8d2 που κανει το τηλεφωνο μου καμερα big brother είναι κάτι το πρωτοφανές για μένα. Οχι οτι πιστευα οτι δεν γίνεται, αλλά μεχρι χθες είχα την ψευδαίσθηση ότι οι κρατικές μυστικές υπηρεσίες τουλάχιστον αυτό μπορούν να το κάνουν απο μόνες τους, χωρίς να μπλέξουν τρίτους.
    Τι εννοείς ότι αφού δεν έχω Facebook και χρησιμοποιώ linux δεν είμαι bulletproof

    Πρακτικά, πλέον, ότιδήποτε συνδέεται στο Internet είναι by default unsafe, δεν σημαίνει ότι είναι τρύπιο αλλά ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί απο κακόβουλους χωρίς να πάρει κανείς χαμπάρι, όταν μάλιστα ο κακόβουλος δεν είναι ένας άνθρωπος αλλά ένα κράτος με πρακτικά unlimited budget και resources καταλαβαίνουμε πόσο μακριά μπορεί να πάει η βαλίτσα.
    Οτιδήποτε έχει ηχείο μπορεί να γίνει μικρόφωνο, και οτιδήποτε έχει κάμερα μπορεί να στείλει εικόνα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Revolution : 10-03-17 στις 11:14.
    The world can change by your actions not by your opinions

  5. #35
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    [..]αλλά ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί απο κακόβουλους χωρίς να πάρει κανείς χαμπάρι[..]
    Αυτό δεν είναι ο ορισμός του τρύπιου; Σουρωτήρι για μακαρόνια είναι.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  6. #36
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    μερικά facts:
    1. Exploits (αδυναμίες), πάντα θα υπάρχουν. Αλλες θα είναι εύκολες (τρύπιο σύστημα), άλλες δύσκολες, που θέλει πολύ πολύ δουλειά για να βρεθούν. Αλλές εσκεμμένες (ίσως), άλλες μη εσκεμμένες. Απόλυτα ασφαλές software δεν υπάρχει, ειδικά όταν είναι συνδεδεμένο στο ιντερνετ.
    2. Οι μυστικές υπηρεσίες (και όχι μόνο) έχουν και τεράστια κεφάλαια, και την πρόθεση, να εκμεταλλευτούν το οποιοδήποτε exploit που υπάρχει προκειμένου να κατασκοπεύουν τον κόσμο. Ειναι η δουλειά τους. Και έχουν λεφτά. Πολλά λεφτά. (επίσης το ίδιο και για μη-μυστικές υπηρεσίες, όπως προείπαν, πχ εγληματικές οργανώσεις έως και κανονικές επιχειρήσεις ίσως, πχ τράπεζες μηπως;;; ίσως και βιομηχανική κατασκοπία; κατηγόριες ακούγονται συνέχεια για τέτοια)
    3. Ολος ο κόσμος θέλει ναναι διαδικτυωμένος. Δεν φτανει να έχεις ένα pc σκέτο μόνο του. Ειναι πολύ δύσκολο να λειτουργείς αλά Richard Stallman. Τα κινητά είναι πλέον υπολογιστές. Οι περισσότεροι, μην πω σχεδόν όλοι κάτω των 60, δεν θέλουν dumbphone, θέλουν smartphone. Και ακόμα και εαν δεν έχεις κάποιο πακέτο με ΜΒ για ιντερνετ, το θέμα είναι ότι η συσκευή έχει την δυνατότητα να συνδέεται, και με ένα κακόβουλο λογισμικό μέσα, μπορεί να συνδέεται ακόμα και εαν δεν το θέλεις εσύ, σε WiFi ή με δωρεάν ΜΒ που θα παρέχει ο υποκλοπέας... Τεχνικές υπάρχουν.
    4. Ολο και περισσότερο πάμε σε IoT με διασυνδεδεμένες συσκευές (υπολογιστές), μπορεί πολύ μικροί, αλλά δεν παύει ναναι υπολογιστές, και είναι πλέον εύκολο ή θα είναι πολύ εύκολο η συλλογή στοιχείων για τον καθένα μας.

    Με όλα τα παραπάνω, ουσιαστικά το να μην γίνεται φαντάζει απλά αδύνατο. Ακόμα και εαν τα κράτη φρόντιζαν ένα θεσμικό πλαίσιο που να κατοχύρωνε τα προσωπικά δεδομένα όσο πιο πολύ γίνεται, ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι και οι μυστικές υπηρεσίες, αλλά και άλλες οργανώσεις (πχ εγκληματικές), δεν δεσμεύονται απο το γράμμα του νόμου, και κάνουν ότι θέλουν.

    Αρα η περίπτωση να προστατευτούμε απο κάποιο θεσμικό πλαίσιο (που ήδη υπάρχει κάτι τέτοιο), είναι απλά στάχτη στα μάτια, ότι δεν το κάνουν.

    Τι μπορεί να γίνει;

    Προσωπικά πιστεύω ΤΙΠΟΤΑ. Μπορεί κάποιοι να επιλέξουν τον πολύ δύσκολο δρόμο του Richard Stallman. Μόνο dumbphone, και ακόμα και εκεί αποφυγή συνδιαλέξεων, κλειστό αν γίνεται, και ακόμα καλύτερα να μην έχεις καθόλου ( η συλλογή στοιχείων μέσω των εταιριών κινητής εκτός απο τις συνδιαλέξεις σου και με ποιούς, και ίσως και το περιεχόμενο, δείχνει και την τοποθεσία σου ανα πάσα στιγμή). Υπολογιστής που δεν συνδέεται ποτέ στο διαδίκτυο, ή συνδέεσαι με παροδικούς ή κλεμμένους λογαριασμούς ή σε δωρεαν public WiFi που απο εκεί χρησιμοποιείς άλλα μέσα για να προστατεύσεις την περίπτωση να βλέπουν τι βλέπεις και τι κάνεις. Εννοείται ότι δεν υπάρχει συμμετοχή σε κοινωνικά δίκτυα, ακόμα και σαν επισκέπτης. Περιπτώσεις τύπου VPN, έχει αποδειχθεί σε άλλο άρθρο / μελέτη ότι ειναι ουσιαστικά φαινάκη, χώρια που η εταιρία μπορεί να υποχρεωθεί να κάνει sniffing στην ροή σου, εν αγνοία σου, άρα και πληρώνεις και σε βλέπουν. Στην πραγματικότητα, το πρώτο που θα έκανε μια μυστική υπηρεσία είναι να παρακολουθεί ειδικά αυτους που χρησιμοποιούν τρόπους προστασίας της ανωνυμίας τους, όπως πχ VPN. Ενα άλλο ειναι το TOR, για το dark web που λένε, αλλά δυστυχώς και εκεί οι πληροφορίες δείχνουν ότι απλά το έχουν κάνει honeypot οι μυστικές υπηρεσίες και το FBI, και όποιος προσπαθεί να το παίξει μεγα-gateway στο TOR, συλλαμβάνεται (αυτό δείχνει ότι αυτές κρατάνε τα tor-gateways, άρα ουσιαστικά έχουν τον έλεγχο της κίνησης μέσα απο το δίκυτο TOR).

    Δεν υπάρχει σωτηρία λέμε. (και δεν εννοώ την Μπέλλου). Eκτός εαν πάρουμε τα βουνά, και ζούμε μακριά απο την τεχνολογία, ή έστω χωρίς καμμιά δικτύωση.

  7. #37
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Να δείτε τη σειρά mr robot είναι τέλεια
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  8. #38
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Ο Σταλμαν υπερασπίζεται τη δημοκρατία και καταγγέλει τα πλουτοκρατικά κράτη απο το παραθυρο του RT. Κατανοω βεβαια τη παροιμία με το δάσος και το δαχτυλο, και συμφωνω με όσα λέει ο Σταλμαν, αλλά πλεον αυτη η σχεση με τη Ρωσία βλάπτει τον αγώνα τους. Θα επρεπε να ειναι πιο προσεκτικοί.

    Ενδεικτικά, η αντιδραση της Silicon Valley στο χερι βοηθειας που τους εδωσε ο Ασανζ.

    Not good: https://www.theguardian.com/media/20...nse-cia-russia

    Ryan Kalember, SVP of Cybersecurity Strategy at Proofpoint, disagreed.
    “There’s nothing earth-shattering,” he said, pointing out that many of the operating systems mentioned in the documents are quite old and have already been updated.
    “It seems like the CIA was doing the same stuff cybersecurity researchers do, which is compile lists of vulnerabilities and try to figure out which ones are being exploited in the wild and which ones could be.”

    “The CIA should be embarrassed that they lost control of this cache, but they should also be embarrassed if this is their level of technical sophistication,” said another another security researcher, who did not want to be named. “What they have is pretty unimpressive.”

    “Everything they have done over the last few months suggests they are operating as a front for a different leaker [Russia],” said Kalember (για το WikiLeaks).
    He said that the possible Russian ties as well as WikiLeaks’ track record of publishing identifying information about people (known as ‘doxxing’ ) – including millions of women in Turkey – and threats to make an online database of all verified users on Twitter – has diminished confidence in the organization.
    “No-one in the information security community really trusts him and his motives,” he said.

    Mερικά απο τα αποσπάσματα είναι εξοργιστικά, και για τον τρόπο με τον οποιο ο Ασανζ πουλησε τον αγώνα του αν και κατανοω απόλυτα την αναγκη του να βρει καποιον προστάτη ωστε καποια στιγμη να ζησει σαν ανθρωπος, αλλά και για το ποσο στενομυαλοι "nothing to see here, move along" ειναι οι παράγοντες της SV.

    Eξίσου προβληματική και η κάλυψη σε αυτο το αρθρο απο τον Guardian που εχει τις δηλωσεις μονο ενός ερευνητη, τον οποιο δεν τον λές και ουδέτερο.

  9. #39
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων

    Mερικά απο τα αποσπάσματα είναι εξοργιστικά, και για τον τρόπο με τον οποιο ο Ασανζ πουλησε τον αγώνα του αν και κατανοω απόλυτα την αναγκη του να βρει καποιον προστάτη ωστε καποια στιγμη να ζησει σαν ανθρωπος, αλλά και για το ποσο στενομυαλοι "nothing to see here, move along" ειναι οι παράγοντες της SV.

    Eξίσου προβληματική και η κάλυψη σε αυτο το αρθρο απο τον Guardian που εχει τις δηλωσεις μονο ενός ερευνητη, τον οποιο δεν τον λές και ουδέτερο.
    Σταλίνα, εδώ και ένας προφέσσορας που αναλύει το θέμα στους ΝΥΤ - τώρα αν έχει πάρει γραμμή κι εκείνος τι να πω αλλά μετά μπαίνουμε στην παράνοια όπου όλοι όσοι λένε το αντίθετο είναι πουλημένοι ενώ μόνο οι Wikileaks (και η Μόσχα ) γνωρίζουν την αλήθεια.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #40
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    μερικά facts:
    1. Exploits (αδυναμίες), πάντα θα υπάρχουν. Αλλες θα είναι εύκολες (τρύπιο σύστημα), άλλες δύσκολες, που θέλει πολύ πολύ δουλειά για να βρεθούν. Αλλές εσκεμμένες (ίσως), άλλες μη εσκεμμένες. Απόλυτα ασφαλές software δεν υπάρχει, ειδικά όταν είναι συνδεδεμένο στο ιντερνετ.
    2. Οι μυστικές υπηρεσίες (και όχι μόνο) έχουν και τεράστια κεφάλαια, και την πρόθεση, να εκμεταλλευτούν το οποιοδήποτε exploit που υπάρχει προκειμένου να κατασκοπεύουν τον κόσμο. Ειναι η δουλειά τους. Και έχουν λεφτά. Πολλά λεφτά. (επίσης το ίδιο και για μη-μυστικές υπηρεσίες, όπως προείπαν, πχ εγληματικές οργανώσεις έως και κανονικές επιχειρήσεις ίσως, πχ τράπεζες μηπως;;; ίσως και βιομηχανική κατασκοπία; κατηγόριες ακούγονται συνέχεια για τέτοια)
    3. Ολος ο κόσμος θέλει ναναι διαδικτυωμένος. Δεν φτανει να έχεις ένα pc σκέτο μόνο του. Ειναι πολύ δύσκολο να λειτουργείς αλά Richard Stallman. Τα κινητά είναι πλέον υπολογιστές. Οι περισσότεροι, μην πω σχεδόν όλοι κάτω των 60, δεν θέλουν dumbphone, θέλουν smartphone. Και ακόμα και εαν δεν έχεις κάποιο πακέτο με ΜΒ για ιντερνετ, το θέμα είναι ότι η συσκευή έχει την δυνατότητα να συνδέεται, και με ένα κακόβουλο λογισμικό μέσα, μπορεί να συνδέεται ακόμα και εαν δεν το θέλεις εσύ, σε WiFi ή με δωρεάν ΜΒ που θα παρέχει ο υποκλοπέας... Τεχνικές υπάρχουν.
    4. Ολο και περισσότερο πάμε σε IoT με διασυνδεδεμένες συσκευές (υπολογιστές), μπορεί πολύ μικροί, αλλά δεν παύει ναναι υπολογιστές, και είναι πλέον εύκολο ή θα είναι πολύ εύκολο η συλλογή στοιχείων για τον καθένα μας.

    Με όλα τα παραπάνω, ουσιαστικά το να μην γίνεται φαντάζει απλά αδύνατο. Ακόμα και εαν τα κράτη φρόντιζαν ένα θεσμικό πλαίσιο που να κατοχύρωνε τα προσωπικά δεδομένα όσο πιο πολύ γίνεται, ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι και οι μυστικές υπηρεσίες, αλλά και άλλες οργανώσεις (πχ εγκληματικές), δεν δεσμεύονται απο το γράμμα του νόμου, και κάνουν ότι θέλουν.

    Αρα η περίπτωση να προστατευτούμε απο κάποιο θεσμικό πλαίσιο (που ήδη υπάρχει κάτι τέτοιο), είναι απλά στάχτη στα μάτια, ότι δεν το κάνουν.

    Τι μπορεί να γίνει;

    Προσωπικά πιστεύω ΤΙΠΟΤΑ. Μπορεί κάποιοι να επιλέξουν τον πολύ δύσκολο δρόμο του Richard Stallman. Μόνο dumbphone, και ακόμα και εκεί αποφυγή συνδιαλέξεων, κλειστό αν γίνεται, και ακόμα καλύτερα να μην έχεις καθόλου ( η συλλογή στοιχείων μέσω των εταιριών κινητής εκτός απο τις συνδιαλέξεις σου και με ποιούς, και ίσως και το περιεχόμενο, δείχνει και την τοποθεσία σου ανα πάσα στιγμή). Υπολογιστής που δεν συνδέεται ποτέ στο διαδίκτυο, ή συνδέεσαι με παροδικούς ή κλεμμένους λογαριασμούς ή σε δωρεαν public WiFi που απο εκεί χρησιμοποιείς άλλα μέσα για να προστατεύσεις την περίπτωση να βλέπουν τι βλέπεις και τι κάνεις. Εννοείται ότι δεν υπάρχει συμμετοχή σε κοινωνικά δίκτυα, ακόμα και σαν επισκέπτης. Περιπτώσεις τύπου VPN, έχει αποδειχθεί σε άλλο άρθρο / μελέτη ότι ειναι ουσιαστικά φαινάκη, χώρια που η εταιρία μπορεί να υποχρεωθεί να κάνει sniffing στην ροή σου, εν αγνοία σου, άρα και πληρώνεις και σε βλέπουν. Στην πραγματικότητα, το πρώτο που θα έκανε μια μυστική υπηρεσία είναι να παρακολουθεί ειδικά αυτους που χρησιμοποιούν τρόπους προστασίας της ανωνυμίας τους, όπως πχ VPN. Ενα άλλο ειναι το TOR, για το dark web που λένε, αλλά δυστυχώς και εκεί οι πληροφορίες δείχνουν ότι απλά το έχουν κάνει honeypot οι μυστικές υπηρεσίες και το FBI, και όποιος προσπαθεί να το παίξει μεγα-gateway στο TOR, συλλαμβάνεται (αυτό δείχνει ότι αυτές κρατάνε τα tor-gateways, άρα ουσιαστικά έχουν τον έλεγχο της κίνησης μέσα απο το δίκυτο TOR).

    Δεν υπάρχει σωτηρία λέμε. (και δεν εννοώ την Μπέλλου). Eκτός εαν πάρουμε τα βουνά, και ζούμε μακριά απο την τεχνολογία, ή έστω χωρίς καμμιά δικτύωση.
    Πολύ σωστή τοποθέτηση!
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  11. #41
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    απορώ γιατί κάποιοι εκπλήσσονται,

    πάνε πολλά χρόνια που είχε διαρρεύσει ένα κομμάτι κώδικα των windows με κλειδιά ΝΣΑ, ΣΙΑ κλπ

    δεν έχω κρατήσει links από τόσα χρόνια, ούτε ξέρω αν θα δουλεύανε σήμερα, αλλά άμα ψάξετε στο ίντερνετ θα βρείτε διάφορα
    πχ να ένα από το 1999

    https://www.heise.de/tp/features/How...s-3444341.html

    βέβαια το ότι γίνεται όλη αυτή η προσπάθεια να μάθουν τα πάντα, δεν σημαίνει ότι τα ξέρουν ή ότι έχουν πρόσβαση ήδη. Αυτός είναι ένας μύθος που θέλουν να πιστέυουμε, οπότε αφού τα ξέρουν όλα, ας δώσουμε και εμείς ότι μας έμεινε.

    Και βέβαια το θέμα δεν είναι μόνο οι κυβερνήσεις, αλλά και οι διάφορες εταιρείες ή και απλοί ιδιώτες τι ξέρουν και τι μπορούν να μάθουν για εμάς. Για αυτό δεν μπορώ να ακούω "τι με νοιάζει δεν έχω τίποτα να κρύψω", ούτε "αφού μας παρακολουθούν, ή τα δίνουμε όλα ή παίρνουμε τα βουνά και ζούμε σε σπηλιές".

    Υπάρχουν πολλά να κάνει κανείς, πχ εγώ που είμαι παρανοϊκός, αν και θα ήθελα να έχω το ρούτερ της *** για κάποια χαρακτηριστικά που έχει, δεν το αγοράζω, γιατί έχω NAS *** και επειδή δεν την εμπιστεύομαι 100%, δεν θέλω να έχω το ίδιο ρούτερ με το ίδιο NAS, γιατί έτσι διευκολύνω αφάνταστα την εταιρεία αυτή αν θα ήθελε να έχει πρόσβαση στα δεδομένα μου. (*** ας μην γράψω ποια, τη θεωρώ σοβαρή εταιρεία και δεν θέλω να παρεξηγηθώ). Για τον ίδιο λόγο αν θέλώ πρόσβαση στο NAS απέξω, θα τη στήσω μόνος μου, αν και θα με βόλευε αφάνταστα η έτοιμη λύση της εταιρείας.

    Θέλω VPN; θα στήσω VPN server στο NAS ή στο ρούτερ μου, το ξέρω δεν είναι 100% ασφαλές, αλλά δεν εμπιστεύομαι την εταιρεία που θα μου παρέχει VPN, και για να το προχωρήσω και άλλο επειδή δεν το κατέχω πολύ καλά το θέμα, για την ώρα έχω κλειστό το NAS στην πρόσβαη από έξω παρότι θα με βόλευε για αρχεία της δουλειάς. Δεν έχω κάτι σημαντικό να κρύψω, αλλά δεν θα ήθελα προσωπικά μου στοιχεία, ακόμη και άνευ σημασίας όπως κωδικοί για online shops να πέσου στα χέρια οποιοδήποτε τυχαίου πχ από τη Ρωσία που θέλεινα πάιξει ή να με κλέψει.

    Θυμάμαι πριν από πολλά χρόνια συνέντευξη στελέχους μεγάλης εταιρείας συστημάτων ασφαλείας για υπολογιστές στο RAM, που έλεγε ότι επειδή χρησιμοποιούσαν windows στα γραφεία τους, απαγοερεύανε τη χρήση του IE, κυρίως γιατί έλεγε ότι ίδιο λειτουργικό καί ίδιου κατασκευαστή browser ήτανε σαν να ανοίγανε τρύπες στην εταιρεία μόνοι τους.



    Και το θέμα δεν είναι αν μας παρακολουθεί η CΙA, που δεν έχουμε άλλωστε τίποτα να κρύψουμε, αλλά αν αύριο στη θέση της είναι κάποιος άλλος ή έχει πρόσβαση σε αυτά τα δεδομένα, πχ κάποιο απολυταρχικό καθεστώς τύπου β. κορέας ή τύπου ισλαμ. κράτους. Φαντάζεστε τότε τον εφιάλτη;

  12. #42
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    697
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    'ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΔΕΝ ΠΑΡΈΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ'. Στο στρατό υπήρχε αυτό το μήνυμα με αυτοκόλλητο πάνω στις συσκευές....

  13. #43
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταλίνα, εδώ και ένας προφέσσορας που αναλύει το θέμα στους ΝΥΤ - τώρα αν έχει πάρει γραμμή κι εκείνος τι να πω αλλά μετά μπαίνουμε στην παράνοια όπου όλοι όσοι λένε το αντίθετο είναι πουλημένοι ενώ μόνο οι Wikileaks (και η Μόσχα ) γνωρίζουν την αλήθεια.
    Κάπως έτσι.
    Πρακτικά οι μυστικές υπηρεσίες (και προσεχώς - γιατί όχι - και οι μπάτσοι) έχουν τη δυνατότητα να ανοίγουν την πόρτα του σπιτιού σου, να κάθονται από πίσω σου, να βλέπουν τι γράφεις, να τα σημειώνουν, να ανοίγουν τα συρτάρια σου, να σε παίρνουν μάτι κλπ.
    Αλλά τι σημασία έχει αυτό εφόσον όλα αυτά τα γνωρίζουμε ήδη και απλά μας τα ξαναλέει ένας κατάσκοπος των Ρώσων για να κάνει προπαγάνδα;

    Τώρα για τη συγκεκριμένη αρθρογράφο του ΝΥΤ, δεν χρειάζεται να την κουβεντιάσουμε άλλωστε δίνει δείγματα γραφής και με άλλα άρθρα της:
    Does a Protest’s Size Matter?
    και το επίσης επικό:
    WikiLeaks Isn’t Whistleblowing

    Και μιλάμε για ένα μέσο που υποτίθεται πως είναι και αντι-Τραμπ έτσι;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάμαι πριν από πολλά χρόνια συνέντευξη στελέχους μεγάλης εταιρείας συστημάτων ασφαλείας για υπολογιστές στο RAM, που έλεγε ότι επειδή χρησιμοποιούσαν windows στα γραφεία τους, απαγοερεύανε τη χρήση του IE, κυρίως γιατί έλεγε ότι ίδιο λειτουργικό καί ίδιου κατασκευαστή browser ήτανε σαν να ανοίγανε τρύπες στην εταιρεία μόνοι τους.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Calling-Bullshit-smaller.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  25,7 KB 
ID: 181102
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #44
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    η Θ.Ε.Ο.Σ. inc θα ηθελε να γνωριζεις οτι σε βλεπει
    Spoiler:
    παντου !
    Spoiler:
    και παντα !
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  15. #45
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Eδω ξεχνάτε ότι ολοι οι υπολογιστές της Κομισιόν και των λοιπών θεσμικών οργάνων της ΕΕ καθώς και του Γερμανικού κράτους και των υπουργείων και της Μέρκελ της ίδιας είχε βγεί στην φόρα πριν μερικά χρόνια ότι παρακολουθούνταν απο τις αμερικανικές μυστικές υπηρεσίες.... Θα κολλώσουν στον όποιο τυχαίο;
    Κάνανε τίποτα, Μέρκελ και λοιποί;
    Ναι, κάνανε κάποια πράγματα. Πήραν περισσότερο κόσμο στον τομέα της ασφάλειας, και συνεχίζουν φυσικά να χρησιμοποιούν WINDOWS!!!! χαχαχα
    Για να είσαι ΑΣΦΑΛΗΣ, ακόμα και να χρησιμοποιείς linux, δεν φτάνει. Πρέπει να έχεις εξαιρετικές γνώσεις, στον τομέα αυτό, και να αφιερώνεις απίστευτο χρόνο, για να διασφαλίζεις συν να ενημερώνεσαι με τις συνεχείς εξελίξεις, έργο, που ακόμα και ομάδες με επαγγελματίες του χώρου, δεν μπορούν να καταφέρουν.
    Αρα;
    Αρα δεν υπάρχει σωτηρία. Η' παίρνεις τα βουνά, μακριά απο την τεχνολογία, ή έστω μακρια απο το Ιντερνετ, με οποιοδήποτε μέσο, ή το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να προσέχεις όσο ειναι δυνατόν, αλλά ποτέ να μην πιστέψεις ότι είσαι στο απυρόβλητο. Μπορεί να είσαι under the radar λόγω του πλήθους και του κόσμου, αλλά ακόμα και τότε, σε έναν κόσμο όλο και περισσότερο δικτυωμένο, όποιος δεν ειναι, θα τραβάει την προσοχή
    Εχετε δεί το Gattaca? Είδατε πόσο πρόσεχε ο τύπος τα πάντα στην ζωή του προκειμένου να μην δώσει στόχο, να μην αποκαλυφθεί; ε, κάπως ετσι θα πρέπει να είσαι στο μέλλον.....

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λύση στο πρόβλημα των Gap
    Από andreyas στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1007
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-17, 20:14
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 14:35
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-16, 02:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας