Σελ. 315 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 295305310313314315316317320325335 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.711-4.725 από 8891
  1. #4711
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blugosi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι απαιτήσεις για ταχύτητες Gigabit προκύπτουν αν έχεις στο σπίτι κάποιο NAS ας πούμε, στο οποίο έχεις αρχείο με ταινίες Hi-Res, η το χρησιμοποιείς για backup του laptop κλπ. Σε τέτοιες κινήσεις σου τη σπάει ο περιορισμός στα 100 η 200mbps. Πας να ρίξεις ας πούμε 100 Gbyte από video 4Κ που έχεις τραβήξει και επεξεργαστεί στις διακοπές . Τότε τα 100 Mbit σου σπάνε τα νεύρα.
    Εκεί πάω πάσο. Δε το συζητάμε καν. Εγώ μίλησα για ανάγκες ίντερνετ και WiFi extender μόνο. Ότι κάνει τη δουλειά του και με το παραπάνω..

  2. #4712
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχω συνδέση απο το Hi-Fi σύστημα μου στο FritzBox 7590 με καλώδιο ethernet 7-8 μέτρα ενα Streamer, για να αποφύγω το μεγάλο καλώδιο ethernet ωστε να πάρω στο μέλλον ένα "καλό" μικρό "Audio Ethernet" ("τσιμπιμένες" τιμές) το πολύ 0,75 του μέτρου τι χρειάζομαι Repeater η Powerline της AVM και ποιό μοντέλο? Δεν θέλω να το συνδέσω ασύρματα γιατί κάποια Audio Hi-Res αρχεία τα λεγόμενα MQA απο την TIDAL δεν τα υποστηρίζει ασύρματα αλλα μόνο με καλώδιο.

    Τα χαρακτηριστικά του Streamer στο Network Section είναι:
    ETHERNET LAN
    ---------------
    10BASE-T/100BASE-TX

    Wireless LAN
    -------------
    IEEE 802.11 a/b/g/n standard
    5 GHz/2.4 GHz band

    Επίσης για αργότερα και το PS4 που υποστηρίζει Gigabit Lan το έχω συνδέση και αυτό στο FritzBox 7590 με καλώδιο ethernet 8-9 μέτρα μέσω Gigabit Switch, για να αποφύγω και σε αυτό το μεγάλο καλώδιο ethernet τι χρειάζομαι Repeater η Powerline της AVM και ποιό μοντέλο?

    Και για τα δύο μαζί (Streamer - PS4) ποιά θα ηταν η καλύτερη λύση?
    Η εκτός να τα αφήσω οπως έχουν,δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό για Repeater η Powerline γιατί εχω ακόμα απλή γραμμή ADSL+ Forthnet.

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος salaminas : 18-04-21 στις 22:03.

  3. #4713
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    αν όλα αυτα ειναι στο ιδιο σημειο, ασε ένα μεγαλο καλώδιο και ένα switch gbit εκει.

    ειναι το πιο αξιοπιστο.

  4. #4714
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν όλα αυτα ειναι στο ιδιο σημειο, ασε ένα μεγαλο καλώδιο και ένα switch gbit εκει.

    ειναι το πιο αξιοπιστο.

    Σχεδόν στο ίδιο σημείο είναι, δηλαδή να φύγει ενα καλώδιο ethernet 6-8 μέτρα απο το 7590 και στην αλλη ακρη του να βάλω ενα switch gbit και μετα να συνδέσω πάνω του με μικρά καλώδια ethernet το PS4 - Streamer?

  5. #4715
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Ελληνικό, Αττική
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    24(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω συνδέση απο το Hi-Fi σύστημα μου στο FritzBox 7590 με καλώδιο ethernet 7-8 μέτρα ενα Streamer, για να αποφύγω το μεγάλο καλώδιο ethernet ωστε να πάρω στο μέλλον ένα "καλό" μικρό "Audio Ethernet" ("τσιμπιμένες" τιμές) το πολύ 0,75 του μέτρου τι χρειάζομαι Repeater η Powerline της AVM και ποιό μοντέλο? Δεν θέλω να το συνδέσω ασύρματα γιατί κάποια Audio Hi-Res αρχεία τα λεγόμενα MQA απο την TIDAL δεν τα υποστηρίζει ασύρματα αλλα μόνο με καλώδιο.

    Τα χαρακτηριστικά του Streamer στο Network Section είναι:
    ETHERNET LAN
    ---------------
    10BASE-T/100BASE-TX

    Wireless LAN
    -------------
    IEEE 802.11 a/b/g/n standard
    5 GHz/2.4 GHz band

    Ευχαριστώ.
    Και τα δύο παιδιά που έχουν το "Κοσμάς hi-fi" είναι φιλαράκια μου, ειδικά ο ένας από τον στρατό εδώ και 30 χρόνια. Πρόσφατα πήρα τον Denon μου από εκεί. Αυτό ως επεξηγηματική εισαγωγή.

    Τώρα στο δια ταύτα. Το streamer υποστηρίζει 100BASE-TX, ούτε καν Gigabit Ethernet, πόσο μάλλον 2.5G ή ακόμα καλύτερα 10G Ethernet. Άρα κόμη και το πτωχό πλην τίμιο 802.11 στην μπάντα των 2.4GHz με την θεωρητική ταχύτητα των 300 Mpbs, που πρακτικά είναι >150 Mbps το ξεπερνά. Το δε 802.11n στα 5GHz με το θεωρητικό 900 Mbps, πρακτικά >450Mbps το ξεφτιλίζει. Και δεν είναι ότι έχεις αμφίδρομο traffic οπότε να πω 'άντε , το 100άρι δίκτυο με το σύγχρονο transmit & receive' χρειάζεται'. Άρα, πρακτικά και το ασύρματο δίκτυο μια χαρά είναι για το streamer σου, έτσι κι αλλιώς το bottleneck είναι η WAN σύνδεσή σου, εκτός κι αν έχεις FTTH.
    Πάμε στα καλώδια με τα οποία φοβούμαι, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ, ότι έχεις ένα φετιχάκι. Τι θα κερδίσεις ακριβώς αν με ένα reapeater αναμεταδώσεις το Wi-Fi (το οποίο έτσι κι αλλιώς λες ότι θέλεις να αποφύγεις) ή να το πάρεις σε ένα access point και μετά να το κάνεις ενσύρματο με ένα super CAT-8 καλώδιο που στοιχίζει 40€? Δώσε τα, τα παιδιά είναι καλά και το αξίζουν, εσύ τι θα κερδίσεις δεν καταλαβαίνω.
    Η πληροφορία μεταδίδεται ψηφιακά μέσα στα καλώδια ή ασύρματα, και εφόσον η ταχύτητα σε καλύψει η ποιότητα ήχου δεν είναι στο καλώδιο, αλλά στο DAC του streamer!
    Η ποιότητα των καλωδίων έχει να κάνει με την μόνωση αυτών για να μην τους δημιουργούν παρεμβολές τα γειτονικά καλώδια ρεύματος, ή άλλα δικτύων, και αυτό σε μεγάλα μήκη, το οποίο τελικά θα επηρέαζε την πραγματική ταχύτητα. Όταν η μουσική σου περνάει από εκατοντάδες μέτρα άθλιου υπόγειου καλωδίου του παρόχου μέχρι το router σου, θα 'καθαρίσει' λες με το καλό καλώδιο στο τελευταίο μέτρο;
    Πληροφοριακά κι εγώ πέρασα ethernet καλώδια στο σπίτι όταν ανακαίνισα, και ναι, τελικά δεν φτάνουν όσα πέρασα και θα ήθελα και άλλα, και πρόσφατα δοκίμασα 2,5G στα CAT-6 μου και παίζει κανονικά.
    NAS: QNAP TS-653D-4G@16GB with WD6003FRYZ Backup NAS: QNAP TS459 Pro+ with WD50EFRX &Promise Smartstor NS4600 with WD30EZRX (iSCSI)
    UPS: Back-UPS RS BR1200LCDI Router: AVM Fritz!Box 7590 Switch: Netgear GSS116E

    Dell Latitude E6520 (i7-2720QM CPU @ 2.20GH, 16GB, SSD)
    Custom PC (GA-EX58-UD5, Zeon X5650, 12GB, Gigabyte GV-N98TSL-1GB nVidia, SSD, WD Velociraptor WD3000HLFS, other HDs)

  6. #4716
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winlink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα στο δια ταύτα. Το streamer υποστηρίζει 100BASE-TX, ούτε καν Gigabit Ethernet, πόσο μάλλον 2.5G ή ακόμα καλύτερα 10G Ethernet.
    Να μήν τρελλαθούμε τελείως υπάρχει στον πλανήτη Streamer που να υποστηρίζει αυτά που λές.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winlink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα, πρακτικά και το ασύρματο δίκτυο μια χαρά είναι για το streamer σου
    Τα MQA αρχεία ασύρματα παίζουν μόνο σε κάποια ηχεία που δέν εχω γιατί είναι πανάκριβα και δεν με ενδιαφέρουν δες ποιό κάτω που λέει στο Speakers & Soundbars εδω και εδω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winlink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε στα καλώδια με τα οποία φοβούμαι, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ, ότι έχεις ένα φετιχάκι.
    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΤΙΘΕΜΑΙ και εγώ είσαι εκτός θέματος, μιλάμε για MQA, τα DENON αφού μιλάμε για streamer δεν το υποστηρίζουν δες τα supported devices MQA απο Tidal εδω πως και εχεις αποψη? να μην αρχίσουμε πάλι τα ιδια οπως σε προηγούμενο post για Cat8 (βγήκαν τα ξίφη με τον jkoykos και κάποιον αλλον (γιατί τα πήρες..δεν σου κάνουν..) απλά έτυχε και τα πήρα τυχαία απο επιστροφή για κάτι αλλο σε μαγαζί, ήθελα του 1 μέτρου ethernet και μου είπε έχει μονο σε Cat8 και ετσι πήρα 2 ugreen cat8 των 10€. Και ολα αυτά γιατί αυτή την πατάτα που είχανε μεσα στο 7590 το ασπρο ethernet μου εδειχνε στο Ethernet status στο PC για speed 100Mbs αντι 1.0Gbps οπως αντίστοιχα σε synology NAS που εχω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winlink Εμφάνιση μηνυμάτων
    με ένα super CAT-8 καλώδιο που στοιχίζει 40€? Δώσε τα, τα παιδιά είναι καλά και το αξίζουν, εσύ τι θα κερδίσεις δεν καταλαβαίνω.
    Αφού είναι και φιλαράκια σου ρε αδερφέ πως δεν εχεις δοκιμάσει ενα τέτοιο καλώδιο?
    η πήγενε στο μαγαζί να σου το βάλουνε στο Denon και να παίξει ενα DSD η MQA να το συγκρίνεις να μα πεις και μας τι διαφορά εχει, αν δεν βρείς διαφορά με το δικό σου τότε δυο εκδοχές υπάρχουν:

    1) Η με τα Audio Ethernet οι εταιρίες πουλάνε παραμύθια (γιαυτό εχω κάποια με εισαγωγικά αν δεν πρόσεξες).
    2) Η Κοίτα να κάνεις ένα ακοόγραμμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winlink Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ποιότητα ήχου δεν είναι στο καλώδιο, αλλά στο DAC του streamer!
    Κάτι άλλο, ρώτα τα φιλαράκια σου στον Κοσμά υπάρχει κάποια διαφορά στον ήχο οταν συνδέεις με USB ενα σκέτο DAC η Streamer αν το καλώδιο USB είναι καλύτερης ποιότητας.
    Πληροφοριακά σου λέω φίλος μου που εχει Streamer με USB (δεν εχει ethernet)
    αλλαξε το USB με ενα AudioQuest Pearl USB 2.0 - A male to B male των 50€ και απόδοση ήταν η νύχτα με την μέρα.

    Τέλος Μήκος καλωδίου Ethernet για Streaming Audio:
    -----------------------------------------------------------
    Το πολύ 3 μέτρα, η Melco εταιρία που εχει πανάκριβα μηχανήματα λές να είχε πρόβλημα να βγάλει μεγαλύτερο να πουλάει και όμως αυτό συστήνει το πολύ 3 μέτρα εδώ η για αγορά απο ebay απο εδώ. Το ιδιο γράφουν και Hi-End διάφορα ξένα φόρουμ. Γράφω εγώ πουθένα για Cat8? για Audio Ethernet μιλάω, δεν με ενδιαφέρει τι είναι 5,6,7,8,8.1

    Φίλε μου δικαίωμα μου είναι να βάλω οτι καλώδιο θέλω, δεν ρώτησα τι CAT να βάλω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος salaminas : 19-04-21 στις 17:59. Αιτία: προσθήκη URL

  7. #4717
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδόν στο ίδιο σημείο είναι, δηλαδή να φύγει ενα καλώδιο ethernet 6-8 μέτρα απο το 7590 και στην αλλη ακρη του να βάλω ενα switch gbit και μετα να συνδέσω πάνω του με μικρά καλώδια ethernet το PS4 - Streamer?
    ναι (πρέπει να βάλω κατι ακομα γιατι δεν αφηνει Post με <6 χαρακτηρες )

  8. #4718
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω συνδέση απο το Hi-Fi σύστημα μου στο FritzBox 7590 με καλώδιο ethernet 7-8 μέτρα ενα Streamer, για να αποφύγω το μεγάλο καλώδιο ethernet ωστε να πάρω στο μέλλον ένα "καλό" μικρό "Audio Ethernet" ("τσιμπιμένες" τιμές) το πολύ 0,75 του μέτρου τι χρειάζομαι Repeater η Powerline της AVM και ποιό μοντέλο? Δεν θέλω να το συνδέσω ασύρματα γιατί κάποια Audio Hi-Res αρχεία τα λεγόμενα MQA απο την TIDAL δεν τα υποστηρίζει ασύρματα αλλα μόνο με καλώδιο.

    Τα χαρακτηριστικά του Streamer στο Network Section είναι:
    ETHERNET LAN
    ---------------
    10BASE-T/100BASE-TX
    Παπατζιλικια ετσι?
    Ενα κανονικο καλωδιο ειναι
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  9. #4719
    Εγγραφή
    09-12-2016
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω συνδέση απο το Hi-Fi σύστημα μου στο FritzBox 7590 με καλώδιο ethernet 7-8 μέτρα ενα Streamer, για να αποφύγω το μεγάλο καλώδιο ethernet ωστε να πάρω στο μέλλον ένα "καλό" μικρό "Audio Ethernet" ("τσιμπιμένες" τιμές) το πολύ 0,75 του μέτρου τι χρειάζομαι Repeater η Powerline της AVM και ποιό μοντέλο? Δεν θέλω να το συνδέσω ασύρματα γιατί κάποια Audio Hi-Res αρχεία τα λεγόμενα MQA απο την TIDAL δεν τα υποστηρίζει ασύρματα αλλα μόνο με καλώδιο.

    Τα χαρακτηριστικά του Streamer στο Network Section είναι:
    ETHERNET LAN
    ---------------
    10BASE-T/100BASE-TX
    Τον περιορισμό στήν ασύρματη μετάδοση σου τον θέτει ο Streamer η ή TIDAL;
    Διότι έχω συνδέσει και εγώ με το στερεοφωνικό έναν αυτόνομο mini streamer της Electrocompaniet. Χειρίζεται και λαμβάνει ασύρματα Hi-res αρχεία, δίχως κανένα πρόβλημα...
    Ο συγκεριμένος streamer διαθέτει Gigabit ethernet, αλλά δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτέ λόγω μεγάλης απόστασης Fritz - Στερεοφωνικού.

  10. #4720
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από samd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι έχω συνδέσει και εγώ με το στερεοφωνικό έναν αυτόνομο mini streamer της Electrocompaniet. Χειρίζεται και λαμβάνει ασύρματα Hi-res αρχεία, δίχως κανένα πρόβλημα...
    Τι εννοείς Hi-res αρχεία DSD, FLAC απο το PC σου? Τα αρχεία MQA είναι αρχεία της Tidal αν εχεις Hi-Fi subscription με Tidal 13,99€ το μήνα και εχεις πρόσβαση στα MASTER αρχεία της δες αν σου βγάζει το σήμα για MQA. Αλλά απο΄τι είδα πρόχειρα στα supported Devices της MQA εδω ουτε καν υπάρχει το ονομα Electrocompaniet οπως και το αλλο το DENON. Μπορείτε να ψάξετε στο ιντερνετ στα spes του streamer σας. Για να εχετε αποψη πανω σε streaming services (Tidal, Qobuz, Deezer) αν τα υποστηρίζει ναι η οχι και ποιά αρχεία παιζει απο αυτά. Ασύρματα τα Hi-res MQA παίζουν μονο σε ηχεία που ανάφερα παραπάνω περιορισμός είναι των streamer που πρέπει να είναι συνδεδεμένος στο δίκτυο με καλώδιο και εσυ τα χειρίζεσαι με Wi-FI είτε με κινητό η tablet απο εφαρμογή του εκάστοτε streamer. H εφαρμογή της Tidal για android η iphone μεταδίδει μεσω chromecast παίζει μεν αλλα στην οθόνη του streamer βγάζει Flac οχι MQA. Ισως να παίζουν ασύρματα με το ROON ψαχτείτε δεν ασχολούμε ακριβό σπορ.
    Γενικά εικόνα υπάρχει και εδω απο το site της MQA η της Tidal εδω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παπατζιλικια ετσι?
    Γιατί εχεις streamer και συνδρομή Tidal 13.99€ το μήνα και ξέρεις και λες Παπατζιλικια ετσι? Βάλτε μια συνδρομή (κατα καιρούς εχει και free για για νέους χρήστες) πρώτα ακούστε απο τα ηχεία του PC σας και τα λέμε μετά για καλώδιο η streamer.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος salaminas : 19-04-21 στις 23:54. Αιτία: επεξήγηση MQA

  11. #4721
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    3Mbps data rate έχει το MQA.
    Σιγά το πράγμα.
    Αλλά παίζει ρόλο και ο ενδιάμεσος αέρας αν γίνει σύνδεση WiFi.
    Να δείτε που θα βγάλουν και audiophile αέρα.
    Κοπανιστό.

  12. #4722
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.756
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί εχεις streamer και συνδρομή Tidal 13.99€ το μήνα και ξέρεις και λες Παπατζιλικια ετσι? Βάλτε μια συνδρομή πρώτα ακούστε και τα λέμε.
    Το ψηφιακο σημα δεν εχει απωλειες
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  13. #4723
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παπατζιλικια ετσι?
    Γιατί εχεις streamer και συνδρομή Tidal 13.99€ το μήνα και ξέρεις και λες Παπατζιλικια ετσι? Βάλτε μια συνδρομή πρώτα ακούστε και τα λέμε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    αι (πρέπει να βάλω κατι ακομα γιατι δεν αφηνει Post με <6 χαρακτηρες )
    Στείλτο μου προσωπικό μύνημα αφου δεν σε αφήνει, ολα καλοδεχούμενα.

  14. #4724
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στείλτο μου προσωπικό μύνημα αφου δεν σε αφήνει, ολα καλοδεχούμενα.
    Ναι ήταν η απάντηση. Η παρένθεση ηταν το "off topic".

    Με το καλώδιο και το switch θα πετύχεις γενικά καλύτερες ταχύτητες απο wifi ή power line.

    Τωρα το πόσο Bandwith χρειάζεσαι για τις συσκευές σου δεν το ξέρω, το κρίνεις μόνος σου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ψηφιακο σημα δεν εχει απωλειες
    άλλο το σήμα και άλλο το μέσο.

    καταλαβαίνω τι λες αλλά μην το γενικεύουμε τόσο γιατί υπάρχει και το error correction που αν ειναι μεγαλο είναι προβλημα στη μετάδοση.

    δεν λέω οτι χρειάζεται top καλώδια για τη συγκεκριμένη συσκευή. απλά μην πιασουμε τα 2 ακρα.

    Επίσης εχουμε βγει πολύ off-topic. To θεμα ειναι το 7590.

  15. #4725
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    3Mbps data rate έχει το MQA.
    Σιγά το πράγμα.
    Απο θεωρία σκίζουμε..στην πράξη τι γίνεται..Ακούστε πρώτα και μετα μιλάμε για data rate τι χρειάζεται και αν χρειάζεται.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης εχουμε βγει πολύ off-topic. To θεμα ειναι το 7590.
    Συμφωνώ απόλυτα και εγω καλοπροαίρετα εκανα μια ερωτηση γιατι εχω αποκτήση πρόσφατα το 7590 και ευχαριστω πολύ για την συμβουλη του k.m που τον θεωρώ απόλυτα σωστό και επεξηγηματικό, αλλα μερικοί κάνουν πολύ περίεργα σχόλια χωρίς να εχουν άποψη και καποιος πρεπει να τους εξηγήση αφού δεν το κατέχουν το θέμα streamer και οχι αμεσως να καταδικάζουν και να κράζουν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν λέω οτι χρειάζεται top καλώδια για τη συγκεκριμένη συσκευή. απλά μην πιασουμε τα 2 ακρα.
    Εχεις παρόμοια συσκευή τύπου streamer πάνω στο 7590 και γράφεις τι χρειάζεται και τι δεν χρειάζεται εχεις δοκιμάσει σε ακουσμα αν υπάρχουν διαφορές με καλώδια ethernet σε τετοιες συσκευές γιατι τα ισοπεδώνουμε ολα ποιος είναi off topic καλές οι θεωρίες αλλά στην πράξη για τέτοιου τύπου συσκευές είναι το αυτί μας και πάνω σε αυτό βασίζομαι. Μια απλή συνδεσμολογία ζήτησα να μου εξηγήσει κάποιος γιατί διάβασα για τα powerline και τα repeater της AVM και αν χρειάζομαι κάποια απο αυτά. Γιατί τα μπλέκεται τα θέματα τόσο πολύ σαν τους αλλους παλιότερα ονοματα δεν λεμε jkoykos και η παρέα του που μου βγάλανε τον αδόξαστο γιατι εβαλα πάνω cat8 καλώδιο.. και γράψε και ξαναγράψε... Τελος πάντων να περνάμε ολοι καλά και υγιείς. k.m είσαι αρχηγός.

Σελ. 315 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 295305310313314315316317320325335 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γερμανικο AVM Fritz!Box 7490 (20002584)
    Από The Byte Healer στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-22, 05:36
  2. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  3. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  4. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας