Σελ. 461 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 441451456459460461462463466471481 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.901-6.915 από 8894
  1. #6901
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8000/950
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 35(dB)
    Θέλω να στήσω ένα απλό τηλεφωνικό κέντρο που θα εξυπηρετεί 4-5 άτομα (μια γραμματέα που θα απαντάει στις κλήσεις και θα προωθεί τις κλήσεις σε αντίστοιχα άτομα).
    Ο παροχος μου είναι wind με αποτέλεσμα να μην μου δίνει κωδικούς της voip τηλεφωνίας και γενικά η τηλεφωνία δεν παίζει σε άλλο εξοπλισμό έκτος από το δικό τους.

    Σκέφτομαι να πάρω το Fritz 7590 (το οποίο από ότι διαβάζω έχει θύρα fxo) για να μπορέσω να πάρω την έξοδο της τηλεφωνίας από το modem της wind και με το καλώδιο Υ του fritz να το συνδέσω στη θύρα DSL/TEL του Fritz.
    Παρακαλώ επιβεβαιώστε όσοι το έχετε κάνει ότι εντός μπορεί να γίνει και γίνεται με αυτό τον τρόπο.

    Με αυτόν τον τρόπο μπορώ να διαχειριστώ την τηλεφωνία στο fritz σαν να ήταν voip?

    Μετα απο οτι εχω καταλαβει μπορω να συνδεσω fritz με τις παρακατω τηλεφωνικες συσκευες οι οποιες θα μπορουν να μιλανε μεταξυ τους και θα μπορουν καν κανουν εξερχομες κλησεις:

    • Μέχρι 2 συσκευές στις θύρες FXS
    • άπλες ασύρματες συσκευές στο DECT του fritz
    • AVM Fritz!Fon (τι πλεονεκτήματα έχει σε σχέση με απλά ασύρματα)
    • σταθερές IP συσκευές τύπου yealink οι οποίες συνδέονται με Lan κατευθείαν στο fritz


    Αξίζει η επένδυση σε fritz ή να ψάξω κάποιο άλλο τηλεφωνικό κέντρο

    Ευχαριστώ.

  2. #6902
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    902
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JTB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να στήσω ένα απλό τηλεφωνικό κέντρο που θα εξυπηρετεί 4-5 άτομα (μια γραμματέα που θα απαντάει στις κλήσεις και θα προωθεί τις κλήσεις σε αντίστοιχα άτομα).
    Ο παροχος μου είναι wind με αποτέλεσμα να μην μου δίνει κωδικούς της voip τηλεφωνίας και γενικά η τηλεφωνία δεν παίζει σε άλλο εξοπλισμό έκτος από το δικό τους.

    Σκέφτομαι να πάρω το Fritz 7590 (το οποίο από ότι διαβάζω έχει θύρα fxo) για να μπορέσω να πάρω την έξοδο της τηλεφωνίας από το modem της wind και με το καλώδιο Υ του fritz να το συνδέσω στη θύρα DSL/TEL του Fritz.
    Παρακαλώ επιβεβαιώστε όσοι το έχετε κάνει ότι εντός μπορεί να γίνει και γίνεται με αυτό τον τρόπο.

    Με αυτόν τον τρόπο μπορώ να διαχειριστώ την τηλεφωνία στο fritz σαν να ήταν voip?

    Μετα απο οτι εχω καταλαβει μπορω να συνδεσω fritz με τις παρακατω τηλεφωνικες συσκευες οι οποιες θα μπορουν να μιλανε μεταξυ τους και θα μπορουν καν κανουν εξερχομες κλησεις:

    • Μέχρι 2 συσκευές στις θύρες FXS
    • άπλες ασύρματες συσκευές στο DECT του fritz
    • AVM Fritz!Fon (τι πλεονεκτήματα έχει σε σχέση με απλά ασύρματα)
    • σταθερές IP συσκευές τύπου yealink οι οποίες συνδέονται με Lan κατευθείαν στο fritz


    Αξίζει η επένδυση σε fritz ή να ψάξω κάποιο άλλο τηλεφωνικό κέντρο

    Ευχαριστώ.
    Η wind σε εταιρικούς δινει προ-ρυθμισμένα 7590 αν θυμαμαι καλα που παιζουν κατευθειαν στο VOIP της.

    και μετα μπορεις να κανεις ολλα τα "μαγικα" που θελεις μεσα απο το friz

  3. #6903
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    https://en.avm.de/service/knowledge-...the-FRITZ-Box/

    αν η wind σου δινει 2 καναλια φωνης και τα παρεις μεσω του Y, θα χασεις το ενα νομιζω.

  4. #6904
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JTB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο παροχος μου είναι wind με αποτέλεσμα να μην μου δίνει κωδικούς της voip τηλεφωνίας και γενικά η τηλεφωνία δεν παίζει σε άλλο εξοπλισμό έκτος από το δικό τους.
    Θα άλλαζα πάροχο.
    Ή (αν δεν χρειαζόμουν το sip) θα έβαζα πίσω από το cpe της wind ένα αναλογικό pbx (που να είναι δοκιμασμένο ότι παίζει σωστά με το cpe).
    Που δεν είναι ιδανικό, αλλά γλυτώνεις την επιπλέον μετατροπή pstn->sip
    Οι πολές μετατροπές είναι συνταγή για προβλήματα.
    ---isp/sip--->[cpe]---tdm--->[fritzbox]---sip-->whatever

    Μα κάποτε δεν θα τερματίζεται σωστά μια κλήση, μα κάποτε δεν θα παίζει μια disa,
    κάτι θα γίνεται, και δεδομένου ότι δεν μπορείς να δεις logs θα πηγαίνεις ψάχνοντας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JTB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να πάρω το Fritz 7590 (το οποίο από ότι διαβάζω έχει θύρα fxo) για να μπορέσω να πάρω την έξοδο της τηλεφωνίας από το modem της wind και με το καλώδιο Υ του fritz να το συνδέσω στη θύρα DSL/TEL του Fritz.
    Παρακαλώ επιβεβαιώστε όσοι το έχετε κάνει ότι εντός μπορεί να γίνει και γίνεται με αυτό τον τρόπο.
    Γίνεται, προσωπικά δεν το έχω κάνει με wind, αλλά γίνεται, αυτός είναι ο σκοπός της fxo στο fritz, δεν είναι ιδανικό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JTB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτόν τον τρόπο μπορώ να διαχειριστώ την τηλεφωνία στο fritz σαν να ήταν voip?
    Ναί, με τον αστερίσκο ότι το fritz θα είναι πίσω από το cpe του isp (και double-nated, ή triple-nated αν η wind κάνει cg-nat)
    που μπορεί να επηρεάζει την δυνατότητα σου να βγάλεις την τηλεφωνία εκτός lan.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JTB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο οτι εχω καταλαβει μπορω να συνδεσω fritz με τις παρακατω τηλεφωνικες συσκευες οι οποιες θα μπορουν να μιλανε μεταξυ τους και θα μπορουν καν κανουν εξερχομες κλησεις:

    Μέχρι 2 συσκευές στις θύρες FXS
    άπλες ασύρματες συσκευές στο DECT του fritz
    AVM Fritz!Fon (τι πλεονεκτήματα έχει σε σχέση με απλά ασύρματα)
    σταθερές IP συσκευές τύπου yealink οι οποίες συνδέονται με Lan κατευθείαν στο fritz
    Θα μιλάνε και θα κάνουν και εξερχόμενες.
    συγκεκριμένα:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JTB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι 2 συσκευές στις θύρες FXS
    2 κανάλια/εσωτερικά οι 2 fxs, συσκευές ίσως και περισσότερες (παράληλα), αναλόγως τις συσκευές και τι ρεύμα βγάζουν οι fxs.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JTB Εμφάνιση μηνυμάτων
    άπλες ασύρματες συσκευές στο DECT του fritz
    "Απλές" (αναλογικές) όχι, dect μόνο.
    Συμβατές dect ασύρματες μέχρι 6, ή οποιοδήποτε pstn dect συνδεμένο σε fxs με την δική του βάση,
    ή όσα dect θες σαν sip extension(s) με dect gateway.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JTB Εμφάνιση μηνυμάτων
    AVM Fritz!Fon (τι πλεονεκτήματα έχει σε σχέση με απλά ασύρματα)
    Είναι όμορφο/καλοφτιαγμένο, μέσα απο το menu μπορείς να χειριστείς πράγματα του fritz, δες τα docs του.
    Nice-to-have, όχι απαραίτητο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JTB Εμφάνιση μηνυμάτων
    σταθερές IP συσκευές τύπου yealink οι οποίες συνδέονται με Lan κατευθείαν στο fritz
    Να το διορθώσουμε αυτό:
    σταθερές (ethernet) ή ασύρματες (wifi) IP συσκευές τύπου yealink sip οι οποίες συνδέονται με Lan/wifi/vpn κατευθείαν στο fritz.
    Το 7590 υποστηρίζει μέχρι 6 sip extensions/εσωτερικά, κάνε το λογαριασμό σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JTB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αξίζει η επένδυση σε fritz ή να ψάξω κάποιο άλλο τηλεφωνικό κέντρο
    Αν αξίζει εσύ θα το κρίνεις.
    Προσωπικά:
    Για σπίτι + cosmote, ναί, παίζει απροβλημάτιστα, και τυπικά φτάνει για οικιακές απαιτήσεις.
    Για επιχείρηση θα ήμουν επιφυλακτικός, οι δυνατότητες παραμετροποίησης του είναι περιορισμένες,
    θα προτιμούσα ένα κανονικό pbx.
    Και το ότι η wind δεν δίνει τα credentials για το sip και σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις το cpe της μπορεί να βγάλει προβλήματα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #6905
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η wind σε εταιρικούς δινει προ-ρυθμισμένα 7590 αν θυμαμαι καλα που παιζουν κατευθειαν στο VOIP της.

    και μετα μπορεις να κανεις ολλα τα "μαγικα" που θελεις μεσα απο το friz
    Σωστά, αν πείς ότι έχεις τηλεφωνικό κέντρο και ζητήσεις το Frizbox7590 θα στο φέρουν. Μετά εκει μπορείς να συνδέσεις απ ευθειας voip τηλέφωνα ή να ρυθμίσεις απο πίσω άλλο Voip PBX

  6. #6906
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιο από τα 7590, 6890 υποστηρίζει (έστω manually) dual wan. Πχ μία σύνδεση wan με dhcp από οπτικό και μία σύνδεση wan με dhcp από 4g router. Είτε σαν failover είτε σαν multiwan. Ξέρω ότι το 6890 έχει multiwan από wan+4g δικό του αλλά εγώ θέλω με 4g router που έχω ήδη στην ταράτσα.
    ---
    mp

  7. #6907
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βασικά δεν υπάρχει κανένα με multi ethernet wan που ζητάς. Όσα υποστηρίζουν dual wan (είτε load balancing είτε failover), αφορούν δικές τους συνδέσεις.
    Μόνο το 6890 LTE υποστηρίζει load balancing. Όσα άλλα υποστηρίζουν dual wan, παίζουν σε failover.

  8. #6908
    Εγγραφή
    30-04-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τρεις ερωτήσεις από εμένα:

    α) Σε COSMOTE (οικιακή σύνδεση ADSL) υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει το δεύτερο κανάλι φωνής; Σε αντίστοιχες συνδέσεις της Vodafone λειτουργεί ακόμα και με δικό τους εξοπλισμό (ρύθμιση με superuser login στο H300s.

    β) Υπάρχει τρόπος να αλλάξεις τα εσωτερικά στα Fritz; Δηλ. αντί για **620 να το κάνεις **920 κοκ. Το μόνο που έχω βρει είναι να κάνεις ρύθμιση για άμεση κλήση χωρίς τα αστεράκια.

    γ) Υπάρχει τρόπος να καλέσεις κατευθείαν ένα εσωτερικό στο Fritz!Box; Για παράδειγμα εάν το τηλέφωνο είναι 2ll2ll2ll2 και θες να καλέσεις το εσωτερικό **622 η λογική λέει ότι εάν καλέσεις 2ll2ll2ll2622 θα πρέπει να χτυπήσει μόνο μια συσκευή, και όμως εάν το δοκιμάσετε θα δείτε ότι χτυπάνε όλες οι συσκευές του συγκεκριμένου Fritz.

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  9. #6909
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Τι ακριβώς εννοείς;

    β. Όχι, δεν αλλάζει η αρίθμηση κάθε εσωτερικού που επιλέγεται σειριακά από το λογισμικό. Μπορούμε να αλλάξουμε την αντιστοίχηση μέσω του αρχείου ρυθμίσεων, αλλά όχι άλλη αρίθμηση εκτός της καθορισμένης περιοχής για κάθε είδος.
    Όσες τηλεφωνικές συσκευές συνδέσεις στο Fritz (απλές στα 2 FON, ΙΡ/SIP, DECT, ISDN), παίρνουν όλες εσωτερικό νούμερο και μπορούν να έχουν εσωτερική επικοινωνία μεταξύ τους. Τα εσωτερικά νούμερα είναι:
    α. 1 και 2, για τις απλές συσκευές που συνδέονται στις αντίστοιχες θύρες FXS.
    β. 51 έως 58, για τις ISDN (έως 8) συσκευές που συνδέονται στην S0 θύρα.
    γ. 610 έως 615, για τις DECT (έως 6) συσκευές που συνδέονται στην βάση του Fritz.
    δ. 620 έως 629, για τις ΙΡ (έως 10) συσκευές που συνδέονται μέσω δικτύου (LAN/WLAN).

    γ. Με **62x καλείς το αντίστοιχο εσωτερικό του ίδιου Fritz. Με **9 καλείς ταυτόχρονα όλα τα εσωτερικά του ίδιου Fritz.

  10. #6910
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Johan_3.14 Εμφάνιση μηνυμάτων
    α) Σε COSMOTE (οικιακή σύνδεση ADSL) υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει το δεύτερο κανάλι φωνής; Σε αντίστοιχες συνδέσεις της Vodafone λειτουργεί ακόμα και με δικό τους εξοπλισμό (ρύθμιση με superuser login στο H300s.
    α. Όλα τα fritz μπορούν να παίξουν με δεύτερο κανάλι φωνής.
    β. Παλιότερα είχες αυτή την δυνατότητα αν θυμάμαι καλά.
    Τώρα τα δίνει αυτόματα με την σειρά που προσθέτεις τις συσκευές.
    620+ τις LAN/WLAN
    610+ τα DECT
    γ. Νομίζω ότι κάποιος είχε ποστάρει έναν έμμεσο τρόπο για να το κάνεις αυτό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #6911
    Εγγραφή
    30-04-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Να διευκρινίσω τα εξής:

    α) Δεύτερο κανάλι φωνής. Να μπορείς να δέχεσαι κλήση ή να κάνεις κλήση ενώ χρησιμοποιείται το τηλέφωνο (ενώ δηλαδή ήδη να μιλάει κάποιος). Αυτό μπορώ να επιβεβαιώσω ότι γίνεται σε γραμμή VDSL της Vodafone είτε με το Fritz είτε με το δικό τους H300s εάν ενεργοποιήσεις εισερχόμενες/εξερχόμενες στη δεύτερη θύρα FXS. Στην COSMOTE αυτό δεν συμβαίνει. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό, από όσα έχω διαβάσει, είναι ότι αυτό δεν υπάρχει ως προεπιλογή σε απλές οικιακές γραμμές παρά μόνο σε ISDN. Το ερώτημα είναι εάν μπορεί με κάποιο τρόπο να αλλάξει (πώς παίρνουμε τηλ το τεχνικό πχ να μας βγάλει από το CGNAT ή να αλλάξει το interleaved/fastpath κλπ).

    β) Αυτό πράγματι ξεκαθάρισε. Υπήρχε σαν επιλογή σε παλιότερα firmware (?). Σήμερα δεν είναι δυνατόν να γίνει εκτός εάν πειραχτεί το αρχείο ρυθμίσεων.

    γ) Η ερώτηση είναι εάν μπορώ να καλέσω από ένα τηλέφωνο που ΔΕΝ έχει σχέση με το Fritz μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ συσκευή ΣΤΟ Fritz. Πώς πχ παίρνουμε τηλ σε ένα τηλεφωνικό κέντρο ένα συγκεκριμένο τηλέφωνο σε ένα γραφείο. Γι αυτό είπα εάν εγώ έχω στο Fritz ένα IP τηλέφωνο με τον εσωτερικό **622, μπορώ να το καλέσω απέξω αλλά να χτυπήσει ΜΟΝΟ το συγκεκριμένο τηλέφωνο; Ξέρω ότι εάν ο registered αριθμός μου είναι ο (φανταστικός αριθμός) 2ll2ll2ll2 και καλέσω 2ll2ll2ll2622 θα χτυπήσουν ΟΛΑ τα τηλέφωνα στο σπίτι σαν να έπαιρνα 2ll2ll2ll2. Το ερώτημα είναι αν μπορεί να χτυπήσει μόνο το εσωτερικό που θέλω (στην προκειμένη περίπτωση αυτό με το εσωτερικό **622)

    Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  12. #6912
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Είναι θέμα πολιτικής εκάστου παρόχου και ρυθμίσεων στον δικό του IMS Server. Δεν έχει να κάνει με τα CPE, είτε τα δικά τους είτε του εμπορίου. Και όχι, δεν αλλάζει σε Cosmote εκτός αν αλλάξεις πακέτο σύνδεσης.
    Σε Cosmote αρχικά μπορούσες να κάνεις χρήση και των 2 καναλιών, ακόμη και αν το πακέτο σύνδεσης ήταν για ένα κανάλι. Στην πορεία το έκοψαν, διότι υπάρχουν 2 διαφορετικά πακέτα, με 1 ή 2 κανάλια και αντίστοιχο μηνιαίο κόστος.
    Προφανώς η Vodafone το έχει ελεύθερο.

    β. Ουδέποτε υπήρχε δυνατότητα αλλαγής της ρύθμισης. Μόνον τροποποίηση της αποδιδόμενης σειράς. Π.χ. είχες 621 στην Α συσκευή, 622 στην Β, 623 στην Γ και θέλεις η Α να πάρει το 623 κλπ.

    γ. Παρόλο που το Fritz είναι ένα μικρό ΡΒΧ, εν τούτοις δεν υπάρχει άμεση δυνατότητα επιλογής τερματισμού της εισερχόμενης κλήσης σε συγκεκριμένο extension.
    Εμμέσως υπάρχει μέσω του Call Through, αλλά προϋποθέτει ο καλών να γνωρίζει το PIN που έχει ορισθεί για να δουλέψει η υπηρεσία.
    Ο λόγος είναι ότι μέσω αυτής μπορεί ο καλών είτε να συνδεθεί απευθείας με ένα συγκεκριμένο extension είτε να κάνει χρήση της τηλεφωνικής σύνδεσης του Fritz και να εκτελέσει μέσω αυτής εξερχόμενες κλήσεις. Δεν υπάρχει δυνατότητα να επιτραπεί μόνον μία από τις 2 ευκολίες, εξού και το ΡΙΝ. Είναι περίπου η αντίστοιχη DISA λειτουργία των κανονικών ΡΒΧ.

  13. #6913
    Εγγραφή
    04-11-2005
    Περιοχή
    Ελληνικό, Αττική
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55000/5500
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    24(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από winlink Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους

    Αφού σας είχα "πρήξει" εδώ (και παρακάτω), και αφού ακολούθησα όλες τις συμβουλές σας, πρόβλημα δεν βρέθηκε στην εγκατάστασή μου.
    Τελικά ήρθε ο "από μηχανής θεός" και από 2/6 ξεκίνησε σταδιακή επιδείνωση του προβλήματος, αναφορά βλάβης στον πάροχο μου (nova), με ταχύτητες αστείες 4449/1020 kbit/s, 2009/720 kbit/s, 745/682 kbit/s, θόρυβο στο τηλέφωνο και συνεχείς αποσυνδέσεις.
    Η επίσκεψη του τεχνικού του παρόχου δικτύου (πΟΤΕ), 5 ημέρες μετέ την επίσκεψη τεχνικού της nova, έφερε αποκατάσταση για σχεδόν 2 24ωρα και έκτοτε τέλος, no DSL, τηλέφωνα με συνακρόαση, κλήσεις που η αναγνώριση δεν έρχεται και τέλος δεν υλοποιείται η σύνδεση και άλλα ευτράπελα.
    Αφού μου έβγαλαν την ψυχή από τη nova, ενημέρωσαν (προφορικά) ότι ο πΟΤΕ δήλωσε αδυναμία αποκατάστασης και γενικευμένο θέμα στο αστικό κέντρο.

    Μην θέλοντας να μη γυρίσω πίσω ποτέ στον πΟΤΕ, και ευχαριστημένος από το Nova3play Cinema αλλά και την τιμολογιακή πολιτική (όλα αυτά βέβαια ωραία αρκεί να μην χρειαστείς το support για σοβαρό θέμα), δέχθηκα την προσφορά τους που μου έκαναν σήμερα (τους πήρε 5 ημέρες) για VDSL, με VoIP δυστυχώς, γιατί αν και έχω την υποδομή θα αναγκαστώ να λουστώ το router τους.

    Κάπου έχω διαβάσει την/τις συνδεσμολογίες και τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα, αν σας είναι εύκολο επικαιροποιήστε τις συμβουλές σας, ή παραπέμψτε με στο post που κάπου είχα δει αν δεν έχει αλλάξει τίποτα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pehlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο modem της nova πηρες;?
    Επανέρχομαι λοιπόν, θα εκτιμούσα τις όπως πάντα εμπεριστατωμένες απαντήσεις σας, το router είναι ZTE H288A. Δεν ξέρω αν υπάρχει καλύτερο/καταλληλότερο που να δίνει η Nova, αυτό στείλανε.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_3645 (edited) [2].png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  679,4 KB 
ID: 239224
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος winlink : 05-07-22 στις 14:01. Αιτία: Εικόνα
    NAS: QNAP TS-653D-4G@16GB with WD6003FRYZ Backup NAS: QNAP TS459 Pro+ with WD50EFRX &Promise Smartstor NS4600 with WD30EZRX (iSCSI)
    UPS: Back-UPS RS BR1200LCDI Router: AVM Fritz!Box 7590 Switch: Netgear GSS116E

    Dell Latitude E6520 (i7-2720QM CPU @ 2.20GH, 16GB, SSD)
    Custom PC (GA-EX58-UD5, Zeon X5650, 12GB, Gigabyte GV-N98TSL-1GB nVidia, SSD, WD Velociraptor WD3000HLFS, other HDs)

  14. #6914
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Καταρχήν βάζεις το Η288Α στην γραμμή να συνδεθεί κανονικά τραβώντας τα στοιχεία και επιβεβαιώνεις ότι δουλεύει η τηλεφωνία.
    Αφού γίνει αυτό, το βγάζεις από την γραμμή και το κλείνεις.

    2. Στη συνέχεια συνδέεις το Fritz στην γραμμή και:
    α. Πας Wizards > Configuring the Internet Connection και επιλέγεις στο πεδίο "Internet service provider" το προφίλ της Cosmote και το COSMOTE DSL.
    β. Μετά πας στο Internet > Account Information και βάζεις τα δικά σου credentials για την σύνδεση (username/password), που έχεις στη Nova.
    γ. Επιβεβαιώνεις ότι έχεις συγχρονισμό και πρόσβαση στο διαδίκτυο.

    3. Συνδέεις την θύρα WAN του ΖΤΕ με την LAN4 του Fritz και το ανοίγεις. Το πολύ σε 5 λεπτά θα ενεργοποιηθεί σε αυτό η τηλεφωνία.

    Αν θέλεις να χρησιμοποιείς το Fritz για την τηλεφωνία, θα πρέπει να την φέρεις σε αυτό ως αναλογική στην είσοδό του
    Το κάνεις συνδέοντας το μαύρο βύσμα του Υ-καλωδίου του Fritz (με τον αντίστοιχο αντάπτορα) στη θύρα PHONE του ΖΤΕ. Αν δεν έχεις το Υ-καλώδιο και τους αντίστοιχους αντάπτορες, φτιάχνεις ένα τέτοιο καλώδιο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fritzcavoy.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  16,9 KB 
ID: 239226

  15. #6915
    Εγγραφή
    30-04-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Jkoykos σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα το τσεκαρω μόλις γυρίσω σπίτι! Και μια πρόταση στον φίλο από πάνω σε περίπτωση που δεν έχει ή δεν θέλει τη λύση με Y-CABLE. Μπορεί να βάλει το ρούτερ της wind να κάνει τη σύνδεση (δεν ξέρω εάν το συγκεκριμένο δίνει δυνατότητα για εισαγωγή ddns σε περίπτωση που το χρειάζεται) και να πάρει την τηλεφωνία με ένα καλώδιο RJ-11 (6p6c) του εμπορίου απλώς να προσέξει να είναι 4 επαφών. Σε αυτή την περίπτωση internet έχει από τη θύρα wan του Fritz και την τηλεφωνία με τον ίδιο ακριβώς τρόπο από τη θύρα DSL/Tel του FRITZ.

Σελ. 461 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 441451456459460461462463466471481 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γερμανικο AVM Fritz!Box 7490 (20002584)
    Από The Byte Healer στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-22, 05:36
  2. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  3. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  4. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας