Σελ. 313 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 293303308311312313314315318323333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.681-4.695 από 8888
  1. #4681
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kainotomia Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο ipv6 τι παταω;
    Δες μια το παρακάτω ποστ
    https://www.adslgr.com/forum/threads...32#post6992232

  2. #4682
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καλύτερα η πρώτη επιλογή "Use native IPv4 connection", που επιβεβαιωμένα δουλεύουν σε Cosmote και Vodafone.
    Η λειτουργία είναι η παρακάτω, όπως αναφέρει η εταιρεία.

    Select this setting if IPv4 is supported on your internet connection. Also select this setting if both IPv4 and IPv6 are supported on your internet connection.

    IPv4 and IPv6 connections are negotiated as follows:
    • First a native IPv4 connection is established.
    • If the FRITZ!Box has acquired the address of a 6RD server via DHCPv4, a 6RD tunnel is established for the IPv6 connection.
    • If the FRITZ!Box has not received the address of a 6RD server, the FRITZ!Box attempts to use Dual-Stack to establish a native IPv6 connection.
    • If neither a 6RD tunnel nor a native IPv6 connection is achieved, then no IPv6 connections are possible.

  3. #4683
    Εγγραφή
    13-02-2014
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    FRITZBox 7590
    Το 7590 σε σύγκριση με το 7530 εκτός απο τις παραπάνω θύρες που βλέπω έχει κάποια άλλη διαφορά;

  4. #4684
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από music_1896 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 7590 σε σύγκριση με το 7530 εκτός απο τις παραπάνω θύρες που βλέπω έχει κάποια άλλη διαφορά;
    Εδώ
    https://en.avm.de/products/comparing...l-connections/
    κι εδώ
    https://en.wikipedia.org/wiki/Compar...tz!Box_devices

    Μπορείς να βρεις τις διάφορες ανάμεσα στα μοντέλα

  5. #4685
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δες κι εδώ.

  6. #4686
    Εγγραφή
    22-04-2014
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας....
    Αξίζει να δώσω τόσα χρήματα για το 7590 ώστε να αντικαταστήσω το speedport plus σε 100αρα cosmote ώστε να έχω σταθερό και γρήγορο wifi?

    Δεν έχω προβλήματα με αποσυνδέσεις, αλλά το wifi του speedport στα πίσω δωμάτια σε απόσταση 8-9m με παρεμβολή 2 τοίχων, έχει συνεχή σκαμπανεβάσματα σε όλες τις συνδεδεμένες συσκευές. Στα 5Ghz, αλλά μόνον στα κανάλια από 100 και πάνω !!, άλλες φορές πιάνω τέλεια στα 95, μετά από λίγο πέφτει στα 60, μετά 40, μετά πάλι ανεβαίνει 80 και μετά πίσω στα 50.
    Στα διψήφια κανάλια των 5GHz έχω τα ίδια σκαμπανεβάσματα αλλά σε τελείως χάλια ταχύτητες από 5 έως max 25 παρότι δεν υπάρχει ο παραμικρός συνωστισμός !!!

    Στα δε 2,4Ghz η ταχύτητα είναι επίσης τελείως χάλια αφού παίζει από 5 έως max 15. Γενικά μόνον όταν είμαι στο ίδιο δωμάτιο με το speedport έχω σταθερό και γρήγορο wifi με ταχύτητα στα 95.

    Ζήτησα αλλαγή modem μήπως ήταν προβληματικό αλλά ακριβώς τα ίδια. Παρότι έχω δοκιμάσει όλα τα κανάλια εκπομπής κι έχω βάλει τα ιδανικά βάσει wifi analyzer, έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές κι απίθανες ρυθμίσεις κ στις 2 μπάντες...ακόμα και διαφορετικές ρυθμίσεις στις κάρτες wifi των laptops δοκίμασα (αρχικά πίστευα ότι έφταιγαν αυτές)...αλλά τίποτα!

    Εμβέλεια wifi έχω με το speedport ! Το πρόβημα είναι οι ταχύτητες και η σταθερότητά τους...Θα μου λύσει το πρόβλημα το fritz ώστε να έχω σταθερό και γρήγορο wifi σε απόσταση 8-9 μέτρα? Είναι και πολύ ακριβό και δεν μου περισσεύουν για να το πάρω απλά για να πειραματιστώ...

  7. #4687
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Περιστέρι - Αττικής
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πάροχο κύριας τηλεφωνίας με voip υλοποίηση, όλοι οι αριθμοί θεωρούνται voip αν δεν κάνω λάθος, landline θεωρεί το fritz την pstn μόνο αν υπάρχει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός αν βάλεις πάνω και το speedport και περάσεις την τηλεφωνία του στο Y καλώδιο (και αφαιρεσεις το voip απο το fritz)

    Ναι λιγο τραγικό.

    - - - Updated - - -

    Τωρα που ξαναδιαβαζω, ο φιλος μας λεει οτι εχει pstn στην αρχή. Τελικά ειναι pstn ή voip ?
    Εχω έναν αριθμό pstn tdm που τον στελνω μεσω του y καλωδίου στο fritz οπου γινονται κανονικα οι εξερχομενες απο τα fon1 kai 2 .

    Επίσης εχω περασει και εναν voip αριθμο απο omnivoice που και αυτος δουλεύει κανονικά.

    Ομως αυτος ο δευτερος voip αριθμος δεν θέλω να κανει καθολου outgoing !

  8. #4688
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Αν ενεργοποιήσω 2FA στους χρήστες, παιζει και με Microsoft auth ή μονο με google ?

    Έχει δοκιμάσει κανείς ?

    EDIT:
    1. επίσης αν ενεργοποιήσω το γενικό, εφαρμοζεται άμεσα ή μετα επιλεγω ανα χρήστη (και αρα μέχρι να το κάνω δεν εφαρμόζεται)
    2. ισχύει μονο απο internet συνδεση ή και Local ?

    δεν βγαζω ακρη με search
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος k.m. : 13-04-21 στις 23:13.

  9. #4689
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Fritz 5530 AX
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stta101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας....
    Αξίζει να δώσω τόσα χρήματα για το 7590 ώστε να αντικαταστήσω το speedport plus σε 100αρα cosmote ώστε να έχω σταθερό και γρήγορο wifi?
    (...)
    Θα μου λύσει το πρόβλημα το fritz ώστε να έχω σταθερό και γρήγορο wifi σε απόσταση 8-9 μέτρα? Είναι και πολύ ακριβό και δεν μου περισσεύουν για να το πάρω απλά για να πειραματιστώ...
    Ναι, κατά τη γνώμη μου θα σου λύσει το πρόβλημα.

    Αφού όμως επικεντρώνεις τα παράπονα σου στο Wifi, ίσως και ένα απλό access point των 70 ευρώ να σου έλυνε το πρόβλημα, με δύο συσκευές όμως. Και το speedport και το ΑΡ.
    Το 7590 παρέχει μεγαλύτερο εύρος υπηρεσιών και δυνατοτήτων σε ένα πακέτο και αν δεν τις χρησιμοποιείς θα πάμε χαμένες.

  10. #4690
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stta101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας....
    Αξίζει να δώσω τόσα χρήματα για το 7590 ώστε να αντικαταστήσω το speedport plus σε 100αρα cosmote ώστε να έχω σταθερό και γρήγορο wifi?

    Δεν έχω προβλήματα με αποσυνδέσεις, αλλά το wifi του speedport στα πίσω δωμάτια σε απόσταση 8-9m με παρεμβολή 2 τοίχων, έχει συνεχή σκαμπανεβάσματα σε όλες τις συνδεδεμένες συσκευές. Στα 5Ghz, αλλά μόνον στα κανάλια από 100 και πάνω !!, άλλες φορές πιάνω τέλεια στα 95, μετά από λίγο πέφτει στα 60, μετά 40, μετά πάλι ανεβαίνει 80 και μετά πίσω στα 50.
    Στα διψήφια κανάλια των 5GHz έχω τα ίδια σκαμπανεβάσματα αλλά σε τελείως χάλια ταχύτητες από 5 έως max 25 παρότι δεν υπάρχει ο παραμικρός συνωστισμός !!!

    Στα δε 2,4Ghz η ταχύτητα είναι επίσης τελείως χάλια αφού παίζει από 5 έως max 15. Γενικά μόνον όταν είμαι στο ίδιο δωμάτιο με το speedport έχω σταθερό και γρήγορο wifi με ταχύτητα στα 95.

    Ζήτησα αλλαγή modem μήπως ήταν προβληματικό αλλά ακριβώς τα ίδια. Παρότι έχω δοκιμάσει όλα τα κανάλια εκπομπής κι έχω βάλει τα ιδανικά βάσει wifi analyzer, έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές κι απίθανες ρυθμίσεις κ στις 2 μπάντες...ακόμα και διαφορετικές ρυθμίσεις στις κάρτες wifi των laptops δοκίμασα (αρχικά πίστευα ότι έφταιγαν αυτές)...αλλά τίποτα!

    Εμβέλεια wifi έχω με το speedport ! Το πρόβημα είναι οι ταχύτητες και η σταθερότητά τους...Θα μου λύσει το πρόβλημα το fritz ώστε να έχω σταθερό και γρήγορο wifi σε απόσταση 8-9 μέτρα? Είναι και πολύ ακριβό και δεν μου περισσεύουν για να το πάρω απλά για να πειραματιστώ...
    Δεν είναι προβληματικό το speedport.
    Εξ'ορισμού τα 5 Ghz δεν έχουν εμβέλεια.

    Γενικά/ενημερωτικά (γνωστά πράγματα βασικά...).
    Η μπάντα των 2,4 Ghz:
    Έχει εμβέλεια (+)
    Επηρεάζεται λιγότερο από τοίχους/εμπόδια (+)
    Έχει πήξει το φάσμα εφόσον πλέον κάθε σπίτι έχει 1 cpe + repeaters/ap/printers/whatever (-)
    Είναι σχετικά αργή (-)

    Αντίθετα, η μπάντα των 5 Ghz:
    Δεν έχει εμβέλεια, μέχρι το δίπλα δωμάτιο πάει και άν... (-)
    Αυτό είναι και καλό, και κακό. Κακό όσον αφορά την εμβέλεια, καλό γιατί δεν θα ενοχλεί τον γείτονα (που έχει τα ίδια προβλήματα με σένα).
    Επηρεάζεται πολύ από τοίχους/εμπόδια (-)
    Το φάσμα είναι ακόμα καθαρό (λίγες συσκευές), και αυτές που υπάρχουν δεν πάνε μακριά (+)
    Είναι πολύ πιο γρήγορο (+).

    Ιδανική λύση:
    Στήνουμε ένα modem/router/ap που υποστηρίζει mesh 2,4/5 Ghz, απλώνουμε καλώδιο στο σπίτι,
    και κάθε 2ό δωμάτιο βάζουμε ένα ανάλογο mesh-ed AP.
    Όχι repeaters, όχι extenders, όχι wlan uplink όσο μπορούμε να το αποφύγουμε.

    Ξέρω ότι δεν ήθελες να ακούσεις αυτό...

    2ή καλύτερη λύση, βάζουμε ένα modem/router/ap, κατά προτίμηση με mesh για μελλοντικά (7590?),
    να υποστηρίζει 2,4/5 Ghz, το βάζουμε κάπου κεντρικά, και ελπίζουμε για το καλύτερο.

    Όσο οι clients είναι κοντά θα παίζουν καλά/γρήγορα στα 5 Ghz,
    όταν απομακρυνθούν θα γυρίσουν στα 2,4 και ελπίζεις για το καλύτερο...

    Το 5 Ghz εφόσον η μπάντα είναι καθαρή θα παίζει καλά και γρήγορα,
    αλλά μόνο όσο είσαι στον ίδιο χώρο, άντε και στο δίπλα δωμάτιο.

    Το 2,4 Ghz μέρος θα παίξει όσο καλά του επιτρέπει ο θόρυβος στο φάσμα.
    Παλιά που το φάσμα ήταν άδειο με ένα AP έβγαινα στο απέναντι πάρκο.
    Τώρα που έχει 10 ασύρματα γύρω μου, δεν πιάνει ούτε όλο το σπίτι.

    Αν θα σου λύσει το πρόβλημα το 7590 δεν μπορεί να στο πει κανείς,
    γιατί δεν ξέρει ούτε το σπίτι σου, ούτε πόσο θόρυβο έχει το φάσμα εκεί που είσαι.

    Είναι καλύτερο από το speedport?
    Ναί, σαφώς, και σαν router/ap και για τις λοιπές ευκολίες του..
    Αν βαθμολογούσαμε το speedport σαν AP θα του βάζαμε (βαριά...) κάτι σαν 4-5 στα 10.
    Το fritz είναι κάτι σαν 7-8 στα 10.
    Αν είναι αρκετά καλύτερο για να σου καλύψει όλο το σπίτι στις δικές σου συνθήκες δεν μπορεί να το ξέρει κανείς.

    Αν "αξίζει" εσύ θα το κρίνεις τελικά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #4691
    Εγγραφή
    22-04-2014
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blugosi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, κατά τη γνώμη μου θα σου λύσει το πρόβλημα.

    Αφού όμως επικεντρώνεις τα παράπονα σου στο Wifi, ίσως και ένα απλό access point των 70 ευρώ να σου έλυνε το πρόβλημα, με δύο συσκευές όμως. Και το speedport και το ΑΡ.
    Το 7590 παρέχει μεγαλύτερο εύρος υπηρεσιών και δυνατοτήτων σε ένα πακέτο και αν δεν τις χρησιμοποιείς θα πάμε χαμένες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι προβληματικό το speedport.
    Εξ'ορισμού τα 5 Ghz δεν έχουν εμβέλεια.

    Γενικά/ενημερωτικά (γνωστά πράγματα βασικά...).
    Η μπάντα των 2,4 Ghz:
    Έχει εμβέλεια (+)
    Επηρεάζεται λιγότερο από τοίχους/εμπόδια (+)
    Έχει πήξει το φάσμα εφόσον πλέον κάθε σπίτι έχει 1 cpe + repeaters/ap/printers/whatever (-)
    Είναι σχετικά αργή (-)

    Αντίθετα, η μπάντα των 5 Ghz:
    Δεν έχει εμβέλεια, μέχρι το δίπλα δωμάτιο πάει και άν... (-)
    Αυτό είναι και καλό, και κακό. Κακό όσον αφορά την εμβέλεια, καλό γιατί δεν θα ενοχλεί τον γείτονα (που έχει τα ίδια προβλήματα με σένα).
    Επηρεάζεται πολύ από τοίχους/εμπόδια (-)
    Το φάσμα είναι ακόμα καθαρό (λίγες συσκευές), και αυτές που υπάρχουν δεν πάνε μακριά (+)
    Είναι πολύ πιο γρήγορο (+).

    Ιδανική λύση:
    Στήνουμε ένα modem/router/ap που υποστηρίζει mesh 2,4/5 Ghz, απλώνουμε καλώδιο στο σπίτι,
    και κάθε 2ό δωμάτιο βάζουμε ένα ανάλογο mesh-ed AP.
    Όχι repeaters, όχι extenders, όχι wlan uplink όσο μπορούμε να το αποφύγουμε.

    Ξέρω ότι δεν ήθελες να ακούσεις αυτό...

    2ή καλύτερη λύση, βάζουμε ένα modem/router/ap, κατά προτίμηση με mesh για μελλοντικά (7590?),
    να υποστηρίζει 2,4/5 Ghz, το βάζουμε κάπου κεντρικά, και ελπίζουμε για το καλύτερο.

    Όσο οι clients είναι κοντά θα παίζουν καλά/γρήγορα στα 5 Ghz,
    όταν απομακρυνθούν θα γυρίσουν στα 2,4 και ελπίζεις για το καλύτερο...

    Το 5 Ghz εφόσον η μπάντα είναι καθαρή θα παίζει καλά και γρήγορα,
    αλλά μόνο όσο είσαι στον ίδιο χώρο, άντε και στο δίπλα δωμάτιο.

    Το 2,4 Ghz μέρος θα παίξει όσο καλά του επιτρέπει ο θόρυβος στο φάσμα.
    Παλιά που το φάσμα ήταν άδειο με ένα AP έβγαινα στο απέναντι πάρκο.
    Τώρα που έχει 10 ασύρματα γύρω μου, δεν πιάνει ούτε όλο το σπίτι.

    Αν θα σου λύσει το πρόβλημα το 7590 δεν μπορεί να στο πει κανείς,
    γιατί δεν ξέρει ούτε το σπίτι σου, ούτε πόσο θόρυβο έχει το φάσμα εκεί που είσαι.

    Είναι καλύτερο από το speedport?
    Ναί, σαφώς, και σαν router/ap και για τις λοιπές ευκολίες του..
    Αν βαθμολογούσαμε το speedport σαν AP θα του βάζαμε (βαριά...) κάτι σαν 4-5 στα 10.
    Το fritz είναι κάτι σαν 7-8 στα 10.
    Αν είναι αρκετά καλύτερο για να σου καλύψει όλο το σπίτι στις δικές σου συνθήκες δεν μπορεί να το ξέρει κανείς.

    Αν "αξίζει" εσύ θα το κρίνεις τελικά.
    Σας ευχαριστώ πολύ, ήσαστε πολύ κατατοπιστικοί....
    Επειδή το ουσιαστικό μου πρόβλημα είναι το αργό wifi κι όχι η σταθερότητα της γραμμής ή οι πολλαπλές δυνατότητες ενός μόντεμ-ρούτερ και δεδομένης της ακριβής τιμής του fritz για την δουλειά που το θέλω, προσανατολίζομαι για αρχή τουλάχιστον στην αγορά mesh και μάλλον θα καταλήξω στο TP-LINK Deco M4 που βλέπω να έχει καλές κριτικές.
    Βέβαια τον δεύτερο πύργο θα τον βάλω ασύρματα γιατί για να τον καλωδιώσω με το τον πρώτο θα μου βγάλει τρελλά μερεμέτια που θέλω να αποφύγω....
    Ξέχασα να πω ότι είχα δοκιμάσει και το Xiaomi Mi Router 4A -Gigabit με το οποίο δεν είχα σκαμπανεβάσματα στο wifi και σταθερή ταχύτητα στα 60, ενώ με σκέτο το speedport πετυχαίνω για αρκετή ώρα πολύ καλύτερες ταχύτητες απλά αναβοκατεβαίνουν κατά διαστήματα...

  12. #4692
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stta101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια τον δεύτερο πύργο θα τον βάλω ασύρματα γιατί για να τον καλωδιώσω με το τον πρώτο θα μου βγάλει τρελλά μερεμέτια που θέλω να αποφύγω....
    Να τον βάλεις όπως αγαπάς, *αλλά* τα deco (και γενικότερα τα ap/repeaters πλήν "εξωτικού" εξοπλισμού), έχουν ένα ράδιο πάνω.
    Το κάθε ράδιο είναι half-doublex.
    Αν το βάλεις να κάνει και upstream uplink αργεί (πολύ).
    Όταν κάνεις ασύρματο uplink, ρίχνεις την παραγματική ταχύτητα ιδανικά στο 1/2, μπορεί και στο 1/4 σε πραγματικές συνθήκες.
    Αν είναι αποδεκτό, ok.

    Αν θες την γνώμη μου, βάλε ένα fritz, και αν δεις ότι δεν σε καλύπτει, βάλε + 1-2 repeaters 2400 (με καλώδιο).
    Αν επιμένεις σε ασύρματο uplink, δες το repeater 6000* 3000, έχει ξεχωριστό ράδιο για το uplink, οπότε τυπικά (και αναλόγως συνθηκών) θα πάει καλύτερα.

    Και τα tp-link καλά θα πάνε όσο τα συνδέεις με καλώδιο.
    Με ασύρματη σύνδεση φοβάμαι θα απογοητευτείς, αν είναι να κάνεις κάτι τέτοιο βρές μια μονάδα να έχει ξεχωριστό ράδιο για το uplink.

    *edit: εκ παραδρομής έγραψα 6000 (δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα....).
    Το 3000 είναι που έχει ξεχωριστό ράδιο για uplink.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 14-04-21 στις 20:58.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  13. #4693
    Εγγραφή
    22-04-2014
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τον βάλεις όπως αγαπάς, *αλλά* τα deco (και γενικότερα τα ap/repeaters πλήν "εξωτικού" εξοπλισμού), έχουν ένα ράδιο πάνω.
    Το κάθε ράδιο είναι half-doublex.
    Αν το βάλεις να κάνει και upstream uplink αργεί (πολύ).
    Όταν κάνεις ασύρματο uplink, ρίχνεις την παραγματική ταχύτητα ιδανικά στο 1/2, μπορεί και στο 1/4 σε πραγματικές συνθήκες.
    Αν είναι αποδεκτό, ok.
    Εννοείς ότι όταν κάνω κάτι upload και παρεμβάλεται πύργος που είναι ασύρματα συνδεδεμένος στον άλλον θα έχω τη μισή ή και χειρότερη upload ταχύτητα από αυτήν που έχω τώρα που δεν παρεμβάλεται κάτι μεταξύ υπολογιστή και speedport?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αν θες την γνώμη μου, βάλε ένα fritz, και αν δεις ότι δεν σε καλύπτει, βάλε + 1-2 repeaters 2400 (με καλώδιο).
    Αν επιμένεις σε ασύρματο uplink, δες το repeater [STRIKE
    6000[/STRIKE]* 3000, έχει ξεχωριστό ράδιο για το uplink, οπότε τυπικά (και αναλόγως συνθηκών) θα πάει καλύτερα.
    χμμ....με βάζεις σε ιδέες και πολύ φοβάμαι και σε έξοδα....
    To repeater 3000 θα συνδεθεί ασύρματα με mesh στο modem ή καλύτερα καλώδιο?

  14. #4694
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stta101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς ότι όταν κάνω κάτι upload και παρεμβάλεται πύργος που είναι ασύρματα συνδεδεμένος στον άλλον θα έχω τη μισή ή και χειρότερη upload ταχύτητα από αυτήν που έχω τώρα που δεν παρεμβάλεται κάτι μεταξύ υπολογιστή και speedport?
    Δεν ξέρω τι ταχύτητα έχεις τώρα, δεν ξέρω πόσο καλά θα παίξει το speedport με το x AP/repeater,
    δεν μπορώ να σου πώ πως θα συμπεριφερθεί στον χώρο σου.
    Γενικά, ερωτήματα του τύπου "πώς θα παίξει το x AP/repeater στον χώρο μου" δεν έχουν απάντηση.
    Πώς είναι ο χώρος, τι είναι οι clients, τι θόρυβο έχει, τι παρεμβάλλεται, κλπ.

    Εννοώ, ότι όταν κάνεις κάτι upload και παρεμβάλλεται "πύργος" που είναι ασύρματα συνδεμένος στον άλλον (πύργο),
    θα έχεις την μισή (και άν..) upload ταχύτητα από αν το έκανες upload κατευθείαν στον άλλο (πύργο).

    Αναφερόμουν (συνοπτικά) στα γενικότερα προβλήματα των repeaters.
    Μπορώ να προσπαθήσω να σου εξηγήσω το γενικό πρόβλημα με τους repeaters.

    Να κάνουμε ένα απλοποιημένο σχέδιο.
    Τυπικό σενάριο με 1 repeater/extender:

    --dsl--->[cpe/wifi]---(wireless connction A)--->[repeater, 1 radio]---(wireless conn. B)--->[wifi client(laptop/whatever)].

    O client (laptop/whatever) θα "δεί" την ονομαστική (μέγιστη/θεωρητική) ταχύτητα που έχει συμφωνήσει αναλόγως συνθηκών/μπάντας με το repeater (conn. B).
    Αυτήν ξέρει, αυτήν έχει διαπραγματευτεί με το repeater, αυτήν δείχνει στον χρήστη, τι γίνεται πιο πίσω δεν έχει τρόπο να το ξέρει.

    Το πόση θα είναι η *πραγματική* ταχύτητα, εξαρτάται πάντα από τις συνθήκες στον χώρο σου και πόσους/τι clients έχει πάνω το repeater (και τι κάνουν οι clients...).
    Γενικά ο χρήστης θα δεί σχετικά μεγάλα νούμερα, θάναι ευτυχής.

    Επειδή το repeater όμως έχει 1 ράδιο, και πρέπει να επικοινωνήσει και με το cpe, αναγκαστικά μοιράζει τον χρόνο του.
    Όταν εσύ στέλνεις στο internet ένα αρχείο 1 Mb, θα πρέπει πρώτα να το στείλεις στο repeater, και μετά το repeater θέλει άλλο τόσο χρόνο να το στείλει στο cpe.
    >50% χρόνου του το περνάει επικοινωνώντας με το cpe (conn. A, με ότι ταχύτητα μπορεί να πιάσει εκεί...),
    για να μεταφέρει πιο πίσω την κίνηση του client (πιο σωστά, *όλων* των clients που έχουν συνδεθεί πάνω του).
    Το αντίστροφο όταν έχεις κίνηση από την άλλη πλευρά και το αρχείο επιστρέφει...
    Όπως καταλαβαίνεις, αυτό συνιστά μεγάλο bottleneck.
    Αυτό, στην καλύτερη περίπτωση, *αν* η σύνδεση στο conn. A είναι >= του conn. 2,
    θα ρίξει την *πραγματική* ταχύτητα (που πάντα είναι σημαντικά μικρότερη της ονομαστικής...)
    κατά 50-75% σε σχέση με το αν είχες συνδέσει cpe <---> repeater με καλώδιο.

    Αποτέλεσμα: o client λέει ότι έχει συνδεθεί με 700 mbps, η πραγματική μπορεί να είναι το 1/10,
    ο χρήστης τραβάει τα μαλλιά του και κάνει posts στο forum για βοήθεια.

    Εννοείται, αν βάλεις +1 repeater και το συνδέσεις ασύρματα με το 1ό repeater,
    το πρόβλημα επιδεινώνεται περεταίρω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stta101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμμ....με βάζεις σε ιδέες και πολύ φοβάμαι και σε έξοδα....
    To repeater 3000 θα συνδεθεί ασύρματα με mesh στο modem ή καλύτερα καλώδιο?
    To όποιο repeater/ap, meshed ή όχι, πάντα είναι καλύτερα να συνδεθεί με καλώδιο.
    Η ασύρματη ζεύξη είναι λύση ανάγκης.
    Αν είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε ασύρματα, τυπικά, ένα ap με ξεχωριστό ράδιο για uplink θα πάει καλύτερα.
    Ακόμα καλύτερα αν υπάρχει ξεχωριστό ράδιο και από την άλλη πλευρά.
    Το 3000 έχει ξεχωριστό ράδιο για το uplink (ένας λόγος που είναι και ακριβότερο) και για αυτό τυπικά θα πάει καλύτερα
    (σε σχέση με ένα ap με 1 ράδιο) όταν συνδεθεί ασύρματα.

    Με λίγα λόγια
    Δίκτυο στο σπίτι κατά σειρά προτίμησης/σταθερότητας:

    #1 καλώδιο παντού.
    #2 1 cpe/ap, 2,4/5 Ghz (αν επαρκεί για τον χώρο μας).
    #3 1 cpe/ap, 2,4/5 Ghz, meshed, + καλώδιο ->1/2/3/n meshed AP.
    #4 το ίδιο με το παραπάνω, αλλά με κάποια ασύρματα uplinks σε AP με αφοσιωμένο ράδιο για το uplink (εδώ αρχίζουν τα προβλήματα....)
    #5 1 AP + 1/2/3/n wireless repeaters (εδώ τραβάς τα μαλλιά σου συνήθως....).

    Εναλλακτικά, αντί καλωδίου θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν plc (ίσως και meshed, ίσως και με ενσωματωμένα AP),
    αλλά και αυτά, ως plc:
    1) δεν είναι σταθερά
    2) εξαρτώνται από την καλωδίωση
    3) δυνητικά επηρεάζουν αρνητικά την xdsl.

    Αυτών δεδομένων, τα plc είναι μια λύση ανάγκης, αν μπορούμε βάζουμε καλώδιο,
    αν δεν μπορούμε ίσως τα plc να είναι μια λύση.

    Αν θές την γνώμη μου, δεδομένου ότι είσαι στον οτε:
    Fritzbox (7590/7530) + 1/2/n meshed AP (fritz repeaters) συνδεμένα με καλώδιο.
    Λογικά με 1 fritzbox + 2 repeaters καλύπτεις ένα σπίτι 150m2.
    Θα σε βγάλουν 5+ χρόνια.
    Μετά αντικαθιστάς το σετάκι με τα αντίστοιχα που τότε θάναι wifi 6/6E.
    Σαν bonus θα έχεις καλύτερο modem/router/voip pbx/vpn/etc.

    Εναλλακτικά, αν επιμένεις να τα συνδέσεις ασύρματα, έταιρο meshed wifi system, με ξεχωριστά ράδια για το backhaul link.
    Δεν ξέρω την γκάμα της tp-link, αλλά διαβάζω ότι τα μεγάλα deco (M9+) είναι tri-band με 5Ghz uplink, ίσως παίζουν αρκούντως καλά, ψάξτο.

    Ή τα αντίστοιχα unifi, αλλά θα παιδευτείς να τα στήσεις.

    Εναλλακτικά, ίσως(?) εξυπηρετεί το speedport+ με τα "πιατάκια..." lol (speed home wifi),
    απ'ότι βλέπω υποστηρίζει mesh με wired σύνδεση cpe<--->AP,
    αλλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο firmware του speedport.
    Για ρώτα μία στο νήμα για το plus τι εντυπώσεις υπάρχουν, δεν τα έχω πιάσει στα χέρια μου.
    Πρέπει να είναι και σχετικά φτηνά.

    Κάνε μια αναζήτηση στα σχετικά θέματα στο forum,
    όλα αυτά έχουν συζητηθεί πολλές φορές.

    Πάλι σεντόνι έγραψα....
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #4695
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    To όποιο repeater/ap, meshed ή όχι, πάντα είναι καλύτερα να συνδεθεί με καλώδιο.
    Στην περίπτωση της Fritz και π.χ. στο Fritz!Repeater 3000, εννοείς σύνδεση του 7590 μέσω της μιας από τις 2 LAN;

Σελ. 313 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 293303308311312313314315318323333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γερμανικο AVM Fritz!Box 7490 (20002584)
    Από The Byte Healer στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-22, 05:36
  2. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  3. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  4. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας