Σελ. 318 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 298308313316317318319320323328338 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.756-4.770 από 8882
  1. #4756
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή γράφτηκαν κάποια πράγματα στις προηγούμενες σελίδες έχω να προσθέσω τα εξής.

    Η επικοινωνία μεταξύ δικτυακών συσκευών που χρησιμοποιούν το ethernet γίνεται σε πακετάκια που ονομάζονται frames. Τα frames περιέχουν bits, 0101010101, που μεταφέρουν την πληροφορία από συσκευή σε συσκευή. Τα bits αναπαράγονται αναλόγως το μέσο. Δηλαδή πχ. αν είναι χαλκός με ηλεκτρικό ρεύμα, αν είναι οπτική με φως.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  16,8 KB 
ID: 226932

    Επειδή όμως μερικές φορές ο χαλκός, δηλαδή το UTP καλώδιο, είτε από εξωτερικές παρεμβολές, είτε από κακή χρήση - φθορά, είτε από άθλιους connectors, παρουσιάζει crc errors. Δηλαδή τα frames που μεταφέρονται από την μία άκρη στην άλλη παρουσιάζουν λάθη. Αυτά τα λάθη αναγνωρίζονται και τα frames γίνονται drop από την συσκευή οπότε δεν προχωρούν για απενθυλάκωση -> επεξεργασία στα ανώτερα στρώματα του TCP/IP.

    Κάθε ethernet frame αποτελείται από τα κάτωθι.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled1.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  23,9 KB 
ID: 226933

    με το τελευταίο field, το FCS να είναι αυτό που αναγνωρίζει τα corrupt frames και το data ή PDU να είναι η πληροφορία που παράγεται από τα ανωτέρω στρώματα.

    Αυτά σύμφωνα με τα διεθνή πρότυπα και οργανισμούς, ΙΕΕΕ 802.3, 802.3u, 802.3ab κτλ

    Τώρα αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μειωμένη ακουστική κατά την μεταφορά των bits στο δίκτυο;;; Αφού αυτά είναι 010101101010, δεν είναι αναλογικό σήμα αλλά ψηφιακό. Ή θα φτάσει ή δεν θα φτάσει. Δεν πρόκειται να φτάσει έτσι και έτσι. Άσπρο ή μαύρο όχι γκρι.

    Όσον αφορά την πληροφορία σαν ολόκληρη που αποτελείται από πολλά frames. Εξαρτάται από το πρωτόκολλο που γίνετε generate η πληροφορία στο application layer και ποιο πρωτόκολλο χρησιμοποιεί στο transport layer.
    Αν η εφαρμογή που χρησιμοποιείτε κάνει χρήση του αναξιόπιστου UDP στο transport layer τότε ναι μπορεί κάποια frames να χαθούν στο δρόμο, οπότε και η πληροφορία δεν θα εμφανιστεί στον χρήστη ακέραια πχ voip, και γενικά real time εφαρμογές. Αν η εφαρμογή κάνει χρήση του TCP τότε αυτό έχει τους μηχανισμούς να εγγυηθεί την μεταφορά της πληροφορίας ακέραια και να φτάσει όπως πρέπει. (Υπάρχουν developers που χρησιμοποιούν UDP και αναλαμβάνει η εφαρμογή τους την αξιόπιστη και εγγυημένη μεταφορά).

    Συνοψίζοντας, μη πληρώνετε cat 7 και cat 8 καλώδια αν δεν σκοπεύεται να κάνετε χρήση τέτοιων ταχυτήτων. Το cat 6 shield είναι μια χαρά και φθηνό.

  2. #4757
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FarmaS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 226923το εκανα λιγο προχειρα γτ ειμαι στην δουλεια
    Πάνω αριστερα. Πριν το σταθερο τηλέφωνο υπάρχει φίλτρο ?

  3. #4758
    Εγγραφή
    16-03-2008
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΛΩΡΙΝΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    13(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οχι δεν υπαρχει

    εφτιαξα ενα μικρο καλωδιο για να μ πειτε αν ειναι σωστο
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 437BCBED-6505-4CE9-976B-1E545EB7155A.jpg  

    Γιώργος

    Το παντελόνι μου στα γόνατα κ τα δικά της γόνατα να ακουμπάν στα χώματα..!

    https://bikepics.com/CI/members/farmas

  4. #4759
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FarmaS Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν υπαρχει

    εφτιαξα ενα μικρο καλωδιο για να μ πειτε αν ειναι σωστο
    Νομίζω ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί μόνο το μεσαίο ζευγάρι επαφών και στα δύο φις. Δες λίγο πιο πίσω τις οδηγίες που σου έδωσαν.

  5. #4760
    Εγγραφή
    16-03-2008
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΛΩΡΙΝΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    13(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι σωστα κ εγω αυτο παρατηρησα κ το διορθωσα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 50B89AF6-2C95-46ED-BBC7-6F4BB5196158.jpg  

    Γιώργος

    Το παντελόνι μου στα γόνατα κ τα δικά της γόνατα να ακουμπάν στα χώματα..!

    https://bikepics.com/CI/members/farmas

  6. #4761
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FarmaS Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν υπαρχει
    Αυτο τότε θεωρω οτι ηταν το προβλημα αποσυνδεσεων που ειχες. βάζεις το τηλέφωνο πάνω σε γραμμή χωρίς φίλτρο. Σε εκεινο το σημειο εχεις επιστρέψει το τηλεφωνικο σημα πάνω στη γραμμή που ερχεται καθαρη λόγω voip.

    Aς με διορθωσουν οι υπολοιποι μηπως βλέπω κατι λαθος.

  7. #4762
    Εγγραφή
    16-03-2008
    Περιοχή
    Φλώρινα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΛΩΡΙΝΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    13(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημερα

    το ειχα δοκιμασει κ με αυτο το τροπο αλλα παλι μολις σηκωνα το σταθερο επεφτε το ιντερνετ
    γενικα εκανα παρα πολλες δοκιμες αλλα δεν..


    τελικα εκανα οτι μ ειπε ο @jkoukos κ ολα καλα

    ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο κ την υπομονη σας
    Γιώργος

    Το παντελόνι μου στα γόνατα κ τα δικά της γόνατα να ακουμπάν στα χώματα..!

    https://bikepics.com/CI/members/farmas

  8. #4763
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Σε router με την τελευταία έκδοση λογισμικού, παίρνει αυτόματα τα στοιχεία σύνδεσης στο internet -με το έτοιμο προφίλ cosmote που υπάρχει- αλλά όχι την τηλεφωνία. Η τηλεφωνία είναι VoIP και μέσω speedport δουλεύει κανονικά.

    Το δήλωσα χθες στην cosmote και αυτή μου έστειλε τεχνικό που με ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα στην συγκεκριμένη περίπτωση αφού δεν έχει την δυνατότητα να κάνει provisioning ή οτιδήποτε αντίστοιχο.

    Υπάρχει κάποια άλλη λύση πλην του να ζητήσω τα credentials της τηλεφωνίας και να προσθέτω ο ίδιος το VoIP account;

  9. #4764
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.685
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε router με την τελευταία έκδοση λογισμικού, παίρνει αυτόματα τα στοιχεία σύνδεσης στο internet -με το έτοιμο προφίλ cosmote που υπάρχει- αλλά όχι την τηλεφωνία. Η τηλεφωνία είναι VoIP και μέσω speedport δουλεύει κανονικά.

    Το δήλωσα χθες στην cosmote και αυτή μου έστειλε τεχνικό που με ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα στην συγκεκριμένη περίπτωση αφού δεν έχει την δυνατότητα να κάνει provisioning ή οτιδήποτε αντίστοιχο.

    Υπάρχει κάποια άλλη λύση πλην του να ζητήσω τα credentials της τηλεφωνίας και να προσθέτω ο ίδιος το VoIP account;
    Η θεωρία λέει πως τηλεφωνίας στο 13788 και ζητάς να σου περάσουν τα στοιχεία της γραμμής σου αναφέροντας ότι έχεις συμβατό εξοπλισμό με τον ΟΤΕ. Άμα σου πούνε και τίποτα ανέφερε ότι το αγόρασες από Cosmote στην τελική. Το fritz υποστηρίζει τον απομακρυσμένο έλεγχο από τον provider.
    Στη χειρότερη άμα σε σκάσουν, ζητά να σου στείλουν τους κωδικούς

  10. #4765
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Ρωτάω μήπως αντιμετώπισε κάποιο μέλος το ίδιο πρόβλημα και το έλυσε ζητώντας κάτι συγκεκριμένο. Χθες στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση αναγνώρισαν ότι υποστηρίζουν την συγκεκριμένη συσκευή και ότι θα λύσουν το θέμα. Ανέθεσαν την επίλυση του όμως στο τεχνικό συνεργείο της περιοχής που είναι αναρμόδιο για τέτοιες περιπτώσεις.

  11. #4766
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωτάω μήπως αντιμετώπισε κάποιο μέλος το ίδιο πρόβλημα και το έλυσε ζητώντας κάτι συγκεκριμένο. Χθες στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση αναγνώρισαν ότι υποστηρίζουν την συγκεκριμένη συσκευή και ότι θα λύσουν το θέμα. Ανέθεσαν την επίλυση του όμως στο τεχνικό συνεργείο της περιοχής που είναι αναρμόδιο για τέτοιες περιπτώσεις.
    Σε Γερμανικό 7590 δεν μου έχει πάρει ποτέ αυτόματα την τηλεφωνία, ούτε μπόρεσαν να το ρυθμίσουν απομακρυσμένα από το 13788. Οπότε σου στέλνουν τον κωδικό και τον περνάς χειροκίνητα. Δοκιμάσμενο σε 3 γραμμές.

  12. #4767
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.412
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια φορα εμενα δεν επαιρνε αυτόματα την τηλεφωνία και την περασαν από το 13788 μια χαρα. Αγορασμενο απο Γερμανία international έκδοση.
    CASE:Phanteks Evolv X/PSU:Super-Flower leadex Titanium 1000W /CPU: i7-10700K/CPU COOLER:Κraken Z63/MOBO: Gigabyte Aurus Z490 master/RAM:G skill trident Z 32Gb DDR4-4000/GPU:EVGA FTW3 ULTRA 3080Ti/SSD:M.2:Samsung 970 evo plus 1Tb/UPS:CYBERPOWER CP1500EPFCLCD 1500VA/900W/MONITOR: ASUS PG279Q.

  13. #4768
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Ωραία, θα τους ζητήσω τα credentials μέσω email

    Ο λογαριασμός στα παρακάτω στοιχεία ή έχει αλλάξει κάτι;
    Internet number: +302XXXXXXXXX
    User name: +302XXXXXXXXX@ims.otenet.gr
    Password: XXXXX
    Registrar: ims.otenet.gr

    Έστειλα mail το βράδυ και σήμερα λίγο πριν τις 17:00 μου έστελαν τον κωδικό μέσω SMS. Ο λογαριασμός περάστηκε στο fritz!box και συνδέθηκε αμέσως. Όλα καλά, ευχαριστώ για την βοήθεια!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelakis1914 : 27-04-21 στις 17:20. Αιτία: Τακτοποιήθηκε

  14. #4769
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    λοιπόν την πάτησα και εγώ με την αγορά του νέου FRITZBOX 7590 αντί για την INTERNATIONAL VERSION έχω την GERMAN VERSION (20002784) η αγορά έγινε μέσω του καλαθιού του Skroutz.gr και με αυτό επικοινώνησα καθώς το κατάστημα που την προχώρησε δεν έχει ευθύνη λέει η ευθύνη βαραίνει το Skroutz.gr έτσι έχω επικοινωνήσει μπήκα στην ιστοσελίδα της AVM και μέσω του FRITZBOX 7590 έκανα ενημέρωση στο τελευταίο FIRMWARE άλλαξα και το REGION σε GREECE και βλέπει την COSMOTE λέτε να αντιμετωπίσω θέμα να κυνηγήσω επιστροφή ή να το ξανά αγοράσω αλλά πλέον την INTERNATIONAL VERSION ή δεν θα έχω κανένα πρόβλημα....

    παρακαλώ τα φώτα σας καθώς επείγει...

  15. #4770
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπόν την πάτησα και εγώ με την αγορά του νέου FRITZBOX 7590 αντί για την INTERNATIONAL VERSION έχω την GERMAN VERSION (20002784) η αγορά έγινε μέσω του καλαθιού του Skroutz.gr και με αυτό επικοινώνησα καθώς το κατάστημα που την προχώρησε δεν έχει ευθύνη λέει η ευθύνη βαραίνει το Skroutz.gr έτσι έχω επικοινωνήσει μπήκα στην ιστοσελίδα της AVM και μέσω του FRITZBOX 7590 έκανα ενημέρωση στο τελευταίο FIRMWARE άλλαξα και το REGION σε GREECE και βλέπει την COSMOTE λέτε να αντιμετωπίσω θέμα να κυνηγήσω επιστροφή ή να το ξανά αγοράσω αλλά πλέον την INTERNATIONAL VERSION ή δεν θα έχω κανένα πρόβλημα....

    παρακαλώ τα φώτα σας καθώς επείγει...
    Δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Κράτησέ το.

Σελ. 318 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 298308313316317318319320323328338 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γερμανικο AVM Fritz!Box 7490 (20002584)
    Από The Byte Healer στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-22, 05:36
  2. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  3. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  4. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας