Σελ. 294 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 274284289292293294295296299304314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.396-4.410 από 8888
  1. #4396
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Για τις ρυθμίσεις το καταλαβαίνω. Για το firmware όμως, εννοείς ότι Cosmote και Wind έχουν δικό τους, custom firmware για το 7590 που διαφέρει από το επίσημο της AVM; Ή απλά προωθούν το ίδιο firmware που στέλνει η AVM; Ούτως ή άλλως, το FritzBox παίρνει το update από μόνο του από την AVM, άρα έχει νόημα μόνο αν:

    α) Πρόκειται για custom firmware με αλλαγές που αφορούν Cosmote (ή Wind).
    β) Απλά διαλέγουμε αν θα πάρουμε το ίδιο firmware από τον ISP ή τον κατασκευαστή.

    Χοντροκομμένο παράδειγμα, αλλά ακούγεται σαν να αφήνω πχ. τη ΔΕΗ να κάνει firmware update στη motherboard του PC. Αυτό που ήξερα (για Cosmote μόνο) είναι ότι το πουλάνε στα καταστήματα και παρέχουν μια κάποια υποστήριξη. Το να παρέχουν και firmware, είναι άλλο επίπεδο. Ή κάνω λάθος;

  2. #4397
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΤΕ και Wind δίνουν και δικά τους 7590, και μπορούν ήδη να σου αλλάζουν ρυθμίσεις με TR-069. Γιατί να μην σου αναβαθμίζουν και firmware;
    Ένας power user που προτιμάει να έχει τον έλεγχο, μπορεί απλά να το απενεργοποιήσει.
    Από πότε η Wind δίνει 7590;

  3. #4398
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τις ρυθμίσεις το καταλαβαίνω. Για το firmware όμως, εννοείς ότι Cosmote και Wind έχουν δικό τους, custom firmware για το 7590 που διαφέρει από το επίσημο της AVM; Ή απλά προωθούν το ίδιο firmware που στέλνει η AVM; Ούτως ή άλλως, το FritzBox παίρνει το update από μόνο του από την AVM, άρα έχει νόημα μόνο αν:

    α) Πρόκειται για custom firmware με αλλαγές που αφορούν Cosmote (ή Wind).
    β) Απλά διαλέγουμε αν θα πάρουμε το ίδιο firmware από τον ISP ή τον κατασκευαστή.

    Χοντροκομμένο παράδειγμα, αλλά ακούγεται σαν να αφήνω πχ. τη ΔΕΗ να κάνει firmware update στη motherboard του PC. Αυτό που ήξερα (για Cosmote μόνο) είναι ότι το πουλάνε στα καταστήματα και παρέχουν μια κάποια υποστήριξη. Το να παρέχουν και firmware, είναι άλλο επίπεδο. Ή κάνω λάθος;
    Δεν έχω υπόψη μου να δίνουν firmware, ούτε να έχουν πειράξει κάποιο δικό τους (custom) firmware για AVM. Εννοώ ότι όπως φτιάχνουν και σπρώχνουν αυτόματα στα Speedport, έτσι θα μπορούσαν να κάνουν και για τα AVM, εάν ήθελαν. Η μοναδική σημαντική διαφορά είναι ότι τα Speedport ανήκουν στον πάροχο, ενώ τα AVM σε εμάς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Paul84ATH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πότε η Wind δίνει 7590;
    Σίγουρα δίνει σε εταιρικούς πελάτες που χρειάζονται ISDN BRI. Δεν ξέρω σε ποιες άλλες περιπτώσεις, αλλά φαντάζομαι ότι αν το ζητήσεις δεν θα έχουν πρόβλημα να το στείλουν, όπως άλλωστε και ο ΟΤΕ.

  4. #4399
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ ότι όπως φτιάχνουν και σπρώχνουν αυτόματα στα Speedport, έτσι θα μπορούσαν να κάνουν και για τα AVM, εάν ήθελαν. Η μοναδική σημαντική διαφορά είναι ότι τα Speedport ανήκουν στον πάροχο, ενώ τα AVM σε εμάς.
    Επίσης θα αναλάμβαναν και την ευθύνη, αν κάτι πήγαινε στραβά με το update, για αυτό και μοιάζει απίθανο. Η απορία μου πάντως είναι για το ότι η ίδια η AVM το επιτρέπει. Μπορεί να είναι συνήθης πρακτική σε αυτές τις συσκευές, δεν ξέρω.

  5. #4400
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανένας ελληνικός πάροχος, δεν έχει custom firmware για τα Fritz. Υπάρχουν ωστόσο τέτοιοι σε άλλες χώρες (π.χ. Γερμανία, Αυστρία, Ιταλία, Λουξεμβούργο κλπ).
    Η AVM παρέχει τις συσκευές της, εκτός στο ελεύθερο εμπόριο, ως OEM σε διάφορους παρόχους με custom firmware. Όπως ακριβώς γίνεται με τους δικούς μας παρόχους που χρησιμοποιούν συσκευές διάφορων κατασκευαστών. Κάποτε Fritz έδινε η HOL (χωρίς να ασχοληθεί με δικό της λογισμικό).

    Μια απλή επιλογή είναι για αυτόματη αναβάθμιση του λογισμικού. Όποιος δεν την θέλει, απλά την απενεργοποιεί. Αλήθεια, οι δικοί μας πάροχοι δίνουν τέτοια επιλογή στις συσκευές που μας παρέχουν; Αν όχι, προ τι η απορία για την πολιτική που ακολουθεί η AVM;

  6. #4401
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος δεν την θέλει, απλά την απενεργοποιεί. Αλήθεια, οι δικοί μας πάροχοι δίνουν τέτοια επιλογή στις συσκευές που μας παρέχουν; Αν όχι, προ τι η απορία για την πολιτική που ακολουθεί η AVM;
    Εδώ μιλάς για δύο αντίθετα πράγματα. Η δυνατότητα απενεργοποίησης αυτόματων αναβαθμίσεων από τους ISP, πράγματι κακώς δεν παρέχεται αν και τα μηχανήματα είναι δικά τους ή τέλος πάντων υπό ευθύνη τους. Εγώ απορώ για τη δυνατότητα ενεργοποίησης που δίνεται από την AVM.

    Δε θυμάμαι άλλου είδους συσκευές να παρέχουν αυτόματη αναβάθμιση firmware από τρίτους, εξού και η απορία μου. Δεν αποτελεί κριτική. Το hardware/software σίγουρα θα παρέχει δικλείδες ασφαλείας όμως θεωρητικά μιλώντας, δεν θα μπορούσε ένας ISP να προωθήσει (ηθελημένα ή όχι) προβληματικό/λανθασμένο/πειραγμένο/malware λογισμικό που ενδεχομένως να αχρήστευε τη συσκευή, ή και χειρότερα; Ποιος θα αναλάβει την ευθύνη σε τέτοιο ενδεχόμενο άραγε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Wonderland : 24-02-21 στις 21:52.

  7. #4402
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H συσκευή μας δίνεται με χρησιδάνειο. Που σημαίνει ότι δεν είναι δική μας αλλά του παρόχου και είναι αναφέρετο δικαίωμα του να τροποποιεί κατά το δοκούν το λογισμικό της συσκευής για οποιουδήποτε λόγους κρίνει αυτός. Αυτά όσον αφορά τις ΟΕΜ συσκευές.

    Όσον αφορά τις συσκευές του εμπορίου, δεν είναι "τρίτος" ο Χ πάροχος, αλλά έχει συνάψει συμβόλαιο με τον κατασκευαστή. Δεν δίνεται τυχαία σε οποιονδήποτε αυτή η δυνατότητα, αλλά μόνο με όποιους έχουν σχέση μαζί του και για συγκεκριμένους λόγους.

    Το ότι έχει το προφίλ κάποιων παρόχων, δεν σημαίνει ότι όλοι έχουν έλθει σε συμφωνία με την AVM, απόδειξη ότι εκτός της Cosmote, δεν δουλεύει σε άλλους αυτόματα καμία υπηρεσία πλην της σύνδεσης στο διαδίκτυο. Αλλά και αυτό δεν σημαίνει ότι η Cosmote έχει δυνατότητα εισαγωγής δικού της λογισμικού, άσχετα αν αυτό αλλάξει στο μέλλον με σχετική μεταξύ τους συμφωνία.

    Και κάτι τελευταίο. Κανείς πάροχος δεν φτιάχνει ή τροποποιεί το λογισμικό. Αυτό πάντα είναι μοναδικό προνόμιο του κατασκευαστή.
    Ο πάροχος μόνο εισηγείται λύσεις ή αλλαγές σύμφωνα με τα δικά του θέλω και ο κατασκευαστής προβαίνει στις σχετικές τροποποιήσεις εφ' όσον είναι εφικτό και εντός των προδιαγραφών του υλικού, αποστέλλοντας το νέο λογισμικό στον πάροχο.

  8. #4403
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Σε ευχαριστώ για ακόμη μία μεστή τοποθέτηση (των οποίων είμαι φαν). Εξακολουθώ να πιστεύω ότι εδώ ο πάροχος είναι «τρίτος» αλλά στα υπόλοιπα συμφωνούμε, ότι δηλαδή δεν είναι τυχαίος και ότι υπάρχουν όλες οι προϋποθέσεις και προδιαγραφές για την αποφυγή πιθανού «ατυχήματος» σε αυτόματη αναβάθμιση firmware από τον πάροχο.

  9. #4404
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παρεμπιπτόντως, κυκλοφόρησε η 7.25 final.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #4405
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    νεος κατοχος και εγω απο σημερα,αγορα απο γερμανο,αφου συνδεθηκαν τα καλωδια,ολα τα αλλα τα εκανε μονο του. απομενει μονο να το μαθω.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης (2).png 
Εμφανίσεις:  85 
Μέγεθος:  112,9 KB 
ID: 224977
    καποιος φιλος να μου πει απου που αλλαζω dns;εχομε τον μπουσουλα;
    Επισης πρωτη διαπιστωση απο τα κινητα μου οταν ειμαι σπιτι δεν μπορω να καλεσω τον αριθμο του σταθερου μου τηλεφωνου.το σταθερο δεχεται κλησεις κανονικα απο αλλα κινητα εκτος σπιτιου.τα δυο κινητα συνδεονται με wireless LAN - 5 GHz μονο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kainotomia : 25-02-21 στις 20:36.

  11. #4406
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kainotomia Εμφάνιση μηνυμάτων
    νεος κατοχος και εγω απο σημερα,αγορα απο γερμανο,αφου συνδεθηκαν τα καλωδια,ολα τα αλλα τα εκανε μονο του. απομενει μονο να το μαθω.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης (2).png 
Εμφανίσεις:  85 
Μέγεθος:  112,9 KB 
ID: 224977
    καποιος φιλος να μου πει απου που αλλαζω dns;εχομε τον μπουσουλα;
    https://en.avm.de/service/fritzbox/f...the-FRITZ-Box/


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  8EC32D44-C62C-4DF8-B125-48EAA3668FF9.jpeg 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  579,4 KB 
ID: 224989

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4C707DAF-DB83-4FF4-A77B-540DECE2FD9B.jpg 
Εμφανίσεις:  73 
Μέγεθος:  244,0 KB 
ID: 224991
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ilpapacha : 26-02-21 στις 00:29.

  12. #4407
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    πιο αναλυτικα δεν γινοταν,ευχαριστω πολυ

  13. #4408
    Εγγραφή
    14-10-2016
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FIBER 300
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα έκανα την αναβάθμιση σε v7.25 όλα δουλεύουν ρολόι και η τηλεφωνία!! Παρατήρησα καλύτερη σταθερότητα στην γραμμή και στο Wifi επίσης.

  14. #4409
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kainotomia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης πρωτη διαπιστωση απο τα κινητα μου οταν ειμαι σπιτι δεν μπορω να καλεσω τον αριθμο του σταθερου μου τηλεφωνου.το σταθερο δεχεται κλησεις κανονικα απο αλλα κινητα εκτος σπιτιου.τα δυο κινητα συνδεονται με wireless LAN - 5 GHz μονο
    Οι κλήσεις που κάνεις προς το σταθερό, είναι ενώ τα κινητά είναι συνδεδεμένα στο wifi; Δοκίμασες να κάνεις κλήση ενώ τα τηλέφωνα δεν είναι συνδεδεμένα στο wifi; Η πρώτη μου σκέψη είναι ότι έχεις ενεργοποιήσει το Fritzfon app και στα 2 τηλέφωνα, ώστε να λαμβάνεις τις κλήσεις που γίνονται στο σταθερό και σε σε αυτά, όταν βρίσκεσαι εντός σπιτιού συνδεδεμένος. Αν ισχύει αυτό, τότε αυτό που λες για τις κλήσεις είναι φυσιολογικό, καθώς η γραμμή του σταθερού πάει να «χτυπήσει» στο Fritzfon app του κινητού σου, που είναι ήδη σε κλήση.

  15. #4410
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    το ενα κινητο εχει το Fritzfon app το οποιο μπηκε εκ των υστερων χωρις να εχω ενεργοποιησει να γινονται κλησεις,το αλλο δεν το εχει.ισχυει ακομα και αν ειναι κλειστο το wi fi και τα δεδομενα

    - - - Updated - - -

    μπορει καποιος φιλος να μου στειλει τον μπουσουλα για να μπορω να καλω απο το κινητο μου κλησεις στο στο κινητο μου,να χτυπα ταυτοχρονα και να λειτουργει στον χωρο του το κινητο, και τι εφαρμογες χρειαζεται να κατεβασω;

Σελ. 294 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 274284289292293294295296299304314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γερμανικο AVM Fritz!Box 7490 (20002584)
    Από The Byte Healer στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-22, 05:36
  2. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  3. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  4. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας