Σελ. 109 από 592 ΠρώτηΠρώτη ... 8999104107108109110111114119129 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.621-1.635 από 8875
  1. #1621
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xasapis1821 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο προυποθετει να εχω και ιντερνετ ομως ετσι ;οταν το βαζω δεν εχω δεν συνδεεται το username

    - - - Updated - - -



    να προσθεσω οτι στο κουτι του fritzbox δεν ειχε vdsl splitter, δεν ξερω αν παιζει ρολο. εγω τα καλωδια τα εβαζα κατευθειαν στις πορτ. Τυχαινει να εχω δυο θυρες στον τοιχο μου. ενω με το speedport plus βαζω το splitter με καλωδιο και μετα συνδεω τα καλωδια modem kai phone στο ρουτερ
    https://ftp.avm.de/fritzbox/fritzbox...ther/fritz.os/

    έχεις VOIP ή PSTN ή ISDN ?

    Αν δεν έχεις voip το θες το spliter. Τις εξόδους τις συνδέεις στο Y cable του 7590 (έχει και 2 αντάπτορες μαζί).

  2. #1622
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://ftp.avm.de/fritzbox/fritzbox...ther/fritz.os/

    έχεις VOIP ή PSTN ή ISDN ?

    Αν δεν έχεις voip το θες το spliter. Τις εξόδους τις συνδέεις στο Y cable του 7590 (έχει και 2 αντάπτορες μαζί).
    ευχαριστω για το λινκ !! τους ανταπτορες που λες δεν τους εβαλα καθολου. Στην τηλεφωνικη υποστηριξη τους ρωταγα τι Annex να βαλω δεν ξεραν . Και ενας υπαλληλος ειπε οτι εχω ISDN, αλλος PSTN και με εχουν μπερδεψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !

    Το συμβολαιο γραφει Cosmote Douple PLay Fiberspeed 200 XL , με ενα τηλεφωνο (καναλια φωνης 1), αρα μαλλον ειναι PSTN.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xasapis1821 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για το λινκ !! τους ανταπτορες που λες δεν τους εβαλα καθολου. Στην τηλεφωνικη υποστηριξη τους ρωταγα τι Annex να βαλω δεν ξεραν . Και ενας υπαλληλος ειπε οτι εχω ISDN, αλλος PSTN και με εχουν μπερδεψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !

    Το συμβολαιο γραφει Cosmote Douple PLay Fiberspeed 200 XL , με ενα τηλεφωνο (καναλια φωνης 1), αρα μαλλον ειναι PSTN.
    Ευρυζωνικη συνδεση παιζει να εχω. Ψηφιακο δλδ χωρις internet δεν εχω τηλεφωνα. Συγνωμη αν σε μπερδευω αλλα και εγω δεν γνωριζω αρκετα πραγματα γυρω απο αυτο το θεμα

    - - - Updated - - -

    το εκανα update, εμφανισε προφιλ της Vodafone και του Cosmote. προσπαθησα αρχικα να βαλω το δικο μου username γιατι δεν θελω να εχει προσβαση ο cosmote στο ρουτερ μου αλλα δεν τα επαιρνε. μετα διαλεξα το προφιλ του cosmote και μου εδωσε internet. Να σημειωσω ομως οτι η συνδεση DSL επεσε η ταχυτητα στο download κατα 25, και στο speedtest πιανω 150 τωρα απο τα 200. μονο το τηλεφωνο συνδεδεμενο στο ρουτερ λειτουργει. τα υπολοιπα στο σπιτι (ολα ενσυρματα τπτ). Κατι μου λεει οτι στη μια θυρα απο της δυο που εχω βαλει το καλωδιο TEL δεν λειτουργει. Αρα θα χρειαστω splitter (ξερει καποιο καποιος ; ) τι μπορω να κανω για να βαλω τα στοιχεια μου εγω ; και να τα παρει ; η ταχυτητα θα παραμεινει χαμηλη ;

  3. #1623
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    820
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν η τηλεφωνία σου ειναι Tdm χρειάζεται το splitter. Λίγο απίθανο όμως με το πρόγραμμα που έχεις. Για να το τσεκάρεις βάλε ένα τηλέφωνο στη πρίζα κ δες αν έχει τόνο.

    Για να βαλεις εσύ το username κ το κωδικο πρέπει να επιλέξεις το custom profile. Αλλά για να έχεις κ τηλεφωνία πρέπει να σου δώσουν από τον ΟΤΕ κ τους κωδικούς για τη τηλεφωνία, λίγο δύσκολο. Το κάνουν σε σπάνιες περιπτώσεις.

    Οπότε το καλύτερο είναι να αφήσεις το έτοιμο προφίλ για το ίντερνετ και αν δεν έρθει η τηλεφωνία από μόνη της με ένα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών σου το φτιάχνουν άμεσα.

  4. #1624
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    στο DSL information βγαζει οτι ειμαι αποσταση 216 μετρα. Αλλα απο το Καφαο ειμαι περιπου 80 μετρα μακρια. Βαλε και 50 μετρα πες καλωδια της πολυκατοικιας μεχρι το δρομο, βγαινει πολυ λιγοτερη η αποσταση. Εχει πεσει πολυ η ταχυτητα μου. Τι λεει να παιζει ; Συγνωμη για τα διαφορα updates, το ξερω κατανταω κουραστικος αλλα ακομη μαθαινω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pehlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η τηλεφωνία σου ειναι Tdm χρειάζεται το splitter. Λίγο απίθανο όμως με το πρόγραμμα που έχεις. Για να το τσεκάρεις βάλε ένα τηλέφωνο στη πρίζα κ δες αν έχει τόνο.
    το μονο τηλεφωνο τωρα που κανει τονο ειναι εκεινο που ειναι συνδεδεμενο με το fritzbox. παιζει να φταιει η θυρα, γιατι πριν με το speedport plus ειχα VDSL splitter tel/modem στη θυρα που ΣΙΓΟΥΡΑ δουλευει και ολα τα αλλα τηλεφωνα σε αλλες πριζες δουλευαν μια χαρα.

  5. #1625
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Εξαρτάται απο την τοπολογία σου και από την πρώτη διπλή πρίζα. Αν έχεις μπλέξει τα καλώδια που έρχονται από έξω και αυτά που φεύγουν προς τα δωμάτια τότε θα έχεις προβλήματα. Αν δεν είναι "καθαρά" θα χρειαστείς πιθανός splitter και φίλτρα στα τηλεφωνα.

    Πρέπει να δεις τι έχει μέσα η διπλή πρίζα που λες. Υποθέτω είναι η κεντρική.

    Κανονικά πρέπει το καλώδιο που έρχεται από τον οτε να πάει στο router και αυτό που φεύγει από το router στα τηλεφωνα (μέσω του δεύτερου βύσματος χωρίς να γεφυρώνει με τα καλώδια του 1ου (αρκεί να έχει διαχωρισμένα καλώδια στον τοίχο).

    Αν μέσα στην πρίζα (ή μετά) αυτά μπλέκουν τοτε θα έχεις προβλήματα.

    Αν με τo speedport δούλευαν σωστά με τα splitter-φίλτρα, τότε βάλ'τα όπως ήταν και τώρα που έχεις το fritz. Θα σου παίξει λογικά. Δεν κάνει κάτι διαφορετικό. Και τα 2 παίρνουν internet και δίνουν 2 πρίζες τηλεφώνου.

    Εκτός αν ταυτόχρονα με την αλλαγή του router πήγες και σε VOIP (ενώ παλιά η τοπολογία ήταν για PSTN).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xasapis1821 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μονο τηλεφωνο τωρα που κανει τονο ειναι εκεινο που ειναι συνδεδεμενο με το fritzbox. παιζει να φταιει η θυρα, γιατι πριν με το speedport plus ειχα VDSL splitter tel/modem στη θυρα που ΣΙΓΟΥΡΑ δουλευει και ολα τα αλλα τηλεφωνα σε αλλες πριζες δουλευαν μια χαρα.
    Αν πριν δεν έβαζες από το speedport PHONE 1 ή 2 καλώδιο πίσω στον τοίχο προς τα άλλα τηλέφωνα, τότε πριν δεν είχες voip.

    Μήπως άλλαξαν μαζί τώρα με τις αλλαγές του router ?

    Τώρα που έχεις voip η τηλεφωνία είναι διαθέσιμη στα 2 port του fritz και πρέπει από εκεί να φτάσουν σε όλες σου τις συσκευές.

  6. #1626
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πριν δεν έβαζες από το speedport PHONE 1 ή 2 καλώδιο πίσω στον τοίχο προς τα άλλα τηλέφωνα, τότε πριν δεν είχες voip.

    Μήπως άλλαξαν μαζί τώρα με τις αλλαγές του router ?

    Τώρα που έχεις voip η τηλεφωνία είναι διαθέσιμη στα 2 port του fritz και πρέπει από εκεί να φτάσουν σε όλες σου τις συσκευές.
    Παίζει να έγινε τέτοιο πραγμα;

    Πριν με το speedport plus είχα το splitter στη μια θύρα, και τη γραμμή τηλεφώνου του splitter στο phone 2. Όλα τα τηλέφωνα που τα έχω με φίλτρα σε διάφορα δωμάτια τρία στον αριθμό λειτουργούσαν κανονικά.

    από την άλλη πλευρά στο fritzbox και το splitter να βάλω (εκείνο του cosmote ) μαζί με τους αναταπτορές για τα καλώδια του fritz τα οποία είναι Ethernet καλωδια, τα τηλέφωνα πουψτα εχω και μρ φιλτρα στα υπόλοιπα δωματια δεν λειτουργουν.

    Επιπρόσθετα το επίπεδο της ταχύτητας μειώνεται όσο βάζω splitter και αναταπτορές και τα λοιπά. Άμα βάλω σκέτο DSL η ταχύτητα βελτιώνεται αλλά και πάλι χάνει. Στο event log πάντως βγάζει ο τι η καλωδίωση δεν είναι σωστή και ο τι χάνω περίπου 40000 κββσ.

    Πήρα τηλέφωνο κοσμοτε και μου κάνουν να περιμένω από το τεχνικό τμήμα απάντηση (δεν είμαι αισιοδοξος) εδώ στο τηλέφωνο 4 υπάλληλοι δεν ξέραν καν τι χρώμα έχει το Fritzbox.

  7. #1627
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    αν και πριν έπαιρνες την τηλεφωνία από το speedport τότε και πριν είχες VOIP. Ουσιαστικά την επέστρεφες πίσω στη γραμμή μέσω του splitter και σε κάθε δωμάτιο με αντίστοιχο φιλτρο έπαιρνες μόνο την φωνή χωρίς να παραμβάλεις κάτι στο "internet" (που θα σου έκανε disconnects).

    Γενικά πρέπει να προσπαθήσεις να έχεις "καθαρή" καλωδίωση.

    Δες καλύτερα εδώ για να μην γράφουμε off-topic εδώ. (υπάρχουν και άλλα παραπλήσια θέματα για καλωδίωση VOIP)

    https://www.adslgr.com/forum/threads...BD%CE%AF%CE%B1

  8. #1628
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δες καλύτερα εδώ για να μην γράφουμε off-topic εδώ. (υπάρχουν και άλλα παραπλήσια θέματα για καλωδίωση VOIP)

    https://www.adslgr.com/forum/threads...BD%CE%AF%CE%B1
    σε ευχαριστω πολυ για αυτη την πηγη. Με το speedport εγω ειχα αυτο εδω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Τηλεφωνία1.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  18,4 KB 
ID: 205323

    alla αυτη η συνδεση δεν δουλευει με fritzbox

    δοκιμασα με fritzbox και αυτη τη συνδεση και ουτε εκεινη δουλευει
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Τηλεφωνία.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  15,3 KB 
ID: 205324
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xasapis1821 : 19-07-19 στις 17:13.

  9. #1629
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν όλα τα Fritz δουλεύουν και με αυτή την συνδεσμολογία. Μήπως δεν έχεις ρυθμίσει την τηλεφωνία στο μενού του;
    Μπορείς να δώσεις εικόνα από το μενού Telephony > Telephony Numbers και Telephony Devices;

    Εφόσον έχεις VoIP τηλεφωνία, τότε θα χρειασθεί το Υ-καλώδιο που το κουμπώνεις στην συσκευή και από την άλλη πλευρά θα χρησιμοποιήσεις μόνο το ένα βύσμα (το γκρι και όχι το μαύρο) με τον αντίστοιχο αντάπτορα στην πρίζα RJ11 που έρχεται η γραμμή από τον πάροχο.

  10. #1630
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    λοιπον παιδια καταφερα να κανω τα τηλεφωνα να δουλεψουν. ΜΟΝΟ ετσι δουλεψε, οτι δοκιμασα διαφορετικα δεν λειτουργουσε. Το καλωδιο Υ που ηρθε με το Fritzbox δεν οφελεισε πουθενα. Τελικα αλλαξα τα καλωδια. Στην θυρα πανω στον τοιχο εβαλα καλωδιο τηλεφωνου --> VDSL splitter ι) καλωδιο τηλεφωνου απευθειας στο phone 2 του Fritzbox ιι) ανταπτορακι rj11 pros rj45 καλωδιο ethernet με DSL port στο fritzbox. MONO ετσι τελικα δουλεψαν. τα προβληματα ομως τωρα ειναι διαφορετικα. Ενω χτυπαει τονος σε ολα τι γινεται λοιπον οταν παιρνει καποιος τηλεφωνο. Εχω τρια τηλεφωνα. 1 συνδεδεμενο απευθειας με το ρουτερ. Και 2 σε αλλα δωματια σε θυρα με φιλτρακι το καθενα τους. Οταν παιρνει τωρα καποιος τηλεφωνο λοιπον, χτυπαει πρωτα απολα εκεινο που ειναι συνδεδεμενο με το ρουτερ. Και μετα απο 2-3 δευτερα τα αλλα στα δωματια. Αν σηκωσω του ρουτερ να απαντησω, ακουω φωνη. Οσο ειναι ανοιχτο το τηλεφωνο του ρουτερ και παω να σηκωσω ενα απο τα αλλα τηλεφωνα δεν ακουω την κληση αλλα μονο το τονο. Το ιδιο γινεται και στο αντιστροφο . Αν σηκωσω ενα απο τα αλλα τηλεφωνα για απαντησω σε εισερχομενη κληση ακουω κανονικα, αλλα αν αφησω το τηλεφωνο και παω στο τηλεφωνο του ρουτερ, το τηλεφωνο του ρουτερ κανει μονο τονο, ενω το αλλο τηλεφωνο στο αλλο δωματιο ειναι στην κληση.

    Επιπλεον ο συγχρονισμος εχει πεσει αρκετα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adslgr1.jpg 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  133,1 KB 
ID: 205326
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adslgr2.jpg 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  170,5 KB 
ID: 205327
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adslgr3.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  256,6 KB 
ID: 205328
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adslgr4.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  164,4 KB 
ID: 205329
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adslgr5.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  152,9 KB 
ID: 205330
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adslgr6.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  226,6 KB 
ID: 205331
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adslgr7.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  313,2 KB 
ID: 205333

  11. #1631
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έτσι δουλεύουν σε όλα τα router τα τηλέφωνα ακόμη και στα Speedport του ΟΤΕ.
    Ποτέ και σε κανέναν router τα τηλέφωνα που είναι συνδεδεμένα σε διαφορετικές θύρες PHONE του router δεν είναι duplex, παρά ανεξάρτητα το καθένα.
    Αν θέλεις και τα 3 τηλέφωνα να είναι duplex, πρέπει να τα βάλεις όλα σε μια θύρα PHONE του router με ένα τηλεφωνικό ταφ.

  12. #1632
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι δουλεύουν σε όλα τα router τα τηλέφωνα ακόμη και στα Speedport του ΟΤΕ.
    Ποτέ και σε κανέναν router τα τηλέφωνα που είναι συνδεδεμένα σε διαφορετικές θύρες PHONE του router δεν είναι duplex, παρά ανεξάρτητα το καθένα.
    Αν θέλεις και τα 3 τηλέφωνα να είναι duplex, πρέπει να τα βάλεις όλα σε μια θύρα PHONE του router με ένα τηλεφωνικό ταφ.
    Καταλαβαινω. Πριν ομως βρε συ με το speedport ηταν duplex

    - - - Updated - - -

    σχετικα με τον συγχρονισμο πως τον βλεπετε ειναι καλος ; εχει πεσει πολυ η ταχυτητα.

  13. #1633
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.309
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xasapis1821 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαινω. Πριν ομως βρε συ με το speedport ηταν duplex

    - - - Updated - - -

    σχετικα με τον συγχρονισμο πως τον βλεπετε ειναι καλος ; εχει πεσει πολυ η ταχυτητα.
    Ποτέ δεν είχες duplex σε speed.
    Όπως και σε κανένα άλλο pbx.
    Μόνο με τριμερής συνδιάσκεψη μπορείς να το κάνεις αυτό με ανάλογες τηλεφωνικές συσκευές.
    Αν εννοείς ότι σε εισερχόμενη κλήση χτυπούσαν και οι δύο συσκευές στις δύο θύρες... αυτό δεν είναι duplex.
    Για να είχες duplex θα έπρεπε όταν απαντάς σε συσκευή στην θύρα-1, να μπορείς να σηκώνεις το ακουστικό στην συσκευή στην θύρα-2 και να ακούς τα ίδια πράγματα.
    Πράγμα που δεν μπορείς/ούσες να κάνεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #1634
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xasapis1821 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαινω. Πριν ομως βρε συ με το speedport ηταν duplex
    To Fritz είναι ένα μικρό τηλεφωνικό κέντρο. Κάθε θύρα είνα ανεξάρτητη από την άλλη και γι' αυτό μπορούν να μιλήσουν μεταξύ τους, δηλαδή είτε να καλέσει η μία την άλλη είτε να μεταφέρει μία ενεργή κλήση.
    Αυτά για το Speedport είναι επιστημονική φαντασία.

    σχετικα με τον συγχρονισμο πως τον βλεπετε ειναι καλος ; εχει πεσει πολυ η ταχυτητα.
    Το πρόβλημά σου είναι η εσωτερική εγκατάσταση και η λύση που ακολουθείς με την επιστροφή της τηλεφωνίας.
    Στο λινκ που δόθηκε παραπάνω, εξηγείται πολύ καλά γιατί συμβαίνει αυτό και μαζί η λύση του.

    Γενικά τα Fritz έχουν μειωμένο συγχρονισμό έναντι άλλων συσκευών σε προβληματικές εγκαταστάσεις, αλλά είναι κατά πολύ αξιόπιστα, σταθερά και με δυνατότητες που δεν βρίσκεις αλλού.
    Αν θέλεις τον μέγιστο συγχρονισμό οι επιλογές είναι 2:
    α. Φτιάχνεις σωστή εσωτερική εγκατάσταση.
    β. Βάζεις στην γραμμή το Speedport σε Bridge mode ώστε να δουλεύει μόνο ως modem και πίσω του το Fritz ως router και για την τηλεφωνία.

  15. #1635
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Επειδή είπες ότι με το speedport συγχρόνιζε παραπάνω. πόσο ?

    Δοκίμασε να βγάλεις τα καλώδια και να αφήσεις (χωρίς splitter) μόνο ένα καλώδιο από τον τύχο στο fritz και απλά τσέκαρε πάλι την ταχύτητα συχρονισμού του αν θα βελτιωθεί.

    - - - Updated - - -

    Από το Area Code φάε το 0 που υπάρχει. Εμένα μου δημιουργούσε προβλήματα με το app του κινητού.

Σελ. 109 από 592 ΠρώτηΠρώτη ... 8999104107108109110111114119129 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γερμανικο AVM Fritz!Box 7490 (20002584)
    Από The Byte Healer στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-22, 05:36
  2. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  3. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  4. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας