Σελ. 314 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 294304309312313314315316319324334 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.696-4.710 από 8882
  1. #4696
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aimilios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση της Fritz και π.χ. στο Fritz!Repeater 3000, εννοείς σύνδεση του 7590 μέσω της μιας από τις 2 LAN;
    Ναι, είναι πάντα προτιμώτερο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  2. #4697
    Εγγραφή
    22-04-2014
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι ταχύτητα έχεις τώρα, δεν ξέρω πόσο καλά θα παίξει το speedport με το x AP/repeater,
    δεν μπορώ να σου πώ πως θα συμπεριφερθεί στον χώρο σου.
    Γενικά, ερωτήματα του τύπου "πώς θα παίξει το x AP/repeater στον χώρο μου" δεν έχουν απάντηση.
    Πώς είναι ο χώρος, τι είναι οι clients, τι θόρυβο έχει, τι παρεμβάλλεται, κλπ.

    Εννοώ, ότι όταν κάνεις κάτι upload και παρεμβάλλεται "πύργος" που είναι ασύρματα συνδεμένος στον άλλον (πύργο),
    θα έχεις την μισή (και άν..) upload ταχύτητα από αν το έκανες upload κατευθείαν στον άλλο (πύργο).

    Αναφερόμουν (συνοπτικά) στα γενικότερα προβλήματα των repeaters.
    Μπορώ να προσπαθήσω να σου εξηγήσω το γενικό πρόβλημα με τους repeaters.

    Να κάνουμε ένα απλοποιημένο σχέδιο.
    Τυπικό σενάριο με 1 repeater/extender:

    --dsl--->[cpe/wifi]---(wireless connction A)--->[repeater, 1 radio]---(wireless conn. B)--->[wifi client(laptop/whatever)].

    O client (laptop/whatever) θα "δεί" την ονομαστική (μέγιστη/θεωρητική) ταχύτητα που έχει συμφωνήσει αναλόγως συνθηκών/μπάντας με το repeater (conn. B).
    Αυτήν ξέρει, αυτήν έχει διαπραγματευτεί με το repeater, αυτήν δείχνει στον χρήστη, τι γίνεται πιο πίσω δεν έχει τρόπο να το ξέρει.

    Το πόση θα είναι η *πραγματική* ταχύτητα, εξαρτάται πάντα από τις συνθήκες στον χώρο σου και πόσους/τι clients έχει πάνω το repeater (και τι κάνουν οι clients...).
    Γενικά ο χρήστης θα δεί σχετικά μεγάλα νούμερα, θάναι ευτυχής.

    Επειδή το repeater όμως έχει 1 ράδιο, και πρέπει να επικοινωνήσει και με το cpe, αναγκαστικά μοιράζει τον χρόνο του.
    Όταν εσύ στέλνεις στο internet ένα αρχείο 1 Mb, θα πρέπει πρώτα να το στείλεις στο repeater, και μετά το repeater θέλει άλλο τόσο χρόνο να το στείλει στο cpe.
    >50% χρόνου του το περνάει επικοινωνώντας με το cpe (conn. A, με ότι ταχύτητα μπορεί να πιάσει εκεί...),
    για να μεταφέρει πιο πίσω την κίνηση του client (πιο σωστά, *όλων* των clients που έχουν συνδεθεί πάνω του).
    Το αντίστροφο όταν έχεις κίνηση από την άλλη πλευρά και το αρχείο επιστρέφει...
    Όπως καταλαβαίνεις, αυτό συνιστά μεγάλο bottleneck.
    Αυτό, στην καλύτερη περίπτωση, *αν* η σύνδεση στο conn. A είναι >= του conn. 2,
    θα ρίξει την *πραγματική* ταχύτητα (που πάντα είναι σημαντικά μικρότερη της ονομαστικής...)
    κατά 50-75% σε σχέση με το αν είχες συνδέσει cpe <---> repeater με καλώδιο.

    Αποτέλεσμα: o client λέει ότι έχει συνδεθεί με 700 mbps, η πραγματική μπορεί να είναι το 1/10,
    ο χρήστης τραβάει τα μαλλιά του και κάνει posts στο forum για βοήθεια.

    Εννοείται, αν βάλεις +1 repeater και το συνδέσεις ασύρματα με το 1ό repeater,
    το πρόβλημα επιδεινώνεται περεταίρω.



    To όποιο repeater/ap, meshed ή όχι, πάντα είναι καλύτερα να συνδεθεί με καλώδιο.
    Η ασύρματη ζεύξη είναι λύση ανάγκης.
    Αν είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε ασύρματα, τυπικά, ένα ap με ξεχωριστό ράδιο για uplink θα πάει καλύτερα.
    Ακόμα καλύτερα αν υπάρχει ξεχωριστό ράδιο και από την άλλη πλευρά.
    Το 3000 έχει ξεχωριστό ράδιο για το uplink (ένας λόγος που είναι και ακριβότερο) και για αυτό τυπικά θα πάει καλύτερα
    (σε σχέση με ένα ap με 1 ράδιο) όταν συνδεθεί ασύρματα.

    Με λίγα λόγια
    Δίκτυο στο σπίτι κατά σειρά προτίμησης/σταθερότητας:

    #1 καλώδιο παντού.
    #2 1 cpe/ap, 2,4/5 Ghz (αν επαρκεί για τον χώρο μας).
    #3 1 cpe/ap, 2,4/5 Ghz, meshed, + καλώδιο ->1/2/3/n meshed AP.
    #4 το ίδιο με το παραπάνω, αλλά με κάποια ασύρματα uplinks σε AP με αφοσιωμένο ράδιο για το uplink (εδώ αρχίζουν τα προβλήματα....)
    #5 1 AP + 1/2/3/n wireless repeaters (εδώ τραβάς τα μαλλιά σου συνήθως....).

    Εναλλακτικά, αντί καλωδίου θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν plc (ίσως και meshed, ίσως και με ενσωματωμένα AP),
    αλλά και αυτά, ως plc:
    1) δεν είναι σταθερά
    2) εξαρτώνται από την καλωδίωση
    3) δυνητικά επηρεάζουν αρνητικά την xdsl.

    Αυτών δεδομένων, τα plc είναι μια λύση ανάγκης, αν μπορούμε βάζουμε καλώδιο,
    αν δεν μπορούμε ίσως τα plc να είναι μια λύση.

    Αν θές την γνώμη μου, δεδομένου ότι είσαι στον οτε:
    Fritzbox (7590/7530) + 1/2/n meshed AP (fritz repeaters) συνδεμένα με καλώδιο.
    Λογικά με 1 fritzbox + 2 repeaters καλύπτεις ένα σπίτι 150m2.
    Θα σε βγάλουν 5+ χρόνια.
    Μετά αντικαθιστάς το σετάκι με τα αντίστοιχα που τότε θάναι wifi 6/6E.
    Σαν bonus θα έχεις καλύτερο modem/router/voip pbx/vpn/etc.

    Εναλλακτικά, αν επιμένεις να τα συνδέσεις ασύρματα, έταιρο meshed wifi system, με ξεχωριστά ράδια για το backhaul link.
    Δεν ξέρω την γκάμα της tp-link, αλλά διαβάζω ότι τα μεγάλα deco (M9+) είναι tri-band με 5Ghz uplink, ίσως παίζουν αρκούντως καλά, ψάξτο.

    Ή τα αντίστοιχα unifi, αλλά θα παιδευτείς να τα στήσεις.

    Εναλλακτικά, ίσως(?) εξυπηρετεί το speedport+ με τα "πιατάκια..." lol (speed home wifi),
    απ'ότι βλέπω υποστηρίζει mesh με wired σύνδεση cpe<--->AP,
    αλλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο firmware του speedport.
    Για ρώτα μία στο νήμα για το plus τι εντυπώσεις υπάρχουν, δεν τα έχω πιάσει στα χέρια μου.
    Πρέπει να είναι και σχετικά φτηνά.

    Κάνε μια αναζήτηση στα σχετικά θέματα στο forum,
    όλα αυτά έχουν συζητηθεί πολλές φορές.

    Πάλι σεντόνι έγραψα....
    Εντάξει τα είπες όλα.....κι απολύτως κατανοητά, παρότι μου πήρε 2-3 αναγνώσεις να τα κατανοήσω πλήρως.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο να μου εξηγήσεις!
    Σε πρώτη φάση μάλλον θα καταλήξω στο Fritz 7590, να υπάρχει μία καλή βάση!
    Ενδεχομένως να μην χρειαστεί και τίποτε παραπάνω με το σκεπτικό ότι είναι πιο σταθερό κι αξιόπιστο από speedport plus. Κι αφού με το speedport ήδη έχω καλές ταχύτητες απλά κάνει πολλές βυθίσεις, μπορεί το fritz να αρκεί για να μου λύσει το πρόβλημα.
    Αν όχι προσθέτω τον repeater3000 ...βλέποντας και κάνοντας
    Εκτός του οικονομικού...άλλο θέμα είναι ότι θα ψάχνομαι λίγο στο μενού των ρυθμισεων του Fritz...γιατί τόσα χρόνια με τα διάφορα speedports που είχα... τα χω συνηθίσει...

  3. #4698
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stta101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πρώτη φάση μάλλον θα καταλήξω στο Fritz 7590, να υπάρχει μία καλή βάση!
    Έχε υπόψιν ότι το 7590 δεν είναι απαραίτητα "καλύτερο" (TM) του 7530 απλώς επειδή είναι ακριβότερο/μεγαλύτερο.
    Το 7530 είναι πιο φρέσκια πλατφόρμα.
    Το 7590 είναι η (κάπως γερασμένη) ναυαρχίδα τους.
    Και τα δύο είναι καλές επιλογές, αλλά αν δεν χρειάζεσαι τις πόρτες του και την δυνατότητα για landline/isdn το 7590 δεν είναι απαραίτητα καλύτερο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stta101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλο θέμα είναι ότι θα ψάχνομαι λίγο στο μενού των ρυθμισεων του Fritz...γιατί τόσα χρόνια με τα διάφορα speedports που είχα... τα χω συνηθίσει...
    Λόγω cosmote τα βασικά θα παίξουν αυτόματα.
    Θα σου πάρει 1-2 ώρες να εγκλιματιστείς στο gui, και διάβασε λίγο το manual.
    Κατά τα άλλα δεν υπάρχει καν σύγκριση μεταξύ των.
    Το ότι η DT για χρόνια (την παλιά-καλή εποχή που το internet ήταν ακριβό και τον εξοπλισμό τον πλήρωνες....)
    έδινε speedports που ήταν re-branded fritzboxes και όλη η "Γερμανική" ζώνη στην Ευρώπη ακόμη χρησιμοποιεί fritzboxes δεν είναι τυχαίο.
    Για consumer-friendly, all-in-one, "τα-κάνω-όλα-με-wizzard" συσκευή, δεν θα βρεις καλύτερο.

    Ότι αποφασίσεις καλορίζικο.
    Άμα το στήσεις γράψε 2 γραμμές πως πήγε.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4699
    Εγγραφή
    13-02-2014
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    FRITZBox 7590
    Nα ρωτήσω κι εγώ για την επέκταση wifi.
    Eχω το Fritz 7590 και θέλω να πάρω Fritz repeater με την τεχνολογία mesh.

    Θέλω να λαμβάνει ενσύρματα απο το 7590.
    Ποιό μοντέλο πρέπει να πάρω;

  5. #4700
    Εγγραφή
    22-04-2014
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχε υπόψιν ότι το 7590 δεν είναι απαραίτητα "καλύτερο" (TM) του 7530 απλώς επειδή είναι ακριβότερο/μεγαλύτερο.
    Το 7530 είναι πιο φρέσκια πλατφόρμα.
    Το 7590 είναι η (κάπως γερασμένη) ναυαρχίδα τους.
    Και τα δύο είναι καλές επιλογές, αλλά αν δεν χρειάζεσαι τις πόρτες του και την δυνατότητα για landline/isdn το 7590 δεν είναι απαραίτητα καλύτερο.
    Βασικά θέλω 3 εξόδους phone ...στο speedport που έχει 2, στη μία έξοδο έχω διακλαδωτή....Το 7530 έχει μόνον μία έξοδο phone νομίζω

  6. #4701
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.685
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stta101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά θέλω 3 εξόδους phone ...στο speedport που έχει 2, στη μία έξοδο έχω διακλαδωτή....Το 7530 έχει μόνον μία έξοδο phone νομίζω
    Αν έχεις DECT που υποστηρίζονται, συνδέονται και χωρίς καλώδιο αν δεν κάνω λάθος.

  7. #4702
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από music_1896 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα ρωτήσω κι εγώ για την επέκταση wifi.
    Eχω το Fritz 7590 και θέλω να πάρω Fritz repeater με την τεχνολογία mesh.

    Θέλω να λαμβάνει ενσύρματα απο το 7590.
    Ποιό μοντέλο πρέπει να πάρω;
    Ποιό "πρέπει" εσύ θα το κρίνεις αναλόγως απαιτήσεων/budget -> https://en.avm.de/products/fritzwlan/

    2400/3000/6000, και τα 3 σου κάνουν.
    Το 2400 είναι φτηνότερο, και πιο "ταιριαστό" με το throughput του 7590
    (όπως και το 1750 αν το βρεις σε καλή τιμή).
    Το 3000 είναι πιο γρήγορο, + 2ό ράδιο για backhaul (που δεν έχει σημασία αν το συνδέεις με καλώδιο).
    Το 6000 ακόμα δεν το είδαμε, αλλά είναι + backhaul ράδιο, + AX, +2.5 gbit eth.
    Το 1200 μάλλον δεν προτείνεται σήμερα (αργό), απ'την άλλη αν το βρίσκεις φτηνά...
    Το 600 δεν κάνει γιατί δεν συνδέεται με καλώδιο.

    Προσωπικά έχω ένα 2400 στο σαλόνι, ok είναι, το mesh παίζει, το band steering παίζει,
    το laptop μου που μόλις κοίταξα συνδέεται στα 1,7 Gbit (ονομαστική).
    Ένα αρχείο που κούνησα απ'το storage μόλις τώρα πήγε ~400 Mbit (πραγματική ταχύτητα), καλά είναι.
    Δεν με απασχολεί, έχω ξεχάσει ότι υπάρχει.

    Αντικατέστησε ένα unifi ap ac pro.
    Ώ ποία εκπληξις... το fritz πάει καλύτερα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stta101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά θέλω 3 εξόδους phone ...στο speedport που έχει 2, στη μία έξοδο έχω διακλαδωτή....Το 7530 έχει μόνον μία έξοδο phone νομίζω
    ok, αυτός όντως είναι ένας λόγος, πάντως και το 7590 2 fxs έχει, οπότε πάλι θες 1 διακλαδωτή.
    Απ'την άλλη, θα μπορούσες να βάλεις fritzfons με dect (ή/και κάποια άλλα συμβατά dect τηλέφωνα),
    και να ξεχάσεις καλώδια/διακλαδωτές και να έχεις τα 1/2/3/n τηλέφωνα ώς εσωτερικά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #4703
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stta101 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά θέλω 3 εξόδους phone ...στο speedport που έχει 2, στη μία έξοδο έχω διακλαδωτή....Το 7530 έχει μόνον μία έξοδο phone νομίζω
    Εκτός από τα dect, που γράφει παραπάνω ο K1m0n, με την εφαρμογή FRITZ!App Fon, μπορείς να έχεις το σταθερό στο smartphone, 2 σε 1 δηλαδή.

  9. #4704
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από music_1896 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα ρωτήσω κι εγώ για την επέκταση wifi.
    Eχω το Fritz 7590 και θέλω να πάρω Fritz repeater με την τεχνολογία mesh.

    Θέλω να λαμβάνει ενσύρματα απο το 7590.
    Ποιό μοντέλο πρέπει να πάρω;
    Σου έχουμε απαντήσει και στο ποστ που έχεις κάνει σε άλλο θέμα

    https://www.adslgr.com/forum/threads...47#post7018047

  10. #4705
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    938
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Το 1200 το repeater πάντως πιο πάνω ο φίλος Κίμων που είπε ότι είναι αργό θέλω να διαφωνήσω... Σε 100αρα γραμμή με 5G σε σπίτι 100τμ τοποθετημένο στο κέντρο του σπιτιού δίνει ΠΑΝΤΟΎ στο σπίτι και τα 100mbps. Και δε θεωρώ ότι ο μέσος όρος είναι 100mbps στην Ελλάδα... Οπότε όχι μόνο είναι αργό αλλά είναι πολύ γρήγορο θα έλεγα... Τώρα αν θέλεις να διακινείς αρχεία στο εσωτερικό δίκτυο με 1gbps ταχύτητες αυτό είναι άλλο.. Εγώ μιλάω καθαρά για WiFi extender εκεί που δε φτάνουν τα ρουτερ..

  11. #4706
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μιλάω καθαρά για WiFi extender εκεί που δε φτάνουν τα ρουτερ..
    Και εκεί κάποιος χρήστης, μπορεί να χρειάζεται πάνω από 100 Mbps, γιαυτό νομίζω ότι έγραψε περί αργού.
    Με άλλα λόγια, επειδή κάποιος έχει σύνδεση στο internet 100 Mbps, είναι "κακό" να διακινούνται τα data του,
    στο εσωτερικό δίκτυο, με μεγαλύτερη ταχύτητα ?

  12. #4707
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 1200 το repeater πάντως πιο πάνω ο φίλος Κίμων που είπε ότι είναι αργό θέλω να διαφωνήσω... Σε 100αρα γραμμή με 5G σε σπίτι 100τμ τοποθετημένο στο κέντρο του σπιτιού δίνει ΠΑΝΤΟΎ στο σπίτι και τα 100mbps. Και δε θεωρώ ότι ο μέσος όρος είναι 100mbps στην Ελλάδα... Οπότε όχι μόνο είναι αργό αλλά είναι πολύ γρήγορο θα έλεγα... Τώρα αν θέλεις να διακινείς αρχεία στο εσωτερικό δίκτυο με 1gbps ταχύτητες αυτό είναι άλλο.. Εγώ μιλάω καθαρά για WiFi extender εκεί που δε φτάνουν τα ρουτερ..
    Το "αργό" που ανέφερα στο post μου είναι προφανώς σχετικό,
    και είναι σε σύγκριση με τι κάνουν απο (θεωρητική πάντα) ταχύτητα οι σύγχρονοι ανταγωνιστές του,
    και τα μεγαλύτερα (και ακριβότερα) μοντέλα της avm.
    Ε, σε σχέση με αυτά είναι όντως "αργό".
    Κατά τα άλλα δεν αμφιβάλω ότι ως συσκευή μια χαρά θάναι και μια χαρά θα παίζει,
    και (παραδόξως) φοράει και πιο σύγχρονο soc σε σχέση με το 2400 (βασικά έχει την ίδια cpu με το 7530).
    Οπότε, αν ο όποιος ενδιαφερόμενος κρίνει ότι είναι αρκούντως γρήγορο για την χρήση του μια χαρά και μεγειά.
    Για χρήση internet θα επαρκεί, αν θέλει κανείς να κάνει μεταφορές αρχείων απ'το lan ίσως θέλει να κοιτάξει κάτι γρηγορότερο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  13. #4708
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις DECT που υποστηρίζονται, συνδέονται και χωρίς καλώδιο αν δεν κάνω λάθος.
    Μόνο που χάνεις τον κατάλογο της υπάρχουσας βάσης DECT αν τον έχεις «χτίσει» καιρό τώρα και δεν ξέρω και από ελληνικά τι γίνεται αλήθεια;

  14. #4709
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aimilios Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξέρω και από ελληνικά τι γίνεται αλήθεια
    Τα Ελληνικά ελπίζουμε κάποια στιγμή θα τα φτιάξουν, το ξέρουν, μην κρατάς την ανάσα σου.
    Προς το παρόν βγάζει ?????????????
    Ίσως το μόνο πράγμα που πραγματικά με ενοχλεί στα fritz (ok, μαζί με την έλλειψη τεκμηρίωσης).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #4710
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Fritz 5530 AX
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 1200 το repeater πάντως πιο πάνω ο φίλος Κίμων που είπε ότι είναι αργό θέλω να διαφωνήσω... Σε 100αρα γραμμή με 5G σε σπίτι 100τμ τοποθετημένο στο κέντρο του σπιτιού δίνει ΠΑΝΤΟΎ στο σπίτι και τα 100mbps. Και δε θεωρώ ότι ο μέσος όρος είναι 100mbps στην Ελλάδα... Οπότε όχι μόνο είναι αργό αλλά είναι πολύ γρήγορο θα έλεγα... Τώρα αν θέλεις να διακινείς αρχεία στο εσωτερικό δίκτυο με 1gbps ταχύτητες αυτό είναι άλλο.. Εγώ μιλάω καθαρά για WiFi extender εκεί που δε φτάνουν τα ρουτερ..
    Οι απαιτήσεις για ταχύτητες Gigabit προκύπτουν αν έχεις στο σπίτι κάποιο NAS ας πούμε, στο οποίο έχεις αρχείο με ταινίες Hi-Res, η το χρησιμοποιείς για backup του laptop κλπ. Σε τέτοιες κινήσεις σου τη σπάει ο περιορισμός στα 100 η 200mbps. Πας να ρίξεις ας πούμε 100 Gbyte από video 4Κ που έχεις τραβήξει και επεξεργαστεί στις διακοπές . Τότε τα 100 Mbit σου σπάνε τα νεύρα.

Σελ. 314 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 294304309312313314315316319324334 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γερμανικο AVM Fritz!Box 7490 (20002584)
    Από The Byte Healer στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-22, 05:36
  2. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  3. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  4. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας