Σελ. 108 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 8898103106107108109110113118128 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.606-1.620 από 8888
  1. #1606
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vangel Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως μπορώ να συνδεθώ στο fritz με άλλο τρόπο; π.χ. openvpn; θέλω με κάποιο τρόπο να συνδέομαι στο fritz fon app για να κάνω κλήσεις. επίσης, ενεργοποίησα το ipv6 στο fritz. παρατήρησα μία πτώση 2 mbps στην ταχύτητα (από 198 στα 196), αμελητέα αλλά υπάρχει. σε ένα site για τεστ μου έβαλε ότι το firewall φιλτράρει τα πακέτα icpm, και ότι έχω επίδοση 17/20 στην ετοιμότητα για ipv6. έψαξα για τα πακέτα αυτά, δεν πολυκατάλαβα. εν πάση περιπτώσει εάν μείνει έτσι θα υπάρχει κάποιο θέμα; και τελευταίο, πως μπορώ να πάρω ρύθμιση ipv6 από cosmote, μήπως λύσει το θέμα σύνδεσης
    1. Μπορείς να συνδέεσαι με openvpn.
    Αυτό προϋποθέτει ότι θα πρέπει να στήσεις έναν αντίστοιχο server στον χώρο σου.
    Αν και δεν το θεωρώ αξιόπιστο το συγκεκριμένο hw, μπορείς να το κάνεις με ένα rasp.
    2. Πολλές συνδέσεις ν6 έχουν καθυστέρηση γιατί χρησιμοποιούν διαφορετικές δρομολογήσεις από το ν4.
    3. Το icmp είναι το αν απαντάει το ρούτερ σου σε αιτήσεις ανάλογων πακέτων πχ από Ping με ν6.
    Δεν αποτελεί πρόβλημα.
    Είναι θέμα fw για το αν θέλεις να απαντάει ή όχι.
    4. Η διαφορά στην ταχύτητα υπάρχει περισσότερο έντονη στις σελίδες που δεν υποστηρίζουν ν6.
    Τότε ο browser θα πρέπει να κάνει fall back σε ν4 που όπως καταλαβαίνεις προσθέτει τους ανάλογους χρόνους.
    Σε γενικές γραμμές... ναι με το ν4 θα βλέπεις τις σελίδες σου να κατεβαίνουν ποιο γρήγορα.
    Αν δεν έχεις κάτι να κάνεις με το ν6... μην το ενεργοποιείς.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #1607
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    Αν θυμάμαι καλά, η cosmote δεν έχει ανοικτό το vpn στις απλές συνδέσεις.
    Σίγουρα είναι ανοικτό στις εταιρικές. Παλιά άλλαζαν το profile και σε όποιο το ζητούσε, μπορεί ο/η εκπρόσωπος που πέσατε να μην ήξερε.

    Δοκιμάστε να αλλάξετε το apn από internet σε vpn-internet και ξαναδοκιμάστε. Αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται πλέον και απλά πρέπει να σας το δώσουν απο cosmote.

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...-VPN-(Cosmote)

  3. #1608
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις δοκίμασα απο μια κοσμοκάρτα και δεν συνδέεται.

    Απο την wind συνδέεται κανονικά.

    Μάλλον θέλουν να μας χάσουν από πελάτες.
    Μόλις ξαναδοκίμασα και συνδέθηκε.

    Τι να πω ...

  4. #1609
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μήπως παίζει ρόλο αν βγαινεις απο κεραία 3g η 4g ??

  5. #1610
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Χτες το χρειάστηκα και διαπίστωσα τυχαία ότι δε συνδεόταν ενώ με wind μπήκε κανονικά..Ελεος κάθε φορά με τις αλλαγές προς το χειρότερο.

  6. #1611
    Εγγραφή
    31-08-2016
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99993/9997
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7490
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παραμένει το πρόβλημα με το vpn παιδιά; Με 4G που δοκίμασα μερικές φορές αφότου διάβασα τα πρόσφατα μηνύματα μου έβγαζε "Unsuccesful", αλλά με 2G και 3G συνδέθηκε επιτυχώς. Με 4G συνεχίζει να μην συνδέεται. Μήπως παίζει ρόλο αυτό που έγραψε ένας φίλος για την κεραία πιο πριν;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lavachequirit : 15-07-19 στις 20:28.

  7. #1612
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    εγώ και τις 2 φορές ήμουν σπιτι με 4G. Το μόνο διαφορετικό ήταν οι τρεις μέρες διαφορά. Και την 1η φορά έκανα on/off το 4g 2-3 φορές με ενδιάμεσες προσπάθειες.

    Τώρα δοκιμάζω πάλι και πάπαλα.

    Τους έβαλα αίτημα και με πήραν όταν ήμουν στο γιατρό. Ελπίζω να πάρουν αύριο αλλιώς θα τους καλέσω εγώ. Δυστυχώς δεν μπορώ να βασίζομαι στην κάλυψη της wind.

  8. #1613
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Καλησπερα παιδες,

    Αγορασα και εγω το ρουτερ και αρχιζω να το σκαλιζω σιγα σιγα. Θελω να του βαλω ενα ups επιπλεον για να μην πεφτει το internet οταν υπαρχει διακοπη ρευματος. Το ups θα ειναι μονο για το ρουτερ. Εχω βρει αυτο εδώ απο το αμαζον και μου αρεσε, αλλα δεν το εχει Ελλαδα. Προτεινει καποιος κανα καλο ups για το ρουτερ. Θελω να κραταει 9+ ωρες.

  9. #1614
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xasapis1821 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδες,

    Αγορασα και εγω το ρουτερ και αρχιζω να το σκαλιζω σιγα σιγα. Θελω να του βαλω ενα ups επιπλεον για να μην πεφτει το internet οταν υπαρχει διακοπη ρευματος. Το ups θα ειναι μονο για το ρουτερ. Εχω βρει αυτο εδώ απο το αμαζον και μου αρεσε, αλλα δεν το εχει Ελλαδα. Προτεινει καποιος κανα καλο ups για το ρουτερ. Θελω να κραταει 9+ ωρες.
    Κάτι APC back-ups cs/rs 500-600 VA που έχω σε τέτοια χρήση για router/ap/switches/κλπ, χρόνια τώρα παίζουν μια χαρά.
    Κάθε 2-3 χρόνια μια μπαταρία εμπορίου με ~20€ και εκεί τελειώνει η συντήρηση.
    Μόνο κακό ότι έχουν 100-120€.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #1615
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Eγώ έχω το APC RS550 LCD και κρατάει 5 ώρες περίπου (αλλά έχω GSM USB πάνω που έχει πάει την κατανάλωση από το 20% στο 40%).

    https://www.skroutz.gr/s/293934/APC-...S-Pro-550.html

    Καλό είναι ότι πάρεις να έχει και AVR πάνω.

    Στα APC τα μεγαλύτερα μοντέλα δεν έχουν κλασική σουκο και θέλουν ανταπτοράκι από IEC C13

  11. #1616
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Και τα πολύ φτηνά δεν έχουν usb / σειριακή για να επικοινωνούν με pc και να το κλείνουν (την πάτησα)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #1617
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα πολύ φτηνά δεν έχουν usb / σειριακή για να επικοινωνούν με pc και να το κλείνουν (την πάτησα)
    και τα ακριβά router όπως αυτό δεν μπορούν να το κάνουν handle αυτό για να στέλνουν ειδοποιήσεις (ότι θα κλείσει το δίκτυο λόγω ρεύματος).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ και τις 2 φορές ήμουν σπιτι με 4G. Το μόνο διαφορετικό ήταν οι τρεις μέρες διαφορά. Και την 1η φορά έκανα on/off το 4g 2-3 φορές με ενδιάμεσες προσπάθειες.

    Τώρα δοκιμάζω πάλι και πάπαλα.

    Τους έβαλα αίτημα και με πήραν όταν ήμουν στο γιατρό. Ελπίζω να πάρουν αύριο αλλιώς θα τους καλέσω εγώ. Δυστυχώς δεν μπορώ να βασίζομαι στην κάλυψη της wind.
    Μίλησα με το support και μετά με κάλεσε τεχνικός γιατί η κοπέλα δεν το είχε και πολύ (παρά του ότι ήταν πολύ εξυπηρετική και με διάθεση να βοηθήσει) και το συμπέρασμα είναι ότι, δεν υπάρχει επιλογή για να μην μπαίνεις σε CGN.
    Η επιλογή αυτή είναι μόνο διαθέσιμη σε συμβόλαια 'Internet On The Go'. Δεν υπάρχει ούτε σε απλά συμβόλαια (οπότε ούτε καν στην ΚοσμοΚάρτα που έχω).
    Οπότε είναι τυχαίο πως θα βγεις.
    Μου είπαν να βάλω IPv6 για να βγαίνω πάντα με Public IPv6, αλλά ο native VNP client του android όταν είμαι με IPv6 δεν προσπαθεί καν να συνδεθεί και μου βγάζει αμέσως ότι δεν έχω internet (ενώ απο browser έχω κανονικά).

  13. #1618
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    αγορασα το FritzBox 7590 CS International Edition και το βαζω να συνδεθει. Συγχρονιζει κανονικα με DSL, αλλα οταν βαζω το username (PPPoE) κανει timeout, και δεν κανει establish internet connection. ουτε καν και με του cosmote το οτενετ@οτενετ.γρ username. Η εκδοση ειναι 6.82 που σημαινει οτι δεν εχει ουτε τα προφιλ των παροχεων. τουλαχιστον δεν μου τα εμφανιζει εμενα. Πηρα τεσσερις διαφορετικους υπαλληλους να καταλαβουμε τι εχει γινει αλλα δεν βγαλαμε ακρη και μου το εχω δηλωσει σαν βλαβη. Τι μπορει να φταιει ? δεν δινει ipv4, τι λετε να φταιει. Να σημειωσω οτι η συνδεση ειναι 200 cosmote και η καμπινα της WIND.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ έχω το APC RS550 LCD και κρατάει 5 ώρες περίπου (αλλά έχω GSM USB πάνω που έχει πάει την κατανάλωση από το 20% στο 40%).

    https://www.skroutz.gr/s/293934/APC-...S-Pro-550.html

    Καλό είναι ότι πάρεις να έχει και AVR πάνω.

    Στα APC τα μεγαλύτερα μοντέλα δεν έχουν κλασική σουκο και θέλουν ανταπτοράκι από IEC C13
    ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση φιλε, θα το κοιταξω.

  14. #1619
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xasapis1821 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγορασα το FritzBox 7590 CS International Edition και το βαζω να συνδεθει. Συγχρονιζει κανονικα με DSL, αλλα οταν βαζω το username (PPPoE) κανει timeout, και δεν κανει establish internet connection. ουτε καν και με του cosmote το οτενετ@οτενετ.γρ username. Η εκδοση ειναι 6.82 που σημαινει οτι δεν εχει ουτε τα προφιλ των παροχεων. τουλαχιστον δεν μου τα εμφανιζει εμενα. Πηρα τεσσερις διαφορετικους υπαλληλους να καταλαβουμε τι εχει γινει αλλα δεν βγαλαμε ακρη και μου το εχω δηλωσει σαν βλαβη. Τι μπορει να φταιει ? δεν δινει ipv4, τι λετε να φταιει. Να σημειωσω οτι η συνδεση ειναι 200 cosmote και η καμπινα της WIND.
    Βαλέ το 7.10 και επελεξε CosmoOTE.

  15. #1620
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαλέ το 7.10 και επελεξε CosmoOTE.
    αυτο προυποθετει να εχω και ιντερνετ ομως ετσι ;οταν το βαζω δεν εχω δεν συνδεεται το username

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xasapis1821 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγορασα το FritzBox 7590 CS International Edition και το βαζω να συνδεθει. Συγχρονιζει κανονικα με DSL, αλλα οταν βαζω το username (PPPoE) κανει timeout, και δεν κανει establish internet connection. ουτε καν και με του cosmote το οτενετ@οτενετ.γρ username. Η εκδοση ειναι 6.82 που σημαινει οτι δεν εχει ουτε τα προφιλ των παροχεων. τουλαχιστον δεν μου τα εμφανιζει εμενα. Πηρα τεσσερις διαφορετικους υπαλληλους να καταλαβουμε τι εχει γινει αλλα δεν βγαλαμε ακρη και μου το εχω δηλωσει σαν βλαβη. Τι μπορει να φταιει ? δεν δινει ipv4, τι λετε να φταιει. Να σημειωσω οτι η συνδεση ειναι 200 cosmote και η καμπινα της WIND.

    - - - Updated - - -



    ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση φιλε, θα το κοιταξω.
    να προσθεσω οτι στο κουτι του fritzbox δεν ειχε vdsl splitter, δεν ξερω αν παιζει ρολο. εγω τα καλωδια τα εβαζα κατευθειαν στις πορτ. Τυχαινει να εχω δυο θυρες στον τοιχο μου. ενω με το speedport plus βαζω το splitter με καλωδιο και μετα συνδεω τα καλωδια modem kai phone στο ρουτερ

Σελ. 108 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 8898103106107108109110113118128 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γερμανικο AVM Fritz!Box 7490 (20002584)
    Από The Byte Healer στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-22, 05:36
  2. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  3. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  4. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας