Σελ. 336 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 316326331334335336337338341346356 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.026-5.040 από 8883
  1. #5026
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και έχεις ασχοληθεί με τα WLAN της AVM, η επόμενη σκέψη για αγορά είναι το 2400 γιατί έχω ένα σημείο στην πυλωτή που δεν έχω πολύ καλή κάλυψη. Το 2400 προτείνεται να συνδεθεί μέσω Wifi με το 7590 ή καλύτερα μέσω του powerline με ethernet;
    εγώ μέσω WiFi έχω συνδέσει το 3000 και είναι τέλειο σε σημείο που δεν έχω ασχοληθεί καν με το 2400 και 1200 που αγόρασα επίσης

    για powerline δεν μπορώ να σε βοηθήσω έτσι δεν γνωρίζω.

  2. #5027
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά θα μου προσφέρουν κάτι το ιδιαίτερο τα AVM σε συνδιασμό με το 7590 ή όχι;
    Θα φαίνονται καλύτερα στην τοπολογία του mesh στο network map που έχει το ftitz,
    και θα δείχνει και τα του συγχρονισμού τους,
    και νομίζω μπορείς να κάνεις trigger το ενδεχόμενο firmware update από το gui του fritz.
    Και είναι και κόκκινο/άσπρο κάνει set με τα fritz...
    Όλα αυτά είναι "nice to have", αλλά όχι κάτι που κάνει διαφορά.
    Κατά τα άλλα όχι.
    Τα plc γενικά είναι L2 devices, είναι περίπου διαφανή στο δίκτυο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από τη σταθερότητα που είναι προφανές ότι χρειάζομαι, η ταχύτητα για εμένα είναι επίσης σημαντική γιατί ο NAS μου βρίσκεται συνδεδεμένος στο 7590 και οι υπολογιστές που μεταφέρουν πολλά GB κάθε μέρα θα βρίσκονται στα Powerline.
    Στην οποία περίπτωση θα ήθελες να περάσεις καλώδιο.
    Τα plc είναι λύση ανάγκης.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #5028
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ μέσω WiFi έχω συνδέσει το 3000 και είναι τέλειο σε σημείο που δεν έχω ασχοληθεί καν με το 2400 και 1200 που αγόρασα επίσης

    για powerline δεν μπορώ να σε βοηθήσω έτσι δεν γνωρίζω.
    Σε ευχαριστώ! Άρα λογικά με WiFi θα το συνδέσω κι εγώ όταν το αγοράσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα φαίνονται καλύτερα στην τοπολογία του mesh στο network map που έχει το ftitz,
    και θα δείχνει και τα του συγχρονισμού τους,
    και νομίζω μπορείς να κάνεις trigger το ενδεχόμενο firmware update από το gui του fritz.
    Και είναι και κόκκινο/άσπρο κάνει set με τα fritz...
    Όλα αυτά είναι "nice to have", αλλά όχι κάτι που κάνει διαφορά.
    Κατά τα άλλα όχι.
    Τα plc γενικά είναι L2 devices, είναι περίπου διαφανή στο δίκτυο.



    Στην οποία περίπτωση θα ήθελες να περάσεις καλώδιο.
    Τα plc είναι λύση ανάγκης.
    Τα 1220Ε της AVM δεν έχουν καν WiFi, άρα δεν υπάρχει και κάτι ουσιαστικό για να πάω σε AVM και στα powerline. Όπως σωστά το είπες, είναι όλα καθαρά "nice to have".
    Μακάρι να ήταν εύκολο να περαστούν καλώδια. Θα είχα περάσει CAT6 καλώδια σε όλο το σπίτι.

  4. #5029
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Ποσό ακριβές είναι η απόσταση από καφαο σαν στατιστικό; Μόλις κούμπωσα το καινούριο μου 7590 και πέρα από οκ το ότι κλείδωσε στο όριο της δυνατότητας της γραμμής μου μου λέει ότι είμαι 563μ από το ΚΑΦΑΟ. Πλέον δικαιολογείται ότι δεν έχω 100αρι διαθέσιμο αλλά και νομίζω επιβεβαιώνεται αυτό που υποψιαζόμουνα εξαρχής. Αφού ο γείτονας έχει 100αρι, μάλλον στο δικό μου σπίτι έρχεται καλώδιο από άλλο ΚΑΦΑΟ που είναι πιο μακριά, μιας και το καινούριο που έφτιαξαν στα 100-150 μέτρα από το σπίτι μου δε βγάζει νόημα να μη μπορεί να μου δώσει 100αρα. Πως μπορώ να κάνω τον ΟΤΕ να έρθει να το τσεκάρει και να αλλάξει τη «συνδεσμολογία»; Διατίθενται να πληρώσω για κάτι τέτοιο εφόσον αποδειχτεί εφικτό.

  5. #5030
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonispgs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσό ακριβές είναι η απόσταση από καφαο σαν στατιστικό; Μόλις κούμπωσα το καινούριο μου 7590 και πέρα από οκ το ότι κλείδωσε στο όριο της δυνατότητας της γραμμής μου μου λέει ότι είμαι 563μ από το ΚΑΦΑΟ. Πλέον δικαιολογείται ότι δεν έχω 100αρι διαθέσιμο αλλά και νομίζω επιβεβαιώνεται αυτό που υποψιαζόμουνα εξαρχής. Αφού ο γείτονας έχει 100αρι, μάλλον στο δικό μου σπίτι έρχεται καλώδιο από άλλο ΚΑΦΑΟ που είναι πιο μακριά, μιας και το καινούριο που έφτιαξαν στα 100-150 μέτρα από το σπίτι μου δε βγάζει νόημα να μη μπορεί να μου δώσει 100αρα. Πως μπορώ να κάνω τον ΟΤΕ να έρθει να το τσεκάρει και να αλλάξει τη «συνδεσμολογία»; Διατίθενται να πληρώσω για κάτι τέτοιο εφόσον αποδειχτεί εφικτό.
    Δεν υπάρχει αυτό που λες

    Κάθε ακίνητο συνδέεται σε συγκεκριμένη ΚΑΜΠΙΝΑ/ΚΑΦΑΟ

    το νούμερο αυτής αναφέρεται στον ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ του ακινήτου.

    επίσης παίζει ρόλο η ΔΙΚΗ σου καλωδίωση στο διαμέρισμα σου εννοώ κεντρική πρίζα και υπόλοιπες πρίζες.

  6. #5031
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Άρα μου λες ότι ακόμα και αν θέλω να τους πληρώσω, ο ΟΤΕ δεν θα έρθει να επανακαλωδιωσει ή να βάλει άλλον κατανεμητή ώστε να πάρω από το ΚΑΦΑΟ που είναι δίπλα στο σπίτι μου και θα μου δίνει λογικά και 100ρι Ίντερνετ. Δεν θέλουν δηλαδή τα λεφτά μου.
    Στη δίκη μου καλωδίωση είμαι κομπλέ όσο έρχεται έξω από το σπίτι στην κολώνα του ΟΤΕ τόσο περίπου (ελάχιστα λιγότερο) έρχεται μέσα στο σπίτι το είχε μετρήσει ο τεχνικός μπροστά μου όταν συνέδεσα την 50αρα και του έκανε εντύπωση πώς δεν υπάρχει 100αρα με το ΚΑΦΑΟ τόσο κοντά. Μάλλον ήξερε ότι παίρνω από άλλου (το προϋπάρχον καφαο) με κάποιο τρόπο αλλά δεν μου το ειπε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antonispgs : 04-06-21 στις 19:33.

  7. #5032
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάθε οικοδομή συνδέεται με μία και μοναδική καμπίνα κατά την φάση ανοικοδόμησης και αυτό δεν αλλάζει, εκτός αν αναβαθμισθεί το χάλκινο δίκτυο στην περιοχή και αλλάξουν όλες οι δρομολογήσεις των καλωδίων, κάτι εξαιρετικά σπάνιο.

  8. #5033
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonispgs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα μου λες ότι ακόμα και αν θέλω να τους πληρώσω, ο ΟΤΕ δεν θα έρθει να επανακαλωδιωσει ή να βάλει άλλον κατανεμητή ώστε να πάρω από το ΚΑΦΑΟ που είναι δίπλα στο σπίτι μου και θα μου δίνει λογικά και 100ρι Ίντερνετ. Δεν θέλουν δηλαδή τα λεφτά μου.
    Στη δίκη μου καλωδίωση είμαι κομπλέ όσο έρχεται έξω από το σπίτι στην κολώνα του ΟΤΕ τόσο περίπου (ελάχιστα λιγότερο) έρχεται μέσα στο σπίτι το είχε μετρήσει ο τεχνικός μπροστά μου όταν συνέδεσα την 50αρα και του έκανε εντύπωση πώς δεν υπάρχει 100αρα με το ΚΑΦΑΟ τόσο κοντά. Μάλλον ήξερε ότι παίρνω από άλλου (το προϋπάρχον καφαο) με κάποιο τρόπο αλλά δεν μου το ειπε.
    Λοιπόν να σου το εξηγήσω ότι αυτό που λες δεν ισχύει

    Κάθε ακίνητο/οικοδομή έχει έναν ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ σε αυτόν αναγράφεται ένα νούμερο αυτό το νούμερο αντιπροσωπεύει την ΚΑΜΠΙΝΑ/ΚΑΦΑΟ από το οποίο παίρνει την υποδομή του δικτύου χαλκού.

    Το γιατί εσύ δεν πιάνεις τα 100 και ο γείτονας σου στο ίδιο ακίνητο/οικοδομή πιάνει τα 100 είναι άλλες αιτίες

  9. #5034
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.412
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonispgs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα μου λες ότι ακόμα και αν θέλω να τους πληρώσω, ο ΟΤΕ δεν θα έρθει να επανακαλωδιωσει ή να βάλει άλλον κατανεμητή ώστε να πάρω από το ΚΑΦΑΟ που είναι δίπλα στο σπίτι μου και θα μου δίνει λογικά και 100ρι Ίντερνετ. Δεν θέλουν δηλαδή τα λεφτά μου.
    Στη δίκη μου καλωδίωση είμαι κομπλέ όσο έρχεται έξω από το σπίτι στην κολώνα του ΟΤΕ τόσο περίπου (ελάχιστα λιγότερο) έρχεται μέσα στο σπίτι το είχε μετρήσει ο τεχνικός μπροστά μου όταν συνέδεσα την 50αρα και του έκανε εντύπωση πώς δεν υπάρχει 100αρα με το ΚΑΦΑΟ τόσο κοντά. Μάλλον ήξερε ότι παίρνω από άλλου (το προϋπάρχον καφαο) με κάποιο τρόπο αλλά δεν μου το ειπε.
    Εαν μπορείς δες το αριθμό της καμπίνας που είναι κοντα σου και κοιτα και το κουτι του σπιτιου σου μηπως είναι τα ιδια. Στο λεω αυτο γιατι στην δικη μου περιπτωση έπαιρνα 50αρα απο αστικο κέντρο 700μετρα μακρια και η καμπινα ηταν στα 150μετρα. Μια μερα εντελως τυχαια βλεπω στην καμπινα τεχνικό και τον ρωταω αν μπορει να με συνδέσει στην καμπινα. Επιτοπου εκανε ελεγχο και με συνδεσε και απο 50αρα εχω 200αρα τωρα. Παρε cosmote 13788 και κανε μια ερωτηση.
    CASE:Phanteks Evolv X/PSU:Super-Flower leadex Titanium 1000W /CPU: i7-10700K/CPU COOLER:Κraken Z63/MOBO: Gigabyte Aurus Z490 master/RAM:G skill trident Z 32Gb DDR4-4000/GPU:EVGA FTW3 ULTRA 3080Ti/SSD:M.2:Samsung 970 evo plus 1Tb/UPS:CYBERPOWER CP1500EPFCLCD 1500VA/900W/MONITOR: ASUS PG279Q.

  10. #5035
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω που μπορώ να βρω το νούμερο του κουτιού μου. Το μόνο που έρχεται έξω από το σπίτι είναι μια κολώνα η οποία έχει ένα μεταλλικό τετράγωνο κουτάκι που γράφει ΟΤΕ πάνω. Δεν βλέπω να έχει κάποιο νούμερο εκεί. Αν θες στείλε μου πμ να μη γεμίζουμε το νήμα με άσχετα πράγματα. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας, θα δω τι και αν μπορεί να γίνει.
    Πως σε συνέδεσε είναι κάτι εύκολο για τον τεχνικό;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antonispgs : 05-06-21 στις 01:10.

  11. #5036
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonispgs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω που μπορώ να βρω το νούμερο του κουτιού μου. Το μόνο που έρχεται έξω από το σπίτι είναι μια κολώνα η οποία έχει ένα μεταλλικό τετράγωνο κουτάκι που γράφει ΟΤΕ πάνω. Δεν βλέπω να έχει κάποιο νούμερο εκεί. Αν θες στείλε μου πμ να μη γεμίζουμε το νήμα με άσχετα πράγματα. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας, θα δω τι και αν μπορεί να γίνει.
    σε αυτό το κουτάκι αναγράφει ένα νούμερο αυτό αντιστοιχεί στην ΚΑΜΠΙΝΑ/ΚΑΦΑΟ που εσύ συνδέεσαι

    να υποθέσω του γείτονα σου λέει άλλο νούμερο

    αφού είστε σε διαφορετικά ακίνητα/οικοδομές.

  12. #5037
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρίν λίγες ώρες ώρες το βγάλανε στο Youtube.. Σύντομα θα είναι διαθέσιμο από τους αντιπροσώπους: το νέο FRITZ! Box 7590 AX με το νέο πρότυπο WLAN Wi-Fi 6. Ο Gordon και ο Ανώτερος Υπεύθυνος Προϊόντων Andreas ρίχνουν μια ματιά στην τεχνική φινέτσα του νέου μοντέλου. Τι φέρνει το Wi-Fi 6 και πώς αλληλεπιδρά με άλλες συσκευές και άλλα πρότυπα;

  13. #5038
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρίν λίγες ώρες ώρες το βγάλανε στο Youtube.. Σύντομα θα είναι διαθέσιμο από τους αντιπροσώπους: το νέο FRITZ! Box 7590 AX με το νέο πρότυπο WLAN Wi-Fi 6. Ο Gordon και ο Ανώτερος Υπεύθυνος Προϊόντων Andreas ρίχνουν μια ματιά στην τεχνική φινέτσα του νέου μοντέλου. Τι φέρνει το Wi-Fi 6 και πώς αλληλεπιδρά με άλλες συσκευές και άλλα πρότυπα;
    στην ελλάδα πότε θα έρθει και πόσο θα κοστίζει...

  14. #5039
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.800
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρίν λίγες ώρες ώρες το βγάλανε στο Youtube.. Σύντομα θα είναι διαθέσιμο από τους αντιπροσώπους: το νέο FRITZ! Box 7590 AX με το νέο πρότυπο WLAN Wi-Fi 6. Ο Gordon και ο Ανώτερος Υπεύθυνος Προϊόντων Andreas ρίχνουν μια ματιά στην τεχνική φινέτσα του νέου μοντέλου. Τι φέρνει το Wi-Fi 6 και πώς αλληλεπιδρά με άλλες συσκευές και άλλα πρότυπα;
    Είναι πιο γρήγορο από το 5 (802.11ac) και είναι συμβατό με τα προηγούμενα. Επομένως εάν το υποστηρίζουν οι δύο άκρες χρησιμοποείται, αλλιώς μιλάνε με το μέγιστο κοινό πρότυπο.
    Ενδιαφέρον ότι από το 7590AX φαίνεται να λείπουν ISDN και τηλεφωνικές θύρες, επομένως δεν αντικαθιστά πλήρως το 7590.

  15. #5040
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    χωρίς να ξέρω γερμανικά, στο 8:50 αναφέρει και δείχνει τις τηλεφωνικές θύρες.

Σελ. 336 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 316326331334335336337338341346356 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γερμανικο AVM Fritz!Box 7490 (20002584)
    Από The Byte Healer στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-22, 05:36
  2. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  3. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  4. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας