Σελ. 300 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 280290295298299300301302305310320 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.486-4.500 από 8888
  1. #4486
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φίλε μου δεν κατάλαβα τι εννοείς, αλλά ακόμη και χρυσό καλώδιο Cat100 που λέει ο λόγος να πάρεις, δεν πρόκειται να σου αυξήσει την ταχύτητα στην σύνδεση, ακόμη και μέσα στο LAN.
    Όσον αφορά τα 10G ή 40G, αυτές είναι ταχύτητες για datacenter και όχι σπίτια. Υπάρχουν μεν αλλά σε τιμές απαγορευτικές αλλάζοντας το σύνολο του δικτυακού σου εξοπλισμού. Ούτε τα εγγόνια σου θα κάνουν ποτέ χρήση τέτοιων καλωδίων, διότι απλά θα έχουμε πάει σε οπτικές ίνες.

    Τέλος όσον αφορά το πρόβλημα με το καλώδιο του 7590, ήσουν απλά άτυχος. Έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά Fritz και άλλα Router και σε κανένα δεν είχα θέμα με το καλώδιο. Το ίδιο και άλλα μέλη που σου απάντησαν μάλιστα στο άλλο θέμα. Συμβαίνει ξέρεις και στις καλύτερες οικογένειες, εκεί που δεν το περιμένεις. Μπορεί και να είσαι στατιστικό λάθος σε αυτή την περίπτωση ή συγγενής με το Μητσοτακέϊκο.

  2. #4487
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    [QUOTE=jkoukos;6997842]Φίλε μου δεν κατάλαβα τι εννοείς, αλλά ακόμη και χρυσό καλώδιο Cat100 που λέει ο λόγος να πάρεις, δεν πρόκειται να σου αυξήσει την ταχύτητα στην σύνδεση, ακόμη και μέσα στο LAN.
    Όσον αφορά τα 10G ή 40G, αυτές είναι ταχύτητες για datacenter και όχι σπίτια. Υπάρχουν μεν αλλά σε τιμές απαγορευτικές αλλάζοντας το σύνολο του δικτυακού σου εξοπλισμού. Ούτε τα εγγόνια σου θα κάνουν ποτέ χρήση τέτοιων καλωδίων, διότι απλά θα έχουμε πάει σε οπτικές ίνες.

    Τέλος όσον αφορά το πρόβλημα με το καλώδιο του 7590, ήσουν απλά άτυχος. Έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά Fritz και άλλα Router και σε κανένα δεν είχα θέμα με το καλώδιο. Το ίδιο και άλλα μέλη που σου απάντησαν μάλιστα στο άλλο θέμα. Συμβαίνει ξέρεις και στις καλύτερες οικογένειες, εκεί που δεν το περιμένεις. Μπορεί και να είσαι στατιστικό λάθος σε αυτή την περίπτωση ή συγγενής με το Μητσοτακέϊκο. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20210307-192555.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  164,4 KB 
ID: 225351

    Και εγω δεν κατάλαβα τι λες και τι εννοεις αφου μπλέκεις και τον Κούλη μεσα στο 7590 αφου μιλάμε για την καλωδίωση που δοκίμασα, πες λοιπόν εσυ ρε φίλε που τα ξερεις ολα αφου εχουν περάσει απο τα χέρια σου τοσα πολλα fritz, το καλώδιο το δοκίμασες σε μεταφορά αρχείων σε synology NAS? δεν είπα δεν δουλεύει απλώς είναι ΜΑΠΑ δεν είναι giagabit δεν δικαιολογείται να το εχουν σε συσκευασία ρουτερ 225€, εδω σχεδον σε ολες τις σελιδες που διάβασα (255 ειμαι τώρα) γιατί να είναι μονόδρομος η cosmote για το 7590 και οχι αλλος πάροχος και γιατι δεν υπάρχει ενας απλός οδηγός οπως εκανα εγω (με εικόνες) για απλες συνδεσεις για adsl forthnet.. Δεν βρέθηκε ενας να πεί απλά, "Ασε το τηλεφωνικό καλώδιο πανω στο splitter, στο DSL του splitter βαζεις το δικό τους μικρό γκρί απο το Y cable με τον αντάπτορα που εχουν και την αλλη ακρη στο DSL του 7590, μπαίνεις στην σελιδα του fritz και εισαι ετοιμος χωρίς vpi vci ... Απλώς ολοι το ιδιο μονόδρομος για cosmote η vodafone με ανάκτηση κωδικών απο το παλιό ρουτερ η tweak.. Μεγάλη τύχη εχω που δεν παρασύρθηκα για cosmote στο τσακ είμουνα γιατί ελεγα με αυτά που διαβάζω εδω θαχω θέμα με forhtnet (28€+nova +απεριοριστα σταθερα -κινητα) απλή γραμμούλα 24αρα και τηλεφωνία μαζί με το 7590, είμαι στα 11 Mbps σταθερά ενω πριν 8-10 με Technicolor, το LAN με το 7590 και την καλωδίωση 8μέτρα σε smart tv εχει ανέβει παρα πολύ , το PLEX οταν διαβάζει απο τον NAS με την μία πετάει τις είκονες των φακέλων απο φάκελο με 120-150 ταινίες (MKV,Ts 3gb-32gb) ανάλογα τον φάκελο που διαβάζει, το Tidal στο streamer που είναι στο σαλόνι στο Hi-Fi δεν κολλάει ενω η γυναίκα βλέπει netflix σε αλλο δωμάτιο (ενω πρίν χαμός.. κλείστο το ριμαδι κολλάει το Tidal)... Γενικά για μένα το Cat8 για καλωδίωση είναι must στο 7590 εφόσον δεν υπάρχει fiber vdsl οπτική ινα στην περιοχή κάποιου, για δες στις φώτο το ιδιο είναι ενα Cat8 και το ιδιο το ασπρο του 7590, το ξαναγράφω πάλι αν δεν το πρόσεξες πριν "Το έκανα για την καθαρότητα της συχνότητας σήματος χωρίς μαγνητικές παρεμβολές." Τι προστασία εχει ενα τέτοιο καλώδιο σαν το ασπρο (εύκαμπτο) που περνάει πάνω απο πολύμπριζα μπλέκεται με αλλα καλώδια κ.λ.π. τα παράπονα σου στον σίριζα.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20210307_195015.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  251,7 KB 
ID: 225352

    Να ξέρουν οσοι δεν εχουν πιάσει ακόμη στα χέρια τους Cat8 είναι πολύ δύσκαμπτο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20210307_195015.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος salaminas : 07-03-21 στις 22:17. Αιτία: δυο φορές ιδια εικόνα

  3. #4488
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    το καλώδιο το δοκίμασες σε μεταφορά αρχείων σε synology NAS? δεν είπα δεν δουλεύει απλώς είναι ΜΑΠΑ δεν είναι giagabit δεν δικαιολογείται να το εχουν σε συσκευασία ρουτερ 225€,
    Δεν χρειάζεται να το έχω δοκιμάσει ειδικά σε Synology NAS. Σε οποιαδήποτε συσκευή με Gigabit δυνατότητα θα έπρεπε να παίξει. Απλά όπως έγραψα σου έλαχε το λαχείο της ατυχίας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω σχεδον σε ολες τις σελιδες που διάβασα (255 ειμαι τώρα) γιατί να είναι μονόδρομος η cosmote για το 7590 και οχι αλλος πάροχος και γιατι δεν υπάρχει ενας απλός οδηγός οπως εκανα εγω (με εικόνες) για απλες συνδεσεις για adsl forthnet.. Δεν βρέθηκε ενας να πεί απλά, "Ασε το τηλεφωνικό καλώδιο πανω στο splitter, στο DSL του splitter βαζεις το δικό τους μικρό γκρί απο το Y cable με τον αντάπτορα που εχουν και την αλλη ακρη στο DSL του 7590, μπαίνεις στην σελιδα του fritz και εισαι ετοιμος χωρίς vpi vci ...
    Καλά έκανες και έγραψες το οδηγό. Σου έφερε κανείς αντίρρηση ή σε κατηγόρησε γι' αυτό;

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα, έχει αναφερθεί η σύνδεση και η χρήση των καλωδίων πάνω από 100 φορές διαχρονικά στο φόρουμ σε σχετικά θέματα, καθώς τα Fritz τα έδιναν παλαιότερα HoL, Altec και Vivonti σε συνδέσεις.
    Π.χ. δικό μου σχετικό μήνυμα στο παρόν θέμα, που λες ότι το διάβασες όλο και μάλλον σου διέφυγε. Η συνδεσμολογία είναι η ίδια για οποιονδήποτε πάροχο.
    Τέλος προφανώς δεν διάβασες ούτε το εγχειρίδιο χρήσης της συσκευής, που είναι αναλυτικότατο και στην σελίδα 41 δείχνει με εικόνα και επεξηγεί ποια είναι η συνδεσμολογία που πρέπει να ακολουθήσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά για μένα το Cat8 για καλωδίωση είναι must στο 7590 εφόσον δεν υπάρχει fiber vdsl οπτική ινα στην περιοχή κάποιου, για δες στις φώτο το ιδιο είναι ενα Cat8 και το ιδιο το ασπρο του 7590, το ξαναγράφω πάλι αν δεν το πρόσεξες πριν "Το έκανα για την καθαρότητα της συχνότητας σήματος χωρίς μαγνητικές παρεμβολές." Τι προστασία εχει ενα τέτοιο καλώδιο σαν το ασπρο (εύκαμπτο) που περνάει πάνω απο πολύμπριζα μπλέκεται με αλλα καλώδια κ.λ.π.
    Δεν συγκρίνω το απλό UTP που έχει η συσκευασία (αφήνω στην άκρη την ατυχία που σου έλαχε με το να είναι προβληματικό). Παντού σε όλο τον πλανήτη χωρίς καμία εξαίρεση, UTP δίνουν μαζί με τις συσκευές τους όλοι οι κατασκευαστές.

    Έγραψα όμως και το προσπέρασες για S/FTP Cat5e, δηλαδή παρόμοιας κατασκευής όσον αφορά την προστασία από ΕΜΙ με το δικό σου Cat8. Σε αυτό δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά και αλλού είναι αυτές, που σε μια οικιακή εγκατάσταση, ποτέ (και στο υπογράφω) δεν θα τις ανακαλύψεις.

    Άσε που δεν σου προσφέρει σχεδόν τίποτα τα 2-3 μέτρα από την πρίζα μέχρι τον Router, όταν στην πραγματικότητα το DSL σήμα ταξιδεύει εκατοντάδες μέτρα για να μην αναφέρω και το τελευταίο τμήμα εντός της οικοδομής σου με το πιθανόν απλό ραζίμ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 07-03-21 στις 23:45.

  4. #4489
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα διάβασα και τα δυο και το δικό σου και το αγγλικό manual αλλα δεν εβγαλα ακρη, ποιος λεει αφήνεις τη γραμμή του τηλεφώνου σου πάνω στο splitter? στα manual η φώτο τα λεει μόνη της. αλλού στο αγγλικό αλλου στο ελληνικό. Που το γράφουν είναι UTP καλώδιο στο 7590 αφού λενε είναι για σύνδεση με PC, η synology γιατί δίνει Gigabit καλώδιο αφου δίνει συσκευες με Gigabit lan. Δεν ξέρω το 7590 είναι? τα δυο Cat8 που εβαλα για PC- NAS? κάτι άλλαξε πάντως, τώρα το mouse είναι ποιό smooth γενικά μια ηρεμία βλέπω στην οθόνη.. μήπως με το παλιό ρούτερ και τα παλια καλώδια υπήρχαν παρεμβολές. Στο σπίτι κατά καιρούς εχουν αλλαχτεί τα πάντα μέσω-εξω, αλλά πίσω απο τοίχους τίποτα. Γιαυτό δεν εχω βάλει power lines να αποφύγω τα καλώδια..Μα είναι δυνατόν να μην εχει Cosmote vdsl στο Αιγάλεω, θα αφήσω κληρονομία καλώδια στα εγγόνια μου... Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Manual 7590 eng vs gr.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  556,6 KB 
ID: 225359Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cosmote aigalew.JPG 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  65,5 KB 
ID: 225360
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος salaminas : 08-03-21 στις 01:09. Αιτία: δυο φορες ιδια φωτο

  5. #4490
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα διάβασα και τα δυο και το δικό σου και το αγγλικό manual αλλα δεν εβγαλα ακρη, ποιος λεει αφήνεις τη γραμμή του τηλεφώνου σου πάνω στο splitter? στα manual η φώτο τα λεει μόνη της. αλλού στο αγγλικό αλλου στο ελληνικό.
    Η εικόνα είναι ενδεικτική. Σε καμία δεν αναφέρεται ποια είναι η θύρα του Splitter. Ωστόσο το κείμενο και στις 2 είναι ακριβώς το ίδιο αναφέροντας ότι αν το RG45 βύσμα του Υ-καλωδίου δεν χωρά στην πρίζα, τότε κάνουμε χρήση του γκρι αντάπτορα που τον δείχνει στην εικόνα το ελληνικού κειμένου.

    Τα παραπάνω αφορούν μόνο την σύνδεση του DSL. Για την αντίστοιχη της τηλεφωνίας έχει οδηγίες σε επόμενη παράγραφο στην σελίδα 48 (διαβάζουμε πρώτα το manual, ειδικά αν δεν έχουμε σχετικές γνώσεις), όπου αναφέρει που πρέπει να συνδεθεί το μαύρο βύσμα του Υ-καλωδίου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που το γράφουν είναι UTP καλώδιο στο 7590 αφού λενε είναι για σύνδεση με PC, η synology γιατί δίνει Gigabit καλώδιο αφου δίνει συσκευες με Gigabit lan. Δεν ξέρω το 7590 είναι?
    Και των Fritz, Gigabit είναι τα καλώδια και στο έχουν αναφέρει άλλα μέλη. Απλά έτυχε σε σένα να είναι προβληματικό και δεν το καταλαβαίνεις, γράφοντας επανειλημμένως τα ίδια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα δυο Cat8 που εβαλα για PC- NAS? κάτι άλλαξε πάντως, τώρα το mouse είναι ποιό smooth γενικά μια ηρεμία βλέπω στην οθόνη.. μήπως με το παλιό ρούτερ και τα παλια καλώδια υπήρχαν παρεμβολές
    Φαντασία σου είναι! Δεν υπάρχει καμία σχέση το όποιο καλώδιο δικτύου με την απόκριση που έχουν ποντίκια, πληκτρολόγια, οθόνες και γενικά οτιδήποτε άλλο πλην των διακινούμενων Ethernet πακέτων.

  6. #4491
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μωρέ πετάει το pc τώρα σου λεω, καλώδια +7590 δεν με νοιάζει οποιο ναναι και ας είναι φαντασία μου, έλεγα να πάρω αλλη κάρτα γραφικών 4GB λόγω PLEX που γράφουν minimum 4GB ενω εγω εχω μείνει στα 2GB απο το 2013 που είχα αλλάξει τελευταία φορά. Δεν έκανα αλλη αλλαγή ολα αυτά τα χρόνια, φαντασία ξε φαντασία μου πύραυλος το pc και εξαχνα για καμιά RX.. Το 2023 παλι νέο PC καθε 10 χρονια ταλλάζω απο κουτί μεχρι υδρόψυξη.

  7. #4492
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οπότε η βελτιστοποίηση οφείλεται στον νέο router που έβαλες και όχι στα καλώδια, που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση.

  8. #4493
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε η βελτιστοποίηση οφείλεται στον νέο router που έβαλες και όχι στα καλώδια, που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση.
    Σίγουρα, θάχει πάρει το μεγαλύτερο μερίδιο.

  9. #4494
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μα αν δεν άλλαξες άλλη συσκευή ή ρύθμιση στην εγκατάσταση που έχεις, όπως τα έχεις αναφέρει, δεν υπάρχει άλλος παράγοντας.

    Τα καλώδια βγάλτα από την θεωρία σου. Δεν έχουν καμία σχέση ή μάλλον έχουν όσο το ακριβότερο και καλύτερο κρέας που πήρες από τον χασάπη με το κέικ σοκολάτας που έφτιαξες να τρως πίνοντας τον πρωινό καφέ.

  10. #4495
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα καλώδια βγάλτα από την θεωρία σου. Δεν έχουν καμία σχέση ή μάλλον έχουν όσο το ακριβότερο και καλύτερο κρέας που πήρες από τον χασάπη με το κέικ σοκολάτας που έφτιαξες να τρως πίνοντας τον πρωινό καφέ.
    Και συ αφου δεν εχεις NAS τι την χώνεσαι? γιαυτό δεν μιλάω απο την αρχή , σώνει και καλά είναι αχρηστα, στήσε πρώτα ενα τέτοιο σύστημα οπως εγω και μετα τα ξαναλέμε αν είναι αχρηστα η οχι. Πόσο μάλλον που εχω γράμμη απλή με του κόσμου τα σκουπίδια μεσα.. Εξάλου είμουν ανάμεσα στο Synology RT2600AC και το 7590 αλλά με το πρώτο θα υπήρχε θέμα με τηλεφωνία γιαυτό κατεληξα στο 7590. Είναι ακριβό σπορ θέλει κουτί synology, qnap, asus.. συνδρομή PLEX, δίσκοι NAS κ.λ.π πάρε πρώτα και μετα ανέβασε θέμα Cat8 vs Cat7,6,5.. εμα ποιά φαγώθηκες...εμένα μου αρέσουν και θα ξαναπάρω.. https://www.youtube.com/watch?v=JmS6G5yIoHM

  11. #4496
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από salaminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και συ αφου δεν εχεις NAS τι την χώνεσαι? γιαυτό δεν μιλάω απο την αρχή , σώνει και καλά είναι αχρηστα, στήσε πρώτα ενα τέτοιο σύστημα οπως εγω και μετα τα ξαναλέμε αν είναι αχρηστα η οχι. Πόσο μάλλον που εχω γράμμη απλή με του κόσμου τα σκουπίδια μεσα.. Εξάλου είμουν ανάμεσα στο Synology RT2600AC και το 7590 αλλά με το πρώτο θα υπήρχε θέμα με τηλεφωνία γιαυτό κατεληξα στο 7590. Είναι ακριβό σπορ θέλει κουτί synology, qnap, asus.. συνδρομή PLEX, δίσκοι NAS κ.λ.π πάρε πρώτα και μετα ανέβασε θέμα Cat8 vs Cat7,6,5.. εμα ποιά φαγώθηκες...εμένα μου αρέσουν και θα ξαναπάρω.. https://www.youtube.com/watch?v=JmS6G5yIoHM
    Ξαναλέω ότι κάνεις λάθος, από θέση διαχειριστή NAS και SAN δεκάδων χιλιάδων ευρώ με συνδέσεις από Gbit έως bonded multi-10Gbit, χαλκού και οπτικών ινών.

  12. #4497
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ημαρτον βρε φίλε! Από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν έχω NAS; Επειδή ανέφερα πριν ότι δεν έχω Synology; Τι αυθαίρετο συμπέρασμα είναι αυτό; Μήπως να το κοιτάξεις και να προσπαθείς να διαβάζεις καλύτερα τι γράφει ο άλλος, μπας και καταλάβεις τι ακριβώς αναφέρει;

    Επίσης σε ποιο σημείο έγραψα κάτι που σε κάνει να πιστεύεις ότι έβγαλα άχρηστο τον εξοπλισμό σου; Το μόνο που αναφέρω είναι ότι τα καλώδια Cat8 που χρησιμοποιείς, σε αντίθεση με αυτό που πιστεύεις, δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το ότι τώρα το δικτυό σου παίζει καλύτερα. Μπορείς να το συνειδητοποιήσεις αυτό;

  13. #4498
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ε αμα δεν εχεις synolgy τι μιλάς και εχεις καμιά πατατα WD η τι αλλο δεν ξερω τι εχεις "Τα καλώδια βγάλτα από την θεωρία σου" είπες, αλλη μια φορα το ξάναλέω ο synοlogy για μένα παίζει καλύτερα μεαυτά εσύ μπορείς να το συνειδητοποιήσεις αυτό;

  14. #4499
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για δοκιμή βγάλε το Fritz, βάλε τον προηγούμενο router και έλα μετά με συγκριτικά screenshots.
    Μέχρι τότε δεν ισχύει αυτό που πιστεύεις για τα καλώδια και είναι παντελώς άσχετο το Synology ή το οποίο super duper NAS ακόμη και με εξωγήινη τεχνολογία.

  15. #4500
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 110,0 Mbit/s ↑ 11,0
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί δεν το κάνεις εσυ τώρα, ενα καλώδιο μονο θα βάλεις?
    Μαρέσει που το θέμα είναι για το 7590 και μείς μιλάμε για Cat8.

    Σε κάποια φάση θα το κάνω και εγω, οχι τίποτε αλλο με την νέα IP του 7590 εψαχνα να βρώ τον synolοgy και ψαχνόμουνα στο δικτυο (γρήγορα το βρήκα) πως να τον ξαναφέρω, μην κανω τα ιδια και με το Technicolor, γιατι μπασε-βγαλε τα synology το βλέπουν ως ύποπτο και μετα παπαλα κλειδώνουν και η μόνη λύση είναι το format..

    Τέλος, ασχετο μεν..στην δικιά μου δουλειά σαν μουσικός που είμουνα... οσοι ηταν πολύ της θεωρίας δεν ευδοκιμήσανε μέσα στην νύχτα, το θέμα είναι να ακους και να παίζεις, γιατί αμα τους πάρεις το χαρτί η τους βάλεις κάτι αλλο ξαφνικά μπλοκάρουν (παλιά αυτά, τώρα παίζεις η δεν παίζεις αλλιώς αλλος)...εσυ μπορεί να ξέρεις πολλά με παραμέτρους με διαγράμματα με εντολες, αλλα γίνεσαι εξαλλος στο διαφορετικό "παλιάς σχολής" γιατί είναι αυτό που λένε αλλο ο Δασκαλος του ωδείου και αλλο Μουσικός...

    Αλλα ασε με τωρα να το απολαύσω και με το νεό ρουτεράκι 7590 και τα ξαναλέμε.
    Καλό απόγευμα..

Σελ. 300 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 280290295298299300301302305310320 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γερμανικο AVM Fritz!Box 7490 (20002584)
    Από The Byte Healer στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-22, 05:36
  2. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  3. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  4. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας