Σελ. 326 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 306316321324325326327328331336346 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.876-4.890 από 8888
  1. #4876
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.996
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν τώρα δεν λειτουργεί ούτε το INTERNATIONAL μοντέλο εγώ τους το έχω ξεκαθαρίσει ότι θα το κάνω επιστροφή και θα πληρώσω την διαφορά για να πάρω κάποιο από τα "Gaming Router" ASUS - TP-LINK - LINKSYS - NETGEAR και τελειώνει το ζήτημα
    Κατανοώ τον εκνευρισμό σου με όλο αυτό, αλλά πιστεύεις ότι στο skroutz (και στο όποιο skroutz) ξέρουν την διαφορά international/german?
    Ή αν το χ modem/router παίζει με τον ψ isp?
    Ή ότι τους νοιάζει?
    Ψιψίνια πουλάνε, μαζικά, φτηνά, με ένα μικρό comission.
    Είτε πήρες φριτέζα, είτε frisbee, είτε fritzbox το ίδιο είναι.

    Πολύ θετικό το ότι δέχτηκαν να σε εξυπηρετήσουν, και να το αλλάξουν εφόσον δεν σου παίζει
    (που αν ήταν υποχρεωμένοι είναι σε γκρίζα περιοχή),
    αλλά μην περιμένεις υποστήριξη/γνώση σε τέτοια θέματα.

    Αν/όταν ψωνίζεις από τέτοια μαγαζιά μην θεωρείς ότι έχουν γνώση του αντικειμένου,
    οπότε πρέπει από πριν να έχεις κάνει την έρευνα σου τι αγοράζεις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  2. #4877
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    Shg3060/fritz7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nicolasdr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το γράφει όταν λαμβάνει trigger από τον acs server. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι λειτουργεί το scripting δημιουργίας προφίλ.

    Κάνε reset να δεις αν λάβει όντως ρυθμίσεις τηλεφωνικού προφίλ. Μακάρι να το έφτιαξαν.
    Έκανε κάποιος reset πριν την αναβάθμιση και μπορεί να επιβεβαιώσει ότι τραβάει αυτόματα κωδικούς για τηλεφωνία και internet σε προφίλ Cosmote;

  3. #4878
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Έχει ειπωθεί, πάρα πολλές φορές, ότι κατά μεγάλο ποσοστό τραβάει μόνο του τις ρυθμίσεις. Από εκεί και πέρα, εφόσον δεν τις τραβήξει αυτόματα, καλείς την εξυπηρέτηση και το κάνουν είτε απομακρυσμένα είτε τους ζητάς να σου στείλουν τους κωδικούς και τους περνάς εσύ στο fritzbox. Παρόμοια περίπτωση με του @zerocool δεν έχω ακούσει ξανά και δεν μου έχει συμβεί σε κανένα από τα μηχανήματα που έχω βάλει, από τα οποία κάποια ήταν γερμανικές και κάποια international εκδόσεις. Το τι συνέβει στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν το γνωρίζω. Ίσως να έπεσε σε κάποιο ελαττωματικό μηχάνημα. Ίσως το πρόβλημα να είναι από την πλευρά του παρόχου.

  4. #4879
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πιθανόν να ισχύει αυτό που αναφέρει ο φίλος, ότι δηλαδή το προφίλ της Cosmote παίζει σωστά με τις εκδόσεις 7.19/20 και στα νεώτερα υπάρχει θέμα. Μου φαίνεται παράξενο αλλά τίποτα δεν αποκλείεται.
    Θα άξιζε μια δοκιμή με το να περαστεί μία από αυτές τις εκδόσεις, που δεν τις βρίσκω online εκτός αν τις έχει κάποιος φίλος (ιδανικά χρειάζεται το recovery image).

  5. #4880
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    Shg3060/fritz7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανόν να ισχύει αυτό που αναφέρει ο φίλος, ότι δηλαδή το προφίλ της Cosmote παίζει σωστά με τις εκδόσεις 7.19/20 και στα νεώτερα υπάρχει θέμα. Μου φαίνεται παράξενο αλλά τίποτα δεν αποκλείεται.
    Θα άξιζε μια δοκιμή με το να περαστεί μία από αυτές τις εκδόσεις, που δεν τις βρίσκω online εκτός αν τις έχει κάποιος φίλος (ιδανικά χρειάζεται το recovery image).
    Αυτό ακριβώς ;-)

  6. #4881
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα "Gaming Router" έχουν VoIP ?
    όχι

    με το δίκτυο της COSMOTE εκτός τα SPEEDPORT PLUS - SPEEDPORT SMART μόνο τα FRITZBOX είναι συμβατά για την VoIP τηλεφωνία της COSMOTE
    από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα ROUTER που έχουν δυνατότητα VoIP (άλλων εταιρειών) μπορεί να χρησιμοποιηθούν φαντάζομαι αν πάρεις τα απαραίτητα στοιχεία από την εταιρεία (όσες δίνουν)

    την VoIP τηλεφωνία θα την διαχειρίζεται το Default Router της COSMOTE δηλαδή το SPEEDPORT PLUS

    ενώ την σύνδεση με το διαδίκτυο θα την διαχειρίζεται το Gaming Router

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοώ τον εκνευρισμό σου με όλο αυτό, αλλά πιστεύεις ότι στο skroutz (και στο όποιο skroutz) ξέρουν την διαφορά international/german?
    Ή αν το χ modem/router παίζει με τον ψ isp?
    Ή ότι τους νοιάζει?
    Ψιψίνια πουλάνε, μαζικά, φτηνά, με ένα μικρό comission.
    Είτε πήρες φριτέζα, είτε frisbee, είτε fritzbox το ίδιο είναι.

    Πολύ θετικό το ότι δέχτηκαν να σε εξυπηρετήσουν, και να το αλλάξουν εφόσον δεν σου παίζει
    (που αν ήταν υποχρεωμένοι είναι σε γκρίζα περιοχή),
    αλλά μην περιμένεις υποστήριξη/γνώση σε τέτοια θέματα.

    Αν/όταν ψωνίζεις από τέτοια μαγαζιά μην θεωρείς ότι έχουν γνώση του αντικειμένου,
    οπότε πρέπει από πριν να έχεις κάνει την έρευνα σου τι αγοράζεις.
    Τα γνωρίζω αυτά που λες φίλε μου

    Δεν συνηθίζω να ψωνίζω από "άγνωστα/τυχαία" καταστήματα

    Αν ψωνίσω κάτι από το Skroutz πάντα χρησιμοποιώ την υπηρεσία του "καλάθι αγορών του Skroutz" καθώς για την αγορά και το οτιδήποτε έχει την ευθύνη το ίδιο το Skroutz

    Αν ψωνίσω κάτι από "συγκεκριμένα καταστήματα" θα το κάνω γιατί έχω μια "επαγγελματική σχέση μαζί τους λόγω της εργασίας μου" έτσι είμαι σίγουρος για την οποιαδήποτε αγορά μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpapacha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ειπωθεί, πάρα πολλές φορές, ότι κατά μεγάλο ποσοστό τραβάει μόνο του τις ρυθμίσεις. Από εκεί και πέρα, εφόσον δεν τις τραβήξει αυτόματα, καλείς την εξυπηρέτηση και το κάνουν είτε απομακρυσμένα είτε τους ζητάς να σου στείλουν τους κωδικούς και τους περνάς εσύ στο fritzbox. Παρόμοια περίπτωση με του @zerocool δεν έχω ακούσει ξανά και δεν μου έχει συμβεί σε κανένα από τα μηχανήματα που έχω βάλει, από τα οποία κάποια ήταν γερμανικές και κάποια international εκδόσεις. Το τι συνέβει στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν το γνωρίζω. Ίσως να έπεσε σε κάποιο ελαττωματικό μηχάνημα. Ίσως το πρόβλημα να είναι από την πλευρά του παρόχου.
    Η COSMOTE επιμένει ότι το FRITZBOX 7590 (INTERNATIONAL) αν το αγοράσεις από τα καταστήματα του δικτύου της COSMOTE - GERMANOS δουλεύει απροβλημάτιστα στο δίκτυο της

    Εγώ τους ευχαριστώ φυσικά καθώς και από το 13788 αλλά και ο τεχνικός που έστειλαν στις διακοπές του πάσχα για να βοηθήσει έκανε ότι μπορούσε και εδώ να σημειώσω ότι αν χρειαστεί και στο νέο FRITZBOX 7590 (INTERNATIONAL) να έρθει τεχνικός τους (να το ζητήσω δηλαδή) θα το κάνουν αποδεκτό το αίτημα μου.

  7. #4882
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι

    με το δίκτυο της COSMOTE εκτός τα SPEEDPORT PLUS - SPEEDPORT SMART μόνο τα FRITZBOX είναι συμβατά για την VoIP τηλεφωνία της COSMOTE
    από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα ROUTER που έχουν δυνατότητα VoIP (άλλων εταιρειών) μπορεί να χρησιμοποιηθούν φαντάζομαι αν πάρεις τα απαραίτητα στοιχεία από την εταιρεία (όσες δίνουν)

    την VoIP τηλεφωνία θα την διαχειρίζεται το Default Router της COSMOTE δηλαδή το SPEEDPORT PLUS

    ενώ την σύνδεση με το διαδίκτυο θα την διαχειρίζεται το Gaming Router
    Δε νομίζω ότι τα "gaming" routers θα σου προσφέρουν κάτι παραπάνω από τα Speedport.
    Το Fritz 7590 από την άλλη, σου προσφέρει ένα πλήρες τηλεφωνικό κέντρο, αυτόματο τηλεφωνητή, call blocking, dect βάση, δυνατότητα πραγματοποιήσης και λήψης κλήσεων από το κινητό σου χωρίς πολύ μπλέξιμο μέσω του Fritz Fon app και του built in VPN, 4g automatic failover σε περίπτωση που η dsl έχει πρόβλημα, είτε χρησιμοποιώντας κάποιο USB LTE stick, είτε το κινητό σου σε usb tethering mode, parental controls, σταθερότητα σύνδεσης και - τουλάχιστον σε εμένα - αρκετά καλύτερο συγχρονισμό σε σχέση με το Speedport plus.

  8. #4883
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Paul84ATH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι τα "gaming" routers θα σου προσφέρουν κάτι παραπάνω από τα Speedport.
    Το Fritz 7590 από την άλλη, σου προσφέρει ένα πλήρες τηλεφωνικό κέντρο, αυτόματο τηλεφωνητή, call blocking, dect βάση, δυνατότητα πραγματοποιήσης και λήψης κλήσεων από το κινητό σου χωρίς πολύ μπλέξιμο μέσω του Fritz Fon app και του built in VPN, 4g automatic failover σε περίπτωση που η dsl έχει πρόβλημα, είτε χρησιμοποιώντας κάποιο USB LTE stick, είτε το κινητό σου σε usb tethering mode, parental controls, σταθερότητα σύνδεσης και - τουλάχιστον σε εμένα - αρκετά καλύτερο συγχρονισμό σε σχέση με το Speedport plus.
    Μαζί σου είμαι (για όλα αυτά και πολλά άλλα) πήρα την απόφαση και μετά από έρευνα αγοράς πήρα την απόφαση να αγοράσω το FRITZBOX 7590 (INTERNATIONAL) το οποίο τότε που το αγόρασα (ήταν από το δίκτυο καταστημάτων της COSMOTE) το κούμπωσα και όλα δούλευαν ρολόι απλά το συγκεκριμένο μου το ζήτησε η κοπέλα μου καθώς χρειαζόταν ένα ρούτερ που δουλεύει με την COSMOTE για να το στείλει στο πατρικό της στην Θεσσαλονίκη και λέω οκ πάρε το εσύ εγώ θα αγοράσω άλλο...που να φανταστώ τι θα γινόταν στην συνέχεια

    αλλά επειδή έχω κουραστεί με το όλο θέμα πήρα την απόφαση εφόσον και δεν δουλέψει να πάρω κάτι άλλο.
    συγκεκριμένα "Gaming Routers" θα προσφέρουν κάτι καθώς έχουν συνεργασία με το chip της κάρτας δικτύου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 07-05-21 στις 14:49.

  9. #4884
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Για όποιον θέλει recovery image για το 7590

    7.13
    https://we.tl/t-qXUsM6yUHJ

    7.20
    https://we.tl/t-Yg6R3ZGG55

    7.21
    https://we.tl/t-xuduabpbA6

  10. #4885
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilpapacha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ειπωθεί, πάρα πολλές φορές, ότι κατά μεγάλο ποσοστό τραβάει μόνο του τις ρυθμίσεις. Από εκεί και πέρα, εφόσον δεν τις τραβήξει αυτόματα, καλείς την εξυπηρέτηση και το κάνουν είτε απομακρυσμένα είτε τους ζητάς να σου στείλουν τους κωδικούς και τους περνάς εσύ στο fritzbox. Παρόμοια περίπτωση με του @zerocool δεν έχω ακούσει ξανά και δεν μου έχει συμβεί σε κανένα από τα μηχανήματα που έχω βάλει, από τα οποία κάποια ήταν γερμανικές και κάποια international εκδόσεις. Το τι συνέβει στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν το γνωρίζω. Ίσως να έπεσε σε κάποιο ελαττωματικό μηχάνημα. Ίσως το πρόβλημα να είναι από την πλευρά του παρόχου.
    Εγώ πιστεύω στην δεύτερη εκδοχή (bold) , ότι μάλλον δεν έχει σεταριστεί σωστά το TR-69 ή/και ο ims, στην περιοχή του Zer0c00L.
    Οπότε και με το νέο μηχάνημα, που περιμένει, θα έχει τα ίδια προβλήματα.

  11. #4886
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Χρησιμοποιεί κανείς το Fritz!app Fon; Μετά την τελευταία αναβάθμιση δεν έχω ήχο.

  12. #4887
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    794
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Fritz 5530 AX
    Path Level
    Fastpath
    Ερώτηση για ασύρματο DECT Siemens. Έχω δυο διαφορετικά ασύρματα συνδεδεμένα πάνω στο 7590 και μια φορά στις 15 ημέρες , κατά τη διάρκεια μιας κλήσης ακούω έναν ήχο σαν white noise , πολύ δυνατά όμως και κόβεται η κλήση.
    Αναγκάζομαι να βγάλω τη μπαταρία για να κάνουν reset.
    Με το c6 που αγόρασα πρόσφατα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα , αν και κάποιες φορές έχω έντονο feedback, σαν echo ας πούμε.
    Και τα δυο τα Siemens λειτουργούν χωρ8ς πρόβλημα όταν συνδέονται στις βάσεις τους.
    Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο;

  13. #4888
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    την VoIP τηλεφωνία θα την διαχειρίζεται το Default Router της COSMOTE δηλαδή το SPEEDPORT PLUS

    ενώ την σύνδεση με το διαδίκτυο θα την διαχειρίζεται το Gaming Router
    Αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα και με το νέο ρούτερ που θα σου στείλουν (δεν το εύχομαι)
    αντί να βάλεις δύο ρούτερ, όπως γράφεις,
    σου προτείνω να αγοράσεις ένα 7590 από COSMOTE ή ΓΕΡΜΑΝΟ, που σίγουρα θα παίζει σωστά, όπως το προηγούμενο που είχες.
    Απ΄ ότι έχω καταλάβει, στα ρούτερ από COSMOTE και ΓΕΡΜΑΝΟ, κάτι τα έχουν κάνει και έχουν zero touch provisioning.
    Στο Fritz, που δεν συνδέονταν, στο Event Log, τι κωδικό σφάλματος έγραφε ?

  14. #4889
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα και με το νέο ρούτερ που θα σου στείλουν (δεν το εύχομαι)
    αντί να βάλεις δύο ρούτερ, όπως γράφεις,
    σου προτείνω να αγοράσεις ένα 7590 από COSMOTE ή ΓΕΡΜΑΝΟ, που σίγουρα θα παίζει σωστά, όπως το προηγούμενο που είχες.
    Απ΄ ότι έχω καταλάβει, στα ρούτερ από COSMOTE και ΓΕΡΜΑΝΟ, κάτι τα έχουν κάνει και έχουν zero touch provisioning.
    Στο Fritz, που δεν συνδέονταν, στο Event Log, τι κωδικό σφάλματος έγραφε ?
    εδώ είναι το περίεργο το Event Log ήταν καθαρό (άδειο)

    ναι υπάρχει και αυτό το σενάριο να πάω να αγοράσω από κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟ ή από COSMOTE

    θα δούμε...

  15. #4890
    Εγγραφή
    09-12-2016
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Έλευσις of FRITZ!OS 7.27

Σελ. 326 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 306316321324325326327328331336346 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γερμανικο AVM Fritz!Box 7490 (20002584)
    Από The Byte Healer στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-22, 05:36
  2. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  3. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  4. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας