Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλησε κανεις για iPhone;
    Φυσικα και φταιει το Android, αλλα δεν ειναι του παροντος.
    Η Google αν ηθελε μπορουσε να προστατεψει το προιον της πολυ καλυτερα, αλλα δεν ειναι προτεραιοτητα της.

    ΥΓ: Οποιος εχει τη μυγα...
    "Android.... μια ζωη τσαπατσουλια." Οταν λές Android αμέσως πάει το μυαλό σε άλλα λειτουργικά γενικώς... αλλά επειδή εδώ πλακώνονται με τα iphone για αυτό το είπα !

    Η Google δεν ξέρω αν μπορούσε να κάνει κάτι για το OS σαν προστασία αλλά δεν φταίει ! Εφόσον το δίνει δωρεάν και μάλιστα δίνει και τον κώδικα διαθέσιμο ο καθένας μπορεί να το πάρει και να βάλει ότι θέλει ... Θα μου πεις ....μπορεί να υποχρεώσει τις ενδιάμεσες εταιρίες να τηρούν κάποιες προδιαγραφές...ναι ..αλλά πόσο διαδομένο θα ήταν ..? Εϊναι το ίδιο με τα Windows και τις εταιρίες.... ... Οτι σαβούρα και ιούς ...

    - - - Updated - - -

    Είναι δύσκολο θέμα ... δεν είναι απλή υπόθεση και ούτε εύκολη απάντηση !

    - - - Updated - - -

    Πάντως στα δικά μου δεν βρήκα κάτι ...

  2. #17
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.698
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλησε κανεις για iPhone;
    Φυσικα και φταιει το Android, αλλα δεν ειναι του παροντος.
    Η Google αν ηθελε μπορουσε να προστατεψει το προιον της πολυ καλυτερα, αλλα δεν ειναι προτεραιοτητα της.

    ΥΓ: Οποιος εχει τη μυγα...
    Επειδή και εγώ δυσκολεύομαι να κατανοήσω το συλλογισμό σου, δεν μας το εξηγείς λίγο?
    Διάλεξε όποιο υπολογιστικό σύστημα θέλεις (Windows, Linux, Android, iPhone, οτιδήποτε...).
    Αν το εργοστάσιο το πουλήσει καθαρό σε κάποιον μεταπωλητή, πώς μπορείς να τον εμποδίσεις να εγκαταστήσει οτιδήποτε πριν το πουλήσει στον καταναλωτή?

  3. #18
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή και εγώ δυσκολεύομαι να κατανοήσω το συλλογισμό σου, δεν μας το εξηγείς λίγο?
    Διάλεξε όποιο υπολογιστικό σύστημα θέλεις (Windows, Linux, Android, iPhone, οτιδήποτε...).
    Αν το εργοστάσιο το πουλήσει καθαρό σε κάποιον μεταπωλητή, πώς μπορείς να τον εμποδίσεις να εγκαταστήσει οτιδήποτε πριν το πουλήσει στον καταναλωτή?
    Δεν υπάρχει κάτι να σου εξηγήσει... Απλά έχει iPhone και μας "μαμάει" όλους.

  4. #19
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή και εγώ δυσκολεύομαι να κατανοήσω το συλλογισμό σου, δεν μας το εξηγείς λίγο?
    Διάλεξε όποιο υπολογιστικό σύστημα θέλεις (Windows, Linux, Android, iPhone, οτιδήποτε...).
    Αν το εργοστάσιο το πουλήσει καθαρό σε κάποιον μεταπωλητή, πώς μπορείς να τον εμποδίσεις να εγκαταστήσει οτιδήποτε πριν το πουλήσει στον καταναλωτή?
    Να απαγορεψει στον μεταπωλητη να φορτωνει οτι ROM του κατεβει, ενεργοποιηση συσκευης πριν την πρωτη χρηση και τοσα αλλα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κάτι να σου εξηγήσει... Απλά έχει iPhone και μας "μαμάει" όλους.
    Εσενα ειδικα.

  5. #20
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να απαγορεψει στον μεταπωλητη να φορτωνει οτι ROM του κατεβει, ενεργοποιηση συσκευης πριν την πρωτη χρηση και τοσα αλλα.

    - - - Updated - - -


    Εσενα ειδικα.
    Δεν μπορεί να το κάνει ...Μην ξεχνάς ότι είναι Open Source και ο καθένας μπορέι να πάρει τον κώδικα και να τον πειράξει ..
    Μόνο η MS μπορεί να το κάνει λόγω κλειστού ...
    Αλλά και να μπορούσε αν οι ετιαιρίες δεν θα μπορούσαν να το πειράξουν πιθανόν να μην είχε την διάδοση που έχει ..... μην ξεχνάς η Google και η κάθε Google τις χρειάζεται τις εταιρίες για να φτάνει το OS της στα χέρια μας και να το δουλεύουμε ... Για μένα το ένα χέρι νίβει το άλλο είναι στην ουσία !

  6. #21
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να απαγορεψει στον μεταπωλητη να φορτωνει οτι ROM του κατεβει, ενεργοποιηση συσκευης πριν την πρωτη χρηση και τοσα αλλα.


    https://cla.developers.google.com/ab...ogle-corporate

    καί

    https://source.android.com/source/licenses.html

    Όπως καταλαβαίνεις είσαι ελεύθερος να το αλλάξεις κατά το δοκούν και να το βάλεις σε ότι σού αρέσει

  7. #22
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Όπως καταλαβαίνεις είσαι ελεύθερος να το αλλάξεις κατά το δοκούν και να το βάλεις σε ότι σού αρέσει
    άψογος.
    Να μου λένε όμως και μένα ποιός φορτώνει με malware το tablet μου για να πάω μετά και γω και να του το βάλω εκεί που του αρέσει.
    Αν είναι κατα US μεριά μπορεί και να τον τρέχουν σε δικαστήρια με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

    Ευτυχώς που υπάρχει τρόπος για επαναφορά στην εργοστασιακή κατάσταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 12-03-17 στις 14:32.

  8. #23
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί να το κάνει ...Μην ξεχνάς ότι είναι Open Source και ο καθένας μπορέι να πάρει τον κώδικα και να τον πειράξει ..
    Μόνο η MS μπορεί να το κάνει λόγω κλειστού ...
    Αλλά και να μπορούσε αν οι ετιαιρίες δεν θα μπορούσαν να το πειράξουν πιθανόν να μην είχε την διάδοση που έχει ..... μην ξεχνάς η Google και η κάθε Google τις χρειάζεται τις εταιρίες για να φτάνει το OS της στα χέρια μας και να το δουλεύουμε ... Για μένα το ένα χέρι νίβει το άλλο είναι στην ουσία !
    Δεν εχει να λεει οτι το Android βασιζεται σε open source compoments (Το android που εσυ χρησιμοποιεις δεν ειναι αυτο καθε αυτο open source).
    Δες για παραδειγμα το Knox, ακομα ειναι απαραβιαστο.
    Αλλα οπως πολυ σωστα ειπες, προτεραιοτητα της ειναι να φτασει το λειτουργικο στα χερια μας και οχι να το διασφαλισει.
    Εμενα αυτο δεν μου φαινεται φυσιολογικο, ειδικα για προιοντα που τα πληρωνεις 400- 500€+.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://cla.developers.google.com/ab...ogle-corporate

    καί

    https://source.android.com/source/licenses.html

    Όπως καταλαβαίνεις είσαι ελεύθερος να το αλλάξεις κατά το δοκούν και να το βάλεις σε ότι σού αρέσει
    Φυσικα και δεν ισχυει αυτο που λες, και την περιμενα αυτη την απαντηση.
    Το license που παρεθεσες αφορα αποκλειστικα το Android Open Source Project (AOSP), ενα μερος μονο του λειτουργικου που εσυ χρησιμοποιεις (δοκιμασε μια AOSP rom και θα καταλαβεις).
    Οι κατασκευαστες χρειαζονται επιπλεον αδειες απο την Google για να χρησιμοποιησουν copyrighted components (π.χ. Google play services).

    Εν τελει, τροπος υπαρχει να διασφαλιστει το λειτουργικο, και νομικα (σε σχεση με το τι μπορει και τι δεν μπορει να κανει ο καθε κατασκευαστης εφοσον θελουν να χρησιμοποιησουν πληρως ολα τα components) αλλα και τεχνικα (π.χ. ενεργοποιηση συσκευης κατα την πρωτη χρηση).
    Ειναι τραγικο να μπορει καποιος ετσι απλα να φυτρωνει 10 malwares, κι ακομα πιο τραγικοι ειναι αυτοι που το θεωρουν και φυσιολογικο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 12-03-17 στις 10:49.

  9. #24
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί να το κάνει ...Μην ξεχνάς ότι είναι Open Source και ο καθένας μπορέι να πάρει τον κώδικα και να τον πειράξει ..
    Όχι, απαγορεύεται να το διανέμει / πουλήσει με το ίδιο όνομα. Ο κατασκευαστής πουλάει ΔΙΚΟ του κινητό με ΔΙΚΟ του λογισμικό.

    Εδώ μιλάμε για δολιοφθορά (κανονικότατη) και κάποιοι γράφουν επιτρέπεται επειδή είναι "open source"; (που ούτε open source είναι).

    π.χ. Δεν μπορεί κάποιος να πάρει το Slackware να του αλλάξει τα φώτα (ή τον Linux Kernel) και μετά να το μοιράζει (δωρεάν ή με πληρωμή δεν έχει σημασία) ως Slackware ή Linux.

    Έτσι λοιπόν, όταν βάζουν.. malware προφανώς και είναι δολιοφθορά, αλλά βρέχει, να πάρετε ομπρέλα.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  10. #25
    Εγγραφή
    19-04-2008
    Μηνύματα
    456
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2333/956
    ISP
    Forthnet
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    8.2(dB) / 41.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγω δε βρηκα τπτ σε xiaomi redmi note 3 pro.
    υποτιθεται αναφερεται σε ολα τα redmi?

  11. #26
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Μόνο εμένα εκνευρίζουν ειδήσεις του στυλ "μια μεγάλη εταιρεία", "κάποια πολυεθνική" κτλ; Ονόματα δεν έχουν;

  12. #27
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.698
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_nut18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δε βρηκα τπτ σε xiaomi redmi note 3 pro.
    υποτιθεται αναφερεται σε ολα τα redmi?
    Όχι βέβαια. Οι "επίσημες" συσκευές δεν έχουν τίποτα από όλα αυτά.
    Συγκεκριμένοι μεταπωλητές είχαν προσθέσει το malware πριν φτάσει στον τελικό καταναλωτή.

  13. #28
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπά είναι ότι να ναι ... ... μάλλον

    Στο δικό μου το S4 και στα 2 που έχω τρέχω AV που ανανεώνεται έχω τρέξει κατά καιρούς και άλλα εργαλεία για ιούς και δεν έχω βρει κάτι .... Εχω το εργοστασιακό ...

    Βασικά κατα καιρούς έχω βάλει διάφορα AV και όχι κάποιο συγκεκριμένο και τώρα που το κοίταξα δεν βρήκα αυτό που λέει ... στον πίνακα !
    Να το λένε απλοί χρήστες ΟΚ, να το λένε όμως και IT επαγγελματίες; Το «έχω Antivirus και δε βρίσκει κάτι» δε λέει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ για τη ΜΗ ύπαρξη malware στο σύστημά μας!
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #29
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το λένε απλοί χρήστες ΟΚ, να το λένε όμως και IT επαγγελματίες; Το «έχω Antivirus και δε βρίσκει κάτι» δε λέει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ για τη ΜΗ ύπαρξη malware στο σύστημά μας!
    Σωστά το λες......γενικά γιατί το AV μπορεί να μην είναι ενημερωμένο ! Όταν το ψάχνεις με διάφορα ... πιθανολογικά δυσκολεύει να μην είναι όλα ενημερωμένα....η δεν ξέρω γώ τι ... Πάλι δεν είναι απόλυτο όμως....γιατί παίζει για νέα πράγματα...

    Όλα όμως μα όλα κρίνονται στην συμπεριφορά ... του μηχανήματος...δηλαδή του τηλεφώνου... Εγώ δεν έχω δείγματα που δηλώνουν υπόνοια για ιο .. και τέλος δεν έχω καν αυτά που αναφέρει η ανακοίνωση ότι θα έπρεπε να έχω...το τσέκαρα..

  15. #30
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.963
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά το λες......γενικά γιατί το AV μπορεί να μην είναι ενημερωμένο ! Όταν το ψάχνεις με διάφορα ... πιθανολογικά δυσκολεύει να μην είναι όλα ενημερωμένα....η δεν ξέρω γώ τι ... Πάλι δεν είναι απόλυτο όμως....γιατί παίζει για νέα πράγματα...

    Όλα όμως μα όλα κρίνονται στην συμπεριφορά ... του μηχανήματος...δηλαδή του τηλεφώνου... Εγώ δεν έχω δείγματα που δηλώνουν υπόνοια για ιο .. και τέλος δεν έχω καν αυτά που αναφέρει η ανακοίνωση ότι θα έπρεπε να έχω...το τσέκαρα..
    Φιλικά: Τα digital forensics δε δουλεύουν έτσι απλά με ενημερωμένα Antivirus και... «το τσέκαρα»
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-16, 02:45
  2. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-16, 00:23
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-16, 11:04
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:04
  5. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-16, 20:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας