Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Γεια χαρα σε ολους,
    Πριν λιγες μερες εληξε το συμβολαιο μου με τον ΟΤΕ (50/5 VDSL 18μηνες)

    Μιας και τα οικονομικα τελευταια δεν πανε και πολυ καλα για πολλους απο εμας σκεφτομαι να παω στην cyta.
    Με τον οτε σε αυτους τους 18 μηνες ειχα μονο μια φορα προβλημα με χαμηλες ταχυτητες το οποιο λυθηκε σε διαστημα λιγων ημερων μετα απο πολλη πιεση απο πλευρας μου.
    Οταν λεω η συνδεση ειναι τελεια εννοω οτι πιανω 50/5 ακατεβατα. 45-60ms σε online multiplayer games. καθολου αποσυνδεσεις.

    Αυτο που με καιει και με αγχωνει ειναι οτι με την Cyta φοβαμαι οτι δεν θα ειμαι τοσο τυχερος.

    Επισης streamarw και αυτο το 10 upload της Cyta φαινεται θαυμα.

    Μιλησα χθες με Cyta , με απλη τηλεφωνητρια και οχι τεχνικους, μου ειπε οτι απεχω 1700 μετρα απο το αστικο κεντρο το οποιο μου ακουστηκε παρα πολυ γενικα. Στον οτε συνδεομαι σε καμπινα που ειναι διπλα απο το σπιτι μου.

    Γενικα θελω αποψεις απο χρηστες VDSL Cyta σχετικα με σταθεροτητα και ποιοτητα γραμμης. Ειμαι πραγματικα αγχωμενος και δεν θα ειναι ωραια εμπειρια να αφησω μια τελεια γραμμη χωρις κανενα απολυτως προβλημα και να παω σε αλλο παροχο γεματο προβληματα.

    Ο μονος λογος που σκεφτομαι Cyta ειναι οτι ειναι σχεδον ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ και το 10mbps upload.

    Τα φωτα σας και ευχαριστω προκαταβολικα!

  2. #2
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    To 10 upload είναι μόνο σε σύνδεση από κέντρο και με την απόστασή σου θα παίρνεις από καμπίνα όπως στον ΟΤΕ με 5 upload.
    Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από VDSL Cyta. Δεν έχω αποσυνδέσεις και προβλήματα και οι ταχύτητες είναι οι προβλεπόμενες.
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cosmonaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 10 upload είναι μόνο σε σύνδεση από κέντρο και με την απόστασή σου θα παίρνεις από καμπίνα όπως στον ΟΤΕ με 5 upload.
    Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από VDSL Cyta. Δεν έχω αποσυνδέσεις και προβλήματα και οι ταχύτητες είναι οι προβλεπόμενες.
    τωρα μιλαγα στο τηλεφωνο μαζι τους. Ναι θα παιρνω απο καμπινα και θα ειμαι στα 50/5. Αυτο που μου ειπαν και με προβληματισε ειναι οτι δεν θα μπορω να βαλω fastpath μεσω καμπινας ενω στον ΟΤΕ παλι απο καμπινα εχω fastpath ενεργοποιημενο.

    Επισης δεν μπορουσαν να μου που για μεγιστα ταχυτητων αλλα ειπαν οτι το VDSL γενικα δεν εχει μεγαλες αποκλισεις.
    Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να ρισκαρω να πεσω κατω απο τα 4.5-5mbps upload λογω streaming.

    Δεν ξερω αν αξιζει ολο αυτο το αγχος και να πεσω σε προβληματα τι στιγμη που η ποιοτητα του ΟΤΕ ειναι τελεια.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Αν κάνεις φορητότητα στα ίδια θα είσαι. Την ίδια γραμμή θα έχεις στην ουσία απλά θα δρομολογείται από τη cyta.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-05-2012
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.998/4.999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Zyxel B10D/ASUS RT-N56U
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνεις φορητότητα στα ίδια θα είσαι. Την ίδια γραμμή θα έχεις στην ουσία απλά θα δρομολογείται από τη cyta.
    Με την φορητότητα θα έχει τον ίδιο αριθμό, όχι απαραίτητα την ίδια γραμμή.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k4ileb Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα μιλαγα στο τηλεφωνο μαζι τους. Ναι θα παιρνω απο καμπινα και θα ειμαι στα 50/5. Αυτο που μου ειπαν και με προβληματισε ειναι οτι δεν θα μπορω να βαλω fastpath μεσω καμπινας ενω στον ΟΤΕ παλι απο καμπινα εχω fastpath ενεργοποιημενο.

    Επισης δεν μπορουσαν να μου που για μεγιστα ταχυτητων αλλα ειπαν οτι το VDSL γενικα δεν εχει μεγαλες αποκλισεις.
    Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να ρισκαρω να πεσω κατω απο τα 4.5-5mbps upload λογω streaming.

    Δεν ξερω αν αξιζει ολο αυτο το αγχος και να πεσω σε προβληματα τι στιγμη που η ποιοτητα του ΟΤΕ ειναι τελεια.
    Αν μπορούν αν σου δώσουν γραπτώς οτι θα πάρεις απο καμπίνα, να πας αφοβα.

    Για το fastpath δεν ξέρω γιατί το λένε, άλλοι πάροχοι το κάνουν.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johngamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την φορητότητα θα έχει τον ίδιο αριθμό, όχι απαραίτητα την ίδια γραμμή.
    Όταν κάνεις φορητότητα δεν παίρνεις νέο βρόχο, παραμένει ο ίδιος και το μόνο που αλλάζει είναι το msan του εκάστοτε παρόχου. Με λίγα λόγια γίνεται αλλαγή μέσα στον γενικό κατανεμητή του οτε από msan του παρόχου που ήσουν στο msan της cyta.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κάνεις φορητότητα δεν παίρνεις νέο βρόχο, παραμένει ο ίδιος και το μόνο που αλλάζει είναι το msan του εκάστοτε παρόχου. Με λίγα λόγια γίνεται αλλαγή μέσα στον γενικό κατανεμητή του οτε από msan του παρόχου που ήσουν στο msan της cyta.
    Υπάρχουν περιπτώσεις που άλλαξε ζεύγος απο ΑΚ προς ΚΑΦΑΟ, πολλές, έχουν αναφερθεί εδω μέσα, μου έχει τύχει και εμένα.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν περιπτώσεις που άλλαξε ζεύγος απο ΑΚ προς ΚΑΦΑΟ, πολλές, έχουν αναφερθεί εδω μέσα, μου έχει τύχει και εμένα.
    Αυτό γίνεται μόνο σε επαγγελματικά πακέτα που πάει νέος βρόχος για ασφάλεια μη τυχόν και ο παλιός έχει θέμα. Σε οικιακά μένει το ίδιο κατά την φορητότητα και αν διαπιστωθεί κάποιο πρόβλημα γίνονται οι ανάλογες ενέργειες.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό γίνεται μόνο σε επαγγελματικά πακέτα που πάει νέος βρόχος για ασφάλεια μη τυχόν και ο παλιός έχει θέμα. Σε οικιακά μένει το ίδιο κατά την φορητότητα και αν διαπιστωθεί κάποιο πρόβλημα γίνονται οι ανάλογες ενέργειες.
    Καλα, αν θες να το πιστευεις παω πασο, σε εμενα ομως αλλαχθηκε ζευγος απο ΑΚ εως ΚΑΦΑΟ

  11. #11
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pokas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα, αν θες να το πιστευεις παω πασο, σε εμενα ομως αλλαχθηκε ζευγος απο ΑΚ εως ΚΑΦΑΟ
    Κάποιος λόγος θα υπήρχε για να αλλάχθηκε.. Είμαι σίγουρος δεν το πιστεύω.. Έκανες φορητότητα και αλλάχθηκε ζεύγος κατά την φορητότητα ή μετα;

  12. #12
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Καλημερα.

    Αρα αν παω σε cyta με φορητοτητα θα πρεπει να σιγουρεψω οτι θα μεινω στον ιδιο βροχο? Και αν μεινω στον ιδιο σημαινει οτι θα εχω την ιδια ποιοτητα γραμμης οπως τωρα?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-17, 12:00
  2. Φορητοτητα σε Cyta απο Φορθνετ
    Από BARKOULETOS στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-17, 12:44
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-16, 12:41
  4. κανένας σε cyta από καλαμαριά?
    Από pub στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-16, 18:27
  5. HDD fail, αξιζει να παω σε SSD ;
    Από Gianniskriti στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-16, 12:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας