Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Ok, χιλιοειπωμένο και χιλιοπαιγμένο το θέμα μου αλλά τι να κάνω ο καψερός που με έπιασε να ασχοληθώ και με το android tablet μου...

    Απλά και κατανοητά. Το tablet μου με λειτουργικό kitkat, έχει χώρο αποθήκευσης 16GB. Από αυτά έχει εκχωρημένα τα 3GB περίπου για εγκατάσταση εφαρμογών και τα υπόλοιπα για αποθήκευση φωτογραφιών, βίντεο κτλ. Όπως καταλαβαίνεται όλοι, στις μέρες μας τα 3GB είναι ελάχιστα για εφαρμογές.

    Θέλω να εγκαταστήσω στο tablet μου το magic the gathering και το hearthstoneπ.χ. που αθροίζουν περίπου τα 3-3,5GB συνολικά και δεν χωράνε. Mε δύο εφαρμογές δηλαδή, έχω τιγκάρει. Τι σκεφτόταν ο developer όταν έφτιαχνε το σύστημα που αφορά στον αποθηκευτικό χώρο. Έτσι όπως το έχουν κάνει, καθιστά μια συσκευή σχεδόν άχρηστη.

    Έχω και μια 16GB SD εξωτερικά στην οποία δεν μπορώ να μεταφέρω τις εφαρμογές. Τα έχετε εξαντλήσει αυτά με οδηγούς για μεταφορά στην SD κτλ. ωστόσο οι εφαρμογές που μεταφέρουν στην SD δεν μεταφέρουν σωστά ή υπάρχουν προβλήματα σχεδόν πάντα. Η γνωστή εφαρμογή link2SD δεν έκανε την δουλειά σωστά πάντως. Η επιλογή για μεταφορά στην SD μέσω του android δεν δουλεύει επίσης σωστά. μεταφέρει ελάχιστο όγκο δεδομένων από κάθε εφαρμογή. όχι ολόκληρη την εφαρμογή με τα update κτλ.

    Ρωτώ! υπάρχει λύση; η συσκευή είναι rooted με το kingroot και έχω και την link2SD plus. Αλλά το θέμα μου πλέον είναι να αλλάξω την κατανομή του χώρου στο tablet. Θέλω π.χ. να εκχωρήσω 1-2GB για φωτογραφίες, βίντεο κτλ και το υπόλοιπο στις εφαρμογές. Μπορώ να τα αντιστρέψω ή να κάνω κάτι που θα αλλάξει τον χώρο αποθήκευσης οριστικά;

    Ευχαριστώ όλους όσοι μπουν στον κόπο να με συνδράμουν με τις γνώσεις τους και τις πατέντες τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Katsoulinos : 13-03-17 στις 06:34.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  2. #2
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.263
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    just my 2 cents:

    Αποδέξου το, χάρισέ το ή πούλα το και πήγαινε παρακάτω. Αν η "no1 brand στα tablets MLS" το έχει αφήσει στην kitkat και έχει 1Gb Ram δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθείς.
    πχ Σε δικό μου tablet με 1Gb Ram ούτε να κάνουν update οι ελάχιστες εφαρμογές που άφησα, δεν μπορούν πια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iml : 13-03-17 στις 18:11.
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω και μια 16GB SD εξωτερικά στην οποία δεν μπορώ να μεταφέρω τις εφαρμογές.
    Αναπηρία του Android.
    Κάπου πήρε το μάτι μου, οτι αυτό θα διορθωθεί απο την έκδοση 7 και μετά.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Εχεις δοκιμασει αυτο? https://www.apps2sd.info/
    Asus P5Q3-Intel Core2Quad Q9550 @ 3792 MHz- L2-12MB - Patriot 2x4096 - ASUS 9800GT@690/1Gb-SSD Samsung EVO 850 250GB-WD katram 640GB - Seagate 320gb-WD 1.5TB - WD 2.0TB
    The truth is out there.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναπηρία του Android.
    Κάπου πήρε το μάτι μου, οτι αυτό θα διορθωθεί απο την έκδοση 7 και μετά.
    AMHN! αλλά η καταραμένη η MLS δεν αναβάθμισε την ROM εδώ και πολύ καιρό, αν η δυνατότητα δεν είναι συμβατή προς τα πίσω με κάποια ενημέρωση, τι θα κάνω εεε; Μήπως να αρχίσεις το developing...? Άντε γιατί τα τελευταία χρόνια που είμαι εδώ, όλο με τα χέρια πίσω από το κεφάλι σε βλέπω να ρεμβάζεις ανάσκελα... YOU ARE DISPICABLE!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jjokeris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δοκιμασει αυτο? https://www.apps2sd.info/
    Όχι δεν το δοκίμασα. Έχω την link2sd plus. Άλλα από όσο μελέτησα για αυτό το θέμα σχετικά με μεταφορά των εφαρμογών στην SD, καμία δεν κάνει σωστά την δουλειά δυστυχώς.


    Βοηθατεεεεεεεεε!
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Εμενα το apss2sd μου δουλεψε καλυτερα απο το link2sd.Δοκιμασε το.
    Asus P5Q3-Intel Core2Quad Q9550 @ 3792 MHz- L2-12MB - Patriot 2x4096 - ASUS 9800GT@690/1Gb-SSD Samsung EVO 850 250GB-WD katram 640GB - Seagate 320gb-WD 1.5TB - WD 2.0TB
    The truth is out there.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Υπάρχει μια λύση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψει.
    Μπορείς να αντικαταστήσεις τους αποθηκευτικούς χώρους μεταξύ τους.
    Έτσι η χωρητικότητα μιας SD κάρτας θα φαίνεται σαν internal storage και ο εσωτερικός χώρος της συσκευής σαν κάρτα μνήμης. Βάζεις δηλαδή μια 32άρα κάρτα και καθάρισες.
    Δες το video εδώ για οδηγίες
    Αν σου φαίνονται δύσκολα αυτά υπάρχει μια εφαρμογή που τα κάνει όλα αυτά για σένα . Λέγεται int2ext.apk αλλά δυστυχώς δεν την βρίσκω πλέον στο play store. Με μια αναζήτηση στο google θα τη βρεις εύκολα

    Άλλη παρόμοια λύση είναι να κάνεις ένα ακόμη partition στην SD κάρτα σου και να το φορμάρεις EXT2 , γίνεται εύκολα με το minitool partition wizard
    (Προσοχή ! το δεύτερο partition θα γίνει ext2 το πρώτο θα το αφήσεις όπως είναι fat32)
    Έτσι ο χώρος που θα αφήσεις στο partition σαν ext2 θα προστεθεί από το android στον εσωτερικό χώρο
    (πχ 8gb internal storage + 16gb ext2 partition θα φαίνεται συνολικά 24gb ο εσωτερικός χώρος )
    Οδηγίες φωτογραφίες βίντεο για αυτό θα βρεις με μια αναζήτηση στο google για «Partition your Android Micro SD Card» Όλες οι οδηγίες που θα βρεις αφορούν παλιότερες εκδόσεις android πχ 2.3.6 και λένε σαν απαίτηση ότι χρειάζεται link2sd Σε kitkat που το έκανα εγώ δεν χρειάστηκε τίποτε άλλο πέρα από το partition και ο χωρος αναγνωρίστηκε αυτόματα στην πρώτη εκκίνηση

    Μειονέκτημα: Οι SD κάρτες είναι πολύ ποιο αργές από αυτές που έχουν για εσωτερικό χώρο οι συσκευές οπότε η συσκευή σου θα χάσει σε απόκριση και θα σου φαίνεται ποιο αργή. Εννοείται ότι θα πρέπει να βάλεις μια γρήγορη SD κάρτα μη διανοηθείς να βάλεις καμιά class 6 ή class 4

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2019
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα σε ολους.
    Σιγουρα ενα θεμα πολυσυζητημενο αλλα αν καποιος μπορει να με βοηθησει θα σωσει το κινητο απο το να το πεταξω απο το μπαλκονι...
    Εχω ενα samsung s9+ 4μηνων.
    Εχω ολες τις φωτογραφιες στην sd. Εχω τις περισσοτερες εφαρμογες επισης στην sd. Παιχνιδια δεν εχω και συνολο 4gb για εφαρμογες. Το κινητο ειναι 64gb και ελευθερα εχω 3,5gb!!! Τα system files θελουν 41gb!!!
    Ειναι δυνατων ρε παιδια? Δεν εχω κανενα περιεργο προγραμμα κανενα παιχνιφι τιποτα. Γενικα ειμαι πολυ προσεκτικος. Αλλα 41gb μου φαινονται παρα πολλα. Πριν ειχα ενα s6 edge+ 16gb και ειχα παλι τα ιδια προγραμματα και περισσοτερα ελευθερα gb. Πως γινεται αυτο?
    Σας ευχαριστω πολυ.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.427
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djalx1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους.
    Σιγουρα ενα θεμα πολυσυζητημενο αλλα αν καποιος μπορει να με βοηθησει θα σωσει το κινητο απο το να το πεταξω απο το μπαλκονι...
    Εχω ενα samsung s9+ 4μηνων.
    Εχω ολες τις φωτογραφιες στην sd. Εχω τις περισσοτερες εφαρμογες επισης στην sd. Παιχνιδια δεν εχω και συνολο 4gb για εφαρμογες. Το κινητο ειναι 64gb και ελευθερα εχω 3,5gb!!! Τα system files θελουν 41gb!!!
    Ειναι δυνατων ρε παιδια? Δεν εχω κανενα περιεργο προγραμμα κανενα παιχνιφι τιποτα. Γενικα ειμαι πολυ προσεκτικος. Αλλα 41gb μου φαινονται παρα πολλα. Πριν ειχα ενα s6 edge+ 16gb και ειχα παλι τα ιδια προγραμματα και περισσοτερα ελευθερα gb. Πως γινεται αυτο?
    Σας ευχαριστω πολυ.
    Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή DiskUsage και να δεις οπτικοποιημένα πως κατανέμεται ο δεσμευμένος χώρος.

    Ένας υπαίτιος μπορεί να είναι τα cache files, thumbnails (αν βγάζεις πολλές φωτογραφίες, μπορεί το thumbnail folder να φτάσει ακόμη και κάμποσα giga).
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά tablet
    Από jmrag92 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 4799
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-19, 15:50
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-17, 19:48
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-17, 13:36
  4. Σε οθόνη ο ωφέλιμος χώρος θέασης συρρικνώθηκε (δεξιά και αριστερά)
    Από Skakinen στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-16, 21:50
  5. Σύνδεση tablet με ethernet
    Από stefp στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-16, 16:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας