Σελ. 3 από 31 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 465
  1. #31
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Περιοχή
    Νεός Κόσμος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik CCR2004-1G-12S+2
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ που έχω adsl από Vodafone, υπάρχει καμία περίπτωση να το περάσουν απ'τη καμπίνα και να πιάνω 24 Mbps ή θα συνεχίσω να παίρνω απ'το αστικό κέντρο ακόμα και όταν ενεργοποιηθούν οι καμπίνες;

  2. #32
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο κανονισμός υποχρεώνει υπηρεσία από καμπίνα συμβατή με το Vectoring και το ADSL δεν είναι συμβατό. Άρα ADSL μόνο από Α/Κ.

  3. #33
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Περιοχή
    Νεός Κόσμος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik CCR2004-1G-12S+2
    Path Level
    Fastpath
    Καταλάβα.. Θα ζητήσω να αναβαθμιστώ τότε.

  4. #34
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    533
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι βέβαια. Οι καμπίνες θα παραμείνουν στη θέση τους, αφού μόνο σε αυτές συνδέονται όλες οι οικοδομές στην χώρα μας.

    Κατάλαβα, το χάλι μας το μαύρο

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είναι δικό μας προνόμιο, αλλά η πρακτική που ακολουθείται όπου υπήρχε πρώην μονοπώλιο και το χάλκινο δίκτυο παρέμεινε σε έναν πάροχο.

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  150c0dcc6b0da13d.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  180,8 KB 
ID: 186006 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  30bjmut.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  464,8 KB 
ID: 186007 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMAGE_036.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  87,3 KB 
ID: 186008

    Αν ήσουν ΟΤΕ, θα απεμπολούσες τα δικαιώματα πάνω στην ιδιοκτησία σου, ώστε να έχανες έσοδα;
    Αν πάλι ήσουν άλλος πάροχος, θα έσκαβες από την καμπίνα σου προς κάθε οικοδομή που θα ζητούσε σύνδεση με το δίκτυό σου; Και με τι κόστος;

  6. #36
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    533
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο, αυτό που θα πρότεινα ήταν υπόγεια ζεύξη και μικτονόμηση στον νέο πάροχο. Ή έστω ένα κοινό κουτί μικτονόμησης που θα έχουν πρόσβαση ΟΛΟΙ οι πάροχοι. Ο χαλκός άλλωστε ανήκει στην ΕΕΤΤ και όχι στον ΟΤΕ, που απλώς σαν καθολικός πάροχος τον διαχειρίζεται.

    Anyway ξέφυγα εκτός θέματος

    ΥΓ: οι παραπάνω καμπίνες που έβαλες στο εξωτερικό είναι σενιαρισμένες κι εμφανίσιμες, όχι σάπιες σαν τις δικές μας.

  7. #37
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O χαλκός δεν ανήκει στην ΕΕΤΤ, που εξάλλου δεν της ανήκει τίποτα. Πρόκειται για ανεξάρτητη διοικητική αρχή και όχι δημόσιος οργανισμός ή εταιρεία, με αποκλειστικό σκοπό την ρύθμιση και εποπτεία της σχετικής αγοράς..
    Ο χαλκός ανήκε εξαρχής στον ΟΤΕ (όσο ήταν δημόσιος) και πουλήθηκε μαζί με την εταιρεία. Πλέον ανήκει στον ιδιωτικό ΟΤΕ 100%. Επίσης από 1-1-2017 ο ΟΤΕ δεν είναι καθολικός πάροχος. Την θέση του πήρε μετά από διαγωνιστική διαδικασία η Forthnet.
    Παλιές και προβληματικές καμπίνες υπάρχουν και σε άλλες χώρες της δυτικής Ευρώπης, όσο και να σου φαίνεται παράξενο.

  8. #38
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    533
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Αυτό για ΕΕΤΤ + χαλκό μου το είχε πει γνωστός από μέσα. Και για την forthnet έχω ακούσει ότι έχει γίνει καθολικός πάροχος (καθολικός δεν σημαίνει και διαχειριστής του χάλκινου δικτύου; αλλά το τεχνικό κομμάτι συνεχίσει και το εξυπηρετεί ο οτε
    Anyway αν είναι να το συνεχίσουμε αλλού μη χαλάω το θέμα

  9. #39
    Εγγραφή
    09-09-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εχει μαθει κανεις τι θα γινει με την περιοχη μας .ποτε θα εχουν ολοι οι παροχοι vdsl. Να μας δωσουν.

  10. #40
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nigma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει μαθει κανεις τι θα γινει με την περιοχη μας .ποτε θα εχουν ολοι οι παροχοι vdsl. Να μας δωσουν.
    Αν δεν δώσουν τις επόμενες ημέρες, τότε σίγουρα μέσα στον Οκτώβριο , αφού το λένε για Q4 2017 (τελευταίο τρίμηνο του 17 , δηλαδή έχουν προθεσμία έως και τα Χριστούγεννα, αλλά εγώ πιστεύω με τα έργα που βλέπω , Οκτώβριο standard). Maximum πακέτο ταχύτητας θα είναι το 50 down / 5 up μέχρι να έρθει το vectoring.

    Ρωτάω και εγώ με τη σειρά μου. Γνωρίζει κανείς το πότε θα αποδοθεί αυτή η υπηρεσία vectoring από όλες τις καινούριες καμπίνες vodafone (έτσι ώστε να πετύχουμε 100 Mbps download και από 10 Mbps upload, αν ισχύει ότι θα εφαρμόσουν πολιτική με το upload να είναι το 10% του download) ή να περιμένουμε το 2020?

    Προσωπικά , επειδή έχω ζήσει το 10αρι upload από την cyta, όσο έμενα Πάτρα με συγχρονισμό 30/10 , δεν θα με χάλαγε ένα πακέτο 100/20 ή 100/50 με vectoring ή 50/30 που δίνουν και στο rural. Kυρίως με ενδιαφέρει το upload από πάντα να είναι μεγάλο (sorry , δεν μπορώ να βάλω inalan )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 13-09-17 στις 14:12.

  11. #41
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Περιοχή
    Νεός Κόσμος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik CCR2004-1G-12S+2
    Path Level
    Fastpath
    Φαίνεται να ενεργοποιήθηκαν κάποιες. Εγώ που μένω Πανταζή με αφήνει να κάνω αίτηση για αναβάθμιση από ADSL σήμερα.

  12. #42
    Εγγραφή
    09-09-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όλες θα δουλέψουν μεχρι τελη Οκτωβρίου το πολλη .το θεμα ειναι ποτε θα δωσει σε αλλους παροχους .πρεπει να περιμένουμε να τελειώσει ολο το αστικο κεντρο και μετα .γιατι αυτο δινει προβάδισμα στην βονταφον να κανει συνδεσεις.και δεν ειναι δικιο πρεπει απο δευτερα να αρχιζει σιγα σιγα να το δινει και στους αλλους παροχους.οι δοκιμες εχουν γίνει.τι φοβαται μηπως οι ταχύτητες δεν ειναι σωστες και γινει ρεζιλι ,γιατι τοτε αφηνει να κανεις αιτηση σε αυτους επρεπε και αυτη να περιμένει να τελειώσει το έργο και μετα να δινει συνδέσεις.πρεπει να παρέμβει η εεττ δεν ειναι δικαιο εκτος και αν τους εχει δωσει κάποιο περιθώριο που δεν γνωρίζουμε Εμείς.που και παλι δεν ειναι σωστο .ποτε επιτέλους θα γινει κατι σωστο σε αυτη την χωρα ακομα δεν εχουμε μαθει να ειμαστε σωστοι σαν ολους τους ευρωπαίους εταιρους.

  13. #43
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Σήμερα είδα επί της Σουλιωτών να ανοίγουν την καμπίνα το μεσημεράκι και πριν από λίγο που ήμουν έξω, πέρασα από κοντά της και άκουγα ανεμιστήρες , άρα δουλέυει. Είναι θέμα ημερών πια η διαθεσιμότητα VDSL.

  14. #44
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είμαι γείτονας.Στα σύνορα Υμηττού με Άγιο Αρτέμιο.
    Σασ περιγράφω την εμπειρία μου .
    Θα ήθελα την βοήθεια κάποιου φίλου που ίσως ξέρει κάτι παραπάνω.
    Μένω στον Άγιο Αρτέμιο στα σύνορα με τον Υμηττό. Υπάγομαι στον ΟΤΕ παγκρατίου. Η καμπίνα μου είναι η 364. Πριν ένα χρόνο έσκαψαν και πέρασαν οπτική ίνα. Η αρχική χαρά μετατράπηκε σε οργή όταν μετά από 6 μήνες διαπίστωσα ότι τα έργα εκτελούσε η Vodafone, η οποία τοποθέτησε καφαο απέναντι από αυτό του ΟΤΕ , οποίος άλλαξε το παλιό δικό του καφαο με ενα νέο φρεσκοβαμενο, ακριβώς ίδιο όμως και όχι σαν τα νέα vdsl καφαο των άλλων περιοχών.
    Εδώ και 3 μήνες η vodafone διαθέτει κανονικά υπηρεσία vdsl 50 ενώ ο ΟΤΕ όχι.
    Έχετε κάποια πληροφορία πότε ο ΟΤΕ θα μας δώσει vdsl????

  15. #45
    Εγγραφή
    09-09-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αυτό λέω και εγώ ή βονταφον έχει τις γραμμές και τις δουλεύει για δικές τις συνδέσεις και δεν έχει δώσει σε άλλους παρόχους. Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι για αυτό .δεν μπορεί να το έχει μονοπώλιο . πρέπει με κάποιο τρόπο να κινηθουμε ας μας βοηθήσει κάποιος που ξέρει από αυτά τι μπορούμε να κάνουμε.

Σελ. 3 από 31 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 17:24
  2. VDSL Nέος Κόσμος
    Από kracken_74 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-17, 00:10
  3. VDSL Νέος Κόσμος
    Από blackcoatman στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-17, 00:04
  4. Νέος στο VDSL
    Από 91turbo στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-17, 14:50
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-16, 13:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας