Σελ. 14 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415161924 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 465
  1. #196
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Πριν 1 ωρα μου κοπηκε το Internet και το τηλ. Λογικα θα παραμεινει ετσι μεχρι αυριο που θα ερθει ο τεχνικος. Για καλο και για κακο κουμπωσα επανω και το Router που μου εστειλαν με τις Default ρυθμισεις του.

  2. #197
    Εγγραφή
    03-12-2016
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συγχρόνισε το μόντεμ;

  3. #198
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SystemWide Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχρόνισε το μόντεμ;
    Καλημέρα,

    Λοιπόν η γραμμη συγχρονισε κανονικα 100/10 αλλα εχω αλλο προβλημα το οποιο μου κανει για routing θεμα και ανοιχτηκε βλαβη.
    Ενω παιρνω IP και κανει connect δεν εχω προσβαση στο internet και με DIagnostic που κανω πανω στο Router δεν βρισκει το next hop

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  01.PNG 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  292,7 KB 
ID: 193078
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  PPP.PNG 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  82,2 KB 
ID: 193079
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  routing.PNG 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  118,7 KB 
ID: 193080

    Επισης να επιβεβαιωσω ενα αλλο θεμα που ειδα και ανεφεραν καποια παιδια σε ενα αλλο ποστ οτι καποιοι παροχοι εχουν αρχισει να χρησιμοποιουν blacklist σε website μεσω των δικων τους DNS. Το ρουτερ δεν με αφηνει να βαλω Public DNS sto DHCP. Θα το δοκιμασω και οταν θα εχει προσβαση βεβαια. Αλλιως να ναι καλα το Mikrotik.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dns.PNG 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  48,7 KB 
ID: 193081

    Γενικα το ρουτερ που δινουν ουτε στατιστικα γραμμης δεν εχει. Κουμπωσα ενα δικο μου για να τα δω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1111 wind.PNG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  53,7 KB 
ID: 193082Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1111 wind.PNG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  53,7 KB 
ID: 193082

    Θα περιμενω να επιλυθει η βλαβη (μου ειπαν θα με καλεσουν σημερα) και μετα θα αιτηθω να μαθω τα σχετικα με το VOIP ωστε να βαλω δικο μου ρουτερ

  4. #199
    Εγγραφή
    09-09-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    O συνχρονισμος σε εσένα μένει 102.39 και 10.23 ?.γιατί εμένα από τις 27/3/18 που έχουν δώσει γραμμή .δεν κουμπώνει. συνέχεια αλλάζει ο συνχρονισμος . ξεκινάει 102.39 και αρχίζει 92,87,65 downloading .το upload είναι όμως στα 10.23 .έχουν έρθει τρεις φορές ο ΟΤΕ ,η βονταφον και ακόμα περιμένουμε τι θα γίνει .τώρα πάμε σε τεταρτη φορά συνδυαστικό την άλλη εβδομάδα αλλά πια μέρα περιμένω να δω . εσύ έχεις τέτοιο πρόβλημα .εγώ είμαι 10 Κάφαο πιο κάτω από εσένα .και κατέβασμα ποσό πιάνεις γιατί εγώ ξεκινάει από 30,47,52,61 και μετα βίας φτάνει στα 67 . μπορείς να κάνεις ένα speedtest ?.και αν γνωρίζεις γιατί το κάνει αυτό σε εμένα ?.έχει θέμα η καμπίνα , πρόβλημα στην ίνα ?.

  5. #200
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nigma Εμφάνιση μηνυμάτων
    O συνχρονισμος σε εσένα μένει 102.39 και 10.23 ?.γιατί εμένα από τις 27/3/18 που έχουν δώσει γραμμή .δεν κουμπώνει. συνέχεια αλλάζει ο συνχρονισμος . ξεκινάει 102.39 και αρχίζει 92,87,65 downloading .το upload είναι όμως στα 10.23 .έχουν έρθει τρεις φορές ο ΟΤΕ ,η βονταφον και ακόμα περιμένουμε τι θα γίνει .τώρα πάμε σε τεταρτη φορά συνδυαστικό την άλλη εβδομάδα αλλά πια μέρα περιμένω να δω . εσύ έχεις τέτοιο πρόβλημα .εγώ είμαι 10 Κάφαο πιο κάτω από εσένα .και κατέβασμα ποσό πιάνεις γιατί εγώ ξεκινάει από 30,47,52,61 και μετα βίας φτάνει στα 67 . μπορείς να κάνεις ένα speedtest ?.και αν γνωρίζεις γιατί το κάνει αυτό σε εμένα ?.έχει θέμα η καμπίνα , πρόβλημα στην ίνα ?.
    Ο συγχρονισμος ναι ειναι σταθερος το πιο λιγο που ειδα ηταν 97/10. Εσυ σε καμπινα ΟΤΕ πεφτεις? εμενα η καμπινα ειναι της Vodafone δεν ειναι του οτε.

  6. #201
    Εγγραφή
    09-09-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Και εμένα βονταφον είναι η καμπίνα αλλά μετά ο χαλκός φεύγει από βονταφον πάει στο κουτί του ΟΤΕ και έρχεται ο χαλκός του ΟΤΕ και πάει στον κατανεμητή της πολυκατοικίας . συνδέεται το δικό μου καλώδιο από το διαμέρισμα στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.δεν έχουμε πρόβλημα ούτε το διαμέρισμα ,ούτε το καλώδιο από διαμέρισμα στο Κάφαο του ΟΤΕ και ούτε ο χαλκός από τον ΟΤΕ στο Κάφαο της βονταφον .κάτι γίνεται με την ίνα ,μετά όρια , χαλασμένο βρόγχο , σύνδεσαν άντι εκατό , πενήντα , έχουν θέμα με το προφίλ .δεν θέλει η βονταφον να δώσει κατοσταρα.ολο αλλάζει ο συνχρονισμος . και δεν ξέρω τι να κάνω .να πάω για καταγγελία η να φύγω και να πάω στον ΟΤΕ.ο ΟΤΕ μου είπε ότι θα τρέχει με εξήντα πέντε άντε μέχρι ογδόντα και με το νέο ρούτερ .τώρα άμα είμαι τυχερός μπορεί να φτάσει τα 90 . αλλά το σκέφτομαι.δεν μπορώ ήδη περιμένω 94 μέρες .θα περιμένω μέχρι Τετάρτη και βλέπουμε.εσυ τι λες ότι μπορεί να φταίει?.

  7. #202
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nigma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμένα βονταφον είναι η καμπίνα αλλά μετά ο χαλκός φεύγει από βονταφον πάει στο κουτί του ΟΤΕ και έρχεται ο χαλκός του ΟΤΕ και πάει στον κατανεμητή της πολυκατοικίας . συνδέεται το δικό μου καλώδιο από το διαμέρισμα στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.δεν έχουμε πρόβλημα ούτε το διαμέρισμα ,ούτε το καλώδιο από διαμέρισμα στο Κάφαο του ΟΤΕ και ούτε ο χαλκός από τον ΟΤΕ στο Κάφαο της βονταφον .κάτι γίνεται με την ίνα ,μετά όρια , χαλασμένο βρόγχο , σύνδεσαν άντι εκατό , πενήντα , έχουν θέμα με το προφίλ .δεν θέλει η βονταφον να δώσει κατοσταρα.ολο αλλάζει ο συνχρονισμος . και δεν ξέρω τι να κάνω .να πάω για καταγγελία η να φύγω και να πάω στον ΟΤΕ.ο ΟΤΕ μου είπε ότι θα τρέχει με εξήντα πέντε άντε μέχρι ογδόντα και με το νέο ρούτερ .τώρα άμα είμαι τυχερός μπορεί να φτάσει τα 90 . αλλά το σκέφτομαι.δεν μπορώ ήδη περιμένω 94 μέρες .θα περιμένω μέχρι Τετάρτη και βλέπουμε.εσυ τι λες ότι μπορεί να φταίει?.
    Ειλικρινα δεν ξερω τι μπορει να φταιει στην περιπτωση σου αλλα μου φαινεται γελοιο να μην μπορουν να σου δωσουν εστω 100αρα. Να μου λεγες για 200αρα να πω οκ μπορει. Ποση αποσταση εχεις απο την καμπινα?
    Vodafone η Wind εχεις κανει αιτηση? Ο ΟΤΕ που εψαξα πριν κανω αιτηση τουλαχιστον στην περιοχη μου δεν εδινε ηταν μονοδρομος η Wind η Vodafone.

  8. #203
    Εγγραφή
    09-09-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχω κάνει αίτηση στην wind fiber 100 και η απόσταση των Κάφαο .γιατί ο ένας είναι στην γωνία της πολυκατοικίας που το είχαν χρόνια τωρα του ΟΤΕ και ο άλλος πέντε μέτρα μετά ο καινούριος της βονταφον .από εμένα και τα δύο Κάφαο είναι τα εκατό μέτρα .εγώ νόμιζα ότι ήμουν 200 η 180 μέτρα από την πολυκατοικία μου .αλλά μου το είπαν και οι τρεις εταιρείες ότι είναι εκατό μέτρα οπότε δεν έπρεπε να έχω πρόβλημα .τι φταίει άραγε?.ένας θεός ξέρει .έχω χάσει πάσα ιδέα.δεν ξέρω τι να κάνω όλα τα δοκιμάσαμε.

  9. #204
    Εγγραφή
    03-12-2016
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    To speedtest δεν είναι και ότι πιο αξιόλογο για να μετρήσεις την γραμμή. Σου πιάνει 67 MBPS κατέβασμα. Έχεις ελέγξει με άλλο υπολογιστή;

  10. #205
    Εγγραφή
    09-09-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχω κάνει έλεγχο και με αλλο υπολογιστή και με άλλα εργαλεία μέτρησης το ίδιο .αλλά έχει θέμα ότι αλλάζει συνέχεια ο συνχρονισμος από εκατό κατεβαίνει στα πενήντα και ξανά από την αρχή.εχει αποσύνδεσης πιο λίγο τώρα αλλά αυτό γίνεται συνέχεια

  11. #206
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Συνδέθηκα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7250727262.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  20,5 KB 
ID: 193136

  12. #207
    Εγγραφή
    09-09-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μπράβο να δούμε και εγώ ποτέ θα δω αυτά τα νούμερα .τσεκαρε και τις άλλες μέρες την ταχύτητα και τον συνχρονισμο.να δούμε μενούν ίδια η παίζουν από μέρα σε μέρα και από ώρα σε ώρα.για να δούμε πόσο σταθερή μένει η γραμμή σου.

  13. #208
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL_STATS.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  301,3 KB 
ID: 193225

    Αυτή είναι γραμμή μου με Vodafone, που είμαι συνδρομητής 30 μέρες περίπου. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με διακοπές κτλ κτλ.
    Μόνο καμιά φορά αργούν οι σελίδες να φορτώσουν.
    Με το τεστ της ookla έχω 46 περίπου, με ftp κατέβασμα φτάνω τα 49.
    Αν βλέπετε κάτι που είναι στραβό, σχολιάστε ελεύθερα γιατί δεν έχω πολύ μεγάλη ιδέα (εκτός κάποιον βασικών πραγμάτων).
    - Μια παρατήρηση μόνο που την έμαθα χθες, σε διαμέρισμα 2 ορόφους κάτω από το δικό, μου χθες του ενεργοποιήθηκε η WIND με 50αρι VDSL, πιάνει οριακά τα 30. Αν καταφέρω να σας βρω screenshot και από εκεί θα το ανεβάσω.

  14. #209
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kracken_74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL_STATS.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  301,3 KB 
ID: 193225

    Αυτή είναι γραμμή μου με Vodafone, που είμαι συνδρομητής 30 μέρες περίπου. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με διακοπές κτλ κτλ.
    Μόνο καμιά φορά αργούν οι σελίδες να φορτώσουν.
    Με το τεστ της ookla έχω 46 περίπου, με ftp κατέβασμα φτάνω τα 49.
    Αν βλέπετε κάτι που είναι στραβό, σχολιάστε ελεύθερα γιατί δεν έχω πολύ μεγάλη ιδέα (εκτός κάποιον βασικών πραγμάτων).
    - Μια παρατήρηση μόνο που την έμαθα χθες, σε διαμέρισμα 2 ορόφους κάτω από το δικό, μου χθες του ενεργοποιήθηκε η WIND με 50αρι VDSL, πιάνει οριακά τα 30. Αν καταφέρω να σας βρω screenshot και από εκεί θα το ανεβάσω.
    Σου εχει περασει και το τηλεφωνο απο το Router η εχεις κανονικα POTS τηλεφωνια?

  15. #210
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andre_1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου εχει περασει και το τηλεφωνο απο το Router η εχεις κανονικα POTS τηλεφωνια?
    VOIP τηλεφωνία (μέσω router δηλάδη), οχι POTS.

Σελ. 14 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 4912131415161924 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 17:24
  2. VDSL Nέος Κόσμος
    Από kracken_74 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-17, 00:10
  3. VDSL Νέος Κόσμος
    Από blackcoatman στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-17, 00:04
  4. Νέος στο VDSL
    Από 91turbo στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-17, 14:50
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-16, 13:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας