Σελ. 6 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 465
  1. #76
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cb_papi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο ZTE έχεις; Εμένα μου έφεραν το H267A, ρώτησα αν γίνεται bridge mode από τη μεριά τους γιατί δεν υπάρχουν οι κωδικοί root και μου είπαν ότι δεν μπορούν να το κάνουν, οπότε έβαλα το router μου με Double NAT. Δεν ξέρω αν γίνεται POTS η τηλεφωνία, μάλλον δύσκολο όμως. Εγώ POTS είχα πριν τη μετατροπή.
    Παράξενο, πάντως σε μένα μου είπανε στην τεχνική υποστήριξη ότι μπορώ να παίξω είτε σε POTS ειτε σε VOIP αν εχω VDSL, τέσπα θα κάνω αίτημα αν είναι.

    Εχω το ZTE ZXHN Η267Α v 1.0 που νταξει, παρολο που εχει gigabit θυρες και wifi 5ghz, μου φαίνεται ότι είναι καλό μόνο για αυτά, δηλαδή switch και ap (αντε και voip αν ειναι αποκλειστικό) δηλαδή δεν έχει root ούτε qos, σε αντίθεση με το zyxel μου.

    Μπορείς να μου κάνεις μια χάρη? Να κάνεις ενα speedtest όταν έχεις μόνο το zte συνδεδεμένο, να μου πεις πόσο ανεβαίνει το ping κατά το download και υpload? (Το λεγόμενο bufferbloat) Ετσι για να δω ποσο καλο ειναι το zte στο να κρατάει τα ping σταθερα οταν χρησιμοποιετιαι η γραμμή, αλλιώς συνδέω αναγκαστικά το zyxel σαν router μόνο (wan θυρα zyxel) για το qos (qos ειναι να εξουδετερωνει το bufferbloat). Θα το εκανα εγω αυτο το test αλλά δεν έχω ακόμα γραμμή.

    Μπορείς να το κάνεις κατευθείαν από το site του dslreports (μετρά και το bufferbloat) , αντί να ανοιγεις το speedtest.net και cmd παράθυρο με ping ταυτόχρονα.

  2. #77
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Eνεργοποιήθηκα



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_6.png 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  22,1 KB 
ID: 186678

    Με fastpath, το ping στο emp.gr (στο ntua μου βγάζει ipv6) είναι 4 ms !!! και είμαι πίσω από 2o router , λόγω QoS, με σκέτο το ZTE πάει 3 ms!!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_7.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  8,8 KB 
ID: 186682

    Καλή λευτεριά και στους υπόλοιπους.

  3. #78
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Περιοχή
    Νεός Κόσμος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik CCR2004-1G-12S+2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν πρόλαβα να κάνω τις δοκιμές που ζήτησες. Τηλεφωνία πως παίρνεις τελικά; VoIP ή POTS; Εγώ είχα POTS πριν την ενεργοποίηση, ενώ δεν έχουν καταφέρει ακόμα να μου την μεταφέρουν σε VoIP, δηλ. για την ώρα δεν έχω καθόλου τηλέφωνο.

  4. #79
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cb_papi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρόλαβα να κάνω τις δοκιμές που ζήτησες. Τηλεφωνία πως παίρνεις τελικά; VoIP ή POTS; Εγώ είχα POTS πριν την ενεργοποίηση, ενώ δεν έχουν καταφέρει ακόμα να μου την μεταφέρουν σε VoIP, δηλ. για την ώρα δεν έχω καθόλου τηλέφωνο.
    Η τηλεφωνία είναι πλέον μόνο μέσω voip. Με το που έχεις σαν modem το zte και έχει Internet, λογικά θα έχεις και voip. Σύνδεσε το τηλ. στην phone1 θύρα (πράσινη) και δες αν ανάβει το φωτάκι phone, αλλιώς, δήλωσέ το σαν βλάβη.

    Τις δοκιμές τις έκανα, τελικά ανεβαίνει το ping στo game κατά το upload (φτάνει και 200 ms, παρόλο που δεν φαινόταν στο CMD) αλλά με QoS setting από το zyxel μου, με priority στο small packet length, είναι gg. Αν θες το mikrotik για router, δήλωση την WAN IP του να είναι DMZ στο zte για να αποφύγεις double port forwarding και ΝΑΤ διότι bridge δεν νομίζω να μπαίνει το ZTE.

  5. #80
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Περιοχή
    Νεός Κόσμος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik CCR2004-1G-12S+2
    Path Level
    Fastpath
    Ναι τις έχω κάνει τις συνδέσεις. Από τη μεριά τους υπάρχει πρόβλημα και ήθελα να δω αν είναι γενικό ή μόνο σε μένα με το VoIP. Δεν πειράζει, δεν χρησιμοποιώ καθόλου το σταθερό έτσι και αλλιώς και εννοείται θα ζητήσω να γίνει προσαρμογή στο πάγιο για όσες ημέρες δεν έχω τηλέφωνο.

  6. #81
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Tp-link VR400
    Path Level
    Interleaved
    καλημερα,
    παράκληση προς Voda και Τοξότη:
    κάποιος να σκάψει και να δώσει ρεύμα στην 327 καμπίνα επι της Ρουμπέση. πονάει η ψυχή μας που τη βλέπουμε σα ζόμπι εδώ και 10 μήνες.

  7. #82
    Εγγραφή
    18-10-2017
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ελλάδα
    Καλησπέρα!

    Σκέφτομαι να βάλω 50αρα vdsl vodafone, έχω ρωτήσει τοπικό κατάστημα vodafone και στα κεντρικά και ο καθένας μου λέει τα δικά του.
    Άλλος μου λεει οτι δεν είναι διαθέσιμη η vdsl στο σπίτι μου στον νέο κόσμο, ενώ στον έλεγχο της διαθεσιμότητας στο site της vodafone μου λέει οτι είναι διαθέσιμο.
    Άλλος μου έχει πει οτι 50αρα μαζί με nova δεν υποστηρίζεται, ότι δηλαδή για να έχεις nova πρέπει να βάλεις 24αρα adsl.
    Ένω ένας τρίτος μου έχει πει οτι είναι διαθέσιμη και η 50αρα και οτι υποστηρίζει και Nova.
    Εχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι τελικά ισχύει.
    Υπάρχει κανεις που να έχει βαλει 50αρα με nova μαζί ?

  8. #83
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν μιλάς για σύνδεση από καμπίνα του ΟΤΕ, τότε η Vodafone δεν παρέχει την υπηρεσία TV μέσω της οποίας θα έχεις τα αθλητικά κανάλια της NOVA. Την υπηρεσία TV την δίνει μόνο σε συνδέσεις από αστικό κέντρο, οπότε ανάλογα την απόσταση που έχεις από αυτό μπορεί όντως να μην μπορείς να βάλεις VDSL, παρά μόνο ADSL.

    Καλώς ήλθες!

  9. #84
    Εγγραφή
    18-10-2017
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Ελλάδα
    Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Ο υπάλληλος στο τοπικό κατάστημα της vodafone μου ειπε οτι επειδή το σπίτι μου εξυπηρετείται από ιδιωκτιτο δίκτυο της vodadone μπορώ να βάλω 50αρα μαζί με Vodafone TV +nova. Οποτε φαντάζομαι ισχύει το δεύτερο που μου είπες.

  10. #85
    Εγγραφή
    09-09-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Στο καφαο 315 του ΟΤΕ δουλεύει ξανά το νέο καφαο της βονταφον μετά από θέματα που είχε ,εδώ και δύο μέρες λειτουργεί κανονικά . τώρα δεν μπορεί να δώσει σε άλλους παρόχους στην νόβα δηλαδή πρέπει να πάμε στην βονταφον για νεα σύνδεση.ποτε θα το δώσουν και στην νόβα και εγώ τι μπορώ να κάνω .γιατί η βονταφον μου δίνει γραμμή αλλά εγώ θέλω αυτή που έχω ,τι πρέπει να κάνω με ποιον πρέπει να μιλήσω για αυτό .

  11. #86
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν μπορεί να δώσει ακόμη σε άλλον πάροχο, διότι απλά δεν έχουν εγκριθεί τα πακέτα χοντρικής από την ΕΕΤΤ. Πότε θα γίνει, άγνωστο. Μάλλον πάμε για τις αρχές Νοέμβρη, όπως αναφέρουν κάποιες πληροφορίες.

  12. #87
    Εγγραφή
    12-01-2014
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    ΖΧΗΝ H267A
    SNR / Attn
    8/7(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τα vdsl καφαο στην Μενεκρατους ποτε θα παρουν μπρος? Εχουμε ελπιδες για κατι φετος ή παμε για του χρονου?

  13. #88
    Εγγραφή
    09-09-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Περιμένουμε ακόμα να έρθει το ιντερνέτ .αυτές οι τιμές χονδρικής από τον Άρη έρχονται έλεος .θα φτάσουμε Χριστούγεννα και ακόμα θα περιμένουμε γιατί όλα τελευταία στιγμή . Αν δεν θέλουν να πάρουν οι πάροχοι να μας το πουν να πάμε στην βονταφον ή να κάτσουμε στα αβγα μας με ταχύτητες εννιά και δέκα .κρίμα γιατί πολλή διαφήμιση για το τίποτα.

  14. #89
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι τιμές χοντρικής εγκρίνονται από την ΕΕΤΤ. Λες να μην θέλει ο κάθε πάροχος να πουλήσει υπηρεσίες;

  15. #90
    Εγγραφή
    09-09-2017
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τώρα που η εταιρεία την έχουν οι τράπεζες τι κάνουμε πάμε σε άλλο πάροχο και ξεχνάμε την vdsl από την νόβα.τι να κάνω δεν μπορώ να μείνω χωρίς τηλέφωνο να φύγω η να μείνω.

Σελ. 6 από 31 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 17:24
  2. VDSL Nέος Κόσμος
    Από kracken_74 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-17, 00:10
  3. VDSL Νέος Κόσμος
    Από blackcoatman στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-17, 00:04
  4. Νέος στο VDSL
    Από 91turbo στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-17, 14:50
  5. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-16, 13:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας