Σελ. 12 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 2710111213141722 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 380
  1. #166
    Εγγραφή
    15-11-2017
    Περιοχή
    ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    HUAWEI Home Gateway-HA35
    SNR / Attn
    23(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsarlam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξοπλίσου με αρκετή υπομονή....εγώ περιμένω εδώ και 22 χρόνια...
    καλα ναι το εχω παρει αποφαση....
    με την γκαντεμια μας τα εχω. πρεπει να ειμαστε το 3-5% στο λαγονησι που εμεινε εκτος εργων....τι να πω

  2. #167
    Εγγραφή
    15-11-2017
    Περιοχή
    ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    HUAWEI Home Gateway-HA35
    SNR / Attn
    23(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    κανα νεο ρε παιδια για την περιοχη της Αναβυσσου μετα τον πυργο του μελισσουργου?

  3. #168
    Εγγραφή
    24-03-2018
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από striker10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανα νεο ρε παιδια για την περιοχη της Αναβυσσου μετα τον πυργο του μελισσουργου?
    Κανενα νεο γειτονα..καταρχην σε περιοδο αλλαγη της ηγεσιας μη περιμενεις τιποτα. Βασικα γενικα μη περιμενεις τιποτα..γνωμη μου

  4. #169
    Εγγραφή
    27-08-2018
    Περιοχή
    Ολυμπος, Καλύβια Αττικής
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17500/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 25.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μενω λιγο ποιο κατω στον Ολυμπο κσι μίλησα προχθές με τεχνικο απο α/κ Αναβυσσου που ανήκω. Δυστυχώς μου ειπε τα εργα ολοκληρώθηκαν και δεν υπαρχει κατι στο προγραμμα για το αμεσο μέλλον... οι καμπινες στην Αναβυσσου σταματησαν κανα 2 χλμ πριν τον πυργο του Μελισσουργου...

    Καλες γιορτές!

  5. #170
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Δε νομίζω να υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να βλέπεις τα έργα να σταματάνε δίπλα και εσύ να μη καλύπτεται..
    Για την ώρα δυστυχώς μόνο speed booster έχετε σαν επιλογή.
    Για vdsl δύσκολο σας βλέπω.. Μάλλον θα πάτε κατευθείαν σε FTTH μετά από χρόνια. Τώρα αν υπάρχει κανείς με δυνατό βύσμα εκεί στη περιοχή μπορεί και να γίνει κάτι ταχύτερα..

  6. #171
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aspyropoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μενω λιγο ποιο κατω στον Ολυμπο κσι μίλησα προχθές με τεχνικο απο α/κ Αναβυσσου που ανήκω. Δυστυχώς μου ειπε τα εργα ολοκληρώθηκαν και δεν υπαρχει κατι στο προγραμμα για το αμεσο μέλλον... οι καμπινες στην Αναβυσσου σταματησαν κανα 2 χλμ πριν τον πυργο του Μελισσουργου...

    Καλες γιορτές!
    Τα ιδια με εμας στο Δασκαλειο που αναβαθμιστηκε το 80% περυσι με καμπινες vdsl και απο την μερια του
    Δασκαλειου μονο μεχρι την Μαριστρα εφτασαν . ουτε στο αστικο κεντρο του Δασκαλειου δεν εφτασαν να βαλουνε οπτικες ινες μπας και μας δωσουνε απο αστικο κεντρο τιποτα. εγω οπως και εσυ ανηκουμε στο 20% που δεν αναβαθμιστηκε! Το να σου λενε μονοδρομος το booster και να εχει 6,50 ευρω παραπανω καπως παλευεται αλλα στα 9,90 που ειπανε παει παρα πολυ ! . Εσυ τι ταχυτητες πιανεις στον πυργο του Μελισουργου; . Δεν πιανει κανενας αλλος παροχος εκτος του οτε; vodafone πρεπει να εχει διαθεσιμοτητα ; . Παντως κοιτωντας εδω http://fttxgr.eu/map? και βαζωντας για τον πυργου Μελισουργου βγαζει οτι ειναι η καμπινα vdsl ote 225 Address: Αρμονίας 1, Καλύβια Θορικού 190 10, Ελλάδα
    Lat: 37.791016 Lon: 23.907291 αλλα ο πυργου του Μελισουργου καλυπτεται απο το αστικο κεντρο του Λαγονησιου που βρισκεται στην Νικηταρά 15, Καλύβια Θορικού 190 10, Ελλάδα
    Lat: 37.791180 Lon: 23.881107 και αν μενεις πιο κατω πρεπει να παιρνεις απο ΟΝU καμπινες που ειναι εδω Επαρ.Οδ. Κερατέας-Ανάβυσσου, Λαυρεωτική 190 01, Ελλάδα
    Lat: 37.780769 Lon: 24.006523 παντα με βαση τον χαρτη http://fttxgr.eu/map .

    Εμενα αυτην την στιγμη λογω βλαβης μας εχουνε κλειδωσει στα 2mbs απο 10 που πιαναμε . Απο το Νοεμβριο που ειχαμε κακοκαιρια και αστραπες επεφτε το ιντερνετ! Αφου εμπαινα και εβλεπα οτι συνχρονιζε στα 164kbs δεν υπηρχε ! μετα απο δηλωση βλαβης και εβγαινε ο ηλιος το εφτιαχναν και μας κλειδωναν στα 8mbs ! Μετα ξανα το ιδιο προβλημα μεχρι που τους ειπα οτι πρεπει να φταιει η καλωδιωση , τελικα ηρθανε μετα απο παρα πολλες ημερες και αλλαξαν την καλωδιωση και εβαλαν και καινουργια κουτια στο τοιχο μας και ουτε μας ειπανε κατι το εκανε καποιος εργολαβος . Μετα παλι προβληματα με αποσυνχρονισμους , παιρνω το ρουτερ με την μπαταρια και παω στην ριγκλετα και το βαζω και βλεπω οτι συνχρονιζει στα 4mbs! λεω δεν υπαρχει! Ξανα βλαβη διοτι το ρουτερ συνχρονιζε μονο εξω στο κουτι και οχι μεσα . Τελικα μου κλειδωνουνε την γραμμη στα 2mbs ! Αλλαξω την καλωδιωση με καλωδιο pet το μαυρο απο το κουτι στον τοιχο μου και μεχρι μεσα και παλι στα 2 mbs τωρα λογω αργιων δεν αλλαξε κατι στα 2mbs . Αυριο κλεινω 15 ημερες με ταχυτητα 2mbs ! . Το κουλο ειναι οτι παλιο με μπουμπουνητα εχω αποσυνδεσεις αλλα μου ξανα συνδεεται η γραμμη. Εχτες Χριστουγεννα μιλγαμε στο τηλεφωνο και κοπηκε η γραμμη 2 φορες που εκανε αποσυνχρονισμο το ρουτερ! Ενω δεν χρησιμοποιουσαμε το ιντερνετ καθολου . Δηλαδη τα προβληματα συνεχιζονται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnmegarythmos : 26-12-19 στις 11:59.

  7. #172
    Εγγραφή
    15-11-2017
    Περιοχή
    ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    HUAWEI Home Gateway-HA35
    SNR / Attn
    23(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλημερα χρονια πολλα

    ειναι γεγονος σταματησαν τα παντα πριν τον πυργο μελισουργου. εμεις δεν περνουμε απο αλλου, μονο απευθειας απο το αστικο κεντρο, εκει στην νικηταρα ναι οπως το ειπες...
    4-5 χλμ μακρια ειναι, μεσος ορος συχρονισμου στην περιοχη περιπου 3,5mbps

    τραγικη κατασταση και να σκεφτεις ο αντινομαρχης της Δουρου 5 χρονια, νυν δημαρχος στα καλυβια μενει στην περιοχη μας...αλλα μαλλον δεν τον νοιαζει το ιντερνετ. πρεπει να εχει φοβερη σχεση με την τεχνολογια ο κυριος Φιλιππου. οποτε ας μην περιμενουμε ουτε απο βυσμα.

  8. #173
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από striker10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα χρονια πολλα

    ειναι γεγονος σταματησαν τα παντα πριν τον πυργο μελισουργου. εμεις δεν περνουμε απο αλλου, μονο απευθειας απο το αστικο κεντρο, εκει στην νικηταρα ναι οπως το ειπες...
    4-5 χλμ μακρια ειναι, μεσος ορος συχρονισμου στην περιοχη περιπου 3,5mbps

    τραγικη κατασταση και να σκεφτεις ο αντινομαρχης της Δουρου 5 χρονια, νυν δημαρχος στα καλυβια μενει στην περιοχη μας...αλλα μαλλον δεν τον νοιαζει το ιντερνετ. πρεπει να εχει φοβερη σχεση με την τεχνολογια ο κυριος Φιλιππου. οποτε ας μην περιμενουμε ουτε απο βυσμα.
    Ο κυριος Φιλιππου αν δεν κανω λαθος πρεπει να μενει στον Κουβαρα που εχουνε vdsl καμπινες και προσφατα κανανε αιτημα να βαλει οπτικες ινες και πιο μετα το ρανταρ στον οτε αλλα τελικα το πηρε η vodafone!. Ο θειος μου πιανει 49mbs στον Κουβαρα και ειναι το μεγιστο της περιοχης! . Και επειδη ο Κουβαρας ανηκει στο ιδιο δημο με τα Καλυβια οποτε στο συνολο στο Δημο Σαρωνικου .Δεν υπαρχει αλλος παροχος στην περιοχη σου ; μηνπως σου δωσει καλυτερο ιντερνετ; πχ vodafone / wind ; forthnet ; .
    μπαινοντας μεσα στο ρουτερ του οτε στο 192.168.1.1 κανοντας εισοδο με τους κωδικους που γραφει κατω απο το ρουτερ το username admin και τον κωδικο που εχει κατω απο ρουτερ και επιλεγοντας internet στο Attainable Rate(Up/Down) τι ταχυτητες σου βγαζει; . ειναι το μεγιστο που μπορει να δωσει η γραμμη . Αυτο βλεπω οτι αλλαζει σε εμενα σε καθε επανεκκινηση αλλες φορες λιγο λιγοτερο και αλλες περισσοτερο. Μηπως σε εχουνε κλειδωσει πιο χαμηλα; Για μπες και στειλε μου τις ενδειξεις.

  9. #174
    Εγγραφή
    15-11-2017
    Περιοχή
    ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    HUAWEI Home Gateway-HA35
    SNR / Attn
    23(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κυριος Φιλιππου αν δεν κανω λαθος πρεπει να μενει στον Κουβαρα που εχουνε vdsl καμπινες και προσφατα κανανε αιτημα να βαλει οπτικες ινες και πιο μετα το ρανταρ στον οτε αλλα τελικα το πηρε η vodafone!. Ο θειος μου πιανει 49mbs στον Κουβαρα και ειναι το μεγιστο της περιοχης! . Και επειδη ο Κουβαρας ανηκει στο ιδιο δημο με τα Καλυβια οποτε στο συνολο στο Δημο Σαρωνικου .Δεν υπαρχει αλλος παροχος στην περιοχη σου ; μηνπως σου δωσει καλυτερο ιντερνετ; πχ vodafone / wind ; forthnet ; .
    μπαινοντας μεσα στο ρουτερ του οτε στο 192.168.1.1 κανοντας εισοδο με τους κωδικους που γραφει κατω απο το ρουτερ το username admin και τον κωδικο που εχει κατω απο ρουτερ και επιλεγοντας internet στο Attainable Rate(Up/Down) τι ταχυτητες σου βγαζει; . ειναι το μεγιστο που μπορει να δωσει η γραμμη . Αυτο βλεπω οτι αλλαζει σε εμενα σε καθε επανεκκινηση αλλες φορες λιγο λιγοτερο και αλλες περισσοτερο. Μηπως σε εχουνε κλειδωσει πιο χαμηλα; Για μπες και στειλε μου τις ενδειξεις.
    ο φιλιπου δε ξερω που μενει σημερα, αλλα το πατρικο του σιγουρα ειναι στην περιοχη μας.
    παρευρεθηκε φετος ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ και σε μια εκδηλωση στο παλιο δημοτικο στον Ολυμπο , οπου με καμαρι ειπε οτι εκει πηγε σχολειο πιτσιρικας.

    στο θεμα μας τωρα, δυστυχως αλλος παροχος δεν υπαρχει με δικο του δικτιο, ολοι πατανε στο υπαρχον του ΟΤΕ. το atteinable / actual δεν προκειται να μου φτιαξει, δεν ειναι καποιο προβλημα του ρουτερ η κλειδωματος, απλα η περιοχη οντας 5χλμ μακρια απο το κεντρο δεν εχει παραπανω ταχυτητα.

    παρατημενοι κανονικοτατα

  10. #175
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από striker10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο φιλιπου δε ξερω που μενει σημερα, αλλα το πατρικο του σιγουρα ειναι στην περιοχη μας.
    παρευρεθηκε φετος ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ και σε μια εκδηλωση στο παλιο δημοτικο στον Ολυμπο , οπου με καμαρι ειπε οτι εκει πηγε σχολειο πιτσιρικας.

    στο θεμα μας τωρα, δυστυχως αλλος παροχος δεν υπαρχει με δικο του δικτιο, ολοι πατανε στο υπαρχον του ΟΤΕ. το atteinable / actual δεν προκειται να μου φτιαξει, δεν ειναι καποιο προβλημα του ρουτερ η κλειδωματος, απλα η περιοχη οντας 5χλμ μακρια απο το κεντρο δεν εχει παραπανω ταχυτητα.

    παρατημενοι κανονικοτατα
    οπως παντα! αισθανεσαι οτι ζεις στα Τουρκουβουνια που τις περισσοτερες φορες η επαρχια καλυπτειται με οπτικες ινες ενω οχι ολη η Αθηνα! τραγικο εντελως.
    Βαλε για εμενα καλυτερα το booster προσωρινα https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...d_booster.html
    τουλαχιστον ειναι απεριοριστο και αυτο αλλα μετα τα 100gb πεφτει η ταχυτητα στα εως 15mbs μια χαρα θα εισαι. ή βολεψου με την υπαρχον ταχυτητα και χρησιμοποιησε το κινητο σου ως hotspot μεσω 4g οταν πχ θελεις να δεις ενα βιντεο η δεν φορτωνει κατι ή θελεις να κατεβασεις κατι, οποτε θα το χρησιμοποιεις οταν το χρειαζεσαι και ισως βολευει περισσοτερο αυτο.

  11. #176
    Εγγραφή
    27-08-2018
    Περιοχή
    Ολυμπος, Καλύβια Αττικής
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17500/1024
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 25.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα και καλη χρονιά.

    Εγω περνω απο ONU καμπίνα στην Δημογεροντακη στον Ολυμπο ειναι οικισμος κανα 1-2 χλμ ποιο κατω απο τον πυργο Μελισουργού. Η ταχυτητα δεν ειναι κακή, καπου 17-17.5 Mbps σε aDSL2 λόγω αποστασης μου απο την καμπινα (περίπου 1800m). Μου καναν πρόσφατα 'αναβαθμιση' σε vdsl αλλα η ταχυτητα επεσε στα 10Mbps οποτε το γυρισα πισω σε aDSL.. Απο οτι διαβαζω για την περίπτωση σου μαλλον ικανοποιημενος πρεπει να ειμαι.. Για VDSL στις περιοχες μας μαλλον πρεπει να περιμένουμε καμια 5αετια για την επόμενη αναβαθμιση δικτύου..

  12. #177
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Adsl από Σαρωνίδα κοντά στο α.κ.
    Η ίδια γραμμή..σε 2 modes, σε διακοπή ρεύματος με ups τερματίζει..
    Έχω κάλυψη για 50αρα, α.κ πάντα μιας κ είμαι κοντά του δεν παίρνω από καμπίνα, αλλά δεν ξέρω τι θα πιάσει.. Κανα 40-45 νομίζω..
    Προσωπικά μιας και είναι εξοχικό δε μου χρειάζεται vdsl ακόμα.. Βολεύομαι..
    https://i.imgur.com/Q4E1Zwo.gif
    https://i.imgur.com/mMPvmVc.gif
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #178
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Adsl από Σαρωνίδα κοντά στο α.κ.
    Η ίδια γραμμή..σε 2 modes, σε διακοπή ρεύματος με ups τερματίζει..
    Έχω κάλυψη για 50αρα, α.κ πάντα μιας κ είμαι κοντά του δεν παίρνω από καμπίνα, αλλά δεν ξέρω τι θα πιάσει.. Κανα 40-45 νομίζω..
    Προσωπικά μιας και είναι εξοχικό δε μου χρειάζεται vdsl ακόμα.. Βολεύομαι..
    https://i.imgur.com/Q4E1Zwo.gif
    https://i.imgur.com/mMPvmVc.gif
    ποια απο τις 2 φωτογραφιες αφορα την συνδεση σου ; δειχνει οτι πιανεις 16-17 και η γραμμη μπορει να φτασει τα 21; πολυ καλα! attenuation 7,7 εισαι παρα πολυ κοντα γυρω στα 500 μετρα πανω κατω.
    Οσο για το vdsl εχεις μπει στο οτε εδω https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=bus να δεις τι διαθεσιμοτητα σου βγαζει; θεωρω οτι δεν θα χανεις και πολυ ταχυτητα διοτι εισαι κοντα στο κεντρο.

  14. #179
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Adsl από Σαρωνίδα κοντά στο α.κ.
    Η ίδια γραμμή..σε 2 modes, σε διακοπή ρεύματος με ups τερματίζει..
    Έχω κάλυψη για 50αρα, α.κ πάντα μιας κ είμαι κοντά του δεν παίρνω από καμπίνα, αλλά δεν ξέρω τι θα πιάσει.. Κανα 40-45 νομίζω..
    Προσωπικά μιας και είναι εξοχικό δε μου χρειάζεται vdsl ακόμα.. Βολεύομαι..
    https://i.imgur.com/Q4E1Zwo.gif
    https://i.imgur.com/mMPvmVc.gif
    Ναι το UPS και εμένα με εχει σώσει διότι έχουμε καθημερινά πτώσεις στην Πλάκα Κερατεας και διακοπές τον 10 δευτερολέπτων και σχεδόν τερματίζω.. δει και 23Mbps
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails F010ED47-C298-4313-9CD7-60196A4F01FA.jpeg  

    A608AE13-E318-4050-BF0B-5A15E99F1623.jpeg  


  15. #180
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποια απο τις 2 φωτογραφιες αφορα την συνδεση σου ; δειχνει οτι πιανεις 16-17 και η γραμμη μπορει να φτασει τα 21; πολυ καλα! attenuation 7,7 εισαι παρα πολυ κοντα γυρω στα 500 μετρα πανω κατω.
    Οσο για το vdsl εχεις μπει στο οτε εδω https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...etv.jsp?ct=bus να δεις τι διαθεσιμοτητα σου βγαζει; θεωρω οτι δεν θα χανεις και πολυ ταχυτητα διοτι εισαι κοντα στο κεντρο.
    Και οι 2 από την ίδια γραμμή είναι, με διαφορετικά ρούτερ και διαφορετικά προφίλ..
    Η μια σε ~24/1 (annex-a) & η άλλη σε ~24/2 (annex-m) όπως το δίνουν μόνο 2 πάροχοι..
    Οι συγκεκριμένες φωτό η μια 24/2 είναι με βόντα και η 24/1 με wind, αν και δεν έχει σημασία γιατί το 24/1 και στη βόντα ήταν το ίδιο..

    Το α.κ οπτικά είναι στα 500μ, αλλά καλωδιακά +- πιάνει χιλιόμετρο, ποτέ δεν ξέρεις την όδευση η και ότι άλλοι παράγοντες μπορεί να υπάρχουν που το επηρεάζουν αυτό.. Το 7,7db που είδες αφορά το up.. Το down μας ενδιαφέρει.. Εδώ έχω δει διάφορα ανάλογα τα ρούτερ από 11~18db. Σημειώνω..όχι με το ίδιο ρούτερ, με ίδιο ρούτερ παίρνει ένα νούμερο και είναι βράχος. Αυτό έχει να κάνει ανάλογα με το πως υπολογίζει την εξασθένιση η κάθε συσκευή.. Δεν μετακινείται το κτίριο εννοείται.. Όπως επίσης έχω δει και -2Μ κάτω στο συγχρονισμό ανάλογα το ρούτερ..

    Πριν μερικά χρόνια πέρασα με γνωστό μου και ftp cat5e από κατανεμητή, γιατί το καλώδιο της πολυκατοικίας έκανε νερά..

    Στη διαθεσιμότητα με αριθμό μάλλον επειδή είναι σε άλλο πάροχο βγάζει ότι και με διεύθυνση δλδ ότι θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο. Άλλους αριθμούς οτε που βάζω πάλι βγάζει ότι θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο, όμως παλιά που είχα ρωτήσει τηλεφωνικά στη κοτε έβγαζε διαθεσιμότητα.. Νομίζω μου είχαν πει διαθεσιμότητα για 50αρα χωρίς κάποια εκτίμηση, και σε adsl έκαναν εκτίμηση ~17Μ, πιθανότατα λόγω σνρ9 που έχει ο οτε & μάλλον μέσο όρο κ από άλλους συνδρομητές..
    Στη σελίδα της wind παλιά σε κάποια φάση μου έβγαζε μέχρι 100αρα διαθεσιμότητα που μάλλον πρέπει να ήταν λάθος, γιατί δεν δίνουν 100αρα από α.κ.. Τώρα πλέον δίνει μόνο 24αρα διαθεσιμότητα..
    Όταν είχα βάλει adsl παλιά που ήμουν οτε έπιανε 22Μ με σνρ9 και τότε με το Dmt tool το έριχνα στο 4 και τερμάτιζε..
    Πάντως άσχετα με όλα αυτά..γύρω στο τετράγωνο υπάρχουν μαγαζιά με 50αρα που τερματίζει.

    Προσωπικά όπως είπα, ακόμα δεν μου χρειάζεται vdsl εκεί λόγω εξοχικού, αν όμως παίξει κανα καλό σε λογική τιμή πακετάκι, μπορεί να το σκεφτώ.. Αν και ο vdsl εξοπλισμός μου είναι περιορισμένος, δίνουν βέβαια οι πάροχοι μεν δικό τους..αλλά μετά δεν θα μπορώ να κάνω τις δοκιμές μου εύκολα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το UPS και εμένα με εχει σώσει διότι έχουμε καθημερινά πτώσεις στην Πλάκα Κερατεας και διακοπές τον 10 δευτερολέπτων και σχεδόν τερματίζω.. δει και 23Mbps
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  F010ED47-C298-4313-9CD7-60196A4F01FA.jpeg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  296,9 KB 
ID: 210324
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  A608AE13-E318-4050-BF0B-5A15E99F1623.jpeg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  555,7 KB 
ID: 210325
    Ο δαίμων του crosstalk αγαπητέ..εκεί τουλάχιστον, σε εμένα η διαφορά δεν είναι μεγάλη.. 21-24..
    Εδώ Αθήνα που με διακοπή πιάνει 23 και όταν έρχεται το ρεύμα πάει 13.. Εδώ είναι το @#%#$@^%&(*&&..
    Αλλά..τι να κάνεις..
    Σε Interleaved πάντως τα έχουμε πει, θα πήγαινες λίγο πιο πάνω.. Αλλά και πάλι με την συγκεκριμένη εξασθένιση είσαι πρώτος..
    Οι γραμμές εκεί αποδίδουν καλύτερα επειδή είναι αραιοκατοικημένες περιοχές σε σύγκριση με Αθήνα κλπ. Το καλοκαίρι που μαζεύεται κόσμος και παίρνουν μπρος περισσότερα ρούτερ έχω παρατηρήσει το συγχρονισμό να πέφτει λίγο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 06-01-20 στις 23:17.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 12 από 26 ΠρώτηΠρώτη ... 2710111213141722 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 12:15
  2. Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-16, 12:02
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-16, 22:31
  4. VDSL αξίζει και από που θα πάρω;
    Από Rm.Geko στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-16, 13:21
  5. Ανεβασμένο ping μετά απο αναβάθμιση σε VDSL
    Από ethnik471 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 12:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας