Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Ψάχνω ένα smartphone για τη μητέρα μου, 72 ετών. Καμία επαφή με smartphone ή ΗΥ ως τώρα, αλλά ζήλεψε και θέλει smartphone! Τι έχουμε να προτείνουμε από την ελληνική αγορά και οικονομικό; Το πολύ ως 90€! Οι απαιτήσεις όπως καταλαβαίνετε είναι ελάχιστες, πρακτικά τηλεφωνικές κλήσεις θα κάνει, άντε να τραβάει και καμιά φωτογραφία Θα έλεγα να έχει και μια αξιοπρεπή μπαταρία, γιατί τα τελευταία χρόνια έχει ένα ΝΟΚΙΑ που της κρατάει 4-5 μέρες και θα πάθει ένα σοκ από το smartphone! Και να είναι Dual SIM!

    Πχ κοιτώ το ASUS ZENFONE GO με 80€, που νομίζω ότι καλύπτει αυτά που έχω στο μυαλό μου. Άλλες προτάσεις;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω ένα smartphone για τη μητέρα μου, 72 ετών. Καμία επαφή με smartphone ή ΗΥ ως τώρα, αλλά ζήλεψε και θέλει smartphone! Τι έχουμε να προτείνουμε από την ελληνική αγορά και οικονομικό; Το πολύ ως 90€! Οι απαιτήσεις όπως καταλαβαίνετε είναι ελάχιστες, πρακτικά τηλεφωνικές κλήσεις θα κάνει, άντε να τραβάει και καμιά φωτογραφία Θα έλεγα να έχει και μια αξιοπρεπή μπαταρία, γιατί τα τελευταία χρόνια έχει ένα ΝΟΚΙΑ που της κρατάει 4-5 μέρες και θα πάθει ένα σοκ από το smartphone! Και να είναι Dual SIM!

    Πχ κοιτώ το ASUS ZENFONE GO με 80€, που νομίζω ότι καλύπτει αυτά που έχω στο μυαλό μου. Άλλες προτάσεις;
    με 1 gb ram θα δεινοπαθησει η γυναικα,κοιτα κατι με 2

    https://www.skroutz.gr/s/9875453/Ouk...Plus-16GB.html

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω ένα smartphone για τη μητέρα μου, 72 ετών. Καμία επαφή με smartphone ή ΗΥ ως τώρα, αλλά ζήλεψε και θέλει smartphone! Τι έχουμε να προτείνουμε από την ελληνική αγορά και οικονομικό; Το πολύ ως 90€! Οι απαιτήσεις όπως καταλαβαίνετε είναι ελάχιστες, πρακτικά τηλεφωνικές κλήσεις θα κάνει, άντε να τραβάει και καμιά φωτογραφία Θα έλεγα να έχει και μια αξιοπρεπή μπαταρία, γιατί τα τελευταία χρόνια έχει ένα ΝΟΚΙΑ που της κρατάει 4-5 μέρες και θα πάθει ένα σοκ από το smartphone! Και να είναι Dual SIM!

    Πχ κοιτώ το ASUS ZENFONE GO με 80€, που νομίζω ότι καλύπτει αυτά που έχω στο μυαλό μου. Άλλες προτάσεις;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με 1 gb ram θα δεινοπαθησει η γυναικα,κοιτα κατι με 2


    https://www.skroutz.gr/s/9875453/Ouk...Plus-16GB.html
    Γενικώς θα δεινοπαθήσει, αλλά είναι άλλο θέμα, υπάρχουν κι εξαιρέσεις
    Στην μάνα μου πήρα ένα flip-flop, ώστε όταν κλείνει το καπάκι να διακόπτεται κι η κλήση, να μην χρεώνεται.
    Κάποτε με ρωτούσε, γιατί όταν βάζει το κινητό στην τσάντα, το κινητό κλείνει, το ξεπεράσαμε τώρα πιά.

    Τί χρώμα θέλει ?
    Εχει facebook ?
    Εχει μακριά νύχια ?

    Τράβα σε κάποιο ευαγές ίδρυμα (Κωτσόβολος, Mediamarkt κλπ), μ'ιλησέ της για ram και εφαρμογές google play και ενημέρωσέ μας.

    Μήπως χρειάζεται phablet ή tablet ? Εχει internet σπίτι ή θα δουλεύει μόνο 4G και VoLTE ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Μαλακωντα Ευβοιας & Πλ. Αμερικης - Πατησια
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.951
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 36,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω παντως στην μανα μου ( 84 ετων ) εχω παρει αυτο EVOLVEO EASYPHONE XD SENIOR και εχω σωθει , αλλα δεν ειναι Smartphone
    Prima pensa, poi parla, perché parole poco pensate portano pena

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από villasg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως στην μανα μου ( 84 ετων ) εχω παρει αυτο EVOLVEO EASYPHONE XD SENIOR και εχω σωθει , αλλα δεν ειναι Smartphone
    Το κόκκινο κουμπί να τερματίσει την κλήση, το πατάει ή όχι ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην μάνα μου πήρα ένα flip-flop, ώστε όταν κλείνει το καπάκι να διακόπτεται κι η κλήση, να μην χρεώνεται.
    Το flip-flop που θα απαντάει και θα τερματίζει την κλήση με το άνοιγμα-κλείσιμο του με ενδιαφέρει και εμένα. Δεν χρειάζεται να είναι smartphone αλλά να έχει αυτή την λειτουργία και σχετικά δυνατό ηχείο.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω ένα smartphone για τη μητέρα μου, 72 ετών. Καμία επαφή με smartphone ή ΗΥ ως τώρα, αλλά ζήλεψε και θέλει smartphone! Τι έχουμε να προτείνουμε από την ελληνική αγορά και οικονομικό; Το πολύ ως 90€! Οι απαιτήσεις όπως καταλαβαίνετε είναι ελάχιστες, πρακτικά τηλεφωνικές κλήσεις θα κάνει, άντε να τραβάει και καμιά φωτογραφία Θα έλεγα να έχει και μια αξιοπρεπή μπαταρία, γιατί τα τελευταία χρόνια έχει ένα ΝΟΚΙΑ που της κρατάει 4-5 μέρες και θα πάθει ένα σοκ από το smartphone! Και να είναι Dual SIM!

    Πχ κοιτώ το ASUS ZENFONE GO με 80€, που νομίζω ότι καλύπτει αυτά που έχω στο μυαλό μου. Άλλες προτάσεις;

    https://www.skroutz.gr/s/8842715/TP-...s-C5-16GB.html

    https://www.skroutz.gr/s/10864048/Ul...-Pro-16GB.html


    To e-shop έβαλε και αυτό σε προσφορά, μέχρι το Σάββατο. Αλλά είναι λίγο μεγάλο.
    http://www.e-shop.gr/kinito-coolpad-...y-p-TEL.090886



    Καλό θα ήταν να έχει τουλάχιστον 2GB RAM, όπως σου είπαν και οι άλλοι. Εκτός κι αν η μάνα σου το θέλει για (πολύ) απλή χρήση...

  8. #8
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Μαλακωντα Ευβοιας & Πλ. Αμερικης - Πατησια
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.951
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 36,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κόκκινο κουμπί να τερματίσει την κλήση, το πατάει ή όχι ?
    Το παταει
    Prima pensa, poi parla, perché parole poco pensate portano pena

  9. #9
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Ρε παιδιά, αφού σας είπα, δεν έχει ξαναχρησιμοποιήσει smartphone. Και ακριβώς, κανείς δεν ξέρει τι χρήση θα κάνει. Ούτε αν θα το βολευτεί και θα το κρατήσει. Πιθανώς να καταλήξει εφεδρικό σε μένα!!

    Αν δεν το κρατήσει, θα μείνει με το ΝΟΚΙΑ που έχει, δεν κοιτάμε για άλλο dump-phone

    Για τα 2GB RAM που λέτε, γενικώς έχετε δίκιο, αλλά για τις ελάχιστες εφαρμογές που θα τρέχει και αν, δε χρειάζεται. Προτιμώ να πάρω κάποιο πιο επώνυμο με 1GB RAM (πχ Lenovo, Asus, Alcatel) που έχω βρει σε αυτές τις τιμές, παρά τα κινέζικα (oukitel, ulefone, coolpad κλπ) και ας έχουν 2GB RAM.

    Για πρόσβαση στο internet, δεν έχει στο σπίτι, θα έχει μέσω κινητής τηλεφωνίας... VoLTE είναι ψιλά γράμματα.

    Είπαμε, smartphone, για απλή χρήση, για πρώτο κινητό, πρώτη επαφή με smartphone, dual-SIM, με σχετικά καλή μπαταρία και να βγάζει και καμιά φωτογραφία τα εγγόνια το πολύ!

  10. #10
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    flip flop για ηλικιωμενους δειτε και το http://www.mobileexpert.gr/olympia-c...d688fba2abc330

    Δυστυχως ο δικος μου πηγε και πηρε μονος του ,ενα alcatel flip-flop , απαισια αισθηση στα πληκτρα....
    To επομενο που θα του παρω, θα φροντισω να εχει αναγγελια αριθμων κατα την πληκτρολογηση ( π.χ 6 , 9 κτλπ...) . Επειδη εχει προβλημα στα ματια(ωχρα κηλιδα) δεν ειναι για πολλα πολλα... Δεν χρησιμοποιει καν τον τηλεφωνικο καταλογο... Ευτυχως θυμαται τα νουμερα οποτε αυτο που πραγματικα χρειαζεται ειναι η επιβεβαιωση οτι παταει τα σωστα πληκτρα και κλειδωμα πληκτρων (μερικα εχουν συρομενο κουμπι στο πλαι).
    Επισης χρησιμο ειναι η συσκευη να λειτουργει και σαν gps tracker.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris.taxideytis Εμφάνιση μηνυμάτων
    flip flop για ηλικιωμενους δειτε και το http://www.mobileexpert.gr/olympia-c...d688fba2abc330

    Δυστυχως ο δικος μου πηγε και πηρε μονος του ,ενα alcatel flip-flop , απαισια αισθηση στα πληκτρα....
    To επομενο που θα του παρω, θα φροντισω να εχει αναγγελια αριθμων κατα την πληκτρολογηση ( π.χ 6 , 9 κτλπ...) . Επειδη εχει προβλημα στα ματια(ωχρα κηλιδα) δεν ειναι για πολλα πολλα... Δεν χρησιμοποιει καν τον τηλεφωνικο καταλογο... Ευτυχως θυμαται τα νουμερα οποτε αυτο που πραγματικα χρειαζεται ειναι η επιβεβαιωση οτι παταει τα σωστα πληκτρα και κλειδωμα πληκτρων (μερικα εχουν συρομενο κουμπι στο πλαι).
    Επισης χρησιμο ειναι η συσκευη να λειτουργει και σαν gps tracker.
    Επειδή ωχρά διαθέτουμε και ημείς, της ρύθμισα κάποια πλήκτρα σαν speed dial πχ πατάει λίγη ώρα το 3 παίρνει εμένα. Που και που γίνεται κανένα ατυχηματάκι, δεν πειράζει.

    Εχεις βρεί κάποιο της προκοπής με αναγγελία αριθμών ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, αφού σας είπα, δεν έχει ξαναχρησιμοποιήσει smartphone. Και ακριβώς, κανείς δεν ξέρει τι χρήση θα κάνει. Ούτε αν θα το βολευτεί και θα το κρατήσει. Πιθανώς να καταλήξει εφεδρικό σε μένα!!

    Αν δεν το κρατήσει, θα μείνει με το ΝΟΚΙΑ που έχει, δεν κοιτάμε για άλλο dump-phone

    Για τα 2GB RAM που λέτε, γενικώς έχετε δίκιο, αλλά για τις ελάχιστες εφαρμογές που θα τρέχει και αν, δε χρειάζεται. Προτιμώ να πάρω κάποιο πιο επώνυμο με 1GB RAM (πχ Lenovo, Asus, Alcatel) που έχω βρει σε αυτές τις τιμές, παρά τα κινέζικα (oukitel, ulefone, coolpad κλπ) και ας έχουν 2GB RAM.

    Για πρόσβαση στο internet, δεν έχει στο σπίτι, θα έχει μέσω κινητής τηλεφωνίας... VoLTE είναι ψιλά γράμματα.

    Είπαμε, smartphone, για απλή χρήση, για πρώτο κινητό, πρώτη επαφή με smartphone, dual-SIM, με σχετικά καλή μπαταρία και να βγάζει και καμιά φωτογραφία τα εγγόνια το πολύ!
    Δώσε τότε κάτι παραπάνω για το MLS Easy. Βέβαια, είναι λίγο "κλοπή" στην τιμή που πωλείται, ακόμα και στο Σκρουτζ, αλλά φτιάχτηκε ακριβώς γι' αυτό το λόγο, για να βοηθήσει τη μεγαλύτερη ηλικία...

    Όμως, η MLS είναι αναξιόπιστη εταιρία. Αφού δεν είναι κινέζικη, μόνο ελληνική θα μπορούσε να ήταν.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    @yyy

    skype με 1 γίγα τρέχει ?

    Γιατί άμα μάθει ότι μπορεί να βλέπει το εγγόνι, την έκατσες

    Κάποτε είχα βάλει στην μάνα μου skype σε 43άρα τηλεόραση, το ένα εγγόνι στην Αγγλία. Είχε κάτσει στους 20 πόντους και χάιδευε την τηλεόραση.

    Αν θες επώνυμο, apple, ή samsung galaxy s7. Μάνα είναι μόνο μία
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 23-04-17 στις 15:40.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    @yyy

    skype με 1 γίγα τρέχει ?

    Γιατί άμα μάθει ότι μπορεί να βλέπει το εγγόνι, την έκατσες

    Κάποτε είχα βάλει στην μάνα μου skype σε 43άρα τηλεόραση, το ένα εγγόνι στην Αγγλία. Είχε κάτσει στους 20 πόντους και χάιδευε την τηλεόραση.

    Αν θες επώνυμο, apple, ή samsung galaxy s7. Μάνα είναι μόνο μία
    Τα εγγόνια είναι κοντά, τη γλυτώσαμε
    Ναι, skype τρέχει με 1GB, αλλά πού να δεις πώς τρέχει και το wire
    Αλλά ας φτάσει να χρησιμοποιεί εφαρμογές και να μην της φτάνει το 1GB, και πάλι εδώ είμαστε να συζητάμε αν είναι ΟΚ τα 16GB ή να πάρω 32GB RAM!!!

  15. #15
    Εγγραφή
    30-08-2008
    Περιοχή
    Δραμα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    700
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9.662/1.021
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Χλαπατσα H300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ωχρά διαθέτουμε και ημείς, της ρύθμισα κάποια πλήκτρα σαν speed dial πχ πατάει λίγη ώρα το 3 παίρνει εμένα. Που και που γίνεται κανένα ατυχηματάκι, δεν πειράζει.

    Εχεις βρεί κάποιο της προκοπής με αναγγελία αριθμών ?
    Δυστυχως οχι.
    Μονο ενα κινεζικο που ειχε αναγγελια στα αγγλικα.
    Ψαχνω για κινητο με πληκτρα γιατι δεν μπορει να χειριστει αφης.
    Δεν ειναι ευκολο να εκπαιδευσεις 80χρονο ... Θα το πεταξει σε κανενα τοιχο(το εχει κανει με τηλεκοντρολ τηλεορασης).
    Μεχρι να τον πεισουμε να εχει ανοικτο αυτο που εχει , ειδαμε και παθαμε. Να μην αδειασει η μπαταρια!!!
    Ειναι λιγο περιπτωση σε αυτα ο πατερας μου. Ενα τηλεφωνο το κολλησε, δεν δουλευαν τα πληκτρα απο τη βρωμια(ολη μερα στο κτημα,χωματα-λασπες). Ενα δευτερο το καθαρισε απο μπαταρια,το φορτιζε καθε μερα.Η μπαταρια ηταν πιο ακριβη απο τη συσκευη.
    Αυτη τη στιγμη τουλαχιστον ,αυτο το κινητο μας εχει παει ηδη 1,5 χρονο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 17:16
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 06:12
  3. Ήχος κλήσης δυνατός, για άτομο με πρόβλημα ακοής????
    Από sculper στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-16, 09:35
  4. Ψάχνω άτομο για βοήθεια σε forum
    Από bobis στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-16, 11:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας