Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Windows 10
    καλημερα.
    Εχω ενα Pc που εχει win10 64bit πανω και σκευτομαι να κανω αντικατασταση των win10 με μια Linux dist.
    Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποια εκδοση Linux να διαλεξω.
    Θελω να την χρησημοποιω περισοτερο για MMO games,steam games,οπως πχ το ESO που παιζω αυτο τον καιρο,για σερφαρισμα,κανα teamviewer(βοηθαω καμια φορα συγγενικο προσωπο),να ακουω μουσικη,να βλεπω κανα βιντεακι...
    Το Pc που εχω εχει τα εξης χαρακτηριστικα:
    Κώδικας:
    Cpu	Amd Fx 8350 watercooled
    Mobo	asus sabertooth (ειναι η μονη νομιζω με PCI-ex v3.0 στην κατηγορια που υποστηριζει amdFX-cpu)
    Ram	4x8GB ram corsair
    Gpu	Amd asus radeon HD 6970 watercooled
    SSD	intel 180GB
    Keyboard	steelseries merch stealth
    Mouse	steelseries WOW Cataclysm mmo gaming mouse
    Gamepad	xbox360
    Οποιος μπορει ας βοηθησει,δεν εχω πολλες γνωσεις περι Linux και στο παρελθον εχω πειραματηστει με Arch-linux(προσφατα) και Ubuntu(οχι τοσο προσφατα),ευπροσδεκτη καθε βοηθεια και ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    4.769
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Κοίταξε το Linux mint, είναι εύκολο...

  3. #3
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.557
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    Έχω παίξει steam games σε fedora χωρίς πρόβλημα
    Αλλά να ξέρεις το ότι το steam παίζει σε linux δεν σημαίνει ότι κυκλοφορούν όλα τα παιχνίδια και για Linux!

    Σε όλα τα υπόλοιπα που λες δεν θα έχεις πρόβλημα

  4. #4
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Ευχαριστω για την απαντηση ,παρολα αυτα δεν με πειραζει να ειναι και λιγο δυσκολο,παντα μου αρεσε ο πειραματισμος θα το ψαξω ομως,ευπροσδεκτες και αλλες διανομες απο τους γνωστες

    - - - Updated - - -

    Υπαρχουν εξομοιωτες αν δεν κανω λαθος για να τρεχεις προγραμματα και παιχνιδια των win σε linux,εδω ειναι και το θεμα,να παιζουν και με αυτο τον τροπο

  5. #5
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.557
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    θεωρώ ότι θα είναι δύσκολο έως αδύνατο να παίξεις παιχνίδι με wine

  6. #6
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    http://howtouselinux.net/best-linux-...untu_Game_Pack κατεβαζω αυτο τωρα και θα το δοκιμασω.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Το πρόβλημά σου είναι αυτό:

    radeon HD 6970

    Το Linux το ξεχνάς με ATi κάρτα γραφικών.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημά σου είναι αυτό:

    radeon HD 6970

    Το Linux το ξεχνάς με ATi κάρτα γραφικών.
    @tripkaos, μη δίνεις σημασία στο παραπάνω, ο WAn νομίζει ότι ακόμα είμαστε στο 2007. Από το 2011 που τρέχω Linux φοράω μόνο AMD/ATi κάρτες γραφικών, και πρόσφατα που αγόρασα καινούργια κάρτα, πάλι AMD πήρα.

    Η κάρτα σου απ' ό,τι βλέπω τρέχει άριστα με radeon και r600g και υποστηρίζει μέχρι OpenGL 4.1

    Gaming με Wine είναι εφικτό σε παλαιότερους τίτλους (έχω παίξει Half-Life 2 και TES III: Oblivion απροβλημάτιστα), ενώ η συλλογή με τα Linux games στο Steam όλο και αυξάνεται. Οπότε, go for it. Άμα έχεις και εμπειρία με Arch, το συνιστώ αντί για Ubuntu λύσεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Ειχα προβλημα με αυτο που ειπα οτι κατεβαζω(μια δεν επαιζε το mouse μια το keyboard μια το stick κολλαγε,δεν ξερω αν ειναι θεμα του distro η θεμα του mobo),οποτε μαλλον θα περασω στο Arch αν και το ESO δεν το εχουν πληρες λειτουργικο με wine(ειδα μια λιστα στο νετ και ελεγε οτι ειχε λιγα προβληματα)το πολυ πολυ να το κανω 2πορτο win 10 μονο για ESO και BDO που λεω να το δοκιμασω γιατι το πηρα και το εχω και καθετε και τα αλλα σε linux με wine και λοιπους windows-emus.ευχαριστω για της απαντησεις και το χρονο σας και θα επανελθω με περισοτερες πληροφοριες σχετικα με το εγχηρημα μου

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρώ ότι θα είναι δύσκολο έως αδύνατο να παίξεις παιχνίδι με wine
    καλημερα, τι εννοεις με αυτο? μια χαρα παιζουν αρκετα games, οπως και προγραμματα, προσωπικα παιζω μερικα games χωρις κανενα απολυτως μειονεκτημα απο το αν ηταν σε windows μηχανημα και το ιδιο ισχυει και με προγραμματα.
    - - - Updated - - -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tripkaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την απαντηση ,παρολα αυτα δεν με πειραζει να ειναι και λιγο δυσκολο,παντα μου αρεσε ο πειραματισμος θα το ψαξω ομως,ευπροσδεκτες και αλλες διανομες απο τους γνωστες

    - - - Updated - - -

    Υπαρχουν εξομοιωτες αν δεν κανω λαθος για να τρεχεις προγραμματα και παιχνιδια των win σε linux,εδω ειναι και το θεμα,να παιζουν και με αυτο τον τροπο
    καλημερα, παιζουν μια χαρα με wine ΟΧΙ ολα ομως, δεν ειναι ολα συμβατα!
    οσον αφορα το steam και εγω παιζω απο εκει μερικα games, αλλα οπως σου ειπαν δεν εχει ολα τα παιχνιδια σε linux version, δες αν εχει αυτα που θες.

    Για διανομες προτεινω linuxmint εχει εκδοση που ειναι ubuntu based αλλα και το LMDE που ειναι debian based, δες το manjaro το εχω στον λαπτοπ ειναι Archlinux based με δικα του ομως repos.
    Μπορεις να βαλεις το κανονικο Debian εχει ευκολο installation και εκδοσεις cd/dvd με ετοιμο το γραφικο που θες.

    με τις καρτες ATI δεν υπαρχει προβλημα εδω και χρονια πλεον, εδω ο λαπτοπ μου πχ εχει Ati Radeon mobility X600 τι να λεμε....

    δες αυτο το εχω και εγω https://www.playonlinux.com/en/

    δες και την λιστα του Wine https://appdb.winehq.org/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 21-03-17 στις 10:06.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Τελικα ελυσα το προβλημα με το ποντικι και το usb,επρεπε να φτιαξω στικακι με το yumi-uefi & archlinux ,με πεδεψε λιγο το grub αλλα τα καταφερα ουτε και εγω ξερω πως,εκανα εγκατασταση steam,playonlinux,wine and dosbox.Απο οδηγους κτλ κανενα προβλημα,το μονο θεμα που εχω ειναι οτι εκανα εγκατασταση το steam in playonlinux and steam on linux και για καποιο λογο εφαγε κολλημα και ειναι σαν να ειναι ενα steam???Δεν εχω δοκιμασει να παιξω ακομα κανενα game παρα μονο το swos96-96 linux edition with my xbox360 controler and it plays fine lol .Εχω κανα 2 παιχνιδια που εχω κανει εγκατασταση θα τα δοκιμασω και θα σας πω πως πανε.Μεχρι στιγμης παντως το συστημα κυλαει ωραια και δεν εχω καποιο προβλημα,λιγο κατι με τα user-permissions μονο.Τρεχω Gnome and cinnamon καλα ειναι σαν λειτουργικα,να κοιταξω κατι αλλο η ειμαι just fine?Θα επανελθω...

  12. #12
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Τελικα εκανα ξανα εγκατασταση απο την αρχη σε αλλο σκληρο SSD(samsung250GB) αυτη την φορα και συμπληρωμα ενα HDD(seagate500GB).Εβαλα wine etc χωρις playonlinux+steamlinux γιατι μου εγιναν λιγο σαλατα πριν.Για την amd-gpu περασα οδηγους and radeontool αλλα δεν ξερω πως να ρυθμισω ταχυτητες στην μνημη και στον πυρηνα(εκτος και αν δεν εχω την δυνατοτητα στο archlinux?).Επισης εβαλα lm_sensors,mate-sensors-applet,sensors-applet αλλα παλι δεν ξερω να τους ρυθμισω χαχαχα ειμαι για κλαματα .Εβαλα μεσω wine το steam και κατεβαζω το TESO αν παιξει καλος αλλιως εχω ενα ssd(intel180GB) με windows10(new install) θα το κανω install εκει δεν χαθηκε ο κοσμος.Θα επανελθω...

    - - - Updated - - -

    Δοκιμασα να κανω install τον τελευταιο catalyst απο το site της Amd για την 6970 αλλα μου λεει οτι:
    Κώδικας:
    Detected X server version 'XServer 1.19.3.64a' is not supported. Supported versions are X.org 6.9 or later, up to XServer 1.10 (default:v2:x86_64:lib32:XServer 1.19.3_64a:none:4.10.4-1-ARCH:
    οποτε να υποθεσω οτι εχω τον τελευταιο μια και ειναι ο XServer 1.19...Το θεμα ειναι οτι θελω να πειραξω την ταχυτητα της μνημης και της GPU τι πρεπει να κανω;Καποια βοηθεια;

  13. #13
    Εγγραφή
    30-01-2009
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    2.185
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tripkaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασα να κανω install τον τελευταιο catalyst απο το site της Amd για την 6970 αλλα μου λεει οτι:
    Κώδικας:
    Detected X server version 'XServer 1.19.3.64a' is not supported. Supported versions are X.org 6.9 or later, up to XServer 1.10 (default:v2:x86_64:lib32:XServer 1.19.3_64a:none:4.10.4-1-ARCH:
    Δεν βάζουμε ποτέ drivers/προγράμματα εκτός των επίσημων repos (υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να σπάσεις τη διανομή). Όπως σου είπα και πριν, δεν χρειάζεσαι τον catalyst για την κάρτα σου (και πιθανότατα δεν δουλεύει καν). Η κάρτα παίζει μια χαρά out-of-the-box με τους open-source drivers (radeon).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tripkaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε να υποθεσω οτι εχω τον τελευταιο μια και ειναι ο XServer 1.19...Το θεμα ειναι οτι θελω να πειραξω την ταχυτητα της μνημης και της GPU τι πρεπει να κανω;Καποια βοηθεια;
    Δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι, υπάρχει ενεργοποιημένο DPM στον πυρήνα, οπότε η κάρτα πηγαίνει αυτόματα στις μέγιστες συχνότητες όταν πας να τρέξεις βαριά εφαρμογή, και πέφτει όταν είσαι σε idle. Αν το θες για overclocking, δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    ok ευχαριστω για το info ifaigios και οχι δεν θελω overcloaking να κανω αλλα undercloaking τουλαχιστων κανα graphic tool για να βλεπω θερμοκρασιες υπαρχει;

  15. #15
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.327
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν βαριεσαι να στησεις ενα conky, δες το psensor. Το conky ειναι αυτο εδω στη γωνιτσα στο screenshot μου.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post6071076
    ديميتريس

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δεν θελει να μπει στα Win 10
    Από ToninoGR στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 23:39
  2. Win 10 & Bios
    Από mgm στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-17, 16:07
  3. Μετα από αναβάθμιση σε win 10 δεν λειτουργεί το dvd player!
    Από spartacus76 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 09:22
  4. περιεργο προβλημα crash win 10
    Από reaper1 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-16, 04:52
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-16, 21:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας