Σελ. 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 177
  1. #151
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    8-9(dB) / 15.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, θεωρω οτι η αποσταση ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ γιαυτο εχει και πτωση τοση, εκτος το θεμα σε τι κατασταση ειναι ο χαλκος.
    Απο την καμπινα πως ερχεται σπιτι σου ο χαλκος? τι ειναι τα δικτυα υπογεια ή εναερια?
    εναερια

  2. #152
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, δεν εχει τυχει να δω πως συνδεονται εναερια δικτυα απο καμπινα VDSL σε χαλκο και το εχω απορια...
    αν μπορεις να βαλεις καμια φωτο
    παντως εχεις πολυ μεγαλη αποσταση απο την καμπινα και αυτο σιγουρα ριχνει ταχυτητα.
    Εχω κανει αιτηση για σταθερο στην COSMOTE τωρα εχω παγια συνδεση ιντερνετ 4G, αλλα δεν ξερω αν εχει VDSL ακομα εδω σε εμενα, παντως γυρω μου παντου βλεπω καμπινες αλλα δεν ειναι κοντα μου.
    Ομως θελει και κολωνα εδω δεν εχει μπροστα μου, ακομα περιμενω τηλ τεχνικου να ερθει να δει (απο τις 10 του μηνα).
    Αλλα σε εξοχικο δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να πληρωνω VDSL....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 18-08-18 στις 18:58.

  3. #153
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, δεν εχει τυχει να δω πως συνδεονται εναερια δικτυα απο καμπινα VDSL σε χαλκο και το εχω απορια...
    H καμπίνα άλλαξε και όχι η καλωδίωση που παρέμεινε ακριβώς η ίδια όπως ήταν στην παλιά.
    Απλά φεύγει υπογείως ένα μεγάλο καλώδιο και περιοδικά ανεβαίνει μικρότερο σε κολόνα από την οποία φεύγει εναέριο καλώδιο σε γειτονικές κολόνες και περιοδικά διακλαδίζεται, μοιραζόμενο στις οικοδομές της περιοχής.

  4. #154
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    H καμπίνα άλλαξε και όχι η καλωδίωση που παρέμεινε ακριβώς η ίδια όπως ήταν στην παλιά.
    Απλά φεύγει υπογείως ένα μεγάλο καλώδιο και περιοδικά ανεβαίνει μικρότερο σε κολόνα από την οποία φεύγει εναέριο καλώδιο σε γειτονικές κολόνες και περιοδικά διακλαδίζεται, μοιραζόμενο στις οικοδομές της περιοχής.
    καλησπέρα.
    Ωραια ευχαριστω.
    Μηπως ξερεις πως μπορω να βρω την καμπινα μου? απεξω δεν εχει κολονα για εμενα.
    Αν ερθει τεχνικος καποια στιγμη θα τον ρωτησω.
    το ΑΚ παντως το δικο μου ειναι το ΤΥΜΒΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΑ και πρεπει να ειναι καπου 1,5χλμ μακρια.
    Απο τις κεραιες που εχει πανω του πιανω στην κινητη.

  5. #155
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όπως γίνεται σε όλες τις μονοκατοικίες. Σίγουρα γνωρίζεις σε ποιο σημείο συνδέονται το καλώδιο του ΟΤΕ με το σπίτι σου.
    Το παίρνεις προς τα πίσω, από κολόνα σε κολόνα και εί αι σίγουρο ότι σε κάποια θα βρεις το κουτί διακλάδωσης με τον 3ψήφιο αριθμό της καμπίνας.
    Μετά απλά κάνεις βόλτα στην περιοχή σου και βρίσκεις την καμπίνα. Κάπου στο φόρουμ κυκλοφορεί ένα xls αρχείο, με όλες τις καμπίνες του ΟΤΕ στην χώρα και τα ακριβή σημεία τοποθεσίας.

  6. #156
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δεν με καταλαβες, μιλαμε για εξοχικο, εγραψα και ποιο πριν οτι εχω κανει αιτηση για σταθερο στην COSMOTE και περιμενω τηλ απο τεχνικο να ερθει να δει να μου πει τι θελει. Σιγουρα θελει μια κολωνα απεξω, δεν εχω κολωνα, δεν εχω γραμμη, δεν εχω τιποτα. Οποτε δεν μπορω να τσεκαρω ετσι.
    Καποια κουτια γκρι ειναι πανω σε κολωνες αλλα δεν ξερω απο που θα δωσουν στην δικια μου.

  7. #157
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τι σημασία αν είναι εξοχικό, πολυκατοικία, κοτέτσι, σταύλος κλπ. Με κάποιον τρόπο θα έρθει το καλώδιο από την πλησιέστερη κολόνα (εφόσον υπάρχει δίκτυο του ΟΤΕ στην περιοχή σου). Θα πάρεις σύνδεση από αυτή που υπάρχει κουτί διακλάδωσης και ελεύθερο ζεύγος. Δεν βάζουν κολόνες έξω από κάθε σπίτι και υπάρχει απόσταση από την μία στην άλλη έως 50 μέτρα.

    Αν έχεις αυλή και στην αρχή της υπάρχει πίλαρ όπου καταλήγει το καλώδιο της ΔΕΗ, σε αυτό το σημείο θα τερματίζει και το καλώδιο του ΟΤΕ, διαφορετικά όπου θεωρήσει κατάλληλο σημείο τοποθέτησης του εξωτερικού box ο τεχνικός (αν δεν έχεις τέτοιο ήδη).

  8. #158
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δεν εχει τιποτα, αν δεν μπει κολονα δε νομιζω οτι γινεται, αυτο με τα 50μετρα δεν ισχυει εδω λογω της ιδιομορφιας της περιοχης πρεπει το καλωδιο να κρεμεται πανω απο ξενες ιδιοκτησιες να κανει τρελη κοιλια αν περναει απο τον δρομο διαγωνια πανω σιγουρα κατα 99.99% θα το κοβουν οπως γινοταν με γειτονες, τον περισσοτερο χρονο δεν ειχαν σταθερο, σε περιπτωση βλαβης κανουν 10 χρονια να το φτιαξουν....στο τελος εκοψαν το σταθερο και ησυχασαν....
    γιαυτο δεν εβαζα σταθερο τοσο καιρο και ειμαι με κινητη.
    Επισης εχει διαφορα δεντρα που εμποδιζουν.
    Αν δεν μπει κολονα καπου μπροστα σε εμενα πρεπει να περασει το καλωδιο αναμεσα σε ψηλα δεντρα και πανω απο ξενη ιδιοκτησια.
    Θα δω αν ερθει ο τεχνικος τι θα πει.
    Η κολονα η αλλη ειναι στην γωνια διπλανου σπιτιου διπλα σε αλλον δρομο εχει ενα κουτακι πανω γκρι.
    Μετα απο αυτην υπαρχουν αλλες σε αλλους δρομους και γινονται διακλαδωσεις δεν βγαζω ακρη.
    Απο την αλλη πλευρα ειναι πολλαπλασια μετρα μακρια η κολονα η επομενη και σιγουρα υπερβαινει κατα πολυ τα 50μετρα.
    Η αλλη που ειναι ειναι λιγοτερο απο 10μετρα για να ερθει μπροστα σε εμενα, το οικοπεδο μας ομως ειναι ποιο μεσα η προσοψη, γιαυτο ειπα οτι πρεπει να παει διαγωνια μεσα απο ξενη ιδιοκτησια. Πρεπει να μπει καπου απεξω στυλος.
    Και να βαλω εγω σιδηροσωληνα στην προσοψη μου επειδη ειναι ποιο μεσα παλι πρεπει να περασει πανω απο ξενη ιδιοκτησια και μεσα απο ψηλα δεντρα.

    - - - Updated - - -

    Μου εχουν δωσει μια τιμη 21 κατι ευρω τον μηνα τωρα για 18 μηνες αν θυμαμαι καλα μονο σταθερο και ADSL εως 24 ποσο να πηγαινει για VDSL αραγε?

    - - - Updated - - -

    Αληθεια το καλωδιο ΟΤΕ επιτρεπεται να περναει πανω απο ξενη ιδιοκτησια? οικοπεδο περιφραγμενο με σπιτι μεσα, οχι ομως πανω απο το σπιτι. Αν επιτρεπεται το δεντρο μπορει να κοπει οσο χρειαστει και σιδηροσωληνες μπορω να στηριξω μεσα για να το πιασει μεχρι την εισοδο στο σπιτι.

    - - - Updated - - -

    τα 50 μετρα ειναι μεχρι εξω απο το δικο μου οικοπεδο ή μετραει και η αποσταση μεχρι το σπιτι? γιατι το σπιτι ειναι αρκετα μετρα ποιο μεσα απο την προσοψη μου.

  9. #159
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παλαιότερα έφερναν το καλώδιο μέχρι το οίκημα εντός του οικοπέδου, Εδώ και αρκετά χρόνια δεν το κάνουν αφού θεωρείται ιδιοκτησία και το τερματίζουν στην άκρη του οικοπέδου όπου ο ιδιοκτήτης επιβάλλεται να έχει κατάλληλη υποδομή (πίλαρ) στο οποίο τερματίζουν τα δίκτυα κοινή ωφέλειας. Από το σημείο αυτό και μέσα είναι δική μας ευθύνη να τραβήξουμε τηλεφωνικό καλώδιο ή ρεύματος μέχρι το οίκημα.

    Μια χαρά μπορεί να περάσει εναέρια το καλώδιο από άλλη ιδιοκτησία (αυλή/κήπος), συνήθως όμως δεν χρειάζεται. Κολόνα δεν επιτρέπεται εντός αυτής. Εκτός αν είσαι σε απόμακρο σημείο χωρίς κολόνα κοντά σου, οπότε θα χρειαστεί να τοποθετήσουν κάποια στην άκρη του οικοπέδου (και θα πληρώσεις γι' αυτήν), είναι δυνατόν να συνδεθείς σε κάποια υπάρχουσα.
    Σε κάθε περίπτωση ο τεχνικός του ΟΤΕ θα αποφασίσει και θα σου πει πως και από που θα φέρει την γραμμή και τι απαιτήσεις έχει από σένα.

  10. #160
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LEONTAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    350 metra
    το 16,6 attenuation δεν είναι 350 μέτρα, (ούτε 400 που λες στο άλλο νήμα) αλλά πάνω απο 1150 μέτρα

  11. #161
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλαιότερα έφερναν το καλώδιο μέχρι το οίκημα εντός του οικοπέδου, Εδώ και αρκετά χρόνια δεν το κάνουν αφού θεωρείται ιδιοκτησία και το τερματίζουν στην άκρη του οικοπέδου όπου ο ιδιοκτήτης επιβάλλεται να έχει κατάλληλη υποδομή (πίλαρ) στο οποίο τερματίζουν τα δίκτυα κοινή ωφέλειας. Από το σημείο αυτό και μέσα είναι δική μας ευθύνη να τραβήξουμε τηλεφωνικό καλώδιο ή ρεύματος μέχρι το οίκημα.

    Μια χαρά μπορεί να περάσει εναέρια το καλώδιο από άλλη ιδιοκτησία (αυλή/κήπος), συνήθως όμως δεν χρειάζεται. Κολόνα δεν επιτρέπεται εντός αυτής. Εκτός αν είσαι σε απόμακρο σημείο χωρίς κολόνα κοντά σου, οπότε θα χρειαστεί να τοποθετήσουν κάποια στην άκρη του οικοπέδου (και θα πληρώσεις γι' αυτήν), είναι δυνατόν να συνδεθείς σε κάποια υπάρχουσα.
    Σε κάθε περίπτωση ο τεχνικός του ΟΤΕ θα αποφασίσει και θα σου πει πως και από που θα φέρει την γραμμή και τι απαιτήσεις έχει από σένα.
    ωραιος, ευχαριστω!
    θα ρωτησω και για VDSL και αναλογα το κοστος θα δω, περιμενω τεχνικο και θα μου πει και αυτος τα σχετικα.

  12. #162
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    8-9(dB) / 15.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 16,6 attenuation δεν είναι 350 μέτρα, (ούτε 400 που λες στο άλλο νήμα) αλλά πάνω απο 1150 μέτρα
    δεν εχω λογο να πω ψεματα τοσο ειναι η αποσταση καφαο οικια για αυτο το ψαχνω

  13. #163
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LEONTAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχω λογο να πω ψεματα τοσο ειναι η αποσταση καφαο οικια για αυτο το ψαχνω
    Η απόσταση σύμφωνα με κάποιο χάρτη μπορεί να είναι, η απόσταση της διαδρομής των καλωδίων, όχι

  14. #164
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LEONTAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχω λογο να πω ψεματα τοσο ειναι η αποσταση καφαο οικια για αυτο το ψαχνω
    Όπως λέει και ο sdikr, το ότι είσαι στα 350 μέτρα απόσταση (προφανώς συντομότερη) από την καμπινα, δεν σημαίνει ότι την ίδια όδευση ακολουθούν και τα καλώδια.
    Επίσης η εξασθένιση δεν έχει να κάνει μόνο με το μήκος του καλωδίου αλλά και άλλους παράγοντες. Σε VDSL έχουμε χοντρικά περίπου αύξηση κατά 4-6dB στην εξασθένιση, στην ίδια γραμμή έναντι του ADSL και ο λόγος είναι το μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων της υπηρεσίας.

    Θεωρητικά θα έπρεπε να πιάνεις κοντά στα 50, αλλά παίζει ρόλο και η κατάσταση του χάλκινου δικτύου στην περιοχή σου. Πόσο μέτρησε ο τεχνικός στον κατανεμητή της οικοδομής;

  15. #165
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    8-9(dB) / 15.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως λέει και ο sdikr, το ότι είσαι στα 350 μέτρα απόσταση (προφανώς συντομότερη) από την καμπινα, δεν σημαίνει ότι την ίδια όδευση ακολουθούν και τα καλώδια.
    Επίσης η εξασθένιση δεν έχει να κάνει μόνο με το μήκος του καλωδίου αλλά και άλλους παράγοντες. Σε VDSL έχουμε χοντρικά περίπου αύξηση κατά 4-6dB στην εξασθένιση, στην ίδια γραμμή έναντι του ADSL και ο λόγος είναι το μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων της υπηρεσίας.

    Θεωρητικά θα έπρεπε να πιάνεις κοντά στα 50, αλλά παίζει ρόλο και η κατάσταση του χάλκινου δικτύου στην περιοχή σου. Πόσο μέτρησε ο τεχνικός στον κατανεμητή της οικοδομής;
    δεν ηρθε καθολου στο σπιτι απο την καμπινα οτι ειδε και μου ειπε οτι μεχρι 30 πας και οτι ο χαλκος εχει προβληματα

Σελ. 11 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 69101112 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL Πατήσια (Δήμος Αθηναίων)
    Από clioII16v στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 285
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-23, 07:26
  2. Μηνύματα: 103
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-23, 19:37
  3. Οτε στον Μαραθώνα
    Από LEONTAS21 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-17, 19:41
  4. VDSL - Δήμος Σαρωνικού
    Από Pokas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-17, 19:05
  5. Ο δήμος Σάμου πλήρωσε 3.159 ευρώ για το url redirect ενός ιστότοπού του
    Από gcf στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-16, 10:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας