Σελ. 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 177
  1. #31
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ποιοι είναι τραγικοί; Πόσα λεφτά και χρόνος νομίζεις ότι απαιτούνται για 20.000 καμπίνες, όταν μέχρι σήμερα έχουν αναβαθμισθεί ~3500 σε 4 χρόνια;
    Μήπως πιστεύεις ότι θα γίνουν όλα μονομιάς πατώντας ένα κουμπί; Και φθηνά;

  2. #32
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    8-9(dB) / 15.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εδώ και πέρα, τέρμα το σκέτο VDSL από καμπίνες. Όλες θα γίνουν Vectoring. Αρχικά αυτές που ήδη δόθηκαν στον ΟΤΕ της 1ης Φάσης και ακολουθούν 2 ακόμη, η 2η σε 3 μήνες για τους άλλους παρόχους και η 3η σε 5 μήνες για όλους σε τυχόν αδιάθετα κέντρα.
    ADSL και VDSL θα δίνεται μόνο από αστικά κέντρα και όσες καμπίνες τυχόν υπάρχουν σε απόσταση έως 550 μέτρα από αυτά. Όλες οι άλλες μόνο Vectoring.
    δηλαδη αν ενας δεν εχει τα χρηματα που θα θελουν τον μηνα για Vectoring που μαλον θα ειναι και αρκετα τι γινετε μενει με την συσκευη στο χερι?

  3. #33
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από καμπίνα θα δίνεται μόνο Vectoring σε διάφορα πακέτα. Π.χ. το σημερινό 50/5 με ίδιο πάγιο, 100/10 και 200/20 με μεγαλύτερο. Διαλέγεις και παίρνεις.

  4. #34
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δεν ειπα οτι ειναι αυτοι τραγικοι, τραγικο ειναι να ειμαι κεντρο Αθηνας και να μην εχω VDSL και αλλοι να εχουν εδω και χρονια αυτο ειπα ή μαλλον εννοουσα. Ειπα τραγικο οχι τραγικοι.
    Τι ειναι αυτα? 100/100 θελω εγω....
    επισης τραγικο παρα πολυ μαλιστα, ειναι να εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα ιντερνετ στο κινητο σου απο την σταθερη σου γραμμη.....αυτο και αν ειναι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 22-03-17 στις 22:51.

  5. #35
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Θες να δεις ένα τραγικό. Καμπίνα λιγο έξω από την Κατερίνη, μονοκατοικίες όλες, αρκετοί συνταξιούχοι, λίγοι αλλοδαποί, αρκετά χωράφια, καμμια πολυκατοικια, ανάθεμα αν βρεθεί ένας, να βάλει 100αρα. Ούτε καν vdsl δεν βλέπω να δίνουν σε αυτή την καντινα.
    Απλώς ο ΟΤΕ ήταν υποχρεωμένος να καλύψει το 80% του αστικού κέντρου για vectoring, οπότε υπάρχουν και άλλες τέτοιες καμπίνες...


  6. #36
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, και εκει που ειμαι εγω καπως ετσι ειναι, καμια πολυκατοικια, εχει μονο μονοκατοικιες κυριως εξοχικες, και οτι μονιμες εχει ειναι αγροτες.
    και τα σπιτια αραια τουλαχιστον στο σημειο που ειμαι εγω. Ποιο κατω εχει δρομους που ειναι τιγκα στα σπιτια αλλα ειναι εξοχικες μονοκατοικιες.
    Το ιδιο ισχυει και στην ευρυτερη περιοχη του Σχοινια αλλα ακομα και στο Ανω Σουλι και ισως και σε αλλες περιοχες που ανηκουν στον δημο.
    Φαντασου οι περισσοτεροι ισως τουλαχιστον οι γειτονες μου οπως και εγω φυσικα δεν εχουμε καν τηλεφωνικη γραμμη!
    αναφερομαι στην περιοχη Τυμβος Μαραθωνα.
    Η Νεα Μακρη εχει μεγαλο μονιμο πλυθυσμο οπως και το χωριο του Μαραθωνα.

    αυτο που εδειξες μου θυμιζει την Ανθουσα πριν το Γερακα, εχουν VDSL πριν χρονια και εχει λιγες κατοικιες, αδεια χωραφια και αραια κατοικιση.
    Οταν ειπα τραγικο κατι τετοια σκεφτομενος το ειπα! καθαρα δλδ για θεμα προτεραιοτητων και αναφερομενος σε περιοχες στο κεντρο Αθηνας!

    Στην Νεα Μακρη ειναι κοντα και το Α/Κ τερμα σχετικα θα βαρανε οι ταχυτητες στην ADSL.

  7. #37
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Δίκιο εχεις! Απλώς υπομονη. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο!

  8. #38
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίκιο εχεις! Απλώς υπομονη. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο!
    εμενα οσον αφορα την περιοχη περισσοτερο με προβληματιζει αν καποια στιγμη παω να βαλω σταθερη γραμμη, πως θα ερθει σπιτι, καθως δεν εχω κολονα κοντα μου, τα εναερια δικτυα οπως ειδα απο γειτονες ολο κοβονται απο φορτηγα ψηλα που περνανε, θεωρω οτι οι κολονες ειναι κοντες!
    επισης το σπιτι ειναι ποιο μεσα αρκετα απο τον δρομο, αρα θελω 2 σωληνες για να παει το καλωδιο κτλ.
    Και λιγοτερο με προβληματιζει αν το Α/Κ μου θα παρει VDSL ή οχι τωρα και πότε.
    Εξαλου ειμαι περιπου στο 1-1.5χλμ απο το Α/Κ αμα βαλω θα εχω αρκετα μεγαλυτερη ταχυτητα απο την Αθηνα που ειναι στα 2.4χλμ και με αρκετες προφανως παραπανω παρεμβολες.

  9. #39
    Εγγραφή
    21-03-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    TP-LINK Archer VR900
    SNR / Attn
    28.4(dB) / 11.3(dB)
    Εγώ αναρωτιέμαι αν με την αναβάθμιση της καμπίνας με την οποία είμαι συνδεδεμένος, θα δώ αλλαγή στην "έως 24Mbps" ADSL σύνδεσή μου που τώρα κλειδώνει στα 12 περίπου.

    Βλέπω βέβαια πως θα είναι μια αργή διαδικασία και ας λένε πως μέχρι τέλη Απρίλη η Νέα Μάκρη θα έχει τελειώσει...

    Πάντως, εργασίες γίνονται και στην περιοχή κάτω απο την λεωφόρο Μαραθώνος στη Νέα Μάκρη. Είδα πως σκάβουνε και στην Αργοστολίου που είναι παράλληλη της Μαραθώνος.

  10. #40
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! 12mbps? τι αποσταση εχεις απο το Α/Κ ξερεις?
    δεν ειναι σιγουρο οτι θα δεις διαφορα, ειναι θεμα τυχης, οπως εχουν πει αλλοι, μερικοι εχουν δει καλυτερη διαφορα, μερικοι χειροτεροι και οι περισσοτεροι καθολου.
    Στην δουλεια μου πχ δεν ειδαμε καποια διαφορα. Μετα που βαλαμε VDSL 30 ειδαμε μονο!

  11. #41
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Απ ότι παίζει Τώρα τελευταια, αν δεν μεταβείς σε VDSL, δεν αλλάζει κάτι στη γραμμή σου. Άσχετα που υπάρχει νέα καμπίνα, εσύ εξακολουθείς να παίρνεις από το ΑΚ. Δεν κάνουν καμμία αλλαγή στα καλώδια που έρχονται από το κεντρο.
    Μόνο αν η γραμμή είναι πολύ χάλια, και συγχρονίζει πολύ χαμηλά, τότε σε δίνουν από καμπίνα, αλλά και πάλι με περιορισμό χαμηλά, εκεί που συγχρονίζει η γειτονιά.

  12. #42
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ ότι παίζει Τώρα τελευταια, αν δεν μεταβείς σε VDSL, δεν αλλάζει κάτι στη γραμμή σου. Άσχετα που υπάρχει νέα καμπίνα, εσύ εξακολουθείς να παίρνεις από το ΑΚ. Δεν κάνουν καμμία αλλαγή στα καλώδια που έρχονται από το κεντρο.
    Μόνο αν η γραμμή είναι πολύ χάλια, και συγχρονίζει πολύ χαμηλά, τότε σε δίνουν από καμπίνα, αλλά και πάλι με περιορισμό χαμηλά, εκεί που συγχρονίζει η γειτονιά.
    καλημερα! δεν εχεις δικιο σε αυτα που λες, εξηγω παρακατω :
    απο το ΚΑΦΑΟ παιρνεις βασικα δεν παιρνεις απευθειας απο το Α/Κ (Aστικο κεντρο) εσυ, απλα οτι εχει μεσα στο ΚΑΦΑΟ οπως εχω καταλαβει μπαινει μεσα στην καμπινα, οπως εχουμε δει και σε φωτος και απο κοντα τα βαζουν κατω και τα αλλαζουν τα καλωδια εννοω πχ http://s12.postimg.org/v59sh1ya5/IMAG0586.jpg και εδω το καφαο ειναι αριστερα κατω http://www.moschatotavros.gr/wp-cont...014/12/OTE.jpg
    Δλδ πχ ενας εδω μεσα ηταν σε ενα ΚΑΦΑΟ τρυπιο σαπιο να μπαζει νερα!!!
    οταν τα σωθηκά του μπηκαν σε καμπινα ειδε διαφορα επειδη σταματησε να μπαζει!!! πχ αυτο ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ!!!! http://s12.postimg.org/selefe0tn/20151127_134013.jpg σε κατι τετοια θα δουμε βελτιωσεις, αλλα ειναι σπανιες περιπτωσεις.
    Αν κατι δεν κατσει καλα μπορει να ειναι χειροτερα, αλλιως μενουν τα ιδια οπως γινεται στην πλειονοτητα των περιπτωσεων.
    Απο το Α/Κ δινουν σε λιγες και ισως σπανιες περιπτωσεις που καποιοι ειναι παρα πολυ κοντα νομιζω μεχρι 1χλμ αποσταση αμα ειναι (μπορει να κανω και λαθος εδω) Και δινουν VDSL μεσω χαλκου οποτε με τοσο κοντινη αποσταση εχεις και ταχυτητα.
    Απο τις καμπινες παιρνουμε δεν παιρνουμε απο τα Α/Κ! οι οπτικες ινες συνδεουν καμπινες με τα Α/Κ.
    Ετσι στις θεσεις που ηταν το καφαο μας πριν μετα ειναι καμπινα και ο χαλκος μενει ο ιδιος μεχρι το σπιτι μας.
    Οι διαφορες ταχυτητας ειναι επειδη εχει οπτικες ινες απο την καμπινα μεχρι το Α/Κ ενω πριν με το ΚΑΦΑΟ μεχρι τα Α/Κ ειχε χαλκο!
    Αν ηταν να ειχαμε οπτικες μεχρι το σπιτι μας τοτε θα μιλουσαμε για FFTH (βλεπε INALAN) και οχι VDSL.

    Στην δουλεια μου πχ ειμαστε απο το Α/Κ κοντα 4χλμ μακρια. Οταν αλλαξαν το καφαο μας με καμπινα μειναμε για μερες χωρις τιποτα! με την ADSL λεω.
    κατι ειχαν κανει λαθος και μετα ηρθαν και το εφτιαξαν ψαχνοντας γιατι δεν ηξεραν τι εχει γινει!!!
    μετα δεν ειδαμε καμια βελτιωση σε ταχυτητα κτλ με την ADSL. Εφοσον πηγαμε σε VDSL 30 τοτε τα πιασαμε αυτα.

    διαβασε εδω να καταλαβεις καλυτερα τι ειναι η VDSL και πως γινονται οι συνδεσεις απο τις καμπινες με τα A/K το αρθρο απλα τα σπαει! τα εξηγει ΤΕΛΕΙΑ : https://www.pcsteps.gr/18891-%CE%BA%...D%CE%B5%CE%B9/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 24-03-17 στις 10:29.

  13. #43
    Εγγραφή
    21-03-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    TP-LINK Archer VR900
    SNR / Attn
    28.4(dB) / 11.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα! δεν εχεις δικιο σε αυτα που λες, εξηγω παρακατω :
    απο το ΚΑΦΑΟ παιρνεις βασικα δεν παιρνεις απευθειας απο το Α/Κ (Aστικο κεντρο) εσυ, απλα οτι εχει μεσα στο ΚΑΦΑΟ οπως εχω καταλαβει μπαινει μεσα στην καμπινα, οπως εχουμε δει και σε φωτος και απο κοντα τα βαζουν κατω και τα αλλαζουν τα καλωδια εννοω πχ http://s12.postimg.org/v59sh1ya5/IMAG0586.jpg και εδω το καφαο ειναι αριστερα κατω http://www.moschatotavros.gr/wp-cont...014/12/OTE.jpg
    Δλδ πχ ενας εδω μεσα ηταν σε ενα ΚΑΦΑΟ τρυπιο σαπιο να μπαζει νερα!!!
    οταν τα σωθηκά του μπηκαν σε καμπινα ειδε διαφορα επειδη σταματησε να μπαζει!!! πχ αυτο ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ!!!! http://s12.postimg.org/selefe0tn/20151127_134013.jpg σε κατι τετοια θα δουμε βελτιωσεις, αλλα ειναι σπανιες περιπτωσεις.
    Αν κατι δεν κατσει καλα μπορει να ειναι χειροτερα, αλλιως μενουν τα ιδια οπως γινεται στην πλειονοτητα των περιπτωσεων.
    Απο το Α/Κ δινουν σε λιγες και ισως σπανιες περιπτωσεις που καποιοι ειναι παρα πολυ κοντα νομιζω μεχρι 1χλμ αποσταση αμα ειναι (μπορει να κανω και λαθος εδω) Και δινουν VDSL μεσω χαλκου οποτε με τοσο κοντινη αποσταση εχεις και ταχυτητα.
    Απο τις καμπινες παιρνουμε δεν παιρνουμε απο τα Α/Κ! οι οπτικες ινες συνδεουν καμπινες με τα Α/Κ.
    Ετσι στις θεσεις που ηταν το καφαο μας πριν μετα ειναι καμπινα και ο χαλκος μενει ο ιδιος μεχρι το σπιτι μας.
    Οι διαφορες ταχυτητας ειναι επειδη εχει οπτικες ινες απο την καμπινα μεχρι το Α/Κ ενω πριν με το ΚΑΦΑΟ μεχρι τα Α/Κ ειχε χαλκο!
    Αν ηταν να ειχαμε οπτικες μεχρι το σπιτι μας τοτε θα μιλουσαμε για FFTH (βλεπε INALAN) και οχι VDSL.

    Στην δουλεια μου πχ ειμαστε απο το Α/Κ κοντα 4χλμ μακρια. Οταν αλλαξαν το καφαο μας με καμπινα μειναμε για μερες χωρις τιποτα! με την ADSL λεω.
    κατι ειχαν κανει λαθος και μετα ηρθαν και το εφτιαξαν ψαχνοντας γιατι δεν ηξεραν τι εχει γινει!!!
    μετα δεν ειδαμε καμια βελτιωση σε ταχυτητα κτλ με την ADSL. Εφοσον πηγαμε σε VDSL 30 τοτε τα πιασαμε αυτα.

    διαβασε εδω να καταλαβεις καλυτερα τι ειναι η VDSL και πως γινονται οι συνδεσεις απο τις καμπινες με τα A/K το αρθρο απλα τα σπαει! τα εξηγει ΤΕΛΕΙΑ : https://www.pcsteps.gr/18891-%CE%BA%...D%CE%B5%CE%B9/
    Για αυτό τον λόγο ρωτάω κι εγώ...

    Με αυτά που καταλαβαίνω, το ΚΑΦΑΟ της γειτονιάς μου τόσα χρόνια συνδέεται με το Α/Κ Νέας Μάκρης με καλώδιο χαλκού με αποτέλεσμα λόγω της μεγάλης απόστασής του να έχω και σχετικά μικρές ταχύτητες...
    Τώρα που αλλάζουν οι καμπίνες δεν θα αλλάξουν και τα καλώδια που τις συνδέουν με το Α/Κ με νέα οπτικών ινών ;

    Άρα, αν μπουν οπτικές ίνες ανάμεσα σε μένα και το Α/Κ (απο την καμπίνα και μετά δλδ) δεν θα ήταν κι αναμενόμενο να ανέβει και η ταχύτητά μου ;

    Απεναντίας, υπάρχει περίπτωση τα καλώδια οπτικών ινών να συνδέουν μόνο το κέντρο που αφορά τις VDSL συνδέσεις και τα παλιά Α/Κ των ADSL συνδέσεων να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν την παλιά καλωδίωση ;

    Δεν είμαι ενήμερος για τόσο τεχνικά θέματα οπότε συγχωρέστε με για τυχόν λάθη

  14. #44
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάπου έχετε μπερδευτεί, απο το ΑΚ είναι όλες οι συνδέσεις, εκτός και αν το ΚΑΦΑΟ είναι ταυτόχρονα Mini-DSLAM όπως πχ σε διαφορες περιοχές της Αττικής πχ Καλλιτεχνούπολη.
    Αν είναι το απλο ΚΑΦΑΟ στη φώτο δεξιά, παίρνεις 1000% απο ΑΚ. Αν είναι το αριστερό είναι αναβαθμισμένο σε VDSL και δίνει μόνο VDSL, σε εξαιρετικές και σπάνιες περιπτώσεις προβληματικών γραμμών μόνο ο ΟΤΕ μπορεί να δώσει και ADSL με cap 14-16 MBps Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  KV.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  74,2 KB 
ID: 181592

    το παρακάτω είναι MiniDSLAM, και μερικές φορές και ΚΑΦΑΟ μαζί, απο αυτό μπορούν να δοθούν όλες οι υπηρεσίες
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  26022011427.jpg 
Εμφανίσεις:  77 
Μέγεθος:  17,2 KB 
ID: 181593

  15. #45
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MrPkok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα, αν μπουν οπτικές ίνες ανάμεσα σε μένα και το Α/Κ (απο την καμπίνα και μετά δλδ) δεν θα ήταν κι αναμενόμενο να ανέβει και η ταχύτητά μου ;
    Απεναντίας, υπάρχει περίπτωση τα καλώδια οπτικών ινών να συνδέουν μόνο το κέντρο που αφορά τις VDSL συνδέσεις και τα παλιά Α/Κ των ADSL συνδέσεων να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν την παλιά καλωδίωση ;
    Οι νέες καμπίνες περιέχουν (όπως και οι παλιές) οριολωρίδες όπου εξακολουθούν και συνδέονται τα χάλκινα καλώδια από αστικό κέντρο και τις οικοδομές μας.
    Ταυτόχρονα συνδέονται με οπτική ίνα που καταλήγει στο DSLAM που έχουν εσωτερικά (οι παλιές δεν είχαν). Από το DSLAM αυτό παρέχεται μόνο VDSL, ενώ οι συνδέσεις ADSL εξακολουθούν να παρέχονται από το αστικό κέντρο και μέσω του χάλκινου καλωδίου (και όχι την οπτική ίνα), οπότε η όποια καλυτέρευση έχει να κάνει με την πρότερη κατάσταση των οριολωρίδων στην παλιά καμπίνα.

Σελ. 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL Πατήσια (Δήμος Αθηναίων)
    Από clioII16v στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 285
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-23, 07:26
  2. Μηνύματα: 103
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-23, 19:37
  3. Οτε στον Μαραθώνα
    Από LEONTAS21 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-17, 19:41
  4. VDSL - Δήμος Σαρωνικού
    Από Pokas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-17, 19:05
  5. Ο δήμος Σάμου πλήρωσε 3.159 ευρώ για το url redirect ενός ιστότοπού του
    Από gcf στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-16, 10:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας