Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Έχω σε μία "αρχαία" Transcend SD 512MB δύο αρχεία των 700KB περίπου το καθένα.
    Δεν έχω τίποτε άλλο μέσα. Είναι, δηλαδή, σχεδόν άδεια.
    Το ένα αρχείο (abc) δεν με πολυενδιαφέρει και να το χάσω.
    Το δεύτερο (xyz) είναι ένα πολύ σημαντικό.
    Το πρόβλημα είναι πως αυτό που αντιγράφεται είναι το abc, ενώ, όταν πάω να αντιγράψω το xyz, η αντιγραφή κολλάει στο 30%.

    Βοηθητικά στοιχεία

    Στο desktop με XP που δούλευα το SD όλα αυτά τα χρόνια (με εσωτερικό 3.5" Ultimate Card Reader), όταν το δοκίμασα 2 φορές
    το πρωί, έφαγα καί τις δύο φορές BSOD. Την πρώτη, το θεώρησα τυχαίο. Για να φάω, όμως, καί δεύτερη, είπα κάτι δεν πάει καλά.

    Πηγαίνω στο laptop. Έχει XP καί αυτό. Παλιό laptop (ACER TravelMate 5513WLMi). Αλλά έχει card reader, και διαβάζει το συγκεκριμένο SD.
    Δοκιμάζω 3-4 φορές, και κόλλαγε καί εδώ η αντιγραφή.
    Εδώ είναι το πολύ παράξενο. Μπαίνω στα XP στο laptop σε safe mode, μήπως κατά τύχη γίνει κάτι σε ασφαλή λειτουργία. Ξεκινάω την αντιγραφή τού αρχείου, και είπα να το αφήσω όση ώρα έχω υπομονή. Είχα το laptop με μπαταρία, και όχι στο ρεύμα. Η μπαταρία είναι παλιά, και δεν κρατάει περισσότερο από 25-30 λεπτά. Έχοντας, ξεκινήσει, λοιπόν την αντιγραφή, και έχοντας και πάλι κολλήσει (εννοώ, δεν έχει ολοκληρωθεί η αντιγραφή ενός τόσο μικρού αρχείου), είχαν περάσει περίπου 10-12 λεπτά, ξαφνικά το laptop σβήνει. Αν ήταν από μπαταρία, έστω και σε safe mode, δεν θα 'πρεπε να βγάλει ένα μήνυμα για μπαταρία; Δεν έβγαλε τίποτα. Βέβαια, εάν αθροίσουμε τα 10-12 λεπτά σε safe mode + τα κάποια λεπτά προσπάθειας σε normal mode, φτάνουμε αυτά που αντέχει η μπαταρία. Αλλά να σβήσει έτσι; Χωρίς μήνυμα; Και γιατί το λέω αυτό; Γι' αυτό που ακολουθεί αμέσως...
    Το εντελώς παράδοξο είναι πως, όταν το έβαλα στο ρεύμα και το ξανάνοιξα, μπήσε σε κανονικό mode. Όταν πήγα στο systray, και στο πρόγραμμα που έχω για θερμοκρασία CPU και σκληρού, πρώτη φορά είδα τη CPU στους 60 C!!! Το έκλεισα αμέσως. Είναι δυνατόν αυτή η αντιγραφή να έφτασε τη CPU στους 60 μετά από 10-12 λεπτά; Το laptop το έχω από το 2007. Πρώτη φορά η cpu τόσο υψηλά (ακόμα και θερινούς μήνες, ποτέ δεν έφτασε εκεί).

    Τέλος πάντων, πάω και στο καλύτερο pc που έχω. Έχω και ένα εξωτερικό card reader. Το συνδέω το εξωτερικό card reader στο pc αυτό καί σε Windows 8. Δοκιμάζω αντιγραφή, και σταματάει στο 30%. Δεν κολλάει. Προσπαθεί να ολοκληρώσει, αλλά μετά από 1-2 λεπτά, το σταματάω εγώ. Δεν ξέρω μήπως έχω και δω τίποτα με θερμοκρασίες cpu. Και στα 8άρια αυτά δεν έχω util που να δείχνει θερμοκρασίες.
    Έχω στα 8άρια εγκατεστημένο ένα πάρα πολύ καλό πρόγραμμα, που στο παρελθόν μου είχε κάνει σε παρόμοια περίπτωση από σκληρό δίσκο laptop πολύ καλή δουλειά σε data recovery:EASEUS Data Recovery. Δοκιμάζω το EASEUS στο SD, αλλά δεν βρίσκει ούτε το ένα ούτε το άλλο αρχείο. Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, δεν το άφησα περισσότερο από 5 λεπτά. Δεν ξέρω με αυτό το SD τί γίνεται. Δεν είναι να παίζω με θερμοκρασίες. Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι στο laptop αυτό έγινε από το SD. Πάντως, ποτέ μα ποτέ, όλα αυτά τα 10 χρόνια που έχω το laptop, δεν είχε συμβεί κάτι ανάλογο.

    Αααα, ναι. Και να προσθέσω ότι είχα συνδεδεμένη, και στο "ON", τη βάση ανεμιστήρα τού laptop.
    Δεν ξέρω τί έγινε με τη θερμοκρασία της CPU. Ίσως επειδή η προσπάθεια έγινε σε safe mode; Τί να πω;
    Αλλά, άλλο είναι το θέμα μας. Το file recovery. Τη cpu θα την παρακολουθήσω.

    Μετά από όλα αυτά, έχετε να μου προτείνετα κάτι, ώστε να πάρω το αρχείο από κει μέσα (αν, βέβαια, έχω ελπίδες ακόμη);
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε και με Linux live cd.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Έχω και δίσκο με ubuntu. Το έβαλα και κει, αλλά δεν βλέπει το card reader. Δεν ξέρω γιατί. Σε 15.10.
    Με τη σύνδεση του καλωδίου, δεν έπρεπε να το βλέπει; Θέλει κανένα mount σαν συσκευή;
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω και δίσκο με ubuntu. Το έβαλα και κει, αλλά δεν βλέπει το card reader. Δεν ξέρω γιατί. Σε 15.10.
    Με τη σύνδεση του καλωδίου, δεν έπρεπε να το βλέπει; Θέλει κανένα mount σαν συσκευή;
    Δεν το βλέπει στο desktop μόνο, ή πουθενά ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    θα προτεινα να γινει ενας ελενχος δισκου μεσω του προγραμματος που εχουν τα windows .
    αν μπορεις να παρεις backup image την καρτα πριν τον ελενχο , και αυτο καλο θα ειναι .
    (αν θυμαμαι καλα , αυτο το προγραμμα , κανει αρχειο την κατασταση ενος δισκου , μεσα απο τα windows )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το βλέπει στο desktop μόνο, ή πουθενά ;
    Δεν το βλλέπει πουθενά.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανάκτηση δεδομένων από σκληρό
    Από giwrgosth στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1160
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-24, 19:08
  2. Ανάκτηση δεδομένων από Zte blade V220
    Από clongros στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-17, 08:44
  3. Ανάκτηση Επαφών από κάρτα SIM
    Από anvo στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-17, 00:02
  4. Backup FreePbx από sd κάρτα σε sd κάρτα
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-16, 14:38
  5. Ανάκτηση δεδομένων από δίσκο
    Από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 05:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας