Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Καλημέρα σε όλους!!!!

    Θέλω να στήσω ένα FreePbx σε Raspberry (το οποίο Raspberry θα λειτουργεί με εξωτερικό σκληρό δίσκο) και να του βάλω 4 γραμμές PSTN πάνω του, δηλαδή θα δημιουργήσω 4 Trunks.
    Έχω ψάξει και βρήκα το Grandstream GXW4104 FXO IP Analog Gateway το οποίο απ' ότι βλέπω διαθέτει 4 FXO πόρτες.

    Τα ερωτήματα που θέλω να θέσω είναι τα εξής:

    1) Θα συνεργαστούν σωστά το FreePbx με το Grandstream GXW4104;

    2) Είναι εύκολος ο προγραμματισμός του Grandstream GXW4104, άραγε υπάρχει κάπου έτοιμο για να το δω (εννοώ του προγραμματισμό του Grandstream GXW4104)

    3) Το Grandstream GXW4104 συνεργάζεται με όλες τις εταιρίες, πχ. ΟΤΕ, Forthnet, Vodafone, wind, Cyta.

    4) Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο FXO IP Analog Gateway για καλύτερο; (Φυσικά να έχουμε υπόψιν μας και το κόστος!!!)

    Αυτά προς το παρόν, περιμένω τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    1 http://wiki.freepbx.org/display/FOP/Configuring+a+Grandstream+GXW-410X+Device+to+act+as+an+FXO+Gateway] Configuring a Grandstream GXW-410X Device to act as an FXO Gateway[/url]

    2 βλέπε 1

    3 αρκεί να βρεις το σωστό disconnect tone του κάθε παρόχου

    4 Πας μετά σε σπάσιμο του gateway στα 4 με χρήση τεσσάρων grandstream ht503 (1 για κάθε γραμμή). Με το σπάσιμο αν πάθει κάτι μια πόρτα αλλάζεις μόνο το καμένο 503, ενώ με το gxw 4104 pπάει όλο το gateway προς αντικατάσταση.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 http://wiki.freepbx.org/display/FOP/Configuring+a+Grandstream+GXW-410X+Device+to+act+as+an+FXO+Gateway] Configuring a Grandstream GXW-410X Device to act as an FXO Gateway[/url]

    2 βλέπε εδώ

    3 αρκεί να βρεις το σωστό disconnect tone του κάθε παρόχου

    4 Πας μετά σε σπάσιμο του gateway στα 4 με χρήση τεσσάρων grandstream ht503 (1 για κάθε γραμμή). Με το σπάσιμο αν πάθει κάτι μια πόρτα αλλάζεις μόνο το καμένο 503, ενώ με το gxw 4104 pπάει όλο το gateway προς αντικατάσταση.
    Αγαπητέ Kronos911,

    Τελικά νομίζω πως ο καλύτερος τρόπος είναι να βάλεις τα 4 Grandstream HT 503!!!

    Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! εγω παντως καποτε που ήθελα 2 γραμμες PSTN ειχα βαλει 2 Χ linksys SPA 3102.
    Αργοτερα που αφησα την μια το δουλεψα το ενα με ενα ericsson gsm to pstn gateway.
    Μπορεις δλδ να βαλεις ενα για καθε γραμμη.
    Bεβαια τωρα δεν πρεπει να υπαρχει καινουριο και πρεπει να εχει αντιστοιχα η Cisco με παρομοια τιμη δλδ γυρω στα 60-70 ευρω το ενα.
    Αμα βρεις μεταχ τα SPA 3102 ειναι φοβερο μηχανακι! τελικα πουλησα το δικο μου το 2ο και ακομα το μετανιωνω!!!

    και αυτο που λες μετα ειναι καλο οπως βλεπω, αλλα επειδη δεν το εχω δοκιμασει δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα! εγω παντως καποτε που ήθελα 2 γραμμες PSTN ειχα βαλει 2 Χ linksys SPA 3102.
    Αργοτερα που αφησα την μια το δουλεψα το ενα με ενα ericsson gsm to pstn gateway.
    Μπορεις δλδ να βαλεις ενα για καθε γραμμη.
    Bεβαια τωρα δεν πρεπει να υπαρχει καινουριο και πρεπει να εχει αντιστοιχα η Cisco με παρομοια τιμη δλδ γυρω στα 60-70 ευρω το ενα.
    Αμα βρεις μεταχ τα SPA 3102 ειναι φοβερο μηχανακι! τελικα πουλησα το δικο μου το 2ο και ακομα το μετανιωνω!!!

    και αυτο που λες μετα ειναι καλο οπως βλεπω, αλλα επειδη δεν το εχω δοκιμασει δεν μπορω να εκφερω γνωμη.
    Αγαπητέ Nikiforos καλημέρα,

    Η Cisco έβγαζε το SPA 232D που ήταν καλό και έκανε περίπου 110 Ευρώ, αλλά τώρα πια δεν το βγάζει. Αν θέλεις να βρεις το Linksys SPA3102 το πουλάνε εδώ και μάλιστα κοστίζει 84 ευρώ.

    Το πρόβλημα όμως είναι ότι και το Cisco SPA 232D και το Linksys SPA3102 έχουν καταργηθεί από τις εταιρίες τους και ότι βρεις στην αγορά είναι stock μέχρι να εξαντληθεί και αυτό. Με λίγα λόγια δεν είναι σίγουρο όταν τα χρειάζεσαι (Cisco SPA 232D, Linksys SPA3102) ότι θα μπορείς να τα βρεις στην αγορά, ενώ το Grandstream HT 503 είναι αρκετά πιο φθηνό 66 Ευρώ και το βρίσκεις ότι ώρα το θέλεις στην αγορά.

    Το Grandstream HT 503 το έχω σε μια σταθερή γραμμή Wind (PSTN) και λειτουργεί άψογα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, εδώ και 10 μήνες.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, οταν τα ειχα παρει εγω δεν εκαναν τοσο πολυ!!!
    ναι το ξερω για το αλλο απλα λεω οτι δεν το εχω δουλεψει προσωπικα και δεν μπορω αν εκφερω γνωμη αν ειναι καλο ή τι κανει.
    Αν δεις σε εσοπ πχ εχει και αλλα.
    Οποτε εγω μιλησα μονο για κατι που εχω δουλεψει απο τοτε που ειχα isdn και με voip παροχους vivodi και netone, καθως και με pstn to gsm gateway.
    Tωρα εχω ενα Linksys Spa 3102 και δουλευει αψογα παρα πολλα χρονια!

  7. #7
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, οταν τα ειχα παρει εγω δεν εκαναν τοσο πολυ!!!
    ναι το ξερω για το αλλο απλα λεω οτι δεν το εχω δουλεψει προσωπικα και δεν μπορω αν εκφερω γνωμη αν ειναι καλο ή τι κανει.
    Αν δεις σε εσοπ πχ εχει και αλλα.
    Οποτε εγω μιλησα μονο για κατι που εχω δουλεψει απο τοτε που ειχα isdn και με voip παροχους vivodi και netone, καθως και με pstn to gsm gateway.
    Tωρα εχω ενα Linksys Spa 3102 και δουλευει αψογα παρα πολλα χρονια!
    Αγαπητέ Nikiforos,

    Ναι η ποιότητα της Cisco και της Linksys όντως είναι πάρα πολύ καλή, νομίζω δεν συγκρίνετε με καμία άλλη εταιρεία.
    Όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Cisco σταμάτησε να παράγει το Cisco SPA 232D και δεν το αντικατέστησε με κάποιο καινούργιο μοντέλο.
    Δεν περιμένω να μου απαντήσεις, είναι ρητορικό το ερώτημα!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    το Cisco SPA 232D δεν το γνωριζω, οντως ομως εχει αφησει και αλλα μοντελα πισω, εξαλου και η linksys δικια της δεν ειναι? και δεν τα αντικαθιστα.
    το θεμα ειναι οτι αφου υπαρχουν αλλα να κανουμε την δουλεια μας, εστω και αλλες μαρκες αλλα και σε καλυτερες τιμες, καλα ειναι!
    2 μοντελα Cisco που εχω δει τωρα στο eshop οπως ειδα δεν εχουν FXO ports αρα ειναι adaptors για τηλεφωνα αναλογικα σε VOIP οπως πχ το linksys PAP2 που εχω.
    τι να πω κριμα! αναγκαστικα αμα θελουμε τετοια μηχανηματα θα παμε σε αλλες μαρκες! οπως λενε υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια!

  9. #9
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το Cisco SPA 232D δεν το γνωριζω, οντως ομως εχει αφησει και αλλα μοντελα πισω, εξαλου και η linksys δικια της δεν ειναι? και δεν τα αντικαθιστα.
    το θεμα ειναι οτι αφου υπαρχουν αλλα να κανουμε την δουλεια μας, εστω και αλλες μαρκες αλλα και σε καλυτερες τιμες, καλα ειναι!
    2 μοντελα Cisco που εχω δει τωρα στο eshop οπως ειδα δεν εχουν FXO ports αρα ειναι adaptors για τηλεφωνα αναλογικα σε VOIP οπως πχ το linksys PAP2 που εχω.
    τι να πω κριμα! αναγκαστικα αμα θελουμε τετοια μηχανηματα θα παμε σε αλλες μαρκες! οπως λενε υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια!
    Ναι η Linksys αγοράστηκε από την Cisco, και τώρα υπάρχει μόνο αυτή.
    Όντως έτσι είναι!!! (υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια)

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Πριν που ηταν και τα linksys, ηξερα οτι παλι της Cisco ηταν!
    αλλα τωρα εχει εξαφανισει και τα προιοντα της!

  11. #11
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ-Model: ZXHN H108N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν που ηταν και τα linksys, ηξερα οτι παλι της Cisco ηταν!
    αλλα τωρα εχει εξαφανισει και τα προιοντα της!
    Ναι έτσι είναι.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    εύκολα σε προγραμματισμό είναι επίσης και τα φριτζ 7170 που σου κάνουν για την δουλειά που τα θες και τα βρίσκεις και φθηνά πχ στο ebay
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

Παρόμοια Θέματα

  1. Grandstream HandyTone 503 και FreePBX [mini how to]
    Από kronos911 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 487
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-24, 12:37
  2. Τι μάρκα SIP Voip phone να πάρω, για το Freepbx μου;
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-17, 13:19
  3. chan_capi σε freepbx με fritzbox ( Capi over tcp )
    Από puntomania στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 14:36
  4. Ερωτηση για αναλογίες εικόνας 16:9 και 4:3 σε σχέση με τα MP
    Από yiannis010 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 14:07
  5. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 21:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας