Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 113
  1. #1
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    έχει κανείς το μηχάνημα αυτό? από κατανάλωση τι λέει? σε samba/nas οι ταχύτητες στο δίκιο που βρίσκονται? ότι πληροφορία υπάρχει ευπρόσδεκτη.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μολις το παρηγγειλα . Απο Δευτερα θα το εχω .

    Οποτε λιγο υπομονη και θα ενημερωσω .

  3. #3
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις το παρηγγειλα . Απο Δευτερα θα το εχω .

    Οποτε λιγο υπομονη και θα ενημερωσω .
    το θέμα κατανάλωση να δεις...αν έχεις μετρητή πρίζας.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    καταρχην να σου πω οτι ειναι τελειως διαφορετικο απο το G7 που ειχα.

    εφαγα πολυ διαβασμα για την ρυθμιση των παραμετρων του "BIOS" .

    μπηκε το synology με 2 x 3TB RED & 2 x 2 TB RED .

    Δεν καταφερα να φτιαξω τον ssd στην sata port για cache.

    Για την καταναλωση δεν μπορεσα να το μετρησω με τον μετρητη πριζας γιατι μαλλον απεβιωσε (και πολυ αντεξε η κινεζια).
    ΑΛΛΑ επειδη τα εχω και τα 2 σε UPS της APC με ενσωματωμενο μετρητη...

    Οταν μπουταρουν το G7 ειναι περιπου στα 37W ενω το G8 στα 43W .
    μπουταρει "σφαιρα το G7 ενω θελει περιπου 3-4 φορες περισσοτερο χρονο το G8.
    Ισως ειναι ρυθμισεις που δεν εχω κανει σωστα αλλα απο οτι ειδα κανει πολλα check και αργει.

    σε νορμαλ χρηση (οχι idle ουτε full) ειναι σχεδον τα ιδια περιπου 30 με 32 W

    σε idle (εχω ρυθμισει το synology να κανει spin-down τους δισκους) υπερτερει το G8 με 22W εναντι 27W το G7.

    σε full θα το δοκιμασω μολις τελειωσει το check consistency που εχει ακομα μερικες ωριτσες να τελειωσει.


    Δεν ξερω αν σε βοηθησα ή αν ειναι καλη μετρηση με το ups αλλα δεν εχω αλλο τροπο μεχρι στιγμης να μετρησω.

    Υ.Γ εχεις κανενα αξιοπιστο μετρητη να προτεινεις για αγορα?

  5. #5
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    30-32βαττ... με 4 δίσκους... ναι όντος δεν είναι άσχημα!!! το λειτουργικό... που το πέρασες?

    βασικά πιο μοντέλο πήρες... G1610T/4GB?

    στη θέση του dvd drive... έχει καπάκι ας πούμε και απλά υπάρχει η θέση?

    - - - Updated - - -

    για μετρητή... εγώ έναν των 20ε... μάρκα δεν θυμάμαι... αλλα για 100%... μόνο η αμπεροτσιμπίδα κάνει δουλειά!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  6. #6
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Το έχω με 3 δίσκους για αποθήκευση (NAS), λειτουργικό ΟMV (debian based) στημένο σε κάρτα microSD (η μητρική έχει θέση για microSD).
    Κατανάλωση μέτρησα αλλά δε θυμάμαι και δεν έχω τώρα μετρητή... ήταν πάντως σε λογικά επίπεδα...
    Οι ταχύτητες προς/από τους δίσκους, τερματίζουν την Gigabit σύνδεση....
    Για την ακρίβεια έχω κάνει Bond τις 2 θύρες Gigabit που έχει και ή σύνδεση είναι 2GBit... Σε τεστ μεταφοράς από 2 PC προς το NAS τερμάτισαν ταυτόχρονα και τα 2 PC την Gigabit σύνδεση.
    Στη θέση του dvd drive, έχει καπάκι και απλά υπάρχει η θέση.
    Εκτός από χρήση NAS, συνδέεται κάθε πρωί μόνο του σε κάτι servers που συντηρώ και κατεβάζει backups, οπότε μόνο και μόνο για μισή ώρα ύπνο που κέρδισα κάθε μέρα το τελευταίο εξάμηνο, άξιζε τον κόπο.
    Επειδή η επεξεργαστική ισχύς περίσσευε κατά κάποιο τρόπο σαν NAS, τρέχω και 2 μικρά Virtual machines.... ένα πολύ ελαφρύ debian για local DNS και ένα win7/32bit για κάποιους ακόμη αυτοματισμούς.
    Γενικά πολύ ευχαριστημένος, είχα ξεχάσει πως υπάρχει κάτω από το γραφείο μου μέχρι που πόσταρες για αυτό

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    30-32βαττ... με 4 δίσκους... ναι όντος δεν είναι άσχημα!!! το λειτουργικό... που το πέρασες?
    Του εβαλα synology OS και το περασα σε Usb Stick που το τοποθετησα στην εσωτερικη θυρα.
    Για την καταναλωση ειναι παρα πολυ καλα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά πιο μοντέλο πήρες... G1610T/4GB
    Σωστα. πηρα το G1610T με τα 4 GB στα 199€ απο το πιο φτηνο σκρουτζομαγαζο.
    Αν και να επαιρνα το 2GB δεν θα πειραζε αφου χρησιμοποιω μονο 300-400 ΜΒ Ram .Anyway. ενα 20αρικο ηταν διαφορα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    στη θέση του dvd drive... έχει καπάκι ας πούμε και απλά υπάρχει η θέση?
    Ναι. ειναι οπως στα PC κουτια που εχουν μπροστα το πλαστικο καπακι και τιποτα απο πισω.
    Εκει βαζεις αν θες SLIM Dvd οπως των λαπτοπ. ΑΛΛΑ θες και ανταπτορα γιατι το βυσμα ρευματος ειναι Floppy molex.

    Εγω εβαλα εκει εναν ssd που προσπαθω να τον κανω cache αλλα ακομα κατι κανω λαθος και δεν δουλευει σωστα.
    Βλεπω βαζουν κανονικο δισκο εκει (καποιοι βαζουν και 2-3-4 δισκους) αλλα δεν ξερω τι γινεται με την ψυξη.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Εγώ σκεφτόμουν...στη θέση του dvd...να βάλω έναν ssd για το os...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    ναι αμε. πανευκολο ειναι να τον βαλεις εκει. Μονο τον ανταπτορα να παρεις. εχει 3.5 € . Απλα ελπιζω να μην παιδευτεις οπως εγω στο setup .

    Ειναι η "odd" sata οπως την αναφερουν παντου και ειναι εκτος sas controller . Οποτε ειναι λιγο ιδιοτροπη.

    Τι λειτουργικο σκεφτεσαι να βαλεις?

    λιγο ασχετο... απο το μαγαζι που το πηρα μου ηρθε μια χαρα σφραγισμενο.... ΑΛΛΑ η HP το βγαζει εκτος εγγυησης αφου βλεπει 15-04-2015 κατασκευη.
    Δεν εχω ιδεα τι θα συμβει αν χαλασει μεσα στα επομενα 2 χρονια. βλεπω να τσακωνομαι με το μαγαζι.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    τι θέλω.... θέλω να βάλω πχ debian σαν βάση.... και μετά να τρέχω σε vm... 2Χ το freepbx και κάτι για nas.... δεν ξέρω τι ακόμα... και αν σηκώνει το σύστημα και win7... δηλαδή 3-4 os σε vm πάντα. δεν ξέρω αν είναι εφικτό... θα το δοκιμάσω πρώτα σε ΄μηχάνημα που έχω... και αν μου βγει όπως το θέλω... τότε θα πάρω τον server... δηλαδή να τρέχουν στην ουσία όλα στον ssd, τα logfiles από τα freepbx θα τα πηγαίνω σε μηχανικό δίσκο, και για το nas έχω τώρα 2χ 2tb wd red... και αργότερα συμπληρώνω άλλους 2 ακόμα.

    κάπως έτσι το έχω σκεφτεί... για να μαζέψω 3-4 μηχανήματα σε ένα... φόρτο εργασίας δεν έχω πολύ.. οπότε πιστεύω να με καλύψει.

    - - - Updated - - -

    το σίγουρο είναι... ότι θα χρειαστούν αρκετά βράδια... δοκιμών... μετά το καλοκαίρι

    - - - Updated - - -

    απο την άλλη... ακόμα και για nas server δεν είναι πολλά τα λεφτά του για μηχάνημα με 4 θέσεις για δίσκους... σε σχέση με τα έτοιμα... πρέπει βέβαια να ασχοληθείς με το στήσιμο κτλ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    τρέχω και 2 μικρά Virtual machines....
    ποιο vm τρέχεις?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  11. #11
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο vm τρέχεις?
    Virtualbox

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι θέλω.... θέλω να βάλω πχ debian σαν βάση.... και μετά να τρέχω σε vm... 2Χ το freepbx και κάτι για nas.... δεν ξέρω τι ακόμα... και αν σηκώνει το σύστημα και win7... δηλαδή 3-4 os σε vm πάντα. δεν ξέρω αν είναι εφικτό... θα το δοκιμάσω πρώτα σε ΄μηχάνημα που έχω... και αν μου βγει όπως το θέλω... τότε θα πάρω τον server... δηλαδή να τρέχουν στην ουσία όλα στον ssd, τα logfiles από τα freepbx θα τα πηγαίνω σε μηχανικό δίσκο, και για το nas έχω τώρα 2χ 2tb wd red... και αργότερα συμπληρώνω άλλους 2 ακόμα.

    κάπως έτσι το έχω σκεφτεί... για να μαζέψω 3-4 μηχανήματα σε ένα... φόρτο εργασίας δεν έχω πολύ.. οπότε πιστεύω να με καλύψει.
    Γιατι δεν δοκιμαζεις το synology ? θα χρειαστεις ενα stick 8GB για την εκκινηση και σου μενει αδεια και η 5η sata .
    και μεσα απο το synology βαζεις πανευκολα μεσω των addon packages οτι θες. ακομα και VM μπορεις να τρεξεις.
    Η εγκατασταση παιρνει κανα 10λεπτο.
    Εχει το πλεονεκτημα οτι γραφει τα αρχεια του συστηματος στους δισκους οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησει να δουλευει.
    Και αν μια στο 1.000.000 χαλασει το usb απλα φτιαχνεις ενα αλλο και το κουμπωνεις και παιζει. Βεβαια δεν γραφεται κατι στο usb για να χαλασει απο εγγραφες.

    κοιτα εδω στα γρηγορα τι επιλογες εχεις.

    Αν δεν σε καλυψουν αυτα.... και αν "πιανουν" τα χερια σου.... το synology ειναι βασισμενο σε linux kernel οποτε μπορεις να κανεις οτι αλλο θες.

    Το προτεινω επειδη για NAS ειναι οτι πιο βολικο και αξιοπιστο εχω δει μεχρι στιγμης.
    Και παρολο που δεν ειναι HOT-SWAP οι δισκοι..... σε δοκιμες που εκανα βγαζοντας δισκο και βαζοντας αλλον.... σε 3 δευτερολεπτα τον εντοπισε αυτοματα και απλα εκανα το repair και δουλευψαν ολα αψογα.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    θα το πάρω.... μέσα στο καλοκαίρι... και από Σεπτέμβριο... ξεκινώ δοκιμές... κάποιο σενάριο θα μου κάτσει!!!

    το HOT-SWAP δεν με ενδιαφέρει... για τώρα... το μηχάνημα θα έχει τους wd red που έχω μέσα για αρχή.... δεν τους δουλεύω σε raid... αλλά κάνω backup κάθε μέρα αυτά που χρειάζομαι στον 2ο δίσκο
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οταν λες καθημερινο backup ? χειροκινητα η με καποιο script?
    και παιρνεις ολα τα δεδομενα? περιπου ποσα ειναι?

    Εγω το πηρα για να ησυχασω απο αυτον τον μπελα.
    τα κανει μονο του και σε καθε στραβη μου στελνει το email για να δω τι συμβαινει.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες καθημερινο backup ? χειροκινητα η με καποιο script?
    και παιρνεις ολα τα δεδομενα? περιπου ποσα ειναι?

    Εγω το πηρα για να ησυχασω απο αυτον τον μπελα.
    τα κανει μονο του και σε καθε στραβη μου στελνει το email για να δω τι συμβαινει.
    καμιά 200gb είναι αυτά που με ενδιαφέρουν... και μου δημιουργεί 4 tar αρχεία...ένα για κάθε φάκελο... μέσα απ το webmin το έχω σεταρι και το κάνει αυτόματα την νύχτα.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. HP Pavilion x2 - 10-n201n
    Από gravis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 22:02
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-17, 16:44
  3. Αγορα All In One HP πιο απ τα δυο να παρω ;
    Από thelos257 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-16, 14:14
  4. Νέα σειρά Gaming προϊόντων OMEN X από την HP
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 11:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας