Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 46
  1. #16
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ένα πολύ καλό documentation για συνδεσμολογία εντός σπιτιού είναι αυτό το pdf της CYTA. Πάντως ίδια πρίζα έχω κι εγώ και παρότι μπήκα σε νεόδμητο, ο ηλεκτρολόγος δεν είχε σφίξει καλά ένα καλώδιο με την βιδίτσα που περιστρέφεται και το βρήκε ο τεχνικός του ΟΤΕ. Μάλιστα αν και δεν βάζουν χέρι σε εγκαταστάσεις πέραν του κατανεμητή, ανέβηκε και την έσφιξε.

  2. #17
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά έχω αλλάξει 3 πρίζες την παρασκευή έβαλα και μια aliberti και έπεσα στα 38-39...Δεν ξέρω πλέον τι μπορεί να φταίει ...έχω κουραστεί και απελπιστεί και μου την έχει σπάσει και ο οτε με την αντιμετώπισή του...τους είπα να στείλουν τεχνικό για να ελέγξει πόσο πιάνω στον κατανεμητή(τουλάχιστον να σιγουρέψω ότι είναι δικό μου το πρόβλημα) και μου λένε απο την στιγμή που πιάνεις το μεσο όρο της περιοχής δεν πρόκειται να έρθει κανένας....πιπίλα από 4 διαφορετικούς τεχνικούς στο 13888.δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει...2 καλώδια σε μια πρίζα και τίποτα αλλο ....δεν καταλαβαίνω τι μπορεί και αν κάνω κάπου λάθος.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόνος σου στον κατανεμητή δεν μπορείς να κάνεις μέτρηση;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billias7815 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά έχω αλλάξει 3 πρίζες την παρασκευή έβαλα και μια aliberti και έπεσα στα 38-39...Δεν ξέρω πλέον τι μπορεί να φταίει ...έχω κουραστεί και απελπιστεί και μου την έχει σπάσει και ο οτε με την αντιμετώπισή του...τους είπα να στείλουν τεχνικό για να ελέγξει πόσο πιάνω στον κατανεμητή(τουλάχιστον να σιγουρέψω ότι είναι δικό μου το πρόβλημα) και μου λένε απο την στιγμή που πιάνεις το μεσο όρο της περιοχής δεν πρόκειται να έρθει κανένας....πιπίλα από 4 διαφορετικούς τεχνικούς στο 13888.δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει...2 καλώδια σε μια πρίζα και τίποτα αλλο ....δεν καταλαβαίνω τι μπορεί και αν κάνω κάπου λάθος.


    μα όταν συνδέεις στα καλώδια χωρίς πρίζα, δεν πιάνεις την ταχύτητα που θες?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  5. #20
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα ήρθε ο τεχνικός και είπε ότι μέχρι 2 σπίτια πρίν πιάνουν 50 και στο δικό μου πιάνει μέχρι 38-40 όσο πιάνω....να πάρετε τηλέφωνο να σας κάνουν downgrade σε 30...Πείτε μου ρε παιδιά τι άλλο να κάνω;;;με δουλεύουν μέσα στα μούτρα μου ...το ξανασύνδεσα γυμνό και δεν ανέβηκε ο συγχρονισμός...τους είπα πως γίνεται με την βοντα να τα έπιανα και με τον ΟΤΕ να μην τα πιάνω μου λένε εμμέσως ότι τους λέω ψέματα...απαράδεκτοι απλά...και από το τμήμα προσφορών με ενημέρωσαν ότι αλλάξανε οι τιμές και πλέον όσο μου έδωσαν το 50ρι πουλάνε το 30ρι.....ύποπτα....το λιγότερο...

    Κάτι τελευταίο υπάρχει πιθανότητα να ευθύνεται το μόντεμ;;εν τω μεταξύ πλέον δεν αφήνουν report της επίσκεψης όπως έκαναν παλιά...οπότε δεν ξέρω ποσα μέτρησε στον καταμετρητή...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος billias7815 : 29-03-17 στις 12:17. Αιτία: προσθήκη

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα έχουμε ματαξαναπεί, μέτρηση στον κατανεμητή μόνος σου (αν δεν μπορείς πάρε τεχνικό) και φρόντισε να έχεις και δεύτερο ρούτερ για σύγκριση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    11-04-2007
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    11500/955
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΟΙΞΗ
    SNR / Attn
    6(dB) / 35(dB)
    Εαν θελεις να συνδεσεις απευθειας τα καλωδια : https://www.meidanis.gr/sundetiras-s...ok-uy2-3m.html

    Μπορει να χρειαζεσαι καλυτερο βυσμα RJ11. Αν με γυμνα καλωδια δεν ανεβαινει ο συγχρονισμος, τοτε βαλε ολα τα στοιχεια που εγραψες για την επικοινωνια στην καταγγελια προς ΕΕΤΤ και γυρνα στον προηγουμενο παροχο, χωρις καμια οικονομικη υποχρεωση.
    73 de SV4MZU /1

  8. #23
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billias7815 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ήρθε ο τεχνικός και είπε ότι μέχρι 2 σπίτια πρίν πιάνουν 50 και στο δικό μου πιάνει μέχρι 38-40 όσο πιάνω....να πάρετε τηλέφωνο να σας κάνουν downgrade σε 30...Πείτε μου ρε παιδιά τι άλλο να κάνω;;;με δουλεύουν μέσα στα μούτρα μου ...το ξανασύνδεσα γυμνό και δεν ανέβηκε ο συγχρονισμός...τους είπα πως γίνεται με την βοντα να τα έπιανα και με τον ΟΤΕ να μην τα πιάνω μου λένε εμμέσως ότι τους λέω ψέματα...απαράδεκτοι απλά...και από το τμήμα προσφορών με ενημέρωσαν ότι αλλάξανε οι τιμές και πλέον όσο μου έδωσαν το 50ρι πουλάνε το 30ρι.....ύποπτα....το λιγότερο...

    Κάτι τελευταίο υπάρχει πιθανότητα να ευθύνεται το μόντεμ;;εν τω μεταξύ πλέον δεν αφήνουν report της επίσκεψης όπως έκαναν παλιά...οπότε δεν ξέρω ποσα μέτρησε στον καταμετρητή...
    όταν συνδέεις το ρουτερ με γυμνά καλώδια στο σπίτι σου... πιάνεις την ταχύτητα που θες?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #24
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    3 στις 4 φορές που το δοκίμασα την έπιασα..μπορεί όμως να ήταν ψευδής ένδειξη...δεν ξέρω...χθες εν τω μεταξύ ο τεχνικός που ήρθε μου έκανε αυθαίρετα downgrade στα 30...τους πήρα το βραδυ και τους λέω είστε απαράδεκτοι χωρίς ρητή εντολή από μένα κάνετε downgrade ???του λέω ήρθε ο τεχνικός και μέτρησε;;; (Εδώ αρχίζουν τα ωραία) Μου λέει βεβαίως ήρθε και είδε ότι μέχρι πριν δύο σπίτια πιάνει 50 και ότι η περιοχή είναι προβληματική (3-4 καμπίνες σε ακτίνα 150 μέτρων) του λέω δηλαδή ήρθε στον κατανεμητή και μέτρησε ναι ναι βέβαια μου λεει....και συνεχίστηκε η κουβέντα(μέχρι και το κόμμα ίδιο με τους προηγούμενους) και του λέω πότε θα γίνει η αλλαγή;;; μου λέει αυτά τα πράγματα γίνονται απομακρυσμένα οπότε μέχρι άυριο θα αλλάξει....του λέω αα απομακρυσμένα εεε;; εντάξει του λέω κατάλαβα...

    Εκτιμήσεις μου:
    Δεν ήρθε ποτέ τεχνικός
    Επίτηδες δεν δίνουν φουλ ταχύτητα για να κατεβαίνεις πακέτο και να μένει περισσότερο bandwidth με τα ίδια λεφτα μια και άλλαξαν τις τιμες χθες....
    Η τεχνική υποστήριξη δεν κοιτάει τίποτα πέρα από τα προβλεπόμενα
    Και τέλος έχω ξενερώσει όχι τόσο για την ταχύτητα αλλά από την κοροιδία και την κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης στην αγορά από τον ΟΤΕ...

  10. #25
    Το avatar του μέλους GTrik
    GTrik Guest
    Δεν βγάζεις άκρη μαζί τους εγώ έπιανα 27,700 και κάποιες φορές 28 και τον Φεβρουάριο πάνω από 26 δεν πήγαινε και από αρχές Μαρτίου μέχρι και σήμερα 24,500 με 25,500 γραμμή από Α/Κ.
    Τηλέφωνα όσα και εάν πείρα και τους έλεγα πως όταν με γύρισαν σε VOIP ο τεχνικός που σύνδεσε τον εξοπλισμό το είδε και ο ίδιος 28,200 και μου είπε μια χαρά, εάν παρατηρήσεις πτώση πάρε μας να το δούμε , χωρείς καμία αλλαγή στο χώρο μου έγινε αυτό. Απάντηση είστε στο όριο τις περιοχής δεν μπορεί να γίνει κάτι.
    28/2 Έγγραφο παράπονο ηλεκτρονικά γνωστή απάντηση.
    15/3 Έγγραφο παράπονο ηλεκτρονικά εξετάζετε μου είπαν σήμερα που πείρα τηλέφωνο.
    27/3 Τηλεφωνική επικοινωνία με τεχνικό τμήμα ίδια απάντηση.
    29/3 Έγγραφο παράπονο σε κατάστημα δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα επειδή εκκρεμεί αναπάντητο παράπονο αυτό μου είπαν σήμερα στο κατάστημα που το έκανα και πήγα να πάρω αριθμό αναφοράς.
    29/3 Καταγγελία στην ΕΕΤΤ

  11. #26
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GTrik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βγάζεις άκρη μαζί τους εγώ έπιανα 27,700 και κάποιες φορές 28 και τον Φεβρουάριο πάνω από 26 δεν πήγαινε και από αρχές Μαρτίου μέχρι και σήμερα 24,500 με 25,500 γραμμή από Α/Κ.
    Τηλέφωνα όσα και εάν πείρα και τους έλεγα πως όταν με γύρισαν σε VOIP ο τεχνικός που σύνδεσε τον εξοπλισμό το είδε και ο ίδιος 28,200 και μου είπε μια χαρά, εάν παρατηρήσεις πτώση πάρε μας να το δούμε , χωρείς καμία αλλαγή στο χώρο μου έγινε αυτό. Απάντηση είστε στο όριο τις περιοχής δεν μπορεί να γίνει κάτι.
    28/2 Έγγραφο παράπονο ηλεκτρονικά γνωστή απάντηση.
    15/3 Έγγραφο παράπονο ηλεκτρονικά εξετάζετε μου είπαν σήμερα που πείρα τηλέφωνο.
    27/3 Τηλεφωνική επικοινωνία με τεχνικό τμήμα ίδια απάντηση.
    29/3 Έγγραφο παράπονο σε κατάστημα δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα επειδή εκκρεμεί αναπάντητο παράπονο αυτό μου είπαν σήμερα στο κατάστημα που το έκανα και πήγα να πάρω αριθμό αναφοράς.
    29/3 Καταγγελία στην ΕΕΤΤ
    Δεν θα κερδίσεις τίποτα, τα συμβόλαια είναι για ταχύτητες "εως" . Τσαμπα χαλάς την ζαχαρένια σου.

  12. #27
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To νήμα κατάντησε στο "ότι να' ναι" και πονεμένες ιστορίες........ κάτι τεχνικό να κάνουμε από πλευρά μας...

    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #28
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    εφόσον με τα καλώδια πιάνεις περισσότερο αποτι με την πρίζα.... κάτι κάνεις λάθος, και δεν είναι ευθύνη του οτε αυτό. τώρα αφού με την βοντα... ήσουν οκ... γιατί άλλαξες? όταν έχουμε κάτι στα μέτρα μας... απλά δεν το πειράζουμε!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  14. #29
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 4998/39068 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 19908/42837 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 16/8 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 25.6/12.7 dB
    Output Power(Up/Down) -0.9/9.7 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 43/353
    Interleave Delay(Up/Down) 2/8 ms
    INP(Up/Down) 1/2 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/2878
    FEC Errors(Up/Down) 6/2920675


    Αυτά είναι τα στατιστικά μου τώρα...για 16 ώρες uptime σας φαίνονται λογικά τα νούμερα των λαθών;;
    @puntomania εν μέρει έχεις δίκιο αλλά από την στιγμή που δεν έρχεται τεχνικός να τσεκάρει κάτω τον κατανεμητή ώστε να αποκλίσω αυτό το κομμάτι τι άλλο να κάνω;;Να κατέβω να μετρήσω εγω θα πρέπει να το κάνω πολύ αργά το βράδυ για να μην με δούν οι γείτονες και έχουμε άλλα....

  15. #30
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολλά errors. Τα CRC που είναι σημαντικά, είναι πολλά για 16 ώρες.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με την VDSL σύνδεσή μου!Help!
    Από STAVROS7 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-17, 16:12
  2. Ερωτηση για VDSL
    Από Ore12 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-16, 23:07
  3. Στατιστικά Γραμμής και συμβουλή για VDSL
    Από EnigmaUnl στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-16, 17:31
  4. Εναλλακτικά Ρουτερ Για VDSL OTE TV & Οδηγίες
    Από messalius στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-16, 21:05
  5. Αίτηση στον ΟΤΕ για VDSL - Καβούρι
    Από raven_g20 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-16, 07:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας