Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 49
  1. #16
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.646
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν αποθηκεύω ποτέ κωδικούς στον password manager κανενός browser.
    Χρησιμοποιώ το keepass. έχω κωδικό στο αρχείο του πάνω από 30 ψηφία τον οποίο θυμάμαι απ' έξω και δεν τον έχω πουθενά γραμμένο. στο exe του keepass έχω κόψει κάθε δικτυακή επικοινωνία και το αρχείο των κωδικών το έχω μόνο σε δίσκους στο σπίτι μου .

    Στον δεύτερο υπολογιστή το κάνω copy-paste όποτε τον χρησιμοποιώ. και αν είμαι έξω το τραβάω με vpn από το σπίτι μου.

    Τα ίδια και στο κινητό.

    Ποτέ και για κανέναν λόγο κωδικούς στο cloud, ακόμα και κρυπτογραφημένους. Προτιμώ να κάνω την ζωή μου λίγο πιο δύσκολη, να κάνω 2 λεπτά αντί για 2 δευτερόλεπτα να βρω έναν κωδικό, αλλά έχω ήσυχο το κεφάλι μου

  2. #17
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.079
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αποθηκεύω ποτέ κωδικούς στον password manager κανενός browser.
    Χρησιμοποιώ το keepass. έχω κωδικό στο αρχείο του πάνω από 30 ψηφία τον οποίο θυμάμαι απ' έξω και δεν τον έχω πουθενά γραμμένο. στο exe του keepass έχω κόψει κάθε δικτυακή επικοινωνία και το αρχείο των κωδικών το έχω μόνο σε δίσκους στο σπίτι μου .

    Στον δεύτερο υπολογιστή το κάνω copy-paste όποτε τον χρησιμοποιώ. και αν είμαι έξω το τραβάω με vpn από το σπίτι μου.

    Τα ίδια και στο κινητό.

    Ποτέ και για κανέναν λόγο κωδικούς στο cloud, ακόμα και κρυπτογραφημένους. Προτιμώ να κάνω την ζωή μου λίγο πιο δύσκολη, να κάνω 2 λεπτά αντί για 2 δευτερόλεπτα να βρω έναν κωδικό, αλλά έχω ήσυχο το κεφάλι μου
    Είναι λίγο μπελάς η διαδικασία που εφαρμόζεις αλλά είναι η πιο ασφαλέστερη. Εγώ χρησιμοποιώ το roboform σε τοπικό επίπεδο.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  3. #18
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.571
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγκατεστημενο ειναι το .net ετσι και αλλιως.
    Linux, macOS και Windows XP λένε όχι.
    Επίσης, άλλο να περιμένεις να ξεκινήσει ένα native application και άλλο ένα interpreted/jit compiled.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αποθηκεύω ποτέ κωδικούς στον password manager κανενός browser.
    Χρησιμοποιώ το keepass. έχω κωδικό στο αρχείο του πάνω από 30 ψηφία τον οποίο θυμάμαι απ' έξω και δεν τον έχω πουθενά γραμμένο. στο exe του keepass έχω κόψει κάθε δικτυακή επικοινωνία και το αρχείο των κωδικών το έχω μόνο σε δίσκους στο σπίτι μου .

    Στον δεύτερο υπολογιστή το κάνω copy-paste όποτε τον χρησιμοποιώ. και αν είμαι έξω το τραβάω με vpn από το σπίτι μου.

    Τα ίδια και στο κινητό.

    Ποτέ και για κανέναν λόγο κωδικούς στο cloud, ακόμα και κρυπτογραφημένους. Προτιμώ να κάνω την ζωή μου λίγο πιο δύσκολη, να κάνω 2 λεπτά αντί για 2 δευτερόλεπτα να βρω έναν κωδικό, αλλά έχω ήσυχο το κεφάλι μου
    Σου προτείνω να δοκιμάσεις το Synthing για συγχρονισμό του αρχείου κωδικών μεταξύ των συσκευών σου. Είναι open souce με ισχυρό authentication και μεταφορά δεδομένων με ασφαλείς συνδέσεις και φυσικά cross platform(ακόμα και android client). Νομίζω το μεγαλύτερο ατού του είναι ότι λειτουργεί μέσω DHT και δεν χρειάζεται να έχεις domain με dynamic dns για να μπορεί η μια συσκευή να βρει την άλλη.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  4. #19
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερώτηση είναι γιατί να βάλεις τους κωδικούς σου στο σύννεφο, ακόμα και κρυπτογραφημένους.
    Για λόγους ευκολίας.
    Τουλάχιστον όταν χρησιμοποιείς software που δεν είναι built-in/extension κάποιυ browser, αλλιώς καλύτερα να χρησιμοποιήσεις το browser profile για τις δουλειές σου.

    Πάντως το έχουμε ξαναπεί οι περισσότερες αν όχ όλες υπηρεσίες προσφέρουν πλέον 2-step-authentication μπορείς να έχεις του κωδικούς σου στο όνομα του profile σου και να είσαι ασφαλείς (όσο ασφαλείς είναι το 2-step-auth της εκάστοτε υπηρεσίας δηλαδή)

    Εγώ εδώ και καιρό έχω καταλήξει σε keypass με setup
    - DB encrypted σε cloud
    - Key file σε κάθε συκευή που διαβάζει την DB (κινητό, table, pcs)

    Για να διαβάσεις τα passwords θα πρέπει να αποκτήσεις πρόσβαση στο cloud account και να διαβάζεις την encrypted βάση χωρίς το key-file αλλά ακόμα και να την διαβάζεις ψιλοχέστηκα τα τραπεζικά accounts έχουν 2-step-auth, τα emails το ίδιο.

    Ούτως ή άλλως τα γεγονότα που έρχονται στο φως κατα καιρούς αποδεικνυούν ότι κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος πως τα δεδομένα απο την στιγμή που είναι online δεν υποκλέπτονται με κάποιο τρόπο.

    Για τουw παρανοικούς υπάρχει η all time classic 100% hackproof λύση ,μολύβι και χαρτί οι υπόλοιποι συμβιβαζόμαστε και προχωράμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Revolution : 23-03-17 στις 14:20.
    The world can change by your actions not by your opinions

  5. #20
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Για του παρανοικούς υπάρχει η all time classic 100% hackproof λύση ,μολύβι και χαρτί, ...
    συμφωνώ 200% με το hack-proof αλλά διαφωνώ 300% με το παρανοικούς.

    Αν δεν θέλετε keepass τότε εναλλακτικά τα passwords και usernames και sites σε κρυπτογραφημένο αρχείο μέσα σε κρυπτογραφημένο CD-ROM ή τρύπια (write protected) δισκέττα την οποία βάζουμε στο μπρελόκ μαζί με τα κλειδιά μας.

  6. #21
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αποθηκεύω ποτέ κωδικούς στον password manager κανενός browser.
    Χρησιμοποιώ το keepass. έχω κωδικό στο αρχείο του πάνω από 30 ψηφία τον οποίο θυμάμαι απ' έξω και δεν τον έχω πουθενά γραμμένο. στο exe του keepass έχω κόψει κάθε δικτυακή επικοινωνία και το αρχείο των κωδικών το έχω μόνο σε δίσκους στο σπίτι μου .

    Στον δεύτερο υπολογιστή το κάνω copy-paste όποτε τον χρησιμοποιώ. και αν είμαι έξω το τραβάω με vpn από το σπίτι μου.

    Τα ίδια και στο κινητό.

    Ποτέ και για κανέναν λόγο κωδικούς στο cloud, ακόμα και κρυπτογραφημένους. Προτιμώ να κάνω την ζωή μου λίγο πιο δύσκολη, να κάνω 2 λεπτά αντί για 2 δευτερόλεπτα να βρω έναν κωδικό, αλλά έχω ήσυχο το κεφάλι μου
    Αυτό που κάνεις είναι και επίφοβο και δυσκολεύεις και τη ζωή σου χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

    Το επίφοβο κομμάτι στηρίζεται στο ότι αν εσένα πάρει φωτιά το σπίτι σου, θα χάσεις όλα σου τα passwords, εφόσον τα έχεις αποθηκευμένα μόνο εκεί και όχι στο cloud. Δεν ξέρω τι passwords έχεις αποθηκευμένα, αλλά εγώ προσωπικά αν έχανα τη βάση του keepass μου θα είχα τεράστια προβλήματα.

    Το "χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα" στηρίζεται στο ότι αν εσένα σε κυνηγάει κάποιος με τέτοια resources που να μπορεί να χακάρει τον cloud provider σου για να κλέψει τη βάση σου και μετά να σπάσει την κρυπτογράφησή της (άρα μιλάμε για NSA καταστάσεις) τότε υπάρχουν πολύ πιο εύκολοι τρόποι να βρει και να πάρει αυτό που θέλει από εσένα, παρά να σπάσει την κρυπτογράφηση της βάσης σου.

  7. #22
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας πολύ απλός λόγος που συναντάω καθημερινά στη δουλειά (ΙΤ) είναι ότι το 99% των απλών χρηστών δεν ξέρει ότι το Chrome/Firefox έχει password manager.
    Απλά ξέρουν ότι το password τους είναι αποθηκευμένο...
    Συμφωνώ 100% και εγώ τα ίδια τραβάω... Εδώ κάποιοι θεωρούν ότι το σύννεφο είναι 100% ασφαλές ....

  8. #23
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    689
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όλα τα user/pass τα έχω στο κεφάλι μου, δεν σημειώνω πουθενά το παραμικρό, όπου υπάρχει
    η δυνατότητα για 2-Step την ενεργοποιώ. Στα σημαντικά sites χρησιμοποιώ πλέον μεγάλες
    προτάσεις για pass. Μιλάμε για έκθεση ιδεών από χαρακτήρες, σύμβολα κλπ.

  9. #24
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Ρε guys, εσείς με τα διπλο-τριπλο-οχταπλο security steps που παίρνετε, έχετε όντως €€€ να σας κλέψουν, ή το κάνετε για το γαμώτο;

  10. #25
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερώτηση είναι γιατί να βάλεις τους κωδικούς σου στο σύννεφο, ακόμα και κρυπτογραφημένους.
    Το αυτό...
    Είπαμε καλές οι "ευκολίες" αλλά θέλει και λίγο σύνεση
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  11. #26
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε guys, εσείς με τα διπλο-τριπλο-οχταπλο security steps που παίρνετε, έχετε όντως €€€ να σας κλέψουν, ή το κάνετε για το γαμώτο;
    Βασικά και €€€ να έχεις ακόμα και να στα κλέψουν απο δύσκολο έως απίθανο να μην σε καλύψει η τράπεζα.
    The world can change by your actions not by your opinions

  12. #27
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά και €€€ να έχεις ακόμα και να στα κλέψουν απο δύσκολο έως απίθανο να μην σε καλύψει η τράπεζα.
    Ναι μόνο που πρέπει να τρέχεις σε αστυνομίες για δηλώσεις κλπ
    Εκτός και αν στην Ελλάδα οι τράπεζες δίνουν πίσω τα λεφτά με τον "λόγο της τιμής" σου.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #28
    Εγγραφή
    19-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112000/11200
    ISP
    HOL/Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παντως

    εβγαλα το Chrome extension και δε μπαινει με τιποτε η ενημερωμενη εκδοση του, δοκιμασα και με τον win installer Lastpass, τιποτε!
    "An error has occurred - Download interrupted" στο Chrome web store.
    Χριστοφορος

  14. #29
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μόνο που πρέπει να τρέχεις σε αστυνομίες για δηλώσεις κλπ
    Εκτός και αν στην Ελλάδα οι τράπεζες δίνουν πίσω τα λεφτά με τον "λόγο της τιμής" σου.


    Παρεμπιπτόντως, καθε φορά που κάνω συναλλαγή με την Blizzard με παίρνουν τηλέφωνο καπάκι απο την Alpha Bank να με ρωτήσουν αν αναγνωρίζω την συναλλαγή

    Ισως να φταει και η ώρα που έκανα τις 3 τελευταίες (μετά τις 00:00) αντίστοιχα με έχουν πάρει για επιβεβαίωση μεταφοράς χρημάτων σε λογαριασμό.
    Δεν ξέρω με ποια κριτήρια.
    The world can change by your actions not by your opinions

  15. #30
    Εγγραφή
    10-10-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.631
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    20Mb/4Mb
    ISP
    GR Telecom
    Router
    PowerBeam M5-300
    Εγώ έχω την καλύτερη ασφάλεια , τον εγκέφαλο μου παρότι έχω app για passwords ΣΧΕΔΟΝ ποτέ δεν ανοίγω έχω τάση να θυμάμαι όλους κωδικούς και αυτούς τον τραπεζών που αλλάξω κάθε 6 μήνες

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 16:23
  2. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 19:52
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 17:19
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας