Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 49
  1. #31
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Και μείς καθόμαστε εδω και μιλάμε για σύννεφα και χακιές και 2 step.
    Πες μας και μας το μυστικό, έχουμε να θυμόμαστε καμιά 20αριά passwords, χώρια τα usernames και που τα έχουμε δώσει και σαν ποιοί.

    Κληρονομικό χάρισμα ή επίτηδες έχεις λίγα?

  2. #32
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το "χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα" στηρίζεται στο ότι αν εσένα σε κυνηγάει κάποιος με τέτοια resources που να μπορεί να χακάρει τον cloud provider σου για να κλέψει τη βάση σου και μετά να σπάσει την κρυπτογράφησή της (άρα μιλάμε για NSA καταστάσεις) τότε υπάρχουν πολύ πιο εύκολοι τρόποι να βρει και να πάρει αυτό που θέλει από εσένα, παρά να σπάσει την κρυπτογράφηση της βάσης σου.
    +1

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε guys, εσείς με τα διπλο-τριπλο-οχταπλο security steps που παίρνετε, έχετε όντως €€€ να σας κλέψουν, ή το κάνετε για το γαμώτο;

    +1

    Το χειροτερο ειναι οτι πολλοι καιγονται μην τους χακαρουν τα αποθηκευμενα passwords, δηλαδη αγωνιουν μηπως σπασουν τα κρυπτοσυστηματα, ενω τα ιδια τα passwords ειναι του τυπου 12345 η qwerty.

  3. #33
    Εγγραφή
    15-11-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μείς καθόμαστε εδω και μιλάμε για σύννεφα και χακιές και 2 step.
    Πες μας και μας το μυστικό, έχουμε να θυμόμαστε καμιά 20αριά passwords, χώρια τα usernames και που τα έχουμε δώσει και σαν ποιοί.

    Κληρονομικό χάρισμα ή επίτηδες έχεις λίγα?
    Και όχι μόνο καμιά 20αριά. Έριξα μια γρήγορη μάτια στο LastPass vault μου και μέτρησα καμιά 80αριά διαφορετικά sites, μέχρι που βαρέθηκα. Σε αυτά περιλαμβάνονται emails, forums, sites σχετικά με τη δουλειά μου, μέχρι και sites στα οποία έχω χρόνια να μπω, ωστόσο έχω τον κωδικό αν το θελήσω.

    Εννοείται ότι το καθένα από αυτά έχει διαφορετικό (και μεγάλο) κωδικό και σε τεράστιο ποσοστό αλλάζει και το username.

  4. #34
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    dδε ξέρω ρε παιδιά,αλλά αν κλέψουν το κωδικοποιημένο kN&ka>2Am(Qa% και καταφέρουν να το σπάσουν,ε ας το κάνουν.
    Δε θα με σώζει τίποτα πλέον,εκτός από το χαρτί και μολύβι :Ρ

  5. #35
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων
    dδε ξέρω ρε παιδιά,αλλά αν κλέψουν το κωδικοποιημένο kN&ka>2Am(Qa% και καταφέρουν να το σπάσουν,ε ας το κάνουν.
    Δε θα με σώζει τίποτα πλέον,εκτός από το χαρτί και μολύβι :Ρ
    Τι είναι αυτό ευκολάκι πάρε ένα derived
    öð:jëô÷FüÖÈys,J>$î?^
    ούτε να το γράψω με μολύβι δεν μπορώ
    The world can change by your actions not by your opinions

  6. #36
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netman Εμφάνιση μηνυμάτων
    με βολέυει πολύ μιας και δουλεύω σε 2 η/υ,έχω τάμπλετ και κινητό.
    ακριβώς

    το Lastpass (έχω αγοράσει premium)

    επίσης έχω και το keepass που αναφέρθηκε

    βέβαια ο έξτρα κωδικός μέσω SMS ή μέσω της εφαρμογής google authenticator (Two Step Authentication/Verification/Factor) είναι ενεργοποιημένος όπου υπάρχει Google/Hotmail/Yahoo κτλ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cbarbas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως

    εβγαλα το Chrome extension και δε μπαινει με τιποτε η ενημερωμενη εκδοση του, δοκιμασα και με τον win installer Lastpass, τιποτε!
    "An error has occurred - Download interrupted" στο Chrome web store.
    εμένα έκανε κανονικά τις αναβαθμίσεις στο chrome/firefox. απλά πήγα στα πρόσθετα και πάτησα ενημέρωση στο ήδη εγκατεστημένο πρόσθετο (lastpass)

  7. #37
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε guys, εσείς με τα διπλο-τριπλο-οχταπλο security steps που παίρνετε, έχετε όντως €€€ να σας κλέψουν, ή το κάνετε για το γαμώτο;
    Identity theft σου λέει κάτι; Μετά θα παρακαλάς να σου είχαν κλέψει λεφτά.

  8. #38
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.646
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Linux, macOS και Windows XP λένε όχι.
    Επίσης, άλλο να περιμένεις να ξεκινήσει ένα native application και άλλο ένα interpreted/jit compiled.



    Σου προτείνω να δοκιμάσεις το Synthing για συγχρονισμό του αρχείου κωδικών μεταξύ των συσκευών σου. Είναι open souce με ισχυρό authentication και μεταφορά δεδομένων με ασφαλείς συνδέσεις και φυσικά cross platform(ακόμα και android client). Νομίζω το μεγαλύτερο ατού του είναι ότι λειτουργεί μέσω DHT και δεν χρειάζεται να έχεις domain με dynamic dns για να μπορεί η μια συσκευή να βρει την άλλη.
    Σε ευχαριστώ για την πρόταση! Είμαι όμως καλυμένος με την μέθοδο που δουλεύω ως τώρα. Στο κινητό έχω την πληρωμένη έκδοση του Foldersync και το αρχείο συγχρονίζεται κάθε μέρα αυτόματα, είτε αν κάνω κάποια αλλαγή το συγχρονίζω χειροκίνητα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που κάνεις είναι και επίφοβο και δυσκολεύεις και τη ζωή σου χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

    Το επίφοβο κομμάτι στηρίζεται στο ότι αν εσένα πάρει φωτιά το σπίτι σου, θα χάσεις όλα σου τα passwords, εφόσον τα έχεις αποθηκευμένα μόνο εκεί και όχι στο cloud. Δεν ξέρω τι passwords έχεις αποθηκευμένα, αλλά εγώ προσωπικά αν έχανα τη βάση του keepass μου θα είχα τεράστια προβλήματα.

    Το "χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα" στηρίζεται στο ότι αν εσένα σε κυνηγάει κάποιος με τέτοια resources που να μπορεί να χακάρει τον cloud provider σου για να κλέψει τη βάση σου και μετά να σπάσει την κρυπτογράφησή της (άρα μιλάμε για NSA καταστάσεις) τότε υπάρχουν πολύ πιο εύκολοι τρόποι να βρει και να πάρει αυτό που θέλει από εσένα, παρά να σπάσει την κρυπτογράφηση της βάσης σου.
    Αν γίνει κάτι και χαθεί ταυτόχρονα και στο κινητό μου, τότε ας το χάσω Όταν θα θέλω να μπω σε κάποια υπηρεσία και δεν θυμάμαι τον κωδικό, θα κάνω password reminder και τέλος

    Για το "χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα", αν κάποιος είναι τόσο μάγκας και καταφέρει να χακάρει και το Facebook και το gmail και οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία που είμαι γραμμένος, ας τα πάρει. Με γεια του, με χαρά του!
    Θα έχω όμως ήσυχο το κεφάλι μου, καθώς δεν θα έχω πουθενά μια βάση με όλους τους κωδικούς, έστω και κρυπτογραφημένη. Έτσι θα πάρουν πρόσβαση μόνο σε ότι χακάρουν, όχι σε όλες τις υπηρεσίες που είμαι γραμμένος

  9. #39
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως γιατί δουλεύω με 4 υπολογιστές σε διαφορετικά μέρη!!!
    Πράγματι βολεύει και το manual update σε διάφορες συσκευές είναι κουραστικό. Αλλά προσωπικά το προτιμώ και δεν πρόκειται ποτέ να ανεβάσω κωδικούς σε κανένα cloud.

  10. #40
    Εγγραφή
    19-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112000/11200
    ISP
    HOL/Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμένα έκανε κανονικά τις αναβαθμίσεις στο chrome/firefox. απλά πήγα στα πρόσθετα και πάτησα ενημέρωση στο ήδη εγκατεστημένο πρόσθετο (lastpass)
    Τελικα μετα πολυ ωρα και αρκετες προσπαθειες την εκανε και σε εμενα, δεν μου εχει συμβει ξανα κατι παρομοιο!
    Χριστοφορος

  11. #41
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Identity theft σου λέει κάτι; Μετά θα παρακαλάς να σου είχαν κλέψει λεφτά.
    Αν κάποιος κάνει το λάθος και μου κλέψει την ταυτότητα, κακό του κεφαλιού του θα κάνει

    (και ναι, προφανώς αστειεύομαι, δεν είναι ασήμαντη η επισήμανσή σου)

  12. #42
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αποθηκεύω ποτέ κωδικούς στον password manager κανενός browser.
    Χρησιμοποιώ το keepass. έχω κωδικό στο αρχείο του πάνω από 30 ψηφία τον οποίο θυμάμαι απ' έξω και δεν τον έχω πουθενά γραμμένο. στο exe του keepass έχω κόψει κάθε δικτυακή επικοινωνία και το αρχείο των κωδικών το έχω μόνο σε δίσκους στο σπίτι μου .

    Στον δεύτερο υπολογιστή το κάνω copy-paste όποτε τον χρησιμοποιώ. και αν είμαι έξω το τραβάω με vpn από το σπίτι μου.

    Τα ίδια και στο κινητό.

    Ποτέ και για κανέναν λόγο κωδικούς στο cloud, ακόμα και κρυπτογραφημένους. Προτιμώ να κάνω την ζωή μου λίγο πιο δύσκολη, να κάνω 2 λεπτά αντί για 2 δευτερόλεπτα να βρω έναν κωδικό, αλλά έχω ήσυχο το κεφάλι μου
    Ή μπορεις να πεταξεις και το κινητο και να εχεις 1000 φορες περισσοτερες το κεφαλι σου ησυχο, τι λες;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτό...
    Είπαμε καλές οι "ευκολίες" αλλά θέλει και λίγο σύνεση
    Δεν εχω δει περιπτωση ανθρωπου να του εχουν κλεψει λεφτα/στοιχεια επειδη του πηραν τους κωδικους online.
    Μηπως ξερεις εσυ;

    Ειπαμε καλη η συνεση αλλα θελει και λιγο "ευκολιες"

  13. #43
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω δει περιπτωση ανθρωπου να του εχουν κλεψει λεφτα/στοιχεια επειδη του πηραν τους κωδικους online.
    Μηπως ξερεις εσυ;
    Εγώ ξέρω. Προσπάθησαν να πάρουν δάνειο χρησιμοποιώντας το social security number του.

  14. #44
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ξέρω. Προσπάθησαν να πάρουν δάνειο χρησιμοποιώντας το social security number του.
    Σε ποια χώρα μπορείς να πάρεις δάνειο μόνο με το ssn?
    The world can change by your actions not by your opinions

  15. #45
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.909
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια χώρα μπορείς να πάρεις δάνειο μόνο με το ssn?
    Στις χώρες όπου ο ssn αρκεί για να γίνει ο απαραίτητος πιστοληπτικός έλεγχος και δε χρειάζεται ο ενδιαφερόμενος να προσκομίζει μόνος του ένα σωρό δικαιολογητικά.
    Ανυπόγραφος

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 16:23
  2. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 19:52
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-16, 17:19
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας