Είναι απο το email που έστειλα στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτών


" Το Σάββατο 18/3/17 πήγα στο συγκεκριμένο κατάστημα στην Πάτρα με σκοπό να αγοράσω ένα λάπτοπ. Μιλάω λοιπόν με την υπάλληλο και της ζητάω να δω το μοντέλο που ήθελα. Η υπάλληλος μου λέει οτι το έχουν σε προσφορά 999Ε και την ρώτησα αν μπορεί να γίνει κάποια καλύτερη τιμή διότι ανταγωνιστική αλυσίδα το έχει προσφορά 899Ε. Ευγενικά η κοπέλα μου είπε να περιμένω να ρωτήσει και θα μου πει αν γίνεται. Μετά από λίγα λεπτά επιστρέφει λέγοντας μου οτι μπορώ να το πάρω στην τιμή που το βρήκα στο ανταγωνιστικό κατάστημα δηλαδή 899Ε. Με ρώτησε πως μπορώ να πληρώσω και της είπα οτι θέλω να πληρώσω με το πρόγραμμα δόσεων του καταστήματος. Μου είπε οτι επειδή είναι Σάββατο θα πρέπει να περιμένω μέχρι την Δευτέρα ώστε να ανοίξουν οι τράπεζες για να εγκριθεί η αίτηση για το δάνειο των δόσεων. Απάντησα οτι εντάξει θα ξαναπάω την Δευτέρα ή εγώ ή η αρραβωνιαστικιά μου που ήταν εκεί σε όλη την κουβέντα. Η υπάλληλος τότε μου εκτύπωσε μια προσφορά για το προϊόν αναγράφοντας όμως την τιμή του καταστήματος 999ε ξεκαθαρίζοντας μου όμως οτι μην ανησυχώ και οτι θα το πάρω 899ε, και δώσαμε ραντεβού για την Δευτέρα 20/3/17.
Την Δευτέρα δεν κατάφερα να πάω εγώ λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και πήγε η αρραβωνιαστικιά μου. Όλα καλά την έβαλαν υπέγραψε αίτηση για έγκριση σύμβασης καταναλωτικού δανείου και δελτίο παραγγελίας και της είπαν οτι θα το παραλάβει Παρασκευή γιατί δεν το είχαν στο κατάστημα αλλά στις αποθήκες. Το απόγευμα της ίδιας μέρας την παίρνουν τηλέφωνο από το κατάστημα λέγοντας της οτι τελικά δεν μπορεί να το πάρει στην συμφωνημένη τιμή 899ε αλλά στην τιμή του καταστήματος 999ε. Σε ερωτηση της αρραβωνιαστικιάς μου γιατί οι υπάλληλοι προϊστάμενος κτλ δεν της είπαν κάτι πριν υπογράψει τα χαρτιά η απάντηση ήταν οτι είναι καινούριοι και δεν ήξεραν. Τότε η αρραβωνιαστικιά μου είπε στην υπάλληλο στο τηλέφωνο οτι δεν δέχεται την τιμή αυτή και να ακυρώσει την παραγγελία. Η υπάλληλος απάντησε οτι θα προσπαθήσει να κάνει οτι καλύτερο γίνεται και θα ξαναεπικοινωνησουν.
Την Τρίτη 21/3/17 το πρωί τηλεφώνησε στην εργασία της αρραβωνιαστικιάς μου ζητώντας την μάλλον για να επιβεβαιώσει τον αριθμό τηλεφώνου και το έκλεισε. Το μεσημέρι της ίδιας μέρας υπάλληλος του καταστήματος επικοινώνησε πάλι με την αρραβωνιαστικιά μου λέγοντας της οτι εγκρίθηκε και θα προχωρήσει η παραγγελία στην συμφωνηθείσα τιμή 899ε, και την Παρασκευή θα το παραλάβει. Κάτι που ακόμα μια φορά άλλαξε μετά από τηλεφωνική επικοινωνία πάλι από το κατάστημα, μετά από λίγες ώρες. Ενδιάμεσα στα δύο τελευταία τηλεφωνήματα έπαψε να ισχύει και η προφορά από το ανταγωνιστικο κατάστημα αφού τελείωσε το στοκ του. Σε ερώτηση πάλι οτι αν θέλουμε η αγορά να συνεχιστεί στα 999ε η αρραβωνιαστικιά μου απάντησε πάλι αρνητικά. Η ίδια ερώτηση από το κατάστημα επαναλήφθηκε και την Τετάρτη 22/3/17 το πρωί με την ίδια απάντηση εκ μέρους μας.
Όλα τα χαρτιά που υπέγραψε η αρραβωνιαστικιά μου έχουν τιμή 899ε , η απορία μου είναι μπορεί να αλλάξει το κατάστημα την τιμή του προϊόντος αφότου έχει γίνει η παραγγελία; Δεύτερον τα χαρτιά που υπέγραψε η αρραβωνιαστικιά μου δηλαδή η αιτηση έγκριση δανείου παύουν να ισχύουν; Πρέπει το κατάστημα να μου δώσει καποιο ακυρωτικό χαρτί ή κάτι τελοσπαντων;"