Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    19-01-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Question
    Καλησπερα,
    Εχω μια PSTN ADSL γραμμη ιντερνετ στο καλαμακι Ζακυνθου με το εξης παραλογο... Για μεγαλα διαστηματα η γραμμη παραμενει σταθεροτατη με το ιδιο SNR και Attenuation, τα χρονικα διαστηματα ειναι κατα καιρους 2-3 μηνες σταθερα (Ακολουθει φωτο με τα χαρακτηριστικα τις γραμμης οταν ειναι υγιεις). Ξαφνικα το attenuation ανεβαινει, το SNR αυξομειωνεται η ταχυτητα πεφτει στο μισο με πολλες αποσυνδεσεις και εκει αρχιζει η ιστορια με το 13888 και η πολυ γνωστη πλεον σε εμενα δηλωση βλαβης...
    Οι τεχνικοι ερχονται (που πλεον τους εχω μαθει με το μικρο τους και εχω και το κινητο τους) και το πρωτο που κανουν ειναι να μου πουν οτι φταιει α) ειτε η καλωδιωση β) ειτε το μοντεμ γ) οτι δεν φταιει τιποτα οτι ετσι ειναι η γραμμη και οτι ειμαι μακρυα απο το κεντρο κτλπ. Για να εξαλειψω και εγω βεβαια απο την μερια μου καθε πιθανο προβλημα και με τον τεχνικο του οτε περναω καλωδιο καταλληλο κατευθειαν εκει που ειναι το μοντεμ (χωρις πριζα γιατι αυτη η γραμμη ειναι μονο για ιντερνετ), και εχω επισης και στην κατοχη μου αρκετα ρουτερ για να μην εξαλειψω επισης θεμα μοντεμ. Επειτα απο πολλα τηλεφωνα και παραπονα στο γραφειο των τεχνικων εδω στην ζακυνθο η γραμμη φιταχνει.

    Πριν μερικους μηνες (δεν κραταω ημερομηνιες πλεον) αρχισαν παλι τα προβληματα. Καλω τον ΟΤΕ, στελνει τον τεχνικο και ο τεχνικος ορκιζεται οτι προβλημα δεν υπαρχει... (η γραμμη μου συνδεοταν για μηνες στα 8mbps με attenuation 44db μετα το προβλημα πεφτει στα 4mbps με attenuation στα 46.5db) και SNR να αυξομειωνεται απο τα 3.4db μεχρι 17.8db ΚΑ, Και εγω αρχιζω τα παραπονα, τα τηλεφωνα στο 13888 κτλπ. Την τελευταια φορα ο τεχνικος μαλιστα, δεν με απειλησε ακριβως, αλλα ειπε οτι δεν εχει θεμα η γραμμη και οτι εαν τους ξανακαλεσω θα με χρεωσουν...

    Λοιπον σημερα τα ιδια... Απο 7800kbps περιπου αρχιζουν οι αποσυνδεσεις πεφτει στα 3000 και κατι και αρχιζουν οι αποσυνδεσεις... Περιμενω και εγω λιγη ωρα μηπως στρωσει για να μην γινομαι και ενοχλητικος σε αυτους που πληρωνω (και πληρωνω και πολυ γιατι εχω αλλες 3 ADSL Στην επιχειρηση μου και 7 τηλεφωνικες γραμμες συνολο) και οταν βλεπω οτι δεν στρωνει καλω το 13888. Για καλη η κακη μου τυχη αρχιζει η γραμμη τα δικα της... Ανεβοκατεβαινει η ταχυτητα και SNR συνεχεια αποσυχρονιζει κτλπ, μενω στην γραμμη με τον εκπροσωπο περιπου μια ωρα τα βλεπει κανει τα reset και καταλαβαινει το προβλημα ( πχ να λεει το ρουτερ του ΟΤΕ Μaximum attainable 3800 με snr 3.4 και να ειναι συγχρονιζμενο στα 4400) μου λεει οντως υπαρχει προβλημα στη γραμμη και παει να το δηλωσει βλαβη και εκει μου λεει το εξης...
    <<ΟΤΕ- Κοιταχτε Κυριε Ταδε βλεπω οτι εχουν δωσει την γραμμη σας ανεφικτοτητα>>
    <<Εγω- Τι ειναι αυτο?>>
    <<ΟΤΕ- Η γραμμη σας δεν ενδυκνειεται για ADSL και σαν μονη σας επιλογη ειναι να κανουμε διακοπη, δεν μπορω να δηλωσω βλαβη... Εκτος και αν εχετε καποια ενναλακτικη
    (Το ατομο προφανως καταλαβαινει τι συμβαινει και προσπαθει εμεσως να μου πει να παω σε αλλο παροχο) >>
    Εκει καταλαβαινω και εγω οτι δεν εχω πολλες επιλογες, γελαω νευρικα καληνυχτιζω και το κλεινω.

    Λοιπον αλλος παροχος στην περιοχη δεν υπαρχει, αναγκαστικα λογω δουλειας θελω μια αξιοπρεπη γραμμη να κανω την δουλεια μου, δεν θελω κατι παραπανω σε ταχυτητα μονο οτι μπορει να αποδωσει η αποσταση απο το DSLAM, και ουσιαστικα την γραμμη μου οπως ηταν θελω πριν αρχισουν τα προβληματα.

    Απο εξοπλισμο: εχω 5 μοντεμ/ρουτερ, Billion 8800nl r2, Netgear 6400, Draytek Vigor, και δυο SPEEDPORT Entry 2i του ΟΤΕ. Με ολα εχω το ιδιο προβλημα και εχω αποκλεισει το θεμα μοντεμ.
    Απο Καλωδιωση: Oπως ειπα εχω κατεθειαν καλωδιο (το εχω αλλαξει και δυο φορες να ειμαι σιγουρος)

    Και εδω θα ηθελα παρακαλωντας σας να ρωτησω...
    Τι κανω? Το αφηνω οπως ειναι με αποσυνδεσεις μικρες ταχυτητες και ανυπαρκτο ιντερνετ (οταν κλειδωνει παρακατω αποτι δινει maximum attainable ουσιαστικα δεν εχω ιντερνετ και πρεπει να κανω manual restart)?
    Παω σε καποιον ιδωτη στο νησι που υπαρχει σε SPIL-DIA wireless γραμμη με 43 ευρω το μηνα (που απ'οτι μου εχουν πει την εταιρια την εχει πρωην διευθυντης του ΟΤΕ εδω)?
    Η προχωραω σε καταγγελια στον ΕΕΤ? Και αν προχωρησω τι? Θα περιμενω να γινει τι? Οσο παρει η διαδικασια θα κανω τι? Θα βγαλω ακρη? Μια μυνηση ισως να ειναι το πιο λογικο.

    Οποιος μπορει να βοηθησει και μπορει να μου πει κατι ειλικρινα ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτη η γνωμη και η καθε βοηθεια

    Παρακατω ειναι φωτογραφιες του speedport μοντεμ σημερα (καινουργιο του ΟΤΕ απο κουτι το εβαλα σημερα να μην λενε οτι ειναι θεμα του μοντεμ μου)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170324_220415.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  330,7 KB 
ID: 181639Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170324_220427.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  584,8 KB 
ID: 181640Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170324_220645.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  526,6 KB 
ID: 181641Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170324_220654.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  628,9 KB 
ID: 181642Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170324_220845.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  526,1 KB 
ID: 181643Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170324_220922.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  498,0 KB 
ID: 181646Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170324_221147.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  324,0 KB 
ID: 181647Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20170324_221213.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  474,1 KB 
ID: 181648

    Εδω ειναι η γραμμη οταν ειναι σταθερη με το Billion (ουσιαστικα εχει καλυτερα στατιστικα αλλα αυτες ειναι οι πιο προσφατες)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2 (2).jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  293,4 KB 
ID: 181651Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2 (1).jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  410,2 KB 
ID: 181650

    ΥΓ: Δεν εχω ιδεα γιατι τις ανεβασε ετσι, ολες στο pc μου ειναι ισιες

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο πάροχος έχει δικαίωμα να μην χορηγήσει Ιnternet αν θεωρήσει από την πλευρά του ότι δεν μπορεί να το υποστηρίξει ικανοποιητικά, πάνω σ' αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

    Μια φτηνή λύση (σε σύγκριση με συνδέσεις σε παρόχους, κ.λ.π.) είναι η ασύρματη σύνδεση, αν φυσικά υπάρχουν οι προϋποθέσεις.
    Μπορείς να κάνεις σύνδεση Link με κάποιον συγγενή/φίλο που να έχει σωστή γραμμή/ταχύτητα και να έχεις οπτική επαφή μαζί του, ακόμη και αν βρίσκεται αρκετά χιλιόμετρα μακριά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    19-01-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Ο παροχος χορηγουσε και υποστηριζε ικανοποιητικοτατα τοσα χρονια... Αλλα το θεμα μου δεν ειναι αυτο, εστω οτι μενω σε αυτη την κατασταση με αποσυνδεσεις και μια μερα υπαρξει προβλημα του ΟΤΕ, πλεον δεν μπορω να καλω το 13888... Τελος παντων...
    Για λινκ Το σκεφτηκα και αυτο, αλλα λογω οτι ειμαι σε τουριστικη περιοχη το καλοκαιρ γινεται πανικος και στα 2.4 και στα 5ghz αρα θα εχω και τοτε προβληματα. Θα μιλησω την δευτερα με δικηγορους και με ΕΕΕΤ να δουμε τι θα γινει

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχει σημασία τι γινόταν μέχρι τώρα, από την στιγμή που βάλανε την "ανεφικτότητα" αλλάξανε και τα δεδομένα.

    Δεν είναι απαραίτητο να έχεις προβλήματα με ένα σωστά στημένο Link και ειδικά στα 5Ghz.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Η αλήθεια είναι ότι εάν δεν είναι εφικτό το να έχεις υπηρεσία xdsl δεν μπορούν να γίνουν και πολλά. Η ΕΕΤΤ θα σου προτείνει την καθολική υπηρεσία, δηλαδή το satellite internet της forthnet.

    Με τέτοιο attenuation μέχρι να γίνει κάποια αναβάθμιση δικτύου την όποια βελτίωση τη βλέπω δύσκολη. Μπορεί να οφείλεται σε υπερβολικά πολλούς παράγοντες η διαφορά στο συγχρονισμό. Απερχόμενο ζεύγος σου άλλαξαν;

  6. #6
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Έχω δει γραμμή σε χωριό, 53att στα ~2300/700 σταθεροτατη για εβδομάδες... Κάτι άλλο θα φταίει στον φίλο... Κάποια παρεμβολή ενδιάμεσα... Δεν νομίζω να μπορεί να το λύσει ο ΟΤΕ
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Κατά καιρούς ακόμα και εδώ στο forum έχω ακούσει διάφορες συσκεύες στο σπίτι να δημιουργούν πρόβλημα στην γραμμή. Πρέπει να δεις την στιγμή που "χαλάει" η γραμμή σου αν εκείνη την στιγμή ξεκινάει να δουλεύει κάποια συσκευή σπίτι. Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα μπορούσαμε να πούμε να κοιτάξεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.033
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Έχει πολύ εναέριο η γραμμή σου?? Συντήρηση έχουν κάνει ποτέ στα ενδιάμεσα μπουάτ (χαλύβδινα), σε τοίχους ή στύλους?? Για να έχεις αυξομειώσεις σε attenuation, κάπου υπάρχει κάποια οξειδωμένη ένωση. Αν δε υπάρχουν πολλά "τετράγωνα" μπουάτ, ενδέχεται να υπάρχουν ρεκλέτες μέσα, οι οποίες με τον καιρό σαπίζουν και διαλύονται. Πίεσέ τους για έλεγχο ΟΛΟΥ του δικτύου...

  9. #9
    Εγγραφή
    08-12-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 1.6(dB)
    Το ίδιο πρόβλημα με σένα έχω και εγώ.Αυξομειώσεις ταχύτητας και αποσυνδέσεις εδώ και ένα τρίμηνο.Εγώ είμαι σε άλλη εταιρία όχι σε ΟΤΕ. Μετά από επισκέψεις τεχνικών και δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ σε μένα το δηλωσαν τεχνική αδυναμία.Έχω κάνει καταγελλία στην ΕΕΤΤ 21.03.2017 και ακόμα είμαι στο περίμενε.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2016
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    45(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα φίλε έχεις πμ κοίταξε το κι εγώ από Ζάκυνθο είμαι μήπως μπορούμε να βοηθησουμε
    Arvanitis Garage



  11. #11
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ - ΚΑΡΑΒΟΣΤΑΜΟ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ΖΤΕ H367N
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzimakos_23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πρόβλημα με σένα έχω και εγώ.Αυξομειώσεις ταχύτητας και αποσυνδέσεις εδώ και ένα τρίμηνο.Εγώ είμαι σε άλλη εταιρία όχι σε ΟΤΕ. Μετά από επισκέψεις τεχνικών και δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ σε μένα το δηλωσαν τεχνική αδυναμία.Έχω κάνει καταγελλία στην ΕΕΤΤ 21.03.2017 και ακόμα είμαι στο περίμενε.
    Έκανες καταγγελία επειδή ο πάροχός σου, σου είπε πως το πρόβλημα δεν μπορεί να το λύσει;
    Σου πρότεινε δωρεάν διακοπή;Αν ναι φύγε και ψάξε αλλού την τύχη σου.
    Αν δεν σου έδωσε επιλογή για δωρεάν διακοπή ζήτα το.
    Η ΕΕΤΤ δεν πρόκειται να κάνει τίποτα στην περίπτωσή σου.
    Σιφούνι μου στραβόραδο παλιά καταβολάδα,
    Κρασάκι μου που σ' έπινα όλη την εβδομάδα...

  12. #12
    Εγγραφή
    08-12-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    67
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 1.6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaggoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανες καταγγελία επειδή ο πάροχός σου, σου είπε πως το πρόβλημα δεν μπορεί να το λύσει;
    Σου πρότεινε δωρεάν διακοπή;Αν ναι φύγε και ψάξε αλλού την τύχη σου.
    Αν δεν σου έδωσε επιλογή για δωρεάν διακοπή ζήτα το.
    Η ΕΕΤΤ δεν πρόκειται να κάνει τίποτα στην περίπτωσή σου.
    Ναι.Με είχαν καλέσει 21 μαρτίου αλλα δεν μπορούσα να το σηκώσω και μετά δεν με ξανακάλεσαν.Αν πάω σε άλλον πάροχο πχ οτε πιστεύεις ότι θα λυθεί το πρόβλημα αν είναι καλωδιακό?
    Μου είχαν πει και για συνδυαστικό ραντεβού που ποτε δεν έγινε.Φαίνεται ότι ο πάροχος δεν θέλει να το δώσει ξανά βλάβη στον οτε η ο οτε δεν ασχολείται.Κάπως πρέπει να βρω και εγώ το δίκιο μου.

    Πάντως είχα νέα από ΕΕΤΤ ότι η καταγγελία έχει αποσταλεί στον πάροχο και να περιμένω απάντηση.

  13. #13
    Εγγραφή
    19-01-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Λοιπον λόγω δουλειας δεν μπορεσα να κανω κατι το καλοκαιρι, τα πραγματα εγιναν χειροτερα... Για 3 ωρες το πρωι (περιπου 11 με 2 αλλα οχι σταθερα, καμια φορα απο τις 10 καμια απο τις 12) πεφτει στα 2.5mbps και επισης το ιδιο 2-3 ωρες το βραδυ... Αυριο θα παω να κανω την καταγγελια μου στον ΟΤΕ επισημα, ενημερωσα δικηγορο και βλεπουμε... Δεν εχω κατι να χασω, ουστιαστικα μεσω 4g Vodafone Κανω την δουλεια μου....

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα κάρτας γραφικών ή όχι;
    Από autochan στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-17, 15:44
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-17, 11:27
  3. η υγρασία θα επηρεάσει ή όχι?
    Από johnyb98 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-16, 14:47
  4. switch + access point, δύο σε ένα ή όχι;
    Από epsilon στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-16, 12:27
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 23:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας