Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    18-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Χαιρεται με καλεσαν απο vodafone για μια καλη προσφορα και ειπα να φυγω μετα απο χρονια απο forthnet-nova (μονο ιντερνετ προγραμμα). Απλα περυσι ειχα προβλημα με το ρουτερ και μου δωσαν αλλο και να μεινω 1 χρονο ακομη forthnet. Αυτο εγινε 1 Απριλιου 2016 . 1 Απριλιου 1 χρονος ακριβως ειναι το Σαββατο για να μην πληρωσω καποια ποινη. Απο vodafone μου ειπαν οτι θα ερθει αυριο το courier για υπογραφη συμβολαιου και οτι η φορητοτητα θα παρει περιπου 10 μερες και δεν θα υπαρχει θεμα. Μετραει ομως απο τη μερα του συβολαιου τι γινεται ακριβως για να μην εχω προβλημα; Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τυπικά θα υπάρξει θέμα, άσχετα με τι λέει ο κάθε πάροχος για να σε κάνει πελάτη. Ουσιαστικά εναπόκειται στη Forthnet αν σε αποδεσμεύσει χωρίς να πληρώσεις το τέλος πρόωρης διακοπής της σύνδεσης.
    Ο προηγούμενος πάροχος υποχρεούται να σε αποδεσμεύσει σε 6 εργάσιμες ώρες ή το πολύ την επόμενη εργάσιμε μέρα. Νομικά έχει το δικαίωμα να το ζητήσει μέχρι και την προηγούμενη μέρα, στην οποία συμπληρώνεις το χρόνο δέσμευσης.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ευχαριστω πολυ @jkoukos να εισαι καλα . Και εγω αυτο πιστευω.Αρα θα τους πω αν θελουν να παω στη vodafone να υπογραψω το συμβολαιο την Δευτερα 3 απριλιου για να ειμαστε σιγουροι ...

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείς και την προηγούμενη 31/3, που τότε κλείνεις χρόνο.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Οκ και παλι ευχαριστω....

  6. #6
    Εγγραφή
    18-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    να ρωτησω κατι επιπλεον. Χθες Δευτερα 3 Απριλιου στις 6 το απογευμα ηρθε ο courier και υπεγραψα το συμβολαιο . Μου ειπε οτι θελει 4-5 μερες για να γινει η φορητοτητα . Γραφει πιο πανω το μελος @ jkoukos : Ο προηγούμενος πάροχος υποχρεούται να σε αποδεσμεύσει σε 6 εργάσιμες ώρες ή το πολύ την επόμενη εργάσιμη μέρα . Παντως μεχρι αυτην την ωρα δεν ηρθε καποιο μηνυμα απο vodafone ή κατι αλλο. Τι γινεται τελικα ποσες μερες θα περιμενω και ποια διαδικασια ακολουθειται;

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μόλις η Vodafone πάρει το υπογεγραμμένο συμβόλαιο θα ξεκινήσει την διαδικασία της φορητότητας με σχετικό αίτημα στο online σύστημα που έχουν οι πάροχοι. Λογικά το έκανε σήμερα το πρωί.
    Η Forthnet υποχρεούται σε 6 εργάσιμες ώρες (ή την επόμενη εργάσιμη) από το αίτημα της Vodafone, να σε αποδεσμεύσει. Λογικά το έκανε σήμερα έως το απόγευμα.

    Από εκεί και πέρα ο κανονισμός προβλέπει ότι μπορεί να πάρει έως 12 (ή 14, δεν το θυμάμαι καλά) εργάσιμες μέρες και σίγουρα θα ειδοποιηθείς από την Vodafone για την ακριβή ημερομηνία ενεργοποίησης με σχετικό sms. Κατά την φορητότητα εμπλέκεται ο ΟΤΕ και αυτός είναι που κάνει τις περισσότερες εργασίες και ενημερώνει τις εταιρείες.
    Σε κάθε περίπτωση κανονικά δεν πρέπει να έχεις διακοπή υπηρεσιών (εκτός από λίγη ώρα) και η μετάβαση θα είναι ομαλή.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάθε περίπτωση κανονικά δεν πρέπει να έχεις διακοπή υπηρεσιών (εκτός από λίγη ώρα) και η μετάβαση θα είναι ομαλή.
    Ίσως χρειαστεί μιά επανεκκίνηση του ρούτερ.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πιθανόν, διότι συνήθως στη Vodafone θα δουλέψει αυτόματα με τα ίδια στοιχεία που είχε στην Forthnet, καθώς δεν δίνει άλλα credentials.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παρα πολυ ωραια . Σας ευχαριστω πολυ . Μια χαρα δεν θα βαλω αλλα username και pass . το πολυ πολυ με μιά επανεκκίνηση του ρούτερ θα ειμαι οκ. να ειστε καλα

  11. #11
    Εγγραφή
    18-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σίριαλ για μεταφορά σε vodafone.Δευτέρα 3/4 υπογράφω το συμβόλαιο στον courier.
    Παρασκευη 7/4 vodafone sms λάβαμε την αίτηση και θα ενημερωθείτε για ενεργοποίηση . Sms Μ.Δευτέρα 10/4 : Η υπηρεσία Θα έχει ενεργοποιηθεί έως Μ.Πέμπτη 13/4 μέχρι το τέλος της ημέρας...

    - - - Updated - - -

    Μ. Πέμπτη στις 3 το μεσημέρι που γύρισα σπιτι δεν εχω ίντερνετ και τηλεφωνο μπορώ να καλέσω μόνο και δεν χτυπάει το τηλέφωνο όταν καλώ από κινητό . Ακούγεται στο κινητό ότι καλώ κανονικά αλλά τίποτα στο σταθερό. Μέχρι τις 10 το βραδυ τα ίδια ούτε τηλέφωνο ούτε ιντερνετ. Μ. Παρασκευή στις 3 το μεσημέρι πάλι τιποτα καλώ στη vodafone από κινητό εννοειται χρεωνομαι. Λέει ο τεχνικός εισαι σε μας τώρα έπρεπε να έχεις ίντερνετ με ρυθμίσεις που κάναμε. Μήπως φταίει το ρούτερ μηπως ςχω άλλο να βάλω. Τίποτα ακόμη . Μιλάω με άλλο τμήμα Όχι δεν είστε ακομη σε μάς Θα γίνει σύντομα αυτό. Για την ταλαιπωρία δώρο ένα πάγιο θα σας κάνουμε. Έρχεται Πάσχα λέω το νου σας

    - - - Updated - - -

    Σήμερα τιποτα παλι κατά τις 11 τηλέφωνο παλι δςν έγινε τίποτα αργίες εχουμε την Τρίτη του Πάσχα θα έχω τηλέφωνο ίντερνετ. Από κινητό στέλνω 3 gb από wats up δώρο.Για 5 μέρες χρέωση σε κινητό τηλέφωνα χρήματα και ταλαιπωρία πόσα πάγια δώρο πρέπει να μου κάνουν? Στο Ινστιτούτο καταναλωτών ή που αλλού πρέπει να απευθυνθώ ? Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.Ευχαριστώ . Καλή ανάσταση σε όλους

  12. #12
    Εγγραφή
    28-11-2016
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12-15
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS N14U
    SNR / Attn
    (dB) / 29.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    επανεκκίνηση στο modem έκανες?
    στο λέω γιατί και εγώ είχα κάτι τέτοια θέματα οτανπηγα vodafone και με μία επανεκκινηση όλα οκ.
    υγ. μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή τους και από το chat να ζητήσεις να σε πάρουν τηλ αυτοί.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δεν είμαι ακόμη στη vodafone δεν έχω ίντερνετ από forthnet.έκαναν μεγάλη βλακεία. Θα έχω μάλλον Αύριο... το θέμα μου είναι που θα κάνω καταγγελία (εεττ νομιζω)και τι χρήματα θα πάρω που είμαι 5 μέρες Πασχαλιάτικα χωρίς τηλέφωνο ιντερνετ

  14. #14
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Μηνύματα
    490
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Καλά εισαι...5 μέρες. Αν σου κάνανε δώρο και κάποια πάγια. Μή το ψάχνεις μετα με καταγγελία.

Παρόμοια Θέματα

  1. Απο HOL σε VODAFONE
    Από geo1959 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 16:51
  2. άλλαξα πάροχο από cyta σε Vodafone
    Από atsimas στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-16, 23:04
  3. Από Forthnet σε Vodafone... Αξίζει;
    Από dimxr στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-16, 17:54
  4. Απο ΟΤΕ σε Vodafone
    Από bazzil στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-16, 14:09
  5. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-16, 20:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας