Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 57
  1. #1
    Εγγραφή
    15-01-2014
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σε όλους.
    Θα ήθελα τη γνώμη σας για επιλογή λαπτοπ.
    Χαρακτηριστικά: 15αρι, λογικά ssd, I5 ή I7 ? , ελαφρύ (θα μεταφερεται καθημερινως στη δουλειά), καλή διάρκεια μπαταρίας, δεν παίζω παιχνίδια, χρήση προγράμματος διαχείρισης ασθενων, multibrowsing, office, pdf.
    Δευτερευόντως: design, ips( ? βλέποντας κάποια μοντέλα σε μαγαζιά έχει εμφανή διαφορά η ips, πολύ πιο ξεκούραστη η θέαση),
    Επιπρόσθετες πληροφορίες: το παρόν λαπτοπ ειναι ένα acer Aspire 5630 ( αναβαθμισμένο με 4giga, ssd, win10 ) tou 2003!! :-D το οποίο με κάλυπτε αξιοπρεπώς μέχρι τώρα για τη δουλειά που το ήθελα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Edit: ξέχασα να αναφέρω badget, μέχρι 1500 μάλλον. είτε λιγότερο για vfm είτε λίγο παραπάνω για το κάτι εξαιρετικό.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θέλει αρκετό ψάξιμο αυτό που ψάχνεις.

    Και αυτό διότι έχεις βάλει κάποια ανταγωνιστικά κριτήρια μεταξύ τους: Design - Βάρος vs. Διάρκεια Μπαταρίας (=πρόσθετο βάρος μιά καλή μπαταρία και επίσης συνηθίζεται σε επαγγελματικά μοντέλα, τα οποία δεν παίρνουν και βραβείο design με κάποιες εξαιρέσεις).
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2014
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ποιοι επεξεργαστές θεωρούνται καλύτεροι τώρα? Επειδή υπάρχουν πολλά μοντέλα ( 5η, 6η, 7η γενιά, U,HQ κλπ) πχ μπορεί ένας 5ης ή 6ης γενιάς να είναι καλύτερος από ένα 7ης?
    Όσον αφορά τα γραφικά, τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στη shared και σε ξεχωριστή κάρτα? Μπορεί δλδ μια shared να είναι καλύτερη από μια εξωτερική? Τι πρέπει να δω?

  4. #4
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrFrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιοι επεξεργαστές θεωρούνται καλύτεροι τώρα? Επειδή υπάρχουν πολλά μοντέλα ( 5η, 6η, 7η γενιά, U,HQ κλπ) πχ μπορεί ένας 5ης ή 6ης γενιάς να είναι καλύτερος από ένα 7ης?
    Όσον αφορά τα γραφικά, τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στη shared και σε ξεχωριστή κάρτα? Μπορεί δλδ μια shared να είναι καλύτερη από μια εξωτερική? Τι πρέπει να δω?
    Ότι βλέπεις σε U είναι διπύρηνος και hq τετραπύρηνος. Εγώ αφού δίνεις τόσα χρήματα δεν θα πήγαινα σε διπύρηνο, είναι κρίμα να χάσεις σε CPU για να κερδίσεις σε design. Θα πήγαινα σε 7700hq, 6700hq, 6820hq ή 6440hq (λίγες διαφορές μεταξύ τους). Αφού δεν θέλεις παιχνίδια μην πάρεις εξωτερική GPU για να έχεις καλύτερη θερμική συμπεριφορά. Για μένα το ΑΠΟΛΥΤΟ professional laptop είναι αυτό:http://www.skroutz.gr/s/10633423/Del...GB-FHD-W7.html

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrFrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Θα ήθελα τη γνώμη σας για επιλογή λαπτοπ.
    Χαρακτηριστικά: 15αρι, λογικά ssd, I5 ή I7 ? , ελαφρύ (θα μεταφερεται καθημερινως στη δουλειά), καλή διάρκεια μπαταρίας, δεν παίζω παιχνίδια, χρήση προγράμματος διαχείρισης ασθενων, multibrowsing, office, pdf.
    Δευτερευόντως: design, ips( ? βλέποντας κάποια μοντέλα σε μαγαζιά έχει εμφανή διαφορά η ips, πολύ πιο ξεκούραστη η θέαση),
    Επιπρόσθετες πληροφορίες: το παρόν λαπτοπ ειναι ένα acer Aspire 5630 ( αναβαθμισμένο με 4giga, ssd, win10 ) tou 2003!! :-D το οποίο με κάλυπτε αξιοπρεπώς μέχρι τώρα για τη δουλειά που το ήθελα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Edit: ξέχασα να αναφέρω badget, μέχρι 1500 μάλλον. είτε λιγότερο για vfm είτε λίγο παραπάνω για το κάτι εξαιρετικό.
    Aφού σε καλύπτει αξιοπρεπώς αυτό που λες και επίσης δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις γιατί να πας σε τόσο μεγάλο ποσό;; δεν αξίζει τον κόπο για καμία δουλειά από αυτές που θέλεις να κάνεις.
    Αν σε βόλευε μικρότερη οθόνη εγώ θα σου πρότεινα κάτι σε Microsoft Surface Pro 4 με χαμηλό βάρος και multi χρήσεις. Αν θέλεις πας και στο πιο φτηνό και τα υπόλοιπα τα τρως κάπου αλλού.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    15-01-2014
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biozweistein22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι βλέπεις σε U είναι διπύρηνος και hq τετραπύρηνος. Εγώ αφού δίνεις τόσα χρήματα δεν θα πήγαινα σε διπύρηνο, είναι κρίμα να χάσεις σε CPU για να κερδίσεις σε design. Θα πήγαινα σε 7700hq, 6700hq, 6820hq ή 6440hq (λίγες διαφορές μεταξύ τους). Αφού δεν θέλεις παιχνίδια μην πάρεις εξωτερική GPU για να έχεις καλύτερη θερμική συμπεριφορά. Για μένα το ΑΠΟΛΥΤΟ professional laptop είναι αυτό:http://www.skroutz.gr/s/10633423/Del...GB-FHD-W7.html
    Το συγκεκριμένο το έχω ήδη στα υπόψιν, απλά ξεφεύγει λίγο στην τιμή. Πληρεί πάντως όλα όσα ζητάω.
    Οι hq επεξεργαστές κάνουν περισσότερο θόρυβο? Έχουν περισσότερη θερμοκρασία? Ανάμεσα σε hq ή U, σημαντικότερο κριτήριο για μένα είναι το βάρος, μπαταρία και design. Όταν αναφέρομαι στην αυτονομία, πιστε΄θω μου αρκεί μια διάρκεια 6-7 ώρες χωρίς φόρτιση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aφού σε καλύπτει αξιοπρεπώς αυτό που λες και επίσης δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις γιατί να πας σε τόσο μεγάλο ποσό;; δεν αξίζει τον κόπο για καμία δουλειά από αυτές που θέλεις να κάνεις.
    Αν σε βόλευε μικρότερη οθόνη εγώ θα σου πρότεινα κάτι σε Microsoft Surface Pro 4 με χαμηλό βάρος και multi χρήσεις. Αν θέλεις πας και στο πιο φτηνό και τα υπόλοιπα τα τρως κάπου αλλού.
    Όταν λέω αξιοπρεπώς, αναλογικά με τα χρόνια του. Απλά τώρα το laptop το χρειάζομαι καθημερινα στο ιατρείο και όσο να ναι δεν τραβάει. Βασικός παράγοντας είναι η φορητότητα,αλλά δεν ξέρω εαν θα με βολέψει μικρότερο από 15. έχω δει κάποια που μου αρέσουν, αλλά φοβάμαι την κούραση σε βάθος χρόνου

  7. #7
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrFrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο το έχω ήδη στα υπόψιν, απλά ξεφεύγει λίγο στην τιμή. Πληρεί πάντως όλα όσα ζητάω.
    Οι hq επεξεργαστές κάνουν περισσότερο θόρυβο? Έχουν περισσότερη θερμοκρασία? Ανάμεσα σε hq ή U, σημαντικότερο κριτήριο για μένα είναι το βάρος, μπαταρία και design. Όταν αναφέρομαι στην αυτονομία, πιστε΄θω μου αρκεί μια διάρκεια 6-7 ώρες χωρίς φόρτιση.
    Έχω λάπτοπ με τον 6700hq και ακόμα και με 3-4 βαριά προγράμματα ανοιχτά δεν έχω ακούσει ποτέ το φαν. Θερμοκρασία δεν θα ανεβάσει με τίποτα κατά τη δική σου χρήση.

    Επαναλαμβάνω, προσωπικά αν έδινα 1,5Κ δεν θα πήγαινα σε διπύρηνο αλλά αντιλαμβάνομαι οτι για σένα μπορεί να παίζει περσσότερο ρόλο το design. Γνώμη μου, αν δεν μπορείς να δώσεις τα 200 παραπάνω για το dell, πήγαινε σε αυτό: http://www.skroutz.gr/s/8541145/LG-G...B-FHD-W10.html

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.167
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Επειδή έψαχνα πέρυσι λαπτοπ με όλα τα κριτήρια που έχεις θέσει, δες τα HP Spectre 15 τι τιμές έχουν στην Ελλάδα.

    Έχω ένα χρόνο το 13άρι και είμαι κάτι παραπάνω από ικανοποιημένος. Το design έχει τεράστιο wow factor σε όποιον το βλέπει, η μπαταρία φτάνει τις 10 ώρες και είναι πανάλαφρο.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-01-2014
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biozweistein22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω λάπτοπ με τον 6700hq και ακόμα και με 3-4 βαριά προγράμματα ανοιχτά δεν έχω ακούσει ποτέ το φαν. Θερμοκρασία δεν θα ανεβάσει με τίποτα κατά τη δική σου χρήση.

    Επαναλαμβάνω, προσωπικά αν έδινα 1,5Κ δεν θα πήγαινα σε διπύρηνο αλλά αντιλαμβάνομαι οτι για σένα μπορεί να παίζει περσσότερο ρόλο το design. Γνώμη μου, αν δεν μπορείς να δώσεις τα 200 παραπάνω για το dell, πήγαινε σε αυτό: http://www.skroutz.gr/s/8541145/LG-G...B-FHD-W10.html
    Ο 4πυρηνος θεωρητικά δεν έχει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας? Δεν θα είναι δλδ μειον στη διάρκεια?
    Επίσης για τις δικές μου ανάγκες θα διαπιστώσω διαφορά ανάμεσα σε 2πυρηνο και 4πυρηνο? Και για να καταλάβω ίσως λίγο καλύτερα,
    ένας επεξεργαστής Ι57000U είναι καλύτερος από ένα I76000U ?

  10. #10
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλοι οι ULV είναι 2cores/4threads ανεξαιρέτως, είτε είναι i3 είτε i5 είτε i7... Δεν έχουν σημαντικές διαφορές, παρά μόνο στην συχνότητα.

    Υπάρχουν κάποια μοντέλα (π.χ. i5-6260U) που έχουν λίγο πιο advanced iGPU.

    Βασικά τέτοιον επεξεργαστή χρειάζεσαι εσύ (ULV), τι να τον κάνεις τον πολυ-πύρηνο για τις εργασίες που αναφέρεις;
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  11. #11
    Εγγραφή
    08-02-2009
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrFrap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο 4πυρηνος θεωρητικά δεν έχει μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας? Δεν θα είναι δλδ μειον στη διάρκεια?
    Επίσης για τις δικές μου ανάγκες θα διαπιστώσω διαφορά ανάμεσα σε 2πυρηνο και 4πυρηνο? Και για να καταλάβω ίσως λίγο καλύτερα,
    ένας επεξεργαστής Ι57000U είναι καλύτερος από ένα I76000U ?
    Σίγουρα για καλύτερη μπαταρία πάς σε U CPU. Γενικά μεταξύ σε γενιάς 6 και 7 υπάρχουν ελάχιστες διαφορές. Αν πάς σ U όμως, θα κοίταζα για ι7 7500U απλά και μόνο διότι είναι νεότεροι και πιο ψηλά χρονισμένοι.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επίσης, ένα laptop με ULV χρειάζεται πιο σπάνια συντήρηση.

    Για παράδειγμα, αν πάρεις ένα laptop με CPU τύπου "HQ" και έχει και καμμία κάρτα γραφικών του στύλ GTX 960M και δεν το έχεις καθαρίσει για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα, μην περιμένεις φυσιολογικές θερμοκρασίες.

    Έχει πάρει το μάτι μου reviews στο notebookcheck, στα οποία κάποια μοντέλα με αυξημένη επεξεργαστική ισχύ και σε high loads κάνουν throttling όντας καινούργια.

    - - - Updated - - -

    Αυτό που λέει ο Veldrin αν και αλμυρότατο, φαίνεται κορυφή στο είδος του.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικές συμβουλές, μην δώσεις πολλά λεφτά για Laptop για την δουλειά που το θέλεις, είναι πεταμένα λεφτά.
    Μην πάρεις μηχάνημα με πάνω από 1 κιλό βάρος.
    Στο ιατρείο δεν θα υπάρχει σταθερός;; γιατί να δουλεύεις στο Laptop;; παίρνεις Βackup ότι θέλεις για το σπίτι και κουβαλάς ένα ελαφρύ και βολικό μηχάνημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    15-01-2014
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικές συμβουλές, μην δώσεις πολλά λεφτά για Laptop για την δουλειά που το θέλεις, είναι πεταμένα λεφτά.
    Μην πάρεις μηχάνημα με πάνω από 1 κιλό βάρος.
    Στο ιατρείο δεν θα υπάρχει σταθερός;; γιατί να δουλεύεις στο Laptop;; παίρνεις Βackup ότι θέλεις για το σπίτι και κουβαλάς ένα ελαφρύ και βολικό μηχάνημα.
    Δεν είναι ιδιωτικό ιατρείο και επιπλέον δουλεύω σε διαφορετικά ιατρεία. Γενικά θα δουλεύω αρκετές ώρες πάνω στο laptop.

    - - - Updated - - -

    Οπότε, ανακεφαλαιώνοντας προσανατολίζομαι μάλλον σε I5 ή I7 6000 ή 7000U, me shared γραφικά.
    Όσο το δυνατόν ελαφρύτερο, και το design είναι υποκειμενικό.
    Σας παραθέτω κάποιες επιλογές, εαν έχετε να σχολιάσετε κάτι.

    http://www.skroutz.gr/s/10420980/HP-...B-FHD-W10.html
    http://www.skroutz.gr/s/10389272/Asu...B-FHD-W10.html
    http://www.skroutz.gr/s/10706518/HP-...B-FHD-W10.html
    http://www.skroutz.gr/s/10147085/Del...B-FHD-W10.html

    Και με ips panel

    http://www.skroutz.gr/s/11284284/HP-...B-FHD-W10.html
    http://www.skroutz.gr/s/10581732/Len...B-FHD-W10.html
    http://www.skroutz.gr/s/11480501/HP-...B-FHD-W10.html

    kai telos http://www.skroutz.gr/s/10633423/Del...GB-FHD-W7.html
    ( το τελευταίο είναι 4πυρηνο, αλλά πολύ ελαφρύ και μου αρέσει και εμφανισιακά - το όνομα dell ίσως παίζει το ρόλο του, όχι βέβαια απαραίτητα ότι θα είναι πιο αξιόπιστο από άλλα)

    Ps. Ευχαριστώ για το χρόνο και τις συμβουλές

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σκέψου τότε τα υπόλοιπα που σου είπα.
    Βλέπω ότι έχεις διαλέξει μηχανήματα με κοντά στα 2 κιλά βάρος χωρίς να υπολογίζεις τσάντα, φορτιστή, κ.λ.π. πρόσεξε να μην το μετανιώσεις μετά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αμεση αγορα Laptop 15.6
    Από dimtz στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 105
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 14:54
  2. Αγορά Laptop έως 500€
    Από LioMeister στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-17, 18:33
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-17, 23:51
  4. Αγορά laptop με 300-350 €
    Από vforvendetta85 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-16, 20:07
  5. Βοήθεια με αγορά laptop
    Από krainer στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-16, 00:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας